Sari la conținut

TURCIA 2010


ianachim
 Share

Postări Recomandate

re: 550 - are si kit auto - ventuza, suport, cablu bricheta.

mai am un pda fujitsu siemens loox 560 parca cu igo 2008 instalat are gps, wifi si bluetooth, merge ok pe internet cu ambele, si navigatia merge bine. l-am folosit o singura data timp de 1 sapt. si asta are kit auto. pret 8 mil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am rezolvat problema cu mai multe carduri mici de 1 gb(20-30 lei/buc). oricum cand pleci in europa ai o singura harta care este pe zumo iar daca mergi in sud ai 2 sau 3 tari asa ca nu e o problema sa ai cateva carduri la tine.

 

da manuel

tu poate ai mai mult loc in bagaje si iti intra si cateva carduri :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

l.e. ca sa fiti informati si sa nu va bateti capul daca observati anomalii.

am incercat sa bag harti mai multe in 550 aseara si nu le vedea. am folosit card sd hc de 8g. am crezut ca e de la card, unele aparate foto nu merg cu hc. dupa ce am pierdut ore in sir am ajuns la concluzia ca 550 nu are ram suficient, merge sa pui max o harta mare (eu sau usa) + 2 mai mici gen bg, tr, ro. daca scrii mai multe pe card atunci cand booteaza si face "loading maps" da in gat si nu le incarca. toate cardurile astea indopate le-am testat in nuvi si merg. de asta il dau si iau 660 chiar daca e mai ieftin si mai anemic ca obiect. asta il am de 2 ani si nu face alte fite.

 

* daca ai luat gps-ul cu CityNavigator si cu Road200X instalat, nu poti face modificari, in sensul sa reinstalezi hartile in memoria gps-ului, poti folosi intradevar carduri cu harti, dar softul de pe Garmin nu accepta alte carduri decat cele pe care le instaleaza firma. codul ala de client (pe care il primeste orice cumparator de gps G. cu ROAD) are rol si de protectie a softului de pe RAM, orice modificare ulterioara poate strica programul (Symbian ofera optiunea asta si Garmin a folosit-o). deci cine are noroc (manuel_ktm :crack: ) poate folosi carduri "pirat". cine nu, nu. e hazard!

 

intrebare: stie cineva cand e Ramadamul? eu imi aminteam ca pana in primavara, dar nu stiu exact...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* daca ai luat gps-ul cu CityNavigator si cu Road200X instalat, nu poti face modificari, in sensul sa reinstalezi hartile in memoria gps-ului, poti folosi intradevar carduri cu harti, dar softul de pe Garmin nu accepta alte carduri decat cele pe care le instaleaza firma. codul ala de client (pe care il primeste orice cumparator de gps G. cu ROAD) are rol si de protectie a softului de pe RAM, orice modificare ulterioara poate strica programul (Symbian ofera optiunea asta si Garmin a folosit-o). deci cine are noroc (manuel_ktm :crack: ) poate folosi carduri "pirat". cine nu, nu. e hazard!

 

intrebare: stie cineva cand e Ramadamul? eu imi aminteam ca pana in primavara, dar nu stiu exact...

 

de ce cria intrebi de ramadam

ai auzit ca muslumanii nu fac.....prostii in perioada aia.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* daca ai luat gps-ul cu CityNavigator si cu Road200X instalat, nu poti face modificari, in sensul sa reinstalezi hartile in memoria gps-ului, poti folosi intradevar carduri cu harti, dar softul de pe Garmin nu accepta alte carduri decat cele pe care le instaleaza firma. codul ala de client (pe care il primeste orice cumparator de gps G. cu ROAD) are rol si de protectie a softului de pe RAM, orice modificare ulterioara poate strica programul (Symbian ofera optiunea asta si Garmin a folosit-o). deci cine are noroc (manuel_ktm :crack: ) poate folosi carduri "pirat". cine nu, nu. e hazard!

 

intrebare: stie cineva cand e Ramadamul? eu imi aminteam ca pana in primavara, dar nu stiu exact...

