Sari la conținut

Are Dreptul Un Politist Sa Iti Ia Talonul Dac Pe Ai O Toba De Carbon I


emylyo
 Share

Postări Recomandate

E foarte bine ca va ia taloanele politia pentru zgomot. Orice smecheras care isi cumpara o partzaitoare de enduro monteaza un esapament ilegal care produce un zgomot infernal si tulbura linistea publica a unor oameni care de exemplu pot dormi. Pentru 0,05 CP in plus castigati trebuie sa suportam o gramada de esapamente care trosnesc si pocnesc. Sper ca aceste controale pe care le face politia sa fie din ce in ce mai serioase si sa se retina toate taloanele motocicletelor care au esapamente neomologate.

 

nu pune nimeni tobe modificate pt 0.05 CP.

 

io mi-am gaurit toba si am scos silencerele, ca ma saturasem de tampiti care intrau pe banda mea fara sa se asigure.. de pietoni care treceau strada prin loc nepermis, printre masinile parcate, fara sa se uite. Imediat dupa ce motocicleta mea a "produs" mai mult zgomot, s-a simtit imediat, dar IMEDIAT .. un pieton nu a mai trecut aiurea prin fata mea.. unu nu a mai deschis usa din spate stanga a unei masini parcate fara sa se asigure.. unu nu mi-a mai taiat fata schimband banda. Acum ii vad cum intorc pur si simplu capul sa se asigure in punctul mort.. ii vad cum asigura in oglinzi cand vor sa faca ceva, ii vad cum se uita in oglinda centrala .. si asta.. NUMAI ca sa vada ce se afla in spatele lui de face zgomotu ala.

 

dar altceva nu inteleg io...

 

Ce nu inteleg io.. de ce sunt atati papagali care sar in sus ca arsii cand se aude o toba mai tare.. cica "poluam fonic"....

 

mai baieti.. dar de problema adevarata .. de poluarea de la autobuzele vechi, camioanelor ramase in trafic inca de pe vremea lui Ceashca , care iti provoaca lacrimi cand trec pe langa tine de la atata fum negru... a daciilor ai altor automobile care te fac sa iti tii respiratia cand trec pe langa tine.. DE CE NU ZICETI MAH NIMIC ???

 

Adica Politia imi ia mie talonu , FARA NICI O DOVADA ca am depasit decibelii legali, doar ca asa vrea el, si el "reprezinta legea" (IN jud PRAHOVA NU EXISTA vreun aparat / instalatie de masurare a decibelilor) .. insa Ploiestiul este poluat zilnic in mod INFERNAL de autobuzele invechite ala RATP, de camioanele de transport a diferitelor firme de constructii, care te innegresc pur si simplu cand trec pe langa tine. Politia nu am vazut s opreasca vreun autobuz sau camion din asta... deh.. apartin regiilor de tranport in comun sau unor firme de trasnport ale unor oameni .. importanti.

 

De asta de ce nu urlati mah papagalilor ???????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe mine tot la Yoshi ma batea gandul. E stupid... sa inteleg ca yoshi nu sunt omologate deloc in UE? Mi s-ar parea de necrezut. Chiar si asa, tembelii aia de la RAR nu pot sa o masoare sa vada ca se incadreaza la normele de sunet, si sa-mi omologheze toba???

 

Poti incerca o omologare individuala... insa e cu dus si intors. Adica sunt niste costuri pt asta si nu stiu daca merita :) Poti pastra evacuarea stoc a motorului si daca te trimit la RAR o schimbi, te prezinti cu ea, iti masoara cu decibelmetru cat zgomot faci -> legal-> talonul inapoi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare-faptul ca in locul tobei de serie am un sistem full Yoshimura care nu este omologat in Europa desi a fost achizitionat la 1500dolari din Turcia din magazin si nu scrie pe el ca nu este decat pt race sau ca este omologat,are steagul statelor unite si am inteles ca este omologare pt USA,sistemul se aude decent comparativ cu ce au altii la race , dar destul de placut comparativ cu soundul de moto electrica pe care il are busa cu tobele originale-sunt destul de gentleman cu acest sistem sau pt a fii ar trebui sa il dau jos si sa-l pun pe cel original cu tot cu tobe si galerii si sa renunt la filtrul de aer kn,la centralina si la bujii iridium?Este in stare originala si nu este modificat.Conform unui director de la RAR DACA NU ARE E PE EL NU ESTE OMOLOGAT IN UE,DECI NU MERGE.AM FACUT VERIFICAREA TEHNICA PERIODICA SI A TRECUT CU BRIO.Am un prieten care a dat doar pe toba finala Yoshimura in USA 800dolari.Dupa expirarea leasing s-a dus sa faca identificarea si i-a dat reset ca nu era toba omologata in UE-AVEA LA FEL STEAGUL USA PE EA.Toba era una mai mult decat linistita si mie sincer nu mi s-au parut diferente de sound intre ea si cea originala.Asa ca domnilor aveti subiecte de comentat.SA LASAM COMENTATORII SA ISI FACA DE LUCRU!

