Sari la conținut

Despre farurile moto


remu1
 Share

Postări Recomandate

Dupa cum spune si titlul , sa discutam aici cum putem imbunatati sistemul de iluminat al motocicletelor noastre . Despre posibilitatea de a adapta diverse faruri de la automobile sau de la alte motociclete .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe TDM urile 91-95 se potrivesc la perfectie farurile de Dacia 1310 :laugh: Dar numai pa acelea merita puse care sunt modelul infundate (la TDM ) Eu pe fostul TDm am schimbat si a crescut vizibilitatea cu 40%. E altceva sa ai oglinda din far nou nouta. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pe cbr am un bec halogen h4 original al motocicletei, si ma gandeam sa imbunatatesc vizibilitatea punandu-i un philips ceva ''luminozitate cu 30, 40, 50% mai buna'' bla bla.....ati folosit asa ceva? chiar sunt mai puternice si isi fac treaba bine sau doar e reclama ieftina?

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine pui cel mai ieftin kit xenon. diferenta e de la cer la pamant fata de halogen.

 

eu am pe unul dintre faruri asa ceva, urmeaza si pe al doilea si mai vreau sa pun si 2 proiectoare pentru un plus de luminozitate pe drumurile neluminate si pustii cum am intalnit in thassos

Mesaj completat

Pe TDM urile 91-95 se potrivesc la perfectie farurile de Dacia 1310 :laugh: Dar numai pa acelea merita puse care sunt modelul infundate (la TDM ) Eu pe fostul TDm am schimbat si a crescut vizibilitatea cu 40%. E altceva sa ai oglinda din far nou nouta. :laugh:

 

 

cum ai schimbat tu mestere oglinzile alea???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pe cbr am un bec halogen h4 original al motocicletei, si ma gandeam sa imbunatatesc vizibilitatea punandu-i un philips ceva ''luminozitate cu 30, 40, 50% mai buna'' bla bla.....ati folosit asa ceva? chiar sunt mai puternice si isi fac treaba bine sau doar e reclama ieftina?

 

Sal, nici eu nu am fost multumit de acea lumina ce ofera becul halogen H4, si mi-am pus un kit bixenon H4 6000k , o lumina f puternica,

Daca alegi numai xenon h4 atunci ai pe faza scurta xenon si pe cea lunga halogen.

Merita efortul !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cristi cat ai dat pe philips? sunt tot cu instalatie din aia enervanta sau se pun direct? mi se pare cam mult 150 de lei pentru un bec...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt convins ca si becul pe halogen face treaba, dar, in mod dubios, iti vand astia la niste preturi ... cum spunea metoxil mai sus... 150 lei, pret pe care nu cred ca il merita deoarece la banii astia iti iei xenon (pentru o singura faza & un singur far).Dar cel mai bine te uiti la caracteristici precum intensitatea luminoasa si fluxul luminos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cristi cat ai dat pe philips? sunt tot cu instalatie din aia enervanta sau se pun direct? mi se pare cam mult 150 de lei pentru un bec...

nu mi-am luat inca philips, as fi vrut sa mi iau xenon dar ma deranjeaza 2 chestii: sunt cum ai zis tu cu ''instalatie de aia enervanta'', ca au cam multe fire ce trebuie inghesuite pe acolo sa nu se vada si am impresia ca nici mansonul ala de cauciuc care vine peste corpul becului si protejeaza de apa, nu se mai potriveste datorita dimensiunii xenonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine pui cel mai ieftin kit xenon. diferenta e de la cer la pamant fata de halogen.

 

eu am pe unul dintre faruri asa ceva, urmeaza si pe al doilea si mai vreau sa pun si 2 proiectoare pentru un plus de luminozitate pe drumurile neluminate si pustii cum am intalnit in thassos

Mesaj completat

 

 

 

cum ai schimbat tu mestere oglinzile alea???

 

cu tot cu far

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mi-am luat inca philips, as fi vrut sa mi iau xenon dar ma deranjeaza 2 chestii: sunt cum ai zis tu cu ''instalatie de aia enervanta'', ca au cam multe fire ce trebuie inghesuite pe acolo sa nu se vada si am impresia ca nici mansonul ala de cauciuc care vine peste corpul becului si protejeaza de apa, nu se mai potriveste datorita dimensiunii xenonului.