Exagerați cu GPS-urile, bre. De câte ori am fost în Turcia cu auto nu am folosit GPS, deși am folosit drumuri secundare de multe ori. Un bun navigator în fruntea grupului și o hartă v-ar fi de ajuns. Singurele locuri unde este indispensabil sunt orașele mari (în Istanbul ești cam mâncat fără). Părerea mea.

 

PS: Se pare că ramadanul pică anul ăsta între 11 august și 9 septembrie.

 

Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

re: 550 - are si kit auto - ventuza, suport, cablu bricheta.

mai am un pda fujitsu siemens loox 560 parca cu igo 2008 instalat are gps, wifi si bluetooth, merge ok pe internet cu ambele, si navigatia merge bine. l-am folosit o singura data timp de 1 sapt. si asta are kit auto. pret 8 mil.

 

dai la schimb

 

cu o perche de slapi plimbati prin santorini si o lanterna frontala fara bec

sau

o masinuta rc fara telecomanda si 4 reviste pif

 

totul este folosit o singura data maxim o sapt

slapi au si suport auto (snur rosu pt retrovizoare)

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exagerați cu GPS-urile, bre. De câte ori am fost în Turcia cu auto nu am folosit GPS, deși am folosit drumuri secundare de multe ori. Un bun navigator în fruntea grupului și o hartă v-ar fi de ajuns. Singurele locuri unde este indispensabil sunt orașele mari (în Istanbul ești cam mâncat fără). Părerea mea.

 

PS: Se pare că ramadanul pică anul ăsta între 11 august și 9 septembrie.

 

Baftă!

Se pare ca hartile iti dau informatii daca poti sa le citesti. E mai simplu cand ti se spune 300m Dreapta, 500m stanga, si te trezesti spalat pe creier...

Dar odihnit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

Exagerați cu GPS-urile, bre. De câte ori am fost în Turcia cu auto nu am folosit GPS, deși am folosit drumuri secundare de multe ori. Un bun navigator în fruntea grupului și o hartă v-ar fi de ajuns. Singurele locuri unde este indispensabil sunt orașele mari (în Istanbul ești cam mâncat fără). Părerea mea.

 

PS: Se pare că ramadanul pică anul ăsta între 11 august și 9 septembrie.

 

Baftă!

 

 

:rock:

 

am specificat clar ca gps este necesar sa stii pe unde naiba esti sau sa iti comunice cineva coordonate pt ati fi mai usor sa prinzi gasca

 

HARTA E MAMA TUTUROR CALATORIILOR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce cria intrebi de ramadam

ai auzit ca muslumanii nu fac.....prostii in perioada aia.....

 

* daca tot merg pe urmele Sfantului Petru p-acolo, poate ii convertesc la crestinism :D

 

eu si Templierii...

Mesaj completat

Exagerați cu GPS-urile, bre. De câte ori am fost în Turcia cu auto nu am folosit GPS, deși am folosit drumuri secundare de multe ori. Un bun navigator în fruntea grupului și o hartă v-ar fi de ajuns. Singurele locuri unde este indispensabil sunt orașele mari (în Istanbul ești cam mâncat fără). Părerea mea.

 

PS: Se pare că ramadanul pică anul ăsta între 11 august și 9 septembrie.

 

Baftă!

 

* ai dreptate, ...nu mai fac! :crack:

 

good! deci nu trebuie sa-i scot de la rugaciune ca sa-i convertesc la crestinism :rock:

Mesaj completat

o masinuta rc fara telecomanda si 4 reviste pif

 

* vreau eu Pif-urile si masinuta!

 

(slapi si lanterna fara bec am)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut si va doresc drum bun.

 

TE ROG EU

FII PAROLIST SI ASA CUM AI SCRIS MAI SUS......LASA.NEEEEEEEEE

 

DACA VREI ITI FAC EU 2 TOPICURI

 

UNUL AICI

 

TURCIA 2010 PT INTARZIATI WITH DORU

 

SI UNUL LA VANZARI

 

IA GPS.UL NEAMULE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* daca ai luat gps-ul cu CityNavigator si cu Road200X instalat, nu poti face modificari, in sensul sa reinstalezi hartile in memoria gps-ului, poti folosi intradevar carduri cu harti, dar softul de pe Garmin nu accepta alte carduri decat cele pe care le instaleaza firma. codul ala de client (pe care il primeste orice cumparator de gps G. cu ROAD) are rol si de protectie a softului de pe RAM, orice modificare ulterioara poate strica programul (Symbian ofera optiunea asta si Garmin a folosit-o). deci cine are noroc (manuel_ktm :crack: ) poate folosi carduri "pirat". cine nu, nu. e hazard!