 

 

Sunt surprins neplacut de tonul usor superior si chiar cu o nota de aroganta folosit - "sa lasam comentatorii sa'si faca de lucru" ... spui ca in ceea ce te priveste, toba ta desi schimbata se incadreaza in limite decente asa ca nu inteleg sarcasmul.

 

Problema disecata aici prezinta doua laturi: aspectul legal si cel ce tine de bun simt.

 

"Unde'i lege nu'i tocmeala", asa ca nu e nimic anormal ca RAR sa nu recunoasca produse din USA si/sau neomologate in UE si nu ne referim aici numai la tobe moto. Probabil si reciproca e valabila, pana la urma e o chestiune economica, de protectie a pietei interne practicata de toate marile state sau confederatii. Oricum in RO legea se aplica dupa bunul plac al legiutorilor si din pacate chiar cadrul legislativ in sine este modificat dupa cum dicteaza interesele unor "grupuri de interese" la un moment dat, asa ca aspectul legal este un subiect in continua "expansiune".

 

Cu scuzele de rigoare pentru "alunecare" de la topic, din punctul meu de vedere mi se pare mai interesant aspectul "neoficial" al subiectului nostru deoarece, poate fara sa fie constienti cei ce isi monteaza "urlatoare" influenteaza reactia populatiei "civile" fata de TOTI motociclistii.

 

Sa ma explic: locuiesc foarte aproape de strada unde se tineau pe vremuri liniutele... asta vara devenise ceva obisnuit ca pe la 1-2 a.m. sa'si faca aparatia un grup de cativa "urlatori" si pretz de 30-40 minute sa dezlantuie iadul dupa care dispareau bine-mersi... iar eu trebuia sa infrunt a doua zi privirile incruntate ale vecinilor mei iar daca lasam motorul in fata scarii nesupravegheat chiar si cateva minute il gaseam plin de scuipati...

 

Am spus'o si o repet, o toba aftermarket "superzgomotoasa" eventual va mai reduce din greutate insa NU va imbunatati cu mult performantele motorului ba dimpotriva, de multe ori chiar le va atenua. Si'atunci? DE CE?

 

Argumentul cu "siguranta" traficului e un alt balon de sapun... si ca veni vorba de atras atentia in trafic, v'ati gandit vreodata ca primul "atentionat" de prezenta Dvs. in zona este GARCEA? Care se va piti si mai bine in vizuina lui aleasa pentru ambuscada si'si va incorda toate simturile pentru a vana un motociclist (in perceptia lor periculos si inconstient)?

 

Ride Safe! (and decently loud...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Thomas: exact asta incerc sa evit. iti dai seama ca nu as avea chef sa-mi pierd timpul cu recuperari de talon de fiecare data cand ma intalnesc cu cate un bizon. a facut cineva o astfel de omologare individuala? stie cineva daca se poate si cat costa?

 

@yo4hgx: eu sunt motociclist incepator, dar sunt intru totul de acord cu tine. toti cei care spun ca si-au pus tobe pt. a fi mai siguri in trafic, fie sunt aberant de nedocumentati (si fac treburile in stil clasic romanesco-pompieresc - "doar se stie ca daca ai toba gaurita nu te mai dai cu mobra pe jos"), fie dintr-un motiv care pe mine sincer ma depaseste, simt nevoia sa recurga la tot felul de scuze de genul asta pt. a nu spune ca de fapt le place cum suna mobra cu toba aftermarket, de parca i-ar judeca cineva. de fapt, stai, ca parca vad ca daca spune cineva ca si-a pus toba ca sa sune mai cool (si doar pentru asta) se gasesc vreo cativa care sa se uite stramb si sa-l faca figurant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

...io mi-am gaurit toba si am scos silencerele...

