Sari la conținut

ambreiaj tras sunet diferit fata de sunetul normal la motor


Marius R
 Share

Postări Recomandate

Motocicleta este o honda shadow 750. Ideea este urmatoarea. Motocicleta la relantii cu motorul incalzit are un mers normal rotund si o oarecare tonalitate. Analizat foarte atent ar suna de parca in interiorul motorului ar fii ceva gen o piulita libera care are un fin zornait. Am moto de 1 an si nu am sesizat chestia asta desi sunt atent la detalii. Cand trag ambreiajul sunetul dispare sau isi schimba tonalitate. E firesc sa se intample asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta este o honda shadow 750. Ideea este urmatoarea. Motocicleta la relantii cu motorul incalzit are un mers normal rotund si o oarecare tonalitate. Analizat foarte atent ar suna de parca in interiorul motorului ar fii ceva gen o piulita libera care are un fin zornait. Am moto de 1 an si nu am sesizat chestia asta desi sunt atent la detalii. Cand trag ambreiajul sunetul dispare sau isi schimba tonalitate. E firesc sa se intample asta!

daca are ambreiaj usca, da! da al tau e in baie de ulei din cate stiu.

 

ai joc la maneta de la ambreiaj? daca mergi in a 5-a si tragi brusc de gaz, motorul raspunde sau se tureaza in gol si viteza nu creste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e normal. Shadow-ul respectiv are un cuzinet la oala de ambreiaj care se fuche in timp. Fostul meu VT a avut "problema" asta inainte sa o cumpar eu. Ideea e ca ambreiajul functiona normal dar avea exact simptomele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la asta ma refeream, cu toate ca face zgomot, ambreiajul va functiona bine si fara probleme.. si in afara de sunet nu stiu daca se strica mai rau, decat dupa o perioada mai lunga...

Acuma nu stiu ce zornait se aude mai exact, dar daca e cloncaneala care dispare/apare odata cu actionare ambreiajului, fenomenul e tipic Honda si e din seria "asa fac toate" ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfaturi din seria "pâc-pâc-pâc-poc, pâc-pâc-pâc-poc"

 

daca nu-i spuneti si cati microni e abaterea jocului la supape tot degeaba :crack:

Atunci trimite-l tu la service sa vada cat costa cuzinetii sau bucsa oalei de ambreiaj sau chiar oala... vorbiti sa va aflati in treaba mr. mecanic sef micronar..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oala de ambreaj e de aluminiu, axul cutiei de viteze pe care sa monteaaza e din otel deci oala isi face joc in timp si zornaie... cand tragi ambreajul arcurile fac presiune pe oala si o fixeaza pe ax diminuand zgomotul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

600rr 2005, luata la 13.000, la rece cand trageam ambreiajul tacanea exact ca acum cand am 24.000 Km. nu s-a accentuat deloc in 11.000 Km. Tacane doar la rece iar cand bag in viteza si merg cativa metri se lecuieste. toti zic ca e normal.

Editat de sorinm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci trimite-l tu la service sa vada cat costa cuzinetii sau bucsa oalei de ambreiaj sau chiar oala... vorbiti sa va aflati in treaba mr. mecanic sef micronar..

poate sa se duca intr-adevar la service si sa obtina un diagnostic competent, asta nu il costa mare lucru

 

altfel obtine diagnostice de la oameni care 1. nu au vazut sau auzit motorul si 2. nu au inteles ca e vorba de un cuzinet la oala de ambreiaj, cuzinetii aia multi sunt pe la manetoane prin alte locuri

 

hai da un google repede si vino cu o parere "avizata"

 

"pâc-pâc-pâc-poc, pâc-pâc-pâc-poc" :crack: :( :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate sa se duca intr-adevar la service si sa obtina un diagnostic competent, asta nu il costa mare lucru

 

altfel obtine diagnostice de la oameni care 1. nu au vazut sau auzit motorul si 2. nu au inteles ca e vorba de un cuzinet la oala de ambreiaj, cuzinetii aia multi sunt pe la manetoane prin alte locuri

 

hai da un google repede si vino cu o parere "avizata"

 

"pâc-pâc-pâc-poc, pâc-pâc-pâc-poc" :crack: :( :D

mai Dani treisunu ca are cuzinet, ca are bucsa, orice ar avea, simptomele sunt aceleasi.

Singurul care a zis ca are cuzinet e @Lupu, si daca el zice sigur inseamna ca asa e, la transalp sau la alte modele e bucsa, putin conteaza, jocul oricum apare.

Pentru Transalp numai bucsa costa 60euro, probabil cuzinetii ar costa la fel, dar problema e ca nu numai acestia se uzeaza, se uzeaza si oala, deci degeaba schimbi numai cuzinetii/bucsa ca tot nu ai rezolvat nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mie imi zornaia ceva cu tenta de piulita in carcasa stanga pe partea cu ambreiajul la un MZ

dupa ce am scos capacul am constatat ca zornaiala venea de la lantul de transmisie primara care manca din carcasa.facuse burta si atingea in anumite momente.

vreifica tensiunea lantului aluia si vezi daca nu cumva e de la asta.se vad semnele cu usurinta pe capac daca a atins sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi zornaia ceva cu tenta de piulita in carcasa stanga pe partea cu ambreiajul la un MZ

dupa ce am scos capacul am constatat ca zornaiala venea de la lantul de transmisie primara care manca din carcasa.facuse burta si atingea in anumite momente.

vreifica tensiunea lantului aluia si vezi daca nu cumva e de la asta.se vad semnele cu usurinta pe capac daca a atins sau nu.

 

Nu stiu ce lant de transmisie primara are mz-ul, aaaa, stiu.. e lantul care angreneaza oala de ambreiaj, si e multiplu...

 

Ei, motocicletele japoneze nu au asa ceva, transmisia se face direct cu pinioane.

 

Exista totusi un lant sub oala de ambreiaj, e cel care angreneaza axul pompei de apa si ulei... ala daca se uzeaza poate duce la tacanit, si sunetul vine cam tot de acolo cand asculti motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...