 

intrebare: stie cineva cand e Ramadamul? eu imi aminteam ca pana in primavara, dar nu stiu exact...

 

nu e asa, poti sterge tot din unitate si sa instalezi pe card. poti instala ce vrei unde vrei daca ai cod de deblocare pe seria aparatului tau.

@ianachim - da da ai dreptate. oricum tie nu-ti vand nimic, si pt mine exista unii cu care pur si simplu nu vreau sa am de-a face. nu erai pe lista, te-ai pus singur.

Mesaj completat

RE: GPS

OFERTA NU MAI E VALABILA

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
niet. nu e negociabil oricum e pomana.

l.e. ca sa fiti informati si sa nu va bateti capul daca observati anomalii.

am incercat sa bag harti mai multe in 550 aseara si nu le vedea. am folosit card sd hc de 8g. am crezut ca e de la card, unele aparate foto nu merg cu hc. dupa ce am pierdut ore in sir am ajuns la concluzia ca 550 nu are ram suficient, merge sa pui max o harta mare (eu sau usa) + 2 mai mici gen bg, tr, ro. daca scrii mai multe pe card atunci cand booteaza si face "loading maps" da in gat si nu le incarca. toate cardurile astea indopate le-am testat in nuvi si merg. de asta il dau si iau 660 chiar daca e mai ieftin si mai anemic ca obiect. asta il am de 2 ani si nu face alte fite.

 

Cred ca ai gresit ceva la instalare. Eu am bagat 2.8 GB pe un amarat de Legend HCx si le-a citit. Le-ai trimis pe toate odata cu MapSource?

Mesaj completat

Exagerați cu GPS-urile, bre. De câte ori am fost în Turcia cu auto nu am folosit GPS, deși am folosit drumuri secundare de multe ori. Un bun navigator în fruntea grupului și o hartă v-ar fi de ajuns. Singurele locuri unde este indispensabil sunt orașele mari (în Istanbul ești cam mâncat fără). Părerea mea.

 

PS: Se pare că ramadanul pică anul ăsta între 11 august și 9 septembrie.

 

Baftă!

 

Evident ca se poate merge si fara dar cu gps-ul esti mai relaxat si mai sigur. Cand m-am intors din Grecia sa vezi ce se tineau romanashii fara gps dupa mine. Unii cu un Golf IV si cu o Laguna oprisera ca tutele ca nu stiau daca sa faca dreapta sau sa mearga inainte. Cand am facut la dreapta (conform gps) s-au luat imediat dupa mine si nu m-au depasit pana nu i-am scos din Sofia. Cine stie de cate ori sau cati au fost in situatia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exagera?i cu GPS-urile, bre. De câte ori am fost în Turcia cu auto nu am folosit GPS, de?i am folosit drumuri secundare de multe ori. Un bun navigator în fruntea grupului ?i o hartă v-ar fi de ajuns. Singurele locuri unde este indispensabil sunt ora?ele mari (în Istanbul e?ti cam mâncat fără). Părerea mea.

Pai normal ca-n oras isi arata utilitatea, pe autostrada ai semne. Crede-ma ca si-n Canakkale, daca nu ai GPS, nu te descurci sa cauti 2-3 hoteluri alese dinainte.

 

Harta e buna, mai ales ca backup. Dar un GPS e mult mai bun, cand esti pe moto nu stai sa opresti din intersectie in intersectie sa te uiti pe harta sa vezi daca faci la stanga sau la dreapta.

 

Da, stiu, unii au "spirit de orientare", "GPS in creier" dar uita sa spuna ca de obicei traverseaza orasul de 3 ori inainte sa ajunga unde vor, ca ajung la apus in oras si se cazeaza la miezul noptii in centru la > 100 Euro pe noapte, fiind singurul hotel gasit.

 

PS: cred ca fiecare grup trebuie sa aiba GPS, macar pentru regrupare (trimis coordonatele prin SMS).