 

Adica Politia imi ia mie talonu , FARA NICI O DOVADA ca am depasit decibelii legali, doar ca asa vrea el...

 

 

Dupa ce ti'ai gaurit toba si ai scos "silence'rele" mai ai tupeul sa te plangi ca GARCEA te'a abuzat???

 

 

 

Imediat dupa ce motocicleta mea a "produs" mai mult zgomot, s-a simtit imediat, dar IMEDIAT

 

In viziunea ta asta este solutia pentru rezolvarea haosului traficului rutier din RO? Sa ne gaurim toti tobele si sa ne scoatem "silencerele"?

 

De multe ori ma confrunt cu aceleasi probleme descrise de tine si cu masina - sa procedez la fel si cu toba de la masina? Si cand toti ceilalti vor fi facut la fel care'i urmatorul pas: petarde si rachete de semnalizare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ti'ai gaurit toba si ai scos "silence'rele" mai ai tupeul sa te plangi ca GARCEA te'a abuzat???

In viziunea ta asta este solutia pentru rezolvarea haosului traficului rutier din RO? Sa ne gaurim toti tobele si sa ne scoatem "silencerele"?

 

De multe ori ma confrunt cu aceleasi probleme descrise de tine si cu masina - sa procedez la fel si cu toba de la masina? Si cand toti ceilalti vor fi facut la fel care'i urmatorul pas: petarde si rachete de semnalizare?

 

 

aaaa.. si pana autoritatile vor rezolva problemele cu traficul si cu nesimtirea soferilor.. io ar trebui sa stau prin spitale cu picioarele rupte sa umai grav.. maica-mea sa planga la cimitir duminica de duminica la mormantul meu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaa.. si pana autoritatile vor rezolva problemele cu traficul si cu nesimtirea soferilor.. io ar trebui sa stau prin spitale cu picioarele rupte sa umai grav.. maica-mea sa planga la cimitir duminica de duminica la mormantul meu ?

 

ma intreb ce parere ai despre chestia aia pe care am gasit-o pe net. vezi ca ai un link mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaa.. si pana autoritatile vor rezolva problemele cu traficul si cu nesimtirea soferilor.. io ar trebui sa stau prin spitale cu picioarele rupte sa umai grav.. maica-mea sa planga la cimitir duminica de duminica la mormantul meu ?

 

Nu! Desi tine si de noroc, n'o sa stai in spitale sau in mormant daca vei invata sa conduci preventiv, sa fii cu toate simturile in alerta, sa nu faci "figuri", sa nu fii mitocan si, de ce nu, un concept la noi inexistent... sa fii politicos in trafic.

 

Cu alte cuvinte sa te bazezi pe reactiile si "skilurile" tale si nu pe ale celorlalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intreb ce parere ai despre chestia aia pe care am gasit-o pe net. vezi ca ai un link mai sus.

 

 

dannutz.. stiu textul ala de pe net de mai mult de un an, era pe alt site, insa.

 

Problema e ca in dealungul anilor, m-am documentat destul de mult de pe net... si sa fiu al naibii daca seamana ceva din materialele din afara ... cu realitatea strazii, a traficului, din Romania !

 

@yo4hgx .. nu ti-ai gasit omul corect cui sa spui de condus preventiv sau despre politetea in trafic. Sunt niste valori pe care eu insumi le promovez de fiecare data, mai ales incepatorilor.

 

Insa .. poti sa fii tu mama politetii, si tata condusului preventiv... odata si odata tot se gaseste unu care vorbea la telefon, care o sa-ti spuna ca nu te-a vazut. Macar fa-l sa te auda, sa nu mai aiba motive sa bage.

 

Singur lucru preventiv pe care poate sa-l faca cu adevarat un motociclist.. e sa stea acasa !

 

Vorbind ipotetic acum, fara sa fac referire la persoanele aici de fata... normal si logic... daca mergi si tu in weekend cu motorul, de 2 ori la Cheia si gata sezonu.. de putine ori esti cu adevarat in pericol. Cand mergi zilnic, facand peste 20.000 de kilometri anual... te cam saturi sa te pandeasca pericolul zilnic , tu mergand preventiv, si altii sa se urce peste tine.

 

Pe de alta parca... daca timpul meu liber era dedicat scrierii de povesti nemuritoare pe net si articole la plictiseala .. poate dadeam dreptate acelui autor.. insa merg mult prea mult cu motoru in oras si in afara, aproape zilnic.. ca sa mai inghit ce scrie acolo.

 

Oricum.. am deviat de la subiectul initial al acestui topic , si ma retrag din aceasta conversatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am o toba sport borla si e cam zgomotoasa ........asa am cumparat motoru ,si mie cam aiurea sa merg cu ea ca cand trec pe langa masini le suna alarma

ma gandesc sa bag o sita pe ea...............nu stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am o toba sport borla si e cam zgomotoasa ........asa am cumparat motoru ,si mie cam aiurea sa merg cu ea ca cand trec pe langa masini le suna alarma

ma gandesc sa bag o sita pe ea...............nu stiu

 

Alarmele le declansez si eu, cu toba standard... si cainii!!!

 

Daca tot l'ai luat asa... nu stiu daca e o idee buna sa'i "bagi o sita" ci mai degraba sa fii atent unde, cand si cum folosesti motorul. Daca nu chinui inutil motorul in zone aglomerate si mai ales la ore "mici"... nu cred sa fie vre'o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pune nimeni tobe modificate pt 0.05 CP.

 

io mi-am gaurit toba si am scos silencerele, ca ma saturasem de tampiti care intrau pe banda mea fara sa se asigure.. de pietoni care treceau strada prin loc nepermis, printre masinile parcate, fara sa se uite. Imediat dupa ce motocicleta mea a "produs" mai mult zgomot, s-a simtit imediat, dar IMEDIAT .. un pieton nu a mai trecut aiurea prin fata mea.. unu nu a mai deschis usa din spate stanga a unei masini parcate fara sa se asigure.. unu nu mi-a mai taiat fata schimband banda. Acum ii vad cum intorc pur si simplu capul sa se asigure in punctul mort.. ii vad cum asigura in oglinzi cand vor sa faca ceva, ii vad cum se uita in oglinda centrala .. si asta.. NUMAI ca sa vada ce se afla in spatele lui de face zgomotu ala.

 

dar altceva nu inteleg io...

 

Ce nu inteleg io.. de ce sunt atati papagali care sar in sus ca arsii cand se aude o toba mai tare.. cica "poluam fonic"....

Pentru ca pur si simplu poluati fonic... Rar trece un autobuz (facut de Rocar) sau o basculanta pe care sa o aud, dar cand trece un "meserias" cu partaitoare din asta sau cu BMW "tunat" ma scoala din somn si imi scoala si alarma de pe scuter (ca aia de pe motocicleta e mai desteapta si nu reactioneaza la provocari din astea)...

Exista niste limite legale destul de tolerante, eu cred ca daca vrei ca motorul sa-ti sune a chopper tot ce trebuie sa facei e sa-ti cumperi chopper, nu sa-ti dai gauri in toba la moped...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

threadu asta a luat-o pe ulei rau de tot, sa mi se caleze mie motoru daca inteleg ce legatura are zgomotul tobei gaurite de moped si a bmw-urilor tunate cu "Are Dreptul Un Politist Sa Iti Ia Talonul Dac Pe Ai O Toba De Carbon?"

 

fiecare cu ce-l doare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur are daca i se pare ca face zgomot prea mare. trebuie dovedit ca toba e fie originala fie omologata si nemodificata. din cate stiu nu se masoara nivelul de zgomot. imi plac cum suna unele motoare cu tobe sport adevarate dar nu sunt de acord cu toate jegurile care umbla cu tobe gaurite prin oras.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

"sigur are daca i se pare ca face zgomot prea mare. trebuie dovedit ca toba e fie originala fie omologata si nemodificata. din cate stiu nu se masoara nivelul de zgomot. imi plac cum suna unele motoare cu tobe sport adevarate dar nu sunt de acord cu toate jegurile care umbla cu tobe gaurite prin oras."

 

ai dreptate. la Rar ti-o omologheaza fara nici un tester de nivel sunet

Mi.am luat motoreta din germania si neamtzu mi-a dat o foaie cu omologarea tobei (marving). problema e ca e in germana si nu prea cred ca Garcea o sa fie interesat chiar daca o traduc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea nu e "cum poate dovedi politistul ca toba nu e buna" ci "cum poti tu dovedi ca e buna". E de ajuns sa i se para suspect si te poate trimite la rar (unde, bineinteles, ai toate sansele sa iti dea ok-ul)

 

toti gaborii stiu ca ne punem tobe sport neomologate, nu s-au nascut nici ei ieri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea firmelor care fac tobe speciale au obtinut certificate care le fac street-legal...Daca aveti tobe de firma nu aveti motive sa va fie frica pentru ca politistul nu prea are ce sa va faca. http://www.tuv.com/de/en/tuv_approved.htm Singura explicatie care o gasesc pentru comportamentul abuziv al oamenilor din cadrul institutiei care ar trebui sa ne protejeze este ca noi suntem mai speciali.De ce sa ne luam dupa nemti sau americani cand putem sa facem noi cum ne taie capul?. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

am avut 4 accidente....1 pe un hoinar..:what: ..2 pe ivan....shi 1 pe yzf r6.......nu m-au vazut... asta pana sa a-mi scot sitele...acum shtii ce atentzi sunt...se uita in stanga in dreapta...de unde o venii sunetul...?!?!?!...macar sa ma auda draq.....nu ma int ...omologare neomologare....ma int sigurantza mea....shi cu politia....cand o vad....trepte superioare..shi ...neturata......:kiss:...oricum....fara site....sunt mai bine simtzit in trafic....shi..am scos sitele..pt ca nu am bani deocamdata de vre-un akrapovic,,,boss..remus....mivv....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Anul trecut am avut si eu parte de nenea organu' care m-a oprit ca cica circulam cu viteza mare avea zicea el " cu mult peste suta" neavand dovada video un radar ceva doar ochii lui care ziceau ca eu mergeam tare, ce sa gandit el ca toba suna cam tare e tarziu era ora 1:30 intr-o zi de miercuri noapte, sa luat de toba mea si dai si ceartate cu prostu ca nu intzelegea nimic gaboru'. La un moment dat nenea garcea vede pe strada unu care isi plimba catzeleul si il cheama pe om sa il intrebe daca il deranjaza zgomotul tobei mele , tembelul ala zice ca da si se mai apauca sa scrie si o sesizare catre politzie ca pentru deranjarea linisti publice , atat ia trebuit lu garcea imediat mia fript o amenda de 200ron pentru deranjarea linisti publice. A doua zi repede am facut rost de o toba silent am dat fuga la rar masuratori pe aia si gata cica e ok e in norme. Porma dute frumos la garcea si fa contestatie la care garceii ce au zis frate nu ne intereseaza ce ai facut tu acum la rar ca problema e ca ai deranjat lisnistea publica poate nu aveai toba deloc pusa pe moto asa ca pofteste tu la casierie si plateste amenda ca bugetul e cam incomplet anul asta. Eu cetatzean model m-am conformat ca nu mai aveam ce face , precizez talonul nu mi-l retzinuse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Ti-au si supt-o de banii aia? :laugh:

Mie mi-au luat de 3 ori talonul FARA DOVADA ! ultima data a fost groasa rau de tot (mi-a luat toate actele inclusiv permisul etc) A fost abuz pe fata, insa nu m-am dus sa fac reclamatie samd... in schimb am mers cu motorul dupa masina pana in curtea politiei si cand a coborat nu l-am lasat pana nu mi-a dat actele inapoi ! Imi aduc aminte si acum : -Scoate motocicleta din curtea politiei !

- Nu vreau... imi vreau actele inapoi si nu plec pana nu mi le dati !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i o clanta si gata , ca doar nu te duci sa-i dai talonul. Sunetul se masoara cu un aparat de cineva care stie cum s-o faca , adica autorizat. Punct. Restul sint abuzuri. Asa ca revin la inceputul a cea ce am scris.Clanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...