Sari la conținut

site profesionist


Postări Recomandate

ce site si-au facut aia de la duial tours....adevarati profesionisti...imi place clasificarea lor...motociclete si off road....adica ''motocicletele'' de enduro/cross nu mai sunt motociclete sunt offroad adica astia cu off road nu sunt motociclisti sunt offroadisti. oare tre' sa dau examen pt o noua categorie in permis daca conduc offroad si nu motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok designul, dar hosting-ul e de toata jena. Am testat site-ul cu interenet si de la RDS si Romtelecom, pe ambele conexiuni merge oribil!

Banuiesc ca s-a investit in site-ul ala o gramada de bani, parerea mea nu merita sa se zgarceasca la hosting ieftin. Sau poate nu e ieftin, dar slab e!

Editat de CazyRO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca ar face siturile din obligatie. Un alt exemplu ar fi motocross-shop.ro.

Se incarca foarte greu, design prost. Intru pe echipamente si tre sa navighez in functie de firmele produselor nu de categoriile lor. Pierd foarte mult cu asta. Mai de mult nici nu aveau preturile afisate la produse. Acuma vad ca au remediat problema asta, dar mai au...

 

Un site foarte bine facut este mxparts. Atata imi place imaginea aia in care tu clickui ce iti trebuie(ghidon, evacuare, motor...) Ar trebuii ca toti detinatorii de magazine sa citeasca topicul acesta si sa traga anumite concluzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clasificarile sunt preluate direct de la Yamaha official sites... toate au aceeasi clasificare... vezi http://www.yamaha-motor-europe.com/

:P prima clasificare e luata de la yamaha respectiv ''motociclete'' si atat iar cand dai click pe motociclete iti apar frumos grupate pe destinatii ;). uita-te si la celelalte....honda aprilia suzuki despre clasificarea alaora vorbesc ....off road se refera in general la spatiul neamenajat ca si drum. off road poti face cu orice vehicul sau pe jos. ma intreb daca merg la ei in magazin si le zic ca mi s-a stricat off roadul si am nevoie de o piesa oare nu rad ne mine sau... inteleg ce vor sa zic?

 

eu nu discut grafica (care imi place dealtfel) pt ca aspectul nu e meritul dealerului ,ci al web designer-ului.

pe mine ma intereseaza ala care vinde doar sa scoata un profit.

nestiutor fiind vrei sa-ti iei si tu o motoreta sau sa te documentezi pe net sau sa ceri o parere in magazin...ori daca nu esti in stare sa faci o clasificare ce sfaturi pertinente poti da tu unuia?

mai mult....iti arata o poza si un pret. despre alte detalii trebuie sa accesezi alte site-uri. oricum e mai mult decat suficient pt banii pe care-i dai :clap: sau oamenii sunt corecti nu cunosc nu vorbesc.

m-am saturat sa intri intr-un magazin d-asta mare si sa pierzi timp si bani si mai mult sa se duca dracu sezonul pana te rezolva.

daca esti intelegator nu-ti face nicio reducere te ia de prost.

:laugh:

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

merci de sugestii, sunt bine venite. asa ca comentariile voastre am sa le studiez. motivul pentru care nu am detaliat la celelalte brand-uri, precum la yamaha, tine de timp. in urmatoarea perioada se vor schimba.

dealtfel acum, repede, am si modificat: motociclete on-road si off-road. mai avem de lucru.......

 

daca mai aveti sugestii si/sau reclamatii sunt asteptate!

 

bafta,

cip

 

:P prima clasificare e luata de la yamaha respectiv ''motociclete'' si atat iar cand dai click pe motociclete iti apar frumos grupate pe destinatii ;). uita-te si la celelalte....honda aprilia suzuki despre clasificarea alaora vorbesc ....off road se refera in general la spatiul neamenajat ca si drum. off road poti face cu orice vehicul sau pe jos. ma intreb daca merg la ei in magazin si le zic ca mi s-a stricat off roadul si am nevoie de o piesa oare nu rad ne mine sau... inteleg ce vor sa zic?

 

eu nu discut grafica (care imi place dealtfel) pt ca aspectul nu e meritul dealerului ,ci al web designer-ului.

pe mine ma intereseaza ala care vinde doar sa scoata un profit.

nestiutor fiind vrei sa-ti iei si tu o motoreta sau sa te documentezi pe net sau sa ceri o parere in magazin...ori daca nu esti in stare sa faci o clasificare ce sfaturi pertinente poti da tu unuia?

mai mult....iti arata o poza si un pret. despre alte detalii trebuie sa accesezi alte site-uri. oricum e mai mult decat suficient pt banii pe care-i dai :clap: sau oamenii sunt corecti nu cunosc nu vorbesc.

m-am saturat sa intri intr-un magazin d-asta mare si sa pierzi timp si bani si mai mult sa se duca dracu sezonul pana te rezolva.

daca esti intelegator nu-ti face nicio reducere te ia de prost.

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la asta se rezuma totul vad, sa arate bine sa mearga prosteala

cu ce te prosteste nu vezi ca esti prost deja.cu ce te a deranjat asa tare sa faci afirmatii de tipul asta ti a bagat mina in buzunar cineva sau esti doar invidios?!?sa moara capra vecinului ca arata prea bine!halal biker de net!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce te prosteste nu vezi ca esti prost deja.cu ce te a deranjat asa tare sa faci afirmatii de tipul asta ti a bagat mina in buzunar cineva sau esti doar invidios?!?sa moara capra vecinului ca arata prea bine!halal biker de net!

am explicat ce m-a deranjat si de ce (in mare si in general, caci in amanunt ar insemna pagini intregi) insa, m-asteptam ca un om inteligent sa poata intelege ce zice unul fara capacitati intelectuale deosebite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata cu jignirile, tereceti pe privat.

@adiv..........ca si parere personala, este bine sa ai o parere, dar si mai bine ca exprimarea ei sa fie constructiva. probabil nu iti inchipui ce eforturi presupune organizarea unei afaceri de acest gen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata cu jignirile, tereceti pe privat.

@adiv..........ca si parere personala, este bine sa ai o parere, dar si mai bine ca exprimarea ei sa fie constructiva. probabil nu iti inchipui ce eforturi presupune organizarea unei afaceri de acest gen

OK.SOSO DEMULT NU TE AM MAI AUZIT.BAFTA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata cu jignirile, tereceti pe privat.

@adiv..........ca si parere personala, este bine sa ai o parere, dar si mai bine ca exprimarea ei sa fie constructiva. probabil nu iti inchipui ce eforturi presupune organizarea unei afaceri de acest gen

 

:laugh: pai asta-i problema. ca o afacere presupune un profit iar clientul n-ar trebui sa multumeasca sau sa taca cand plateste produsul + un adaos comercial iar lucrurile nu sunt asa cum ar trebui sa fie.

adica daca eu nu platesc cu bani cocosati si fara serie ar trebui sa beneficiez de servicii care sa reflecte intrutotul suma platita (sa corespûnda calitativ, timpul de onorare a comenzii sa fie cel stabilit, indrumarea clientului sa fie una bine documentata si obiectiva-obiectiva pt client)

daca era o actiune nonprofit cu siguranta abordarea era cu totul alta desi nici atunci n-ar trbui te apuci sa faci ceva prost doar pt ca-i moca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adiy - poate ne traduci si noua, muritorilor de rand - CARE E SCOPUL TOPICULUI INITIAT DE TINE?

Ca nu se intelege. S-ar putea sa fii prea subtil pentru noi; dar ma indoiesc. Cred doar ca logica iti joaca feste.

Ai inceput criticand site-ul si ai ajuns la a le critica modul in care fac business. Ai avut o experienta neplacuta cu Dual Tours si incerci, voalat, sa te razbuni? E mai bine sa vorbesti cu ei - eu cumpar diverse de la ei de vreo 5 ani si pot sa-ti spun ca sunt oameni de inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adiy - poate ne traduci si noua, muritorilor de rand - CARE E SCOPUL TOPICULUI INITIAT DE TINE?

Ca nu se intelege. S-ar putea sa fii prea subtil pentru noi; dar ma indoiesc. Cred doar ca logica iti joaca feste.

Ai inceput criticand site-ul si ai ajuns la a le critica modul in care fac business. Ai avut o experienta neplacuta cu Dual Tours si incerci, voalat, sa te razbuni? E mai bine sa vorbesti cu ei - eu cumpar diverse de la ei de vreo 5 ani si pot sa-ti spun ca sunt oameni de inteles.

logica mea imi zice ca e o legatura intre site si business, tu nu crezi?

adica daca eu vand motoare(exemplu), accesorii si echipamente si-mi fac un site in care imi promovez produsele banuiesc ca, e evidenta deja legatura intre site si afacere.

un site cu nformatii eronate doar te dezinformeaza ``deranjul``real intervine atunci cand ajungi si poate cheltui o suma considerabila sau pierzi o luna din sezon.

si da, am avut insa a fost acum 2-3 ani si nu aia ma deranjaza. ma deranjaza ca de 2 ani pana acum parca nu s-a schimbat nimic in bine la capitolul magazine moto.

vorbesc in general....site-ul asta a fost mai mult cu titlu de exemplu.

mai sunt si alte siteuri si cred ca o sa dau niste link-uri unde, de exemplu exc-ul de 400 are pusa poza unui ktm in 2 timpi(esapamentul sare in ochii oricui numai in ai dealerului nu)

personal imi doresc sa intru intr-um magazin moto si sa gasesc ce-mi trebuie si sa nu trebuiasca sa-mi fac eu documentatie despre ce si cum ca sa nu existe riscul sa ma intorc inapoi si sa astept iar 20 de zile in cel mai fericit caz.

eu nu vand nimic vreau doar sa cumpar din stoc de preferabil sau, in cat mai scurt timp, iar ,cand ajung acasa vreau sa se si potriveasca ce-am cumparat.mai rar norocu asta. pana atunci imi expun opiniile cum cred de cuviinta. unii remediaza (parca acum e cu totul alta treaba motociclete on road si motociclete off-road. simplu si eficace) altii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surprinzator este ca sunt sanse mai mari sa gasesti ce te intereseaza + repede + mai ieftin (pretul poate sa fluctueze din multe variante) asta in general cand vorbim despre piese, la firme cat "garsoniera de la OTV".

 

Daca nu optezi pentru o firma (distribuitor) care sa fie "prima mana" pe Romania pentru piesele dorite ajungi sa platesti destul de mult, in mod sigur si activitatea economica "la vedere" isi spune cuvantul.

 

Spre exemplu am gasit pe net o firma in RO care distribuia piese din US. Diferenta intre catalogul US si cel RO este de 100%. Nasol.

 

Iar magazinele cu profil moto nu au cunoscut o concurenta reala decat in ultimii 2-3 ani si asta o sa incepa sa se vada in avantajul clientului peste inca 1-2 ani.

 

... si asta POZITIV vorbind !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai Adiy, esti bun de politica - poti sa vorbesti mult si cu cuvinte frumoase fara sa transmiti nimic clar si concret.

Ca sa incerc sa sumarizez - problema ta e ca nu erau bine impartite categoriile de motociclete pe site-ul lui Dual Tours?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre exemplu am gasit pe net o firma in RO care distribuia piese din US. Diferenta intre catalogul US si cel RO este de 100%. Nasol.

 

Iar magazinele cu profil moto nu au cunoscut o concurenta reala decat in ultimii 2-3 ani si asta o sa incepa sa se vada in avantajul clientului peste inca 1-2 ani.

 

... si asta POZITIV vorbind !!!

 

nici n-au nevoie sa-si faca concurenta atata timp cat salariile sunt mici si adaosul comercial mare.

cand intri aici (america, canada, ca tot veni vorba) intr-un magazin de la tara si vezi cate au pe stoc si preturile te umfla rasu. iti vine sa dai intentionat cu motoru de pamant numa ca sa-l repari iefin si pe loc.

oare astia cum reusesc astia sa-i dea si omului de la ghiseu un salariu acceptabil si sa vanda si mai ieftin, ca nici la ei nu-i coada in magazin. ma gandesc ca daca ei vand o motoreta cu 2500-4000 de ron mai ieftin ca la noi, poate lor le-o vinde japonezul motoarele sub costul lor de productie :laugh:.

in fine fiecare cu treaba lui si fiecare face o activitate pt banii pe care crede ca se merita sa munceasca dar, de obicei daca vrei bani multi trebuie sa oferi si calitate.

 

 

@ionut da aia m-a deranjat. era o chestie de principiu...daca faci greseli la lucruri simple....cand treaba se complica la ce sa te astepti?

in fine, oamenii au remediat si sunt convins ca treburile vor merge din ce in ce mai bine dar si pretentiile vor fi din ce in ce mai mari.

bafta, ca sanatosi erau si aia de pe titanic.

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai mai copii mai, de cand comparati voi mere cu pere? intrebarile voastre tin mai mult de bun simt (in sensul englezesc de common sense, nu in ala romanesc) si de o minima intelegere a mecanismelor de business.

Hai ca va fac un desen sa va prindeti de ce nu seamana serviciile si preturile de la noi cu cele din US

US

- numar de motociclete noi vandute in US in 2007 - 1.11 milioane $ (MILIOANE,da?)

- valoarea totala a businessului moto (incluzand si echipamente si accesorii) in US in 2007 - 14,6 miliarde $ (MILIARDE, da?)

Ca idee - motorcycle superstore face 60,000 $ pe an numai din bannerele afisate pe site de dealeri.

RO

- motociclete noi vandute in 2008 - vreo 25,000 - raportul APIA zice ca mai putine, insa sunt multi vanzatori de scutere chinezesti pe care nu-i prinde APIA si asta e o estimare a CAPITAL. Atentie - aici sunt f multe scutere de-alea de 1000 de Euro, ca motociclete noi stim cum cumpara romanii.

Ca termen de comparatie - auto noi vandute in RO in 2008 - 3.38 miliarde Euro

 

I rest my case!

Si cu asta lectia de economie s-a incheiat. Pentru mai multe detaliii va tai factura :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...statistica :) eu mananc un pui altul nu mananca nimic. statistic, fiecare a mancat juma de pui....realitatea e ca, unu e ghiftuit iar celuilalt ii ghioraie matele.

 

buna documentatia despre numarul motocicletelor vandute in sua dar daca era raportat si la numarul de locuitori sua-romania....era alta treaba(dadea mai profi). oricum se vand mult mai bine in sua pt ca, omu are bani pt ca-s mai ieftine si pt ca, daca ceva nu merge bine ala nu tace doar ca sa se imprieteneasca cu dealerul deci, ofertantul va remedia, in consecinta ambelor parti le va fi mai lesne :crack:.

 

eu zic ca e constructiv sa tinzi spre mai bine adica sa faci o comparatie...sa vrei sa-ti fie mai bine cum ai vazut tu ca e prin alte pariti. De ce nu si la noi?

 

un om poate fi mai inteligent decat altul daca si numai daca cel numit`` inteligent`` poate sa-l inteleaga pe cel prost.... adica nu te poti numi inteligent atunci cand nu intelegi nimic.....( un exemplu de inteligenta in cazul de fata ar fi cea/cel care a remediat deci a inteles) asta ca fapt divers.

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca vb fara noima domnu' adiy... am urmarit topicul asta fara sens de la inceput si singura conlcuzie adevarata e ca tu ai ceva personal de impartit cu "proprietarii" site-ului in cauza. Nu mi-o lua in nume de rau dar toti stim cum e la noi nu ne trebuie explicatii. Foloseste motocicleta din dotare si plimabte putin, o sa-ti treaca frustrarea. Si daca tot nu functioneaza, schimba "vanzatorii", ca nu te obliga nimeni sa iei de la unii care nu categorisesc motocicletele asa cum sti tu sigur ca ar trebui (at. sa nu se inteleaga ca sunt de acord cu categorisirea lor initiala).

Mult calm iti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
nici n-au nevoie sa-si faca concurenta atata timp cat salariile sunt mici si adaosul comercial mare.

cand intri aici (america, canada, ca tot veni vorba) intr-un magazin de la tara si vezi cate au pe stoc si preturile te umfla rasu. iti vine sa dai intentionat cu motoru de pamant numa ca sa-l repari iefin si pe loc.

oare astia cum reusesc astia sa-i dea si omului de la ghiseu un salariu acceptabil si sa vanda si mai ieftin, ca nici la ei nu-i coada in magazin. ma gandesc ca daca ei vand o motoreta cu 2500-4000 de ron mai ieftin ca la noi, poate lor le-o vinde japonezul motoarele sub costul lor de productie :crack:.

in fine fiecare cu treaba lui si fiecare face o activitate pt banii pe care crede ca se merita sa munceasca dar, de obicei daca vrei bani multi trebuie sa oferi si calitate.

 

Amice, nu poti compara piata americana cu cea europeana si mai ales cu cea romaneasca. Sunt doua chestii total diferite. Inca ceva, in urmatorii 10 ani nu vei vedea vreun magazin dedicat moto in care sa intri si sa gasesti tot ce vrei. Poate daca vine vreun investitor de afara sa faca ceva de genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...