Sari la conținut

"enduro Stradal" - Un Nou Gen De Motor?


Postări Recomandate

Mai ales la rubrica vanzari am vazut niste motoare categorisite ca fiind enduro "stradal". Retin ca se refereau la un Pegasso, Elefant si o Africa Twin.

Parerea mea ca o Africa nu e o motocicleta ca sa mergi numai la film cu prietena; de fapt e cam cea mai zdravana de la Honda, mai tare ca Transalp-ul sau Varadero. Iar Elefantul Lucky Explorer de la Cagiva a fost la vremea lui scula de motor, Dakar, chestii...

 

Comments, oppinions?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dane, nici unul dintre astea pe care le ai spus tu nu sunt cu pedigree de strada.la vremea lor zburau in afara soselei in raliuri si diverse raiduri.acum specializarea moto e impinsa aproape la extrem.o africa twin e buna sa mergi in turul tarii, nu sa te cocoti pe cine stie ce munti.pentru asta ai motoarele actuale mult mai usoare si mai faşneţe.deja dezvoltarea modelelor e pe nişe foarte inguste de piaţa si "mamuţii" trecutului par din ce in ce mai depaşiţi.si mai e ceva...o moto pe "caroserie" de enduro care are si 250 kg , nu prea e pentru oricine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor....eu sunt ferm convins sa pun mana pe un astfel de motor intr-un viitor,sper eu, apropiat...ce poti sa vrei mai mult de la un motor decat sa poata aborda orice fel de traseu ?Cu un cross/enduro pur-sange nu ai ce cauta pe strada, cu un touring sau sport touring nu ai ce cauta pe coclauri.Strada +coclauri+gropi/dealuri/vai = Bucuresti... :P

 

Si da, AfricaTwin este cea mai tare din categoria ei la Honda , de aia nici nu o mai fabrica, nu le-ar mai fi cumparat nimeni Varadero sau Transalpul :lol: .De aia o si gasesti foarte scump chiar si la mana a doua... :lol: .

Eu unul m-as multumi si cu cu un Transalp mai vechi...nu stiti cumva de cand se fabrica Transalp in Spania?Asta ne-ar putea scuti de 1200 de gauroi vama la una mai veche de 5 ani... :D

 

P.S. Aveti aici un poster (bonus de la mine :lol: )cu Transalpul, la o rezolutie de puteti citi si seria pe cadru ;) .Atentie! cu dial-up asteptati ceva timp pana sa o incarce!!!

Poster

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ma bucur sa vad ca sunt si iubitori de enduro, pe care il aud , vor motoare de viteza ! :( , sunt bune sa faci o tura prin oras , dar ce faci cand e de mers la drum lung? Africa de la Honda este o legenda , dar cred ca cei de la BMW sunt tari ! Ca tot vorbim de Africa , un motor care am vrut sa-l cumpar si nu am avut bani, sper totusi sa fac un efort ..., eu am un Pegaso 650, nu se compara cu Africa...

post-7-1078739135_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Dar ce ziceti de BMW R 1200GS?

Sincer nu as schimba 1150 GS-ul pentru 1200 desi 30kg mai putin ar fi grozav. Motivul principal este ca poti sa uiti de "surubarit" la ea in sa spunem in cazul in care ai o problema (pe coclauri?). In Germania sau in America de nord poate e in regula pentru ca asistenta tehnica functioneaza 24 de ore si sint obligati sa vina sa te ridice.

Instalatia electrica nu este nici ea clasica, are doar citeva fire de curent iar comenzile se tranmit prin CAN (Controlled Area Network). Pina si atasarea unui intercom va trebui facuta de catre service-ul BMW pe bani grosi.

Intrebare mea: este motocicleta cu care ati merge oriunde, sa zicem Africa sau America de Sud?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW 0wnz j00 si daca n-ar fii asa greu ar fii excelent....

Raspunsul este DA; nu stiu daca ati vazut ride-reportul din Bolivia cand au facut turul ala in desert cu r1150gs..o sa caut linkul si-o sa-l postez. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...