 

 

Ba da, acel cauciuc se potriveste perfect pe becul xenon. la mine nu au fost nici un fel de probleme sa nu se potriveasca, mai putin ca sunt multe fire, si tre sa le inghesui pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in functie de mobra, poate fi sau nu necesar sa tai din plastic. de ex, la mine a mers la fix; la 1200 gs trebuie sa tai plasticu :D

 

cu cat mai veche mobra cu atat mai putij ai de lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot zic de ceva vreme ca-mi iau un H4 XP Extreme de la Philips.E 45 ron pe philips-shop.ro Mi se pare f ieftin. Raportul calitate/pret (diferenta intre asta si cel stock) sigur merita.

insidere, daca diferenta merita sau nu depinde de multe lucruri, printre care calitatea oglinzii farului. in unele cazuri diferenta poate fi insesizabila, in altele imensa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti, eu nu stiu de ce nu faceti o investitie serioasa intr-un kit xenon!

Reglati bine farul dupa aia si lasati povestitorii de net sa bata campii cum ca xenonul orbeste..

O sa vedeti voi ce lumina aveti.Lasati deoparte cacaturile alea de Xtreme vision sau alte rahaturi, dati un ban dar sunteti boieri moldoveni!

Referitor la acel cauciuc de protectie, asa cum pomenea cineva, la unele mobre nu trebuie taiat, la altele(cele mai multe) trebuie.Important este sa-l taiati in asa fel incat fasungul becului xenon sa intre fix in acel guler, altfel cu timpul intra praf/apa in far.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul intrevad doua solutii, din care o sa aleg la primavara:

 

1. kit xenon.

avantaj - consuma putin si nu trebue sa mi modific instalatia electrica (prea mult)

dezavantaj - cam costa ceva

 

2. halogen h4 de 100 de w

avantaj - costa putin (undeva pe la 10 lei), lumineaza suficient

dezavantaj: tre sa mi modific instalatia electrica - mai exact sa maresc „cumva” puterea generatorului

Pentru mobre care au instalatia electrica buna cu siguranta ca 40 de w consumați în plus nu sunt chiar o problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot zic de ceva vreme ca-mi iau un H4 XP Extreme de la Philips.E 45 ron pe philips-shop.ro Mi se pare f ieftin. Raportul calitate/pret (diferenta intre asta si cel stock) sigur merita.

 

Sunt si in carrefour,eu am luat un set halogene pilot 47roni dar in primavara cel putin pe faza scurta montez un xenon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Xenonul face toti banii; instalarea e simpla, si costa ceva dar nu e o avere.Consumul de curent e mai mic si nu scade absolut deloc intensitatea luminoasa cand mai intra in joc si alti consumatori. Am facut mutarea asta si recomand in cunostinta de cauza. 

 

Alegerea va apartine.  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am montat si eu aseara instalatie xenon pe honda hornet 600 pc34, si recomand tuturor!

instalarea am facut-o eu singur si e destul de usor.

 

va recomand xenon de 4300k. Este temperatura cu care vin si masinile cu xenon din fabrica si are cea mai mare luminozitate

si in plus eu nu suport xenonul albastrui/albastru :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am montat si eu aseara instalatie xenon pe honda hornet 600 pc34, si recomand tuturor!

instalarea am facut-o eu singur si e destul de usor.

 

va recomand xenon de 4300k. Este temperatura cu care vin si masinile cu xenon din fabrica si are cea mai mare luminozitate

si in plus eu nu suport xenonul albastrui/albastru :laugh:

 

 

Salut,

 

ne poti da si o poza cu cutia, sa vedem exact numele kitului?

 

Merci

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu, sunt foarte bune, crede-ma pe cuvant, nu ai nevoie de poza, se numesc HaIfaNfaN, Guangzhou/China.

Daca gasesti sa iei doar firma asta, sunt super..

Ei sunt mari distribuitori pt.Europa

 

 

 

Suna cam ciudat numele ala... :D

O sa ma uit sa vedem...

Editat de Rila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-ar interesa ceva de genul MK 180-BLITZ CU 2 CANALE (foarte misto siteul, au tot felul de montaje, controllere, interfete pc, motorase, senzori :love:).

Mi se pare cam scump insa si nu tine decat 3A pe canal. Daca nu ma insel, asta inseamna ca nu prea tine un bec de far de 55W.

 

Poate vreunul dintre voi electronistii crede ca se pricepe sa ma ajute cu o schema (inclusiv necesarul de piese) adaptata, nu neaparat cu mai multe iesiri, ca sa duca macar 55W (daca nu mai mult, evident fara sa prajesc vreun releu pe la motoreta).

 

Mai sunt aici niste linkuri cu niste montaje care fac cam acelasi lucru din ce imi dau seama:

http://www.vellemanusa.com/us/enu/product/view/?id=351265#

http://www.vellemanusa.com/us/enu/product/view/?id=351266#

 

Nu va sfiiti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...