Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

sper sa nu se fooota si topicul asta.

e simplu.

fiecare face ce vrea.

daca omul asta face si se simte bine in pielea lui foarte bine.

dar de aici si pina a ajunge la intrebari de genu :crack: e ce faci tu aia,ce rost au? mi se pare cale lunga.

aici nimeni nu am vorbit inca de steroizi,ba din contra.

la mine la sale e o gagica,cred ca imbracata are 45 de kg si face indreptari cu 100 de kg cu antrenor.

sunt baieti facuti ca si gixer care nu pot face cu 100 ,fac cu 80,dar nici unu nu comenteaza utilitatea acelei greutati in cazul acelei gagici,repet slaba si mega definita.

e ca si cum altul s-ar lauda ca face biceps cu gantera de 50,2-3 repetari si altul ar veni si i-ar spune"pretene,ia vezi tu in lungul nasului si treci si fa 30 de repetari cu aia de 15......cu ce te ajuta alea 2-3 cu aia de 50?".

e treaba lui si il intereseaza direct.poate mai util ar fi ceva de genul "vezi ca ,la aia de 50,la a 2-a repetare ai furat din spate si la a 3-a la fel".

asa ca ,va rog,hai sa discutam orice legat de subiect,dar sa nu aratam cu degetul pe unu mai "neortodox" in metodele de antrenament.

 

 

atentie sa nu patiti ca asta la powerlifting.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ca rupe Magg fiarele ? O fi inebunit ? Nu cred. Pt. bani , iar nu cred. Atunci ? O face pt. ca are mentalitatea oamenilor care escaladeaza Everestul , merg in spatiu , alearga la Paris-Dakar (in loc sa dea si ei o tura prin oras , ca oamenii normali ) ,etc. Este dorinte perfect indreptatita si naturala a omului de asi depasi limitele. Atit si nimic mai mult. Fara ea am fi inca la stadiul de maimute. O are oricine si se aplica in orice domeniu. Este insotita de pericole si nu toti ajung sus.

A zis-o si el , fiindca poate si fiindca are ANI de antrenament in spate. Personal , am oprit indreptarile la 120 kg din motive medicale , nu ca nu faceam cu mai mult daca puteam. Da' ma cam tinea spatele si o hernie inghinala se tinea de capul meu.

bai fratilor, eu muncesc din greu tot timpul anului , tai lemne cu motoferastraul, sparg lemne de foc, incarc lemne in camion , etc.....munca bruta.....acum nu prea mai fac efort deloc pana la vara , cand va incepe din nou munca cu lemnele...care ar fi strictul necesar ca fiare - banca impins, helcometru si suporti pentru genuflexiuni?..haltere si gantere...am 1 metru 80 si ceva si 120 de kg.....cam ce trebuie facut , cam cate repetari, cred ca si alergare sau bicicleta?mancare am la greu , ca la tara, de toate....in legatura cu artele martiale, am avut un camarad in armata care era discipolul lui oyama si avea un piept fenomenal ,,,,,deci sunt arte martiale care au treaba si cu fiarele , nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in filmuletul ala tocmai despre asta se vorbeste: diferenta intre a arata puternic si a fi puternic.

 

primele secvente il arata pe Lou Feringo - mister olimpia ( vezi siteu asta: http://www.schwarzenegger.it/mro/ferrigno.html )

cum se kaka pe el cu o haltera trisand niste impingeri de pe umar

si... barbatii aia cu adevarat puternici si rezistenti dar nu asa "frumoooosi" ca Lou.

 

:crack:

 

 

 

lou ferrigno(nu feringo)nu a fost niciodata mr olympia

si nu mi se pare usor ce face el acolo,impins de la umeri din picioare cu vreo 100 de kg nu e la indemana oricui

si nu era perceput ca frumos,ci ca o matahala puternica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , sa nu fim nervosi.

In afara de gixxer , cam tragem de fiare pe topicul asta. Trasu de fiare e una si culturismul e alta. Seamana dar nu prea. Nici eu nu am vorbit de culturism aici , am vorbit de trasu' de fiare. Acu' , ca face unu' cu 200 kg si altu cu 100 , are vre-o relevanta ? Eu cred ca orice experienta e benefica , macar ca sa vedem ce ambitii au unii si cit transpira. Toti sint sportivi si sint de laudat. Si , hai sa fim seriosi , NU trebuie sa bagi steroizi sa faci indreptari cu 200 kg. Sint unii care au forta din nastere , daca ii bagi undeva o perioada si le dai fiare , ies de acolo ca bau-bau. Unii nu sint asa puternici nativ si se sperie de 200 de kg. Eu , anu' trecut , pe santier , ma credeam mare macho , da' erau niste baieti care ridicau de ma speriau. De la munca , tata. Si nu erau asa facuti ca mine.

Masutatsu Oyama este fondatorul stiluilui Kyokushinkai , bazat pe dedicare totala la antrena,mente si pe forta - duritate. Practicantii sint , in general , puternici , trag de fiare sau fac flotari , nu conteaza , da' se dedica total.

Este singurul topic pe forumu' asta unde nu ne balacarim. Sa-l tinemasa , ecologic si sa ne minunam "mamaaa , cum se antreneaza asta".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am 16 ani 1.75 si 65kg ca tip somatic sunt ectomorf. Am mai fost la sala timp de 3 luni,dar o luna si ceva am lucrat mai serios. In acele 3 luni ma duceam la sala de 5-6 ori pe saptamana.Am facut bine sau nu? Pot spune ca se vedea o diferenta , mai putin in zona pieptului. Ca alimentatie , mancam orice: piept de pui, mazare, peste, oua,lactate,fructe(mere si banane),ciorbe,.......etc. Vreau sa ma apuc iar de sala si as vrea sa-mi cumpar niste suplimente nutritive, creatina sau proteina ? ce imi recomandati pentru tipul meu somatic. ms.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu zic sa incepi prin a citi site-ul asta http://www.topculturism.ro/web/index.php, poti sa downloadezi de acolo si revista "Culturism" si poti sa-i scrii lui Uceanu pe adresa revistei. Sau sa mergi la o sala cu antrenori capabili care sa te indrume...sincer, nu stiu ce sfaturi ai putea sa iei de la un site de motociclisti care mai discuta si ei sa-si umple timpul. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare face cum crede de cuviinta.

sunt multe moduri.si e bine sa fie asa pentru ca ai din ce alege.

eu daca as fi prea mare nu mi-ar place pentru ca nu as mai fi mobil.eu fac si ceva gimnastica si acolo am nevoie de mobilitate.in primavara ma pun sa fac si parkour.

scuze daca sunt offtopic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primavara ma pun sa fac si parkour.

 

pfai mai, nici nu stiu ce sa zic... :crack:

am auzit ca e periculos, ca poti sa cazi chiar si in nas :D

 

vezi sa nu faci buba...

si sa sti ca nu ai voie sa mananci sare de loc dar de loc ca rigidizeaza capilarele, venele, muschii si articulatiile. am citit io. :rock:

 

intrebare: sora13 cand sarea de pe loc pana la etajul 3 tot asta facea? oare pentru inceput nu e mai bine sa incepi invers: sa sari de la 3 in jos...?

:D

 

 

:D

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfai mai, nici nu stiu ce sa zic... :crack:

am auzit ca e periculos, ca poti sa cazi chiar si in nas

 

vezi sa nu faci buba...

si sa sti ca nu ai voie sa mananci sare de loc dar de loc ca rigidizeaza capilarele, venele, muschii si articulatiile. am citit io. :rock:

 

intrebare: sora13 cand sarea de pe loc pana la etajul 3 tot asta facea? oare pentru inceput nu e mai bine sa incepi invers: sa sari de la 3 in jos...?

 

 

 

:D

eu consider ca e o chestie foarte solicitanta.nu vezi grasuni sa faca parkour.desi mi-ar place :D ar fi funny. dexter ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu consider ca e o chestie foarte solicitanta.nu vezi grasuni sa faca parkour.desi mi-ar place :D ar fi funny. dexter ce zici?

 

eu nu pot decat sa citez din clasicii in viata, pagina 3 tot aici :crack: :

 

"RESPECT pentru cei care fac miscare, indiferent de sportul ales.

 

This post has been edited by _Dexter: Oct 16 2009, 11:47 AM "

 

in rest, ne mai distram si noi - ca viata e scurta.

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate tot mai multi suntem sedentari in ziua de azi

modul nostru de viata nu mai e cum a fost.lucram mai tti la birou, sarim cu fundul in masina,mancam si dormim.ah si asta imi place cel mai des sa o vad, lumea iese in oas sa manance, e ok.dar ii vezi ca vin gramada la mac.ok si eu mai mananc prostii dar face-ti frate miscare.fugiti pe scari,fugiti la servici,fa flotari, genoflexiuni.ah nu ai gantere sau o bara de care sa te ti? nici o problema fa exercitii izometrice.stai semi felexat din genunchi cu bratele intinse si nemiscat.sa vedem cum arzi grasimea... si doar stai pe loc.nu faci nimic.nici acum nu e bine?atunci acceptati-va viata anosta si sedentara cu conditia sa fiti fericiti la modul cum va simtiti.daca nu suntei fericiti atunci face-ti sa fiti fericiti si multumiti.si pasul asta o sa il face-ti voi singuri nu eu, nu antrenorul lui peste,sau vecina de la 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ca rupe Magg fiarele ? O fi inebunit ? Nu cred. Pt. bani , iar nu cred. Atunci ? O face pt. ca are mentalitatea oamenilor care escaladeaza Everestul , merg in spatiu , alearga la Paris-Dakar (in loc sa dea si ei o tura prin oras , ca oamenii normali ) ,etc. Este dorinte perfect indreptatita si naturala a omului de asi depasi limitele. Atit si nimic mai mult. Fara ea am fi inca la stadiul de maimute. O are oricine si se aplica in orice domeniu. Este insotita de pericole si nu toti ajung sus.

A zis-o si el , fiindca poate si fiindca are ANI de antrenament in spate. Personal , am oprit indreptarile la 120 kg din motive medicale , nu ca nu faceam cu mai mult daca puteam. Da' ma cam tinea spatele si o hernie inghinala se tinea de capul meu.

deci , maimuta a vrut sa-si depaseasca limitele si ....s-a facut om!asa , de la ea, din supa aia universala din care a iesit primul atom.....carnati cu varza!Dumnezeu ne-a creat, si ne-a facut pe toti - oameni , animale , plante , ape , vazduhul cel necuprins, vantul care nu stie nimeni de unde vine si unde se duce, vocea interioara care te indeamna sa faci binele si nu raul......e mare diferenta intre om si animal ,cu toate ca daca te uiti in parlament ai zice ca nu prea....acolo domneste spiritul de haita -ciolan, ciolan ,ciolan!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci , maimuta a vrut sa-si depaseasca limitele si ....s-a facut om!asa , de la ea, din supa aia universala din care a iesit primul atom.....carnati cu varza!Dumnezeu ne-a creat, si ne-a facut pe toti - oameni , animale , plante , ape , vazduhul cel necuprins, vantul care nu stie nimeni de unde vine si unde se duce, vocea interioara care te indeamna sa faci binele si nu raul......e mare diferenta intre om si animal ,cu toate ca daca te uiti in parlament ai zice ca nu prea....acolo domneste spiritul de haita -ciolan, ciolan ,ciolan!!! :crack:

Ce zic eu si ce intelegi tu ??? Povesteste despre ultimele tale performante sportive , cite flotari ai facut azi si dupa aia mai discutam. Scrie mare pe usa "PENTRU SPORTIVI SI SIMPATIZANTI".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare face cum crede de cuviinta.

sunt multe moduri.si e bine sa fie asa pentru ca ai din ce alege.

eu daca as fi prea mare nu mi-ar place pentru ca nu as mai fi mobil.eu fac si ceva gimnastica si acolo am nevoie de mobilitate.in primavara ma pun sa fac si parkour.

scuze daca sunt offtopic.

 

 

man daca te apuci de asa ceva iti recomand ca mai intai sa mergi la cateva cursuri de Kung Fu ..........pt ca acolo vei invata sa iti amortizezi caderea si in primul rand cum sa cazi .......este ceva foarte serios pt ca in timp iti faci varza organismul si chiar cunosc pe cineva care sa trezit cu o deplasare de rinichi . in astfel de sporturi trebuie sa lucrezi corpul sa devina elastic si sa inveti sa te joci cu centrul de greutate pt. ca acesta iti pune corpul in miscare sau il face de neclintit .

 

din pacate timpul nu imi mai permite sa fac mai nimic in afara serviciului si a familiei , si chiar ma oftic dar asta e ........... pe vremuri saream peste o bariera de 180 - 2 m cu usurinta acum sar doar peste masa de pranz .........succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man daca te apuci de asa ceva iti recomand ca mai intai sa mergi la cateva cursuri de Kung Fu ..........pt ca acolo vei invata sa iti amortizezi caderea si in primul rand cum sa cazi .......este ceva foarte serios pt ca in timp iti faci varza organismul si chiar cunosc pe cineva care sa trezit cu o deplasare de rinichi . in astfel de sporturi trebuie sa lucrezi corpul sa devina elastic si sa inveti sa te joci cu centrul de greutate pt. ca acesta iti pune corpul in miscare sau il face de neclintit .

 

din pacate timpul nu imi mai permite sa fac mai nimic in afara serviciului si a familiei , si chiar ma oftic dar asta e ........... pe vremuri saream peste o bariera de 180 - 2 m cu usurinta acum sar doar peste masa de pranz .........succes

 

am facut mai demult aikido, si acolo am invatat sa risipesc energia daca sunt aruncat.o faceam prin rostogolire ... din cate am vazut toti fac la fel.

eu nu o sa incep sa fac foarte multe sarituri ce mai degraba catarari si multa fuga.

 

 

am incercat si eu exercitiul asta dar nu sunt in stare sa fac multe repetari.si cred ca ma cam balansez putin.

oricum asta e animal rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man daca te apuci de asa ceva iti recomand ca mai intai sa mergi la cateva cursuri de Kung Fu ..........pt ca acolo vei invata sa iti amortizezi caderea si in primul rand cum sa cazi .......este ceva foarte serios pt ca in timp iti faci varza organismul si chiar cunosc pe cineva care sa trezit cu o deplasare de rinichi . in astfel de sporturi trebuie sa lucrezi corpul sa devina elastic si sa inveti sa te joci cu centrul de greutate pt. ca acesta iti pune corpul in miscare sau il face de neclintit .

 

din pacate timpul nu imi mai permite sa fac mai nimic in afara serviciului si a familiei , si chiar ma oftic dar asta e ........... pe vremuri saream peste o bariera de 180 - 2 m cu usurinta acum sar doar peste masa de pranz .........succes

 

 

ps. vroiam sa zic ceva foarte important : aveti grija ce si cat mancati , puteti ajunge sa va rupeti ficatu' de la excesul de vitamine si proteina animala cat si cantitatea consumata a o singura masa . probabil deja stiti asta dar o mai zic si eu odata neaparat 6 mese de zii din care micul dejun si masa la 1 ora dupa antrenament sa fie cea mai consistenta , carenea in sange de preferat vita .

 

 

eu calculam asa 35 - 40 calorii per kg corp

60 % proteine ( 4.1 cal per gr. )

30 % glucide ( 4,1 cal per gr. )

10 % lipide ( 9 cal per gr )

 

 

pt o persoana de 80 kg care vrea sa ajunga a 90 kg

 

90 kg X 40 cal. = 3600 cal la care mai adaugam inca 1000 cal pe care le consumam in timpul antrenamentului

 

 

deci pt a ajunge la 90 kg trebuie sa consumam cca. 4600 cal zilnic in 6 mese din care 2760 cal din proteine

1380 cal din glucide

450 - 500 cal din lipide

adica 673 g proteina

336 g glucide

60 g lipide

 

 

lipide de cea mai buna calitate : din lapte proaspat . ulei masline , ulei cannoli mier de nuca etc.

 

proteine : animale in combinatie cu vegetale ( la pudre va pricepeti mai bine ca mine) carne de vaca , creier albus de ou , iar vegetala cam tot ce este cerealier ( mai nou sa demonstrat ca proteina de la carnea de pasare se degradeaza repede )

 

glucide : aici ne pricepem toti aici evitati in cantitati mari zaharul brut si tot ce se transforma in zaharuri ( cartof alb, pepene ,painea etc)

 

 

 

cam asa sta treaba ..............regula de 3 simpla

 

 

de retinut eu am calculat cu 40 cal. / kg corp iar cantitatea recomandata este 35 cal. / kg corp

 

 

succes ....... si daca nu v-am plictisit am sa incerc sa mai postez in curand cateva pagini cu continutul alimentelor

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare face ce vrea.

 

Subtitlul topicului e "pentru o viata masi sanatoasa".

Oricit va amagiti voi, "sporturile" anaerobe nu fac viata mai sanatoasa.

 

Pina la urma inteleg de ce vrei sa fii in stare sa fugi 50km si la sfirsit s abagii 500 de flotari, inteleg de ce vrei sa fii in stare sa dai cu pumnul tare (desi o mica exagerare si intri la bulau), inteleg si de ce vrei sa arati bine ca un culturist (d-ala normal, nu extrem) dar sa crap daca inteleg de ce vrei sa ridici greutati mari. Si moaca? :wacko:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subtitlul topicului e "pentru o viata masi sanatoasa".

Oricit va amagiti voi, "sporturile" anaerobe nu fac viata mai sanatoasa.

 

Pina la urma inteleg de ce vrei sa fii in stare sa fugi 50km si la sfirsit s abagii 500 de flotari, inteleg de ce vrei sa fii in stare sa dai cu pumnul tare (desi o mica exagerare si intri la bulau), inteleg si de ce vrei sa arati bine ca un culturist (d-ala normal, nu extrem) dar sa crap daca inteleg de ce vrei sa ridici greutati mari. Si moaca? :wacko: .

 

dimineata este greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acceptati diversitatea. De ce ciopar si nu SS , sau invers. De ce motor care fuge cu 300 ? De ce sa urci pe Everest , nici macar nu prea ai ce vedea acolo ? Si mai si crapi. Sau care e frumusetea probei "saritura cu prajina" ? De ce haltere ? Etc. Ideea nu e "de ce" , ci , mai degraba , "cum".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subtitlul topicului e "pentru o viata masi sanatoasa".

Oricit va amagiti voi, "sporturile" anaerobe nu fac viata mai sanatoasa.

 

Pina la urma inteleg de ce vrei sa fii in stare sa fugi 50km si la sfirsit s abagii 500 de flotari, inteleg de ce vrei sa fii in stare sa dai cu pumnul tare (desi o mica exagerare si intri la bulau), inteleg si de ce vrei sa arati bine ca un culturist (d-ala normal, nu extrem) dar sa crap daca inteleg de ce vrei sa ridici greutati mari. Si moaca? :wacko:.

daca asta iti da incredere in tine .....eu zic ca merita tot efortul , daca asta te face sa te simti bine de ce nu !!!?? daca la sfarsitu antrenamentului ma dor toti muschii din corp dar creierul meu e in extaz !!!!

 

stii ca prin box , arte martiale ....in general sporturi de contact , ajungi sa te cunosti mai bine ajungi sa iti controlezi furia si forta ( ca sa nu te trezesti a bulau ) si iti intaresc caracterul si sa mai stii ca , chiar si preotii boxeaza !!!

 

 

si nu trebuie sa ajungi sa arati ca un cub de muschi ....... prin mentinerea unei greutati constante si corecte in raport cu inaltimea + mentinerea tonusului muscular .....cred ca asta te cam face sanatos !!!!! musculatura unui alpinist este perfectiunea , dupa parerea mea .

Mesaj completat

Acceptati diversitatea. De ce ciopar si nu SS , sau invers. De ce motor care fuge cu 300 ? De ce sa urci pe Everest , nici macar nu prea ai ce vedea acolo ? Si mai si crapi. Sau care e frumusetea probei "saritura cu prajina" ? De ce haltere ? Etc. Ideea nu e "de ce" , ci , mai degraba , "cum".

cred ca ai explicat pe intelesul tuturor man .... sper sa inteleaga , siiii pana nu gusti nu stii daca e bun !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi la sala,a venit si Mr Scream.

nu il stiti pe Mr Scream?

cum sa vi-l descriu cel mai bine?

de obicei Mr Scream,e un tip intre 165-180 cm,22-23-25 de ani,ce vine/merge la sala de ceva timp,are destul de multi muschi incit se vad si prin bluza unui trening,vine de cind mergi si tu la sala (clipa in care l-ai cunoscut) in acelasi maiou si pereche de pantaloni, miroase a transpiratie,dinaia statuta,face cu multe kg exercitiile,urla cind face,dupa fiecare serie,se scoala nervos,si merge la oglinda unde incepe sa pozeze pentru grupa de muschi pe care tocmai a lucrat-o,vine si iti spune ca daca vrei masa nu mai fa cu 45 de kg spate,pune cuiul de la 65 in sus,se uita prin tine si da dezaprobator din mina,cind ii explici ca nu vrei masa si nu vi la sala pentru a merge la Âşouri de incordat muschii,ci doresti sa dai jos burta (nr 1),ednuranta (nr 2),forta(nr3),incerci sa faci cit mai corect exercitiile ( ca deh,exista viata si dupa sala),esti fan exercitii de forta tip UFC,unde nu conteaza musai kg si nr de repetari,intensitatea miscarii,nr mare de serii etc.

azi Mr Scream a plecat de la sala suparat si putin nervos.

pe noi.

pe restul care eram in sala si ne vedeam de "ale noastre",marea majoritate cu casti in urechi,deci mind my own bussines.

Mr Scream a fost aprostrofat de un coleg de sala,daca poate sa dea volumul sunetelor ce le scoate,care semanau exact cu ale unui barbat in momentul in care face sex si ejaculeaza,putin mai incet,caci pana mea,mai e si noi pe aici.

Mr Scream spus ca noi nu intelegem,ca nu stim,ca suntem habarnisti.No pain,no gain,futuva muma'n poponeata.

Si a plecat nervos.Punct.

La un moment dat dupa chestia asta,ma gindeam la ce zicea cineva pe aici,referitor la exercitiile facute acasa,tu cu tine,cu muzica care o vrei tu,cu locul pe care il cunosti atit de bine,in intimitatea ta,fara Mr Scream kind of dudes, fara teama ca vine unu si din senin te intreba :"pleaca de aici ,acum fac eu",doar pentru ca e de 18 ori mai mare decit tine s.a.m.d

Ma mai gindeam la faza cu Fight Club,unde colegii nostrii,tot incearca sa si-o dea dar na,multi nu se bat la prima intilnire,mai ales ca e bilnd date kind of.

Am stabilit,aici,de comun acord,ca nu poti,avea acelasi randament acasa,tu cu tine,fata de cel pe care il ai la o sala,si exemple avem pe Gixeru,nu?

Si ma gindeam,daca am putea merge intr-un loc,nu stiu ,la unu in sufragerie(exemplu de rahat ,stiu) si sa abuzam de aparatele aluia,sa mai si aiba cunostiinta asta a noastra si un sac de box,sa mai si facut la viata lui vreo 2-3 arte de batai,deci ne mai si invata,daca vrem,ceva batai,nu ar exista decit super baieti in sufrageria omului,toata lumea ar fi super de treaba,poate am fi multi preteni pe acolo,ce mergem impreuna,daca intr-un cuvint ar fi un club cu circuit inchis,unde poti intra doar pe baza de recomandare din partea unui membru,ai vrea sa poti sa mergi?

Sa nu iti fie teama,ca daca dai o gluma cu unu,ala prost fiind,si gluma de bun simt,sa se scoala sa te alerge.

Sa nu existe Mr Scream.

Sa urle cine vrea cind vrea,dar restul sa stie,ca ala nu face la misto si la Âşou,de ochii lumii,ca e el cocalar de sala.

Ma gindeam si ma gindesc in continuare.

Stiu ca poate nu e cel mai bun loc sa intrebi asemena intrebari,dar cred,ca sunt aici unii,care isi pot da serios cu parerea asupra "dilemei" mele,si poate a multora de aici.

Deci,pareri?

Pentru cei care vor da cu Âştoul,astept Âştoul vostru de 2 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un stou , da' nu de 2 lei , ar fi ca atunci cind Mr. Scream se mai scream aiurea la tine , sa-i explici ca tu ai facut 1-2 ani de pirnaie si acolo te-ai obisnuit cu regimul ala de antrenament pe care il practici. Sau , ca tocmai te antrenezi pt. MMA si de aia tragi cum tragi. Daca ii arunci si o privire sugestiva sint sigur ca o intinde de urgenta. Un jmecher adevarat nu face ce face gisca aia , deci nu prea cred sa protesteze. Si daca e tare in gura , zbang , un disc pe picioare. Da' sa fie un disc mai mare. Eu asa asi proceda.

Ideea cu sala aia "ideala" cred ca e visul multora , da' unde s-o organizezi ? Ar fi prea frumos sa fie adevarat si asi contribui din toate puterile pt. realizarea ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi la sala,a venit si Mr Scream.

nu il stiti pe Mr Scream?

cum sa vi-l descriu cel mai bine?

de obicei Mr Scream,e un tip intre 165-180 cm,22-23-25 de ani,ce vine/merge la sala de ceva timp,are destul de multi muschi incit se vad si prin bluza unui trening,vine de cind mergi si tu la sala (clipa in care l-ai cunoscut) in acelasi maiou si pereche de pantaloni, miroase a transpiratie,dinaia statuta,face cu multe kg exercitiile,urla cind face,dupa fiecare serie,se scoala nervos,si merge la oglinda unde incepe sa pozeze pentru grupa de muschi pe care tocmai a lucrat-o,vine si iti spune ca daca vrei masa nu mai fa cu 45 de kg spate,pune cuiul de la 65 in sus,se uita prin tine si da dezaprobator din mina,cind ii explici ca nu vrei masa si nu vi la sala pentru a merge la Âşouri de incordat muschii,ci doresti sa dai jos burta (nr 1),ednuranta (nr 2),forta(nr3),incerci sa faci cit mai corect exercitiile ( ca deh,exista viata si dupa sala),esti fan exercitii de forta tip UFC,unde nu conteaza musai kg si nr de repetari,intensitatea miscarii,nr mare de serii etc.

azi Mr Scream a plecat de la sala suparat si putin nervos.

pe noi.

pe restul care eram in sala si ne vedeam de "ale noastre",marea majoritate cu casti in urechi,deci mind my own bussines.

Mr Scream a fost aprostrofat de un coleg de sala,daca poate sa dea volumul sunetelor ce le scoate,care semanau exact cu ale unui barbat in momentul in care face sex si ejaculeaza,putin mai incet,caci pana mea,mai e si noi pe aici.

Mr Scream spus ca noi nu intelegem,ca nu stim,ca suntem habarnisti.No pain,no gain,futuva muma'n poponeata.

Si a plecat nervos.Punct.

La un moment dat dupa chestia asta,ma gindeam la ce zicea cineva pe aici,referitor la exercitiile facute acasa,tu cu tine,cu muzica care o vrei tu,cu locul pe care il cunosti atit de bine,in intimitatea ta,fara Mr Scream kind of dudes, fara teama ca vine unu si din senin te intreba :"pleaca de aici ,acum fac eu",doar pentru ca e de 18 ori mai mare decit tine s.a.m.d

Ma mai gindeam la faza cu Fight Club,unde colegii nostrii,tot incearca sa si-o dea dar na,multi nu se bat la prima intilnire,mai ales ca e bilnd date kind of.

Am stabilit,aici,de comun acord,ca nu poti,avea acelasi randament acasa,tu cu tine,fata de cel pe care il ai la o sala,si exemple avem pe Gixeru,nu?

Si ma gindeam,daca am putea merge intr-un loc,nu stiu ,la unu in sufragerie(exemplu de rahat ,stiu) si sa abuzam de aparatele aluia,sa mai si aiba cunostiinta asta a noastra si un sac de box,sa mai si facut la viata lui vreo 2-3 arte de batai,deci ne mai si invata,daca vrem,ceva batai,nu ar exista decit super baieti in sufrageria omului,toata lumea ar fi super de treaba,poate am fi multi preteni pe acolo,ce mergem impreuna,daca intr-un cuvint ar fi un club cu circuit inchis,unde poti intra doar pe baza de recomandare din partea unui membru,ai vrea sa poti sa mergi?

Sa nu iti fie teama,ca daca dai o gluma cu unu,ala prost fiind,si gluma de bun simt,sa se scoala sa te alerge.

Sa nu existe Mr Scream.

Sa urle cine vrea cind vrea,dar restul sa stie,ca ala nu face la misto si la Âşou,de ochii lumii,ca e el cocalar de sala.

Ma gindeam si ma gindesc in continuare.

Stiu ca poate nu e cel mai bun loc sa intrebi asemena intrebari,dar cred,ca sunt aici unii,care isi pot da serios cu parerea asupra "dilemei" mele,si poate a multora de aici.

Deci,pareri?

Pentru cei care vor da cu Âştoul,astept Âştoul vostru de 2 lei.

 

 

si daca vine nea vasile la sala si te tot intreaba de toate prostiile, te tine de vorba de zici ca nu se mai termina.Desigur este si tipu flegmatic, care vine si se baga la aparatul tau si face si el, doar ca el vrea sa te irite si isi uita prosopul pe aparat dupa fiecare serie,nu shimba greutatile etc.

eu personal ma duc sa fac sala.din partea mea poate fi cutremur ca tot fac antrenament.Nu ma intereseaza nimic altceva.Incerc sa imi intru intr-o stare de antrenament unde dau 100%

NU stau la povesti,Nu incurc pe nimeni la modul nesimtit,Nu ma duc nespalat,Nu urlu ca o gorila,Nu ma holbez in fata oglinzi dupa fiecare serie..

aici tine de respect.daca e un taran in sala problema lui.daca pute ii spun frumos, frate vezi ca te vorbeste lumea ca mirosi urat,eu ti-o zic ca prieten.

Am avut experienta in sala cand concentrarea mea a fost distrusa de o domnisoara care nu purta lenjerie intima si avea echipamentul crapat in ***** si facea exercitii la spalier, privind siret la mine.asta e alta poveste :wacko:

Dar ca sa fiu ontopic, mergi la sala si incearca sa ramai concentrat 100% la ceea ce faci.

Sala ideala nu exista... si daca ar fi la prietenu X acasa super aranjata si utilata.si vin prietenii dar e meci intr-o jumate de ora si asa mai departe.

cand vrei sa te antrenezi nu cauti scuze, cauti remedi.Faci si pe tren daca ai chef antrenament

eu am facut tractiuni,flotari si abdomene.ca ma plictiseam... asa ca parerea celorlalti sa nu conteze deloc.

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...