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* asa,

 

ce-am mai aflat - nu e bine sa ne nimerim acolo la sarbatorile mari, se pare ca bancile nu lucreaza si blocheaza si ATM-urile, deci daca n-ai cash esti ...oha.

ma uitam acuma la traditia lor de Kurban Bayrami - asta e un festival in care lumea islamica face sacrificii (jertfe) ca sa le mearga bine anul. sper sa nu pice anul asta in mai! totusi, ptr. orice eventualitate, eu zic sa veniti pregatiti. trebuie sacrificata o fecioara, daca aveti, luati. daca nu, e buna si o oaie (dar sa nu fie pangarita!). si trebuie sa fie sanatoasa.

 

se pare ca "acomodarea" la ei nu e o cheluiala mare, tarifele prin orasele de pe coasta sunt chiar ok. zic baietii aia care au scris "Lonely Planet" ca la un hotel normal, poti sa rezolvi cazarea si masa asa, cam la 40-60 TL (lire)/zi (de restul bagam nerghilele :crack: ). citez: "Fortunately, independent travel is easy in the region, and the majority of pensions are family run and fantastic value. Ecofriendlyhotels and camp sites are popping up along the coast in locations such as Ă?ral?, Phaselis and Kabak."

 

daca aveti partenere cu voi la drum, nu uitati sa le luati cate o bandana, basma, esarfa, ceva de acoperit caupul. (si prezervative, turcii nu prea folosesc, nu le da voie religia!). daca veti vrea sa vizitati moschei, femeile nu au voie sa intre cu capul descoperit. sa nu credeti ca puteti sa-i pacaliti la usa, Alah vede!

 

sa NU uitati sandalele, cremele de plaja si spray-urile de tantari (sau creme,pastile,orice!).

 

exista un campionat de lupte cu camile in Turcia. "camel wrestling" - o chestie amuzanta mai mult decat "sangeroasa". tocmai am citit ca etapa din Canakkale o sa fie in 7 martie, deci ...data viitoare.

dar putem improviza noi la fata locului.

 

inca ceva: statistic, turcii sunt cei mai mari consumatori de "chat". adica msn, d-astea. 75 milioane de turci din totalul populatiei folosesc permanent chatul. si cica sunt "subdezvoltati"...

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca la revolutie veneau turcii la noi sa cumpere

spirale, freze, cuie si fier

 

acum cu siguranta le von duce noi PREZERVATIVE SI FECIOARE

 

OI...PASS CA E BECALI SUPARAT CA A SCAZUT EURO SI NU RASPUNDE LA MESS

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bey, ce-i asta?! actiune caritabla?

nu pentru turci ziceam sa luati bunurile alea cu voi, ci ptr. folosul vostru personal :crack:

 

chiar, cat e euro azi? sa vad daca iau mielu' de aici sau cumpar la fata locului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4.16:)

euro-ul

 

si eu azi am descoperit America ( a se citi GPS iul din Iphone)

 

Pana azi am considerat ca Iphoenul e de fitze. DAr m am insealat ,in pofida aspectului isi face impecabil ttreaba ca GPS - se simte tare proceorul grafic si CPUl mare (ma refer la modelul GS ) fata de cele anterioare.Singura buba e pretul mare si munca de..spart.

 

PEntru cine nu le are recomand Garmin iar seriile 500 - 600 sunt foarte eu ( eu nu s fan Garmin dar recunosc, au harware-ul misto , tine la intemperii )

 

Cria mama, te rezolv eu cu GPS ul :crack: ca tu nu te prea pricepi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4.16:)

euro-ul

 

si eu azi am descoperit America ( a se citi GPS iul din Iphone)

 

Pana azi am considerat ca Iphoenul e de fitze. DAr m am insealat ,in pofida aspectului isi face impecabil ttreaba ca GPS - se simte tare proceorul grafic si CPUl mare (ma refer la modelul GS ) fata de cele anterioare.Singura buba e pretul mare si munca de..spart.

 

PEntru cine nu le are recomand Garmin iar seriile 500 - 600 sunt foarte eu ( eu nu s fan Garmin dar recunosc, au harware-ul misto , tine la intemperii )

 

Cria mama, te rezolv eu cu GPS ul :crack: ca tu nu te prea pricepi

 

* hey! tu ma rezolvi daca vi cu Varadero si nu mani asa de tare caii :rock:

 

promit sa fac de mancare pe drum.

 

P.S. GPS am facut rost.mai trebuie sa-i punem hartile de Turca si Bulgaria pe el. aici o sa am nevoie de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
( eu nu s fan Garmin dar recunosc, au harware-ul misto , tine la intemperii )

 

Am observat ca de regula cei care nu sunt fani Garmin sau TomTom (adica brand-uri) sunt cei care au o problema cu strugurii acri. :crack:

 

PS: Nu o lua in serios.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca de regula cei care nu sunt fani Garmin sau TomTom (adica brand-uri) sunt cei care au o problema cu strugurii acri. :crack:

 

PS: Nu o lua in serios.

:rock:)

in cazul meu nu i asa,. Pararea mea bazata pe experienta destul de mare zic eu pe TT, Igo si Garmin este ca cel mai "primitiv" si lent este Garminul,. :D

Nu intru in polemica - sunt sisteme diferite, vin din lumi diferite - Garminl este campion la " off road" si la robustetea aparatelor.

 

Si eu urasc ceva - "elitismul"- garminul are la deviceuri de te doare capul si daca vrei sa pui doar softul pe un tel sau pda..zici ca sta in loc sa mearga.

IAr ce spunea si Doru cu limitele hartilor e adecvarat nemaivorbind de ciudataneia aia de mapsource. :D pana " tai " o zoan se face dimineata.

 

so..firecare dupa cum ii place

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca softuri igo mi s-a parut ca merge cel mai bine. asta nou desi are acoperire mondiala ma cam enerveaza, e cam stufos, nu mai e asa intuitiv. e adevarat ca garmin e lent, la fel navigatiile de masina bmw cel putin, o porcarie. problema e ca nu ai ce alege, vrei gps de motor - zumo, altul nu exista. restul sunt bazaconii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei gps de motor - zumo, altul nu exista. restul sunt bazaconii.

Orice PDA cu iGO + un rucsac de motor/spate, e mult mai ieftin si mai util decat Zumo. Cu PDA-ul poti merge si pedestru, ai pe el in internet prin 3G sau orice WiFi spot sa faci o rezervare pe booking.com sau sa verifici vremea, etc.

 

Daca vrei sa scrie neaparat "De motor" pe el, da, iti iei un Zumo si un set de carduri.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e frate, da-le dracu ca sunt satul, am din toate, e o porcarie cu firele atarnand, se intrerup, numai prostii. cu zumo, l-ai infipt si gata. 650 de iese acum e 550 cu pda cum spui. nu e vorba ca scrie pe el "de motor" ci ca efectiv e singurul ce se poate folosi pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice PDA cu iGO + un rucsac de motor/spate, e mult mai ieftin si mai util decat Zumo. Cu PDA-ul poti merge si pedestru, ai pe el in internet prin 3G sau orice WiFi spot sa faci o rezervare pe booking.com sau sa verifici vremea, etc.

 

Daca vrei sa scrie neaparat "De motor" pe el, da, iti iei un Zumo si un set de carduri.

PDA-urile au avantajele lor... am folosit 3 ani si ceva un Loox N520 si acum am tot un HTC. In felul asta am permanent in buzunar si iGo si Ozzy Explorer si Garmin (daca e cazul) si Google Maps si tot ce vrei. Dar de multe ori tare as vrea sa nu mai stau cu fire, cu adaptoare, prelungiri trase pe sub geaca, imbinari, splitere etc. De asemenea un PDA de multe ori e mai "instabil" decat un dispozitiv dedicat si fizic e mai fragil. Cand incepe ploaia trebuie sa acopar tankbagul si sa ma uit prin doua plastice si nici nu suporta transmiterea de comenzi vocale prin bluetooth, precum Zumo sau TT Rider samd. Deci ai si dezavantaje destule; pana la urma orice motociclist cred ca isi doreste la un moment dat un GPS dedicat si un echipament waterproof :crack:

(Asta asa, "ontopic"...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...