Sari la conținut

Femeile Sunt La Fel Peste Tot


Vaca_Nebuna
 Share

Postări Recomandate

Ma tot gandeam ca la sectiunea asta nu prea scriu asa ca o sa incep azi :moto:

 

De fapt ieri...

 

Femeile sunt la fel, conduc la fel, si aici ca si acasa. Pana si nevasta-mea a ajuns la concluzia asta. :ok:)

 

Coloana de masini la semafor pt. facut stanga... Drumul destul de stramt asa ca pt. inainte nu incapeau sa intre masini dar motoare da :))

Ma bag eu frumusel, cu I-a, si chiar unde se faceau doua benzi intregi, ce-i trazneste la o dom'soara... ?

Ia sa schimb eu banda si sa ma bag la dublaj...

 

Singura problema eram eu, ca ii stateam in drum. Pe aceasta cale imi cer si scuze :blink:

 

A iesit frumos cu botul in mine, dar a franat, si eu nu's ce am facut dar n-am cazut :crack:)) Nu a mai fost cazul de vazut dinainte, de franat, etc...

 

Am scapat super-ieftin, doar cu schimbatorul indoit... BMW seria 3 avea cam 1/4 din spoiler varza... Cred ca am ridicat instinctiv piciorul pt. ca am doar o vaga zgarietura pe tibie...

 

Aaaaa, si normal ca ieri, nu am luat cizmele de motor, ca deja e cald... :crack:

 

Doamne ajuta, si multumesc :crack: O sa mai bag lumanari cat de repede :lol:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o amica care conduce semnificativ mai bine decat multi tipi pe care ii cunosc. Parca e nascuta cu volanul in brate. E singura femeie cu care stau relaxat in masina. Intamplarea face sa aiba tot seria 3.

 

In rest femeile sunt praf. Eu fac statistici pe strada cu procentajul de soferite din totalul de masini care ma pun in situatii periculoase. E peste 70% cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca si in cazul asta iarasi fac opinie separata. Femeile au mai mult bun simt in general si evident si in trafic. Ce-i drept, le lipseste un pic distributivitatea atentiei, dar compenseaza din plin cu prudenta, concentrare mare (nu am vazut nici o femeie relaxata la volan) si in general bun simt - nu se baga pe linia de tranvai, nu se baga pe banda 1 (cu verde intermitent) daca are de mers inainte etc. etc...

 

Exceptii si petarde sunt peste tot, dar a zice ca femeile conduc prost e doar misoginism ieftin. Inainte femeile aveau carnet doar ca sa conduca "la nunta", cand se imbata sotu - evident ca acea femeie nu are experienta de trafic, deci e normal sa conduca prost, dar in viata de zi cu zi, in Bucuresti cel putin, vad din ce in ce mai multe femei la volan si nu am intalnit una care sa faca prostii in mod intentionat.

 

Generalizarea si impartirea oamenilor in categorii este o greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord ca exista exceptii... E clar...

Dar cum spuneai, marea majoritate creeaza probleme...

 

In mod normal, barbatii sunt mai superficiali ca femeile :moto:, dar parca la condus e invers... Uita sa semnalizeze, sa se asigure, ies de pe banda lor, etc.

 

Cea mai tare chestie mi se pare faza in care li se pune pata sa faca ceva. De exemplu sa parcheze repede. Atunci franeaza, nu semnalizeaza, nu se uita nici in stanga nici in dreapta.

 

Am vazut cu ochii mei caz in care o femeie trecuse putin de un loc de intors, si efectiv a pus frana si a inceput sa dea cu spatele chiar daca se afla pe banda doi, si in fata la 10 m era semafor unde putea sa intoarca :ok:)

 

Nu sunt misogin... Rau :). Si multe se invata cu experienta. De exemplu sotia mea acum foloseste oglinda stanga si chiar si cea dreapta, desi la inceput, pe cuvant de se uita in vreuna....

 

Oricum de aia le iubim noi atat, ca sunt putin altfel :blink:)

 

Noi sa fim sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si knd am deschis eu topicul cu "femeile-pericol public" ati inceput majoritatea sa criticati..na ca acum ati vazut adevarul! ar trebui drumuri speciale si pt femei,pt ca sunt prea putine exceptii printre ele care conduc cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e misoginism

 

 

este genetica treaba...femeile sunt petarde cand vine vorba de chestii de acest gen.E adevarat ca sunt si exceptii , si eu cunosc cateva si motocicliste care reusesc sa se tina dupa mine cu brio, dar si soferite.Dar asta nu inseamna ca, general vorbind nu sunt petarde.Sunt vai de capul lor. si nu e vina lor, asa e materialul genetic :moto:

 

Acum sper sa nu se supere pe mine frumoasele noastre...eu le apreciez si le iubesc in alt sens si intr-o mie de feluri...dar nu la volan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Femeie sau nu, daca un conducator auto nu e atent, nu are ce cauta la volan.

Mai bine merge cu metroul sau autobuzul, ca are toata lumea de cistigat.

Dar e interesant de ce ai avut reflexul. Ai vazut ca masina venea din stinga ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord! Suntem diferiti de femei genetic! Gandim altfel,ne comportam altfel... etc!

Ca sa fiu mai bine intzeles dau un exemplu:

Cand se strica ceva(intrerupator,televizor,priza, robot de bucatarie samsung cu uscare rapida si storcator de fructe ..etc) primul instinct al barbatului este sa puna mana pe surubelnitza si sa il demonteze(chiar daca habarn-are ce face),in schimb, chiar daca a terminat politehnica... femeia :"Costele...! vezi ca sa stricat cutare lucru!").

In acelasi timp un barbat pus sa curetze chiuveta de la baie dupa ce s-a barbierit... niciodata nu o va face cum trebuie(dupa standarde femeiesti), pentru ca nu avem acelasi simtz esteteic cu care femeile au fost generos inzestrate de mama natura. Suntem diferitzi si asta e demonstrat...(am vazut io pe "discavahri" ) Barbatzii au o inclinatzie naturala ctre sisteme fizice si geometrice, au o gandire mai analitica...etc. La femei e mai pregnanta latura umana(limbi straine, drept etc).

Astea sunt s-aici se termina! :moto: Tre sa traim cu ele!

p.s.: "tovarasa me abia a luat carnetul"! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'fu-2-10-coor[/b]' date='May 5 2006, 12:23 PM' post='384145']

 

Astea sunt s-aici se termina! :) Tre sa traim cu ele!

p.s.: "tovarasa me abia a luat carnetul"! :blink:

 

 

Ai bre, da tovrasa ta are si ea user aici pe forum?

:ok:

Daca tu ai asa nick, - sunt curios, :moto: ea cum se numeste???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea proasta a lucrurilor e ca ele nu recunosc ca au mici probleme... In concluzie nici nu fac nimic ca sa previna eventualele erori...

 

E adevarat ca merg mai preventiv si mai cu bun simt, dar fac greseli elementare cand nici nu te astepti...

 

Ideea e sa cunosti masina/motorul foarte bine si sa "inveti" traficul... Eu niciodata nu ma urc intr-o masina si incep sa-i dau blana... (Exceptie a facut trainingul de pilotaj de la BMW :moto:)...

 

Si ca sa nu zica lumea ca sunt misogin, ieri am mai avut un "semn" cu vreo 30 de min inainte de faza:

Am plecat de la semafor inainte de pe banda 1, in paralel cu o masina de pe banda 2.... In fata pe banda 1 era o tanti (ce sa fac?) care facea stanga la un service dar ramasese cu juma de masina pe banda...

Am incetinit, normal, si am zis ca este loc pentru motor...

Nu ma bag bine pe langa, si masina din stanga se hotaraste sa faca dreapta chiar dupa tanti...

 

Deci, cu mana pe inima va spun, ca am vazut pixeli de vopsea de pe bara aluia :ok: A fost un slalom la limita si din nou bulan (Thx Big Guy)...

 

Am facut cam 4-5000 de km in Germania dar pana ieri n-am avut niciodata, nici pe departe, evenimente neplacute.

 

Mentionez ca am si B-ul de 10 ani, fara accidente la activ (nu pun aici 3 maidanezi, care au facut-o intentionat)...

 

Oricum o sa fiu si mai precaut pe viitor. Deh, vine vara, se urca la cap caldura...

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza cu femeile care sunt varza la volan o contest cu vehementa. si nu ma bazez pe observatiile mele sau ale prietenilor mei (gen am vazut o femeie cuma intors pe linie dubla, mi-a franat una in fata, nu s-a asigurat etc)

 

ma bazez pe statisticile companiilor de asigurari, care in f multe tari calculeaza prima in functie de gradul de risc pe care il prezinta asiguratul.

 

exemple:

 

tineri sub 25 de ani au prima mai mare decat cei peste 25 de ani

cei casatoriti au prima mai mica decat cei necasatoriti

cei cu antecedente au prima mai mare decat cei fara

si DA

femeile au prima mai mica decat barbatii.

 

si asta nu pentru ca femeile sunt mai putine la volan si de aia sunt mai putine accidente in care sunt implicate femeile ci pentru ca nr de accidente raporat la nr de soferite e mai mic decat nr de accidente raportat la nr de soferi.

 

radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bavareze, o societate de asigurari calculeaza riscurile in asa fel incit sa plateasca cit mai putin in caz de incidente. Ei au o afacere din care trebuie sa scoata bani, nu binefacere.

Asta nu reprezinta decit numarul incidentelor CARE NU AU MAI PUTUT FI EVITATE, si numarul celor care s-au intimplat si s-au evitat, si care pe ei nu ii intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca multe aproximeaza gresit distantele, pentru ca toata viata li s-a spus ca 22 de cm inseamna fix un lat de palma... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bavareze, o societate de asigurari calculeaza riscurile in asa fel incit sa plateasca cit mai putin in caz de incidente. Ei au o afacere din care trebuie sa scoata bani, nu binefacere.

Asta nu reprezinta decit numarul incidentelor CARE NU AU MAI PUTUT FI EVITATE, si numarul celor care s-au intimplat si s-au evitat, si care pe ei nu ii intereseaza.

 

ai zis-o!

 

asigurarile se impart in DAUNE si ASIGURARI

 

cei de la DAUNE se ocupa de a plati cat mai putin in caz de incident, iar cei de la ASIGURARI sunt cei care fac politele si calculeaza primele pe baza statisticilor astfel incat sa coreleze prima cu gradul de risc. nu vad relevanta primului paragraf.

 

in al doilea rand, intradevar prima si gradul de risc se calculeaza pe baza accidentelor care nu au mai putut fi evitate (de altfe, accidentele care au fost evitate nu se numesc accidente ci situatii limita)

 

asadar

 

1. putem presupune ca nr de situatii limita e oarecum proportionat cu nr accidentele.

2. presupunand prin absurd ca nr 1 ar fi fals, ce preferi:

 

a. o femeie care acum iti franeaza usor in fata ca a vazut nu stiu ce, maine da sa schimbe banda, dar o face suficient de incet ca sa poti sa o eviti, raspoimaine intra pe interzis si incurca complet circulatia (deci multe avenimente neplacute dar evitate)

 

SAU

 

b. un barbat care vine cu o hayabusa cu 250 la ora si omoara tot, sau se angajeaza intr-o super depasire si face 5 victime? (adica mai putine dar f grave - si care stau la baza statisticilor de care am vorbit mai sus)

 

radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce-mi vazura ochii :moto:

 

Anne’s vrea sa-si cumpere motocicleta

 

Ana Constatin sau Anne’s, cum este cunoscuta publicului, este innebunita dupa caii-viteza. Mai nou, a prins gustul plimbarilor pe motocicleta si vrea permis categoria A. În acest sens, la fiecare sfarsit de saptamana, are program de initiere. Aceasta exerseaza impreuna cu Mihai, un amic de-al ei in varsta de 19 ani, pe o Yamaha R6, de care solista s-a indragostit iremediabil. „Vreau sa incep scoala de soferi la sfarsitul acestei luni, iar aceste plimbari ad-hoc o sa ma ajute foarte mult. Deocamdata nu am luat nici o cazatura dura. Despre motorul pe care iau lectii particulare, penultimul model de bolid de acest gen, pot sa spun doar ca sunt foarte hotarata sa-mi achizitionez unul identic dupa ce imi iau permisul”.

 

 

R6, mancatziash... Bun inainte de scoala de soferi.... Ma intreb cum exerseaza ei, acolo, singuri....

Se poatrivea la VIP-uri cu motoare numai ca eu habar n-am cine-i tipa LOL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moshulik, de acord cu ce spui tu acolo, cu exceptia "bunului simt" in maniera sofereasca ... in viata mea de sofer nu s-a intimplat vreodata ca o femeie sa faca acele mici gesturi de curtoazie necesare (lasat sa intri in coloana de pe straduta laterala, lasat loc la schimbat banda, etc.), ci numai barbati; doamnele confunda grav politetea din civilie cu politetea stradala ... altfel sint parteneri de trafic lejeri - daca stai departe de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da... am omis chestia asta, asa e, rar am vazut o tipa sa ma invite sa intru in fata ei. Oricum, nici eu nu prea as fi indraznit :moto:, adica principiul "ladys first" ramane valabil si la volan si nu deranjeaza. Aia cu statisticile cu asigurarile nu o stiam, dar reconfirma acelasi lucru. Femeile nu produc accidente grave, sunt ideale pentru traficul urban cel putin.

 

Hm... paradoxal cum noua nu ne convine etichetarea de genul "motociclistii sunt satanisti drogati", dar ne place sa zicem "femeile la cratita", desi faptele arata ca ele nu prea le "comit" la volan, iar proportia cel putin in Bucuresti cred ca se apropie de fifty-fifty.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am vazut nici o femeie relaxata la volan

 

 

 

NU?? Eu da si merg in fiecare zi cu motocicleta prin Bucuresti. Ori sunt super incordate (in general incepatoarele), ori sunt PREA relaxate si vorbesc la telefon sau cu pasagerii, nu se asigura, se dau cu ruj in mers ( :moto: ), schimba cd-urile etc. Mai rar categoria de mijloc - un pic incordate, cu ochii in paispe si cu mintea relaxata - din care fac si eu parte la volan.

 

A! Si de un an si ceva nici o femeie nu m-a lasat sa intru in fata ei.

Nu e rautate, sunt si eu femeie, e doar statistica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord ca exista exceptii... E clar...

Dar cum spuneai, marea majoritate creeaza probleme...

 

In mod normal, barbatii sunt mai superficiali ca femeile :moto:, dar parca la condus e invers... Uita sa semnalizeze, sa se asigure, ies de pe banda lor, etc.

 

Dar de "barbatii" carora lea dat Dumnezeu cate o masina straina si cred ca automat sunt si soferi? La masinile lor nu exista semnale ci doar claxon si degetul in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce-mi vazura ochii :crack:

 

Anne’s vrea sa-si cumpere motocicleta

 

Ana Constatin sau Anne’s, cum este cunoscuta publicului, este innebunita dupa caii-viteza. Mai nou, a prins gustul plimbarilor pe motocicleta si vrea permis categoria A. În acest sens, la fiecare sfarsit de saptamana, are program de initiere. Aceasta exerseaza impreuna cu Mihai, un amic de-al ei in varsta de 19 ani, pe o Yamaha R6, de care solista s-a indragostit iremediabil. „Vreau sa incep scoala de soferi la sfarsitul acestei luni, iar aceste plimbari ad-hoc o sa ma ajute foarte mult. Deocamdata nu am luat nici o cazatura dura. Despre motorul pe care iau lectii particulare, penultimul model de bolid de acest gen, pot sa spun doar ca sunt foarte hotarata sa-mi achizitionez unul identic dupa ce imi iau permisul”.

 

 

R6, mancatziash... Bun inainte de scoala de soferi.... Ma intreb cum exerseaza ei, acolo, singuri....

Se poatrivea la VIP-uri cu motoare numai ca eu habar n-am cine-i tipa LOL

 

Cum ? NU STII ? E aia care a cantat la deschidere la Sting...... :moto: Cantareata mare...cu dichis.Ce stii tu.... :ok: R 6 ? Probabil ca tocmai a scos ultimul ei album...... :)

 

Revenim...

 

Teoria mea? Femeile la volan se impart in doua categorii : alea care nu stiu ce inseamna

22 de cm.... :blink: (tare de tot :crack: numai o femeie putea sa se exprime atat

de bine) si meseriasele.Nu exista categorie de mijloc.Ori sunt pericol

public ori conduc cel putin la fel de bine ca barbatii (uneori MULT mai bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e misoginism

este genetica treaba...femeile sunt petarde cand vine vorba de chestii de acest gen.E adevarat ca sunt si exceptii , si eu cunosc cateva si motocicliste care reusesc sa se tina dupa mine cu brio, dar si soferite.Dar asta nu inseamna ca, general vorbind nu sunt petarde.Sunt vai de capul lor. si nu e vina lor, asa e materialul genetic :ok:

 

Acum sper sa nu se supere pe mine frumoasele noastre...eu le apreciez si le iubesc in alt sens si intr-o mie de feluri...dar nu la volan

M'ai scutit de atata scris :moto:

E terifiant sa shti ca absolut oricine poate obtzine permis de conducere cand e logic k nu totzi oamenii sunt la fel, nu totzi sunt facutzi pt shoferie, unii sunt visatorii shi se fac pictori...altzii au alte firi cu alte aptitudini dar cand e vorba de shoferie poate oricine :) ...femeile in general se pricep la alte lucruri, is mai umaniste(ca sa nu jicnesc pe nimeni) shi mai putzin tehnice, condusul e o tehnica...parerea mea, cum zicea poetu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explicati ma si mie de ce e prima la asigurare mai mare la barbati ca la femei (ma refer la tarile unde s eiau in calcul tot felul de factori la stabilirea primei)? Va spun eu de ce: barbatii sint mai buni soferi da fac mai multe accidente :moto:

Total de acord! Suntem diferiti de femei genetic! Gandim altfel,ne comportam altfel... etc!

 

Sintem diferiti si "genetic" dar mult m,ai putin decit vine din educatie. 95% din diferenta vine de la faptul ca femeii i s-a spus cum e cu curatenia si standardele alea si barbatului i s-a bagat in cap ca trebuie sa puna mina pe surubelnita. Iti arat eu in tari unde educatia e mult mai putin polarizata (adica unde femeile sint "mai egale", nu destinate cratitei) si unde li -sa bagat mai putin in cap ca surubelnita e pentru baieti si lingura pentru femei ca treaba e foarte diferita... este o diferenta dar mult atenuata.

BTW, orice se strica eu nici nu ma gindesc sa pun mina pe surubelnita (nevasta-mea da in schimb). Si nu-s deloc afon la chestii tehnice. Si nici ea nu a terminat politehnica :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...