Sari la conținut

TURCIA 2010


ianachim
 Share

Postări Recomandate

As propune ca prima cazare Kesan, nu Canakkale.

 

Justificare: Drumul de coasta spre Canakkale e pacat de facut pe seara, in semiintuneric.

 

@ Cria: din templul lui Artemis nu a mai ramas decat o coloana si un zid de sprijin perimetral...nu este nici pe departe ceva spectaculos. Mult mai interesant este, in imediata vecinatate a templului, un castel al templierilor si manastirea construita langa castel...

 

@ Cristi, Manuel, Mihai: ar fi bine, spun eu, sa pastram mai mult timp pentru Marmaris. Dupa mine este perla zonei, nici Bodrum nici alta locatie din zona nu are farmecul Marmarisului. In plus, daca tot se ajunge pana acolo, chiar e pacat sa nu vezi ce mai este in zona...golfuletele, pesterile inundate si multe altele...

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

m-am oprit la pagina 11 ca era prea mult. din cate am inteles sunt doua grupuri. unul care vrea sa mearga cu peste 80km/h peste viteza legala si sa faca intre 500 si 700km/zi ca sa ajunga repede la aqua park , iar altul care doreste sa vada civilizatia tuciurie continentala cu viteze modice , corturi , flower power etc.

ambele grupuri trebuie sa puna vreo 1200-1500 de coco la bataie. apoi e problema gps-urilor pentru un drum amarat pana in rhodos. pai da. la 140 la ora pe nationale s-ar putea sa ratezi intrarile si iesirile. s-ar putea sa-ti ratezi si permisul si toti banii de calatorie.

inachim din cate am inteles nu incetineste , nu opreste si nu asteapta pe nimeni.se cazeaza unde vrea el la banii pe care ii are el fara discutii si politeturi inutile.

melcii apar 3 ore mai tarziu si se intreaba daca sa dea 50 de euro pe o pensiune vai de mama ei sau daca sa doarma sub cerul liber.

eu zic ca aveti niste diferente de viziune asupra a ceea ce inseamna distractia si asupra felului in care te poti bucura de o calatorie.pe moto sau nu.

eu as recomanda melcilor sa se duca pana in sicilia sau sa mearga la dat pe curbe in alpii bavarezi , sau sa se duca pana in montecarlo , sa se matoleasca bine si sa faca pisu pe ambarcatiunile din port. la aceiasi bani. sau in provence daca vor vin ieftin si dormit sub celrul liber ca nu te inhata nici dracu spre deosebire de turcia unde s-ar putea sa te fure unu cu cort cu tot. :crack:

oricum , succes in orice veti intreprinde. ar fi bine daca s-ar mai omogeniza grupul inainte sa plecati ca sa nu va mancati ficatii unul altuia.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

pacat ca nu ai citit pana la pag 20

dar la cat te intereseaza excursia e de ajuns pt tine si pana la pag 11 :crack:

oricum merci pt cresterea numarului de cititori

 

admin mi.a promis ca am bonus daca pana in mai la plecare strang 10000 de vizionari

 

Mesaj completat

Vezi? Nu-i mai fain decât un Aquapark? :rock:

 

din vestile primite

dif in tre pamukale si un aqua parc este ca cel din urma mai are si apa in el

 

pamukale are o mare prob nu mai este atat apa ca in poze in 10 ani nu va mai avea aqa deloc'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vrut sa fiu rautacios. Doar ma amuzam. Sa stii ca sunt interesat numa ca uite si tu ce de pagini.M-a luat durerea de cap incercand sa va urmaresc traseul.O sa las topicul sa se decanteze si o sa revin prin aprilie sa vad la ce concluzii ati ajuns. :crack: Chiar imi doresc sa va iasa. Succes din nou !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vrut sa fiu rautacios. Doar ma amuzam. Sa stii ca sunt interesat numa ca uite si tu ce de pagini.M-a luat durerea de cap incercand sa va urmaresc traseul.O sa las topicul sa se decanteze si o sa revin prin aprilie sa vad la ce concluzii ati ajuns. :crack: Chiar imi doresc sa va iasa. Succes din nou !

bine, te iertam dar altadata sa nu se mai intample!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inachim din cate am inteles nu incetineste , nu opreste si nu asteapta pe nimeni.se cazeaza unde vrea el la banii pe care ii are el fara discutii si politeturi inutile.

 

nu stiu ce reiese de pe forum dar ianachim nu e genul care sa te lase in drum cu mobra pe butuci pentru ca el si-a planificat sa ajunga in punctul x la ora y. probabil de aceea nici nu vrea sa ia motociclete/motociclisti pe care nu-i cunoaste, cu posibile probleme mecanice, mai ales la o calatorie de peste o saptamina. un miserupist ar lua pe oricine si l-ar lasa pe drum la prima problema: "frate, ghinion, la revedere."

 

conditiile de calatorie fiind specificate la inceput de planificare, cu 4 luni inainte, nu inteleg care-i baiul daca unii vor sa mearga cu 200. daca nu vrei nu te duci, te duci singur, te duci cu altii, ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vrut sa fiu rautacios. Doar ma amuzam. Sa stii ca sunt interesat numa ca uite si tu ce de pagini.M-a luat durerea de cap incercand sa va urmaresc traseul.O sa las topicul sa se decanteze si o sa revin prin aprilie sa vad la ce concluzii ati ajuns. :rock: Chiar imi doresc sa va iasa. Succes din nou !

 

ceva scris de tine prin august 2009

"forumistii care mi-au recomandat o motocicleta mica si usoara in locul unei "rachete" au avut dreptate. ieri am plecat singur cuc in vama unde am baut cateva beri , am facut o baie in mare , m-am umplut de nisip din cap pana in picioare si am dormit langa pisoiu cateva ore inainte sa o iau spre bucuresti pe la harsova.pe autostrada am ramas fara benzina.am imprins kawa de 180 kile aprox 7km pe banda de urgenta pentru ca nu a oprit nimeni sa-mi dea si mie un litru de benzina.in consecinta vreau sa dau dreptate detractorilor mei.daca aveam o moto mai usoara ma descurcam mai bine pe ea ca incepator .

p.s. acu pe bune..cred ca am slabit vreo 3 kile in echipament complet , cu soarele de amiaza batandu-ma in cap si impingand la joiana pana la primul peco. sunt idiot. "

 

 

vezi, daca treceam cu vaca pe langa tine te rezolvam

dar avand in vedere ca nu ai rabdare sa citesti

nici nu poti cunoaste pe cineva

 

da asa e pe topic

e mai fun sa ne si certam sa ne si balacarim

 

IMPORTANT ESTE CA PE SOSEA SA NE AJUTAM

 

bafta si noroc ca au pus benzinarii mai dese pe autostrada :crack:

Mesaj completat

nu stiu ce reiese de pe forum dar ianachim nu e genul care sa te lase in drum cu mobra pe butuci pentru ca el si-a planificat sa ajunga in punctul x la ora y. probabil de aceea nici nu vrea sa ia motociclete/motociclisti pe care nu-i cunoaste, cu posibile probleme mecanice, mai ales la o calatorie de peste o saptamina. un miserupist ar lua pe oricine si l-ar lasa pe drum la prima problema: "frate, ghinion, la revedere."

 

conditiile de calatorie fiind specificate la inceput de planificare, cu 4 luni inainte, nu inteleg care-i baiul daca unii vor sa mearga cu 200. daca nu vrei nu te duci, te duci singur, te duci cu altii, ...

 

 

sal

man stii cum e pana nu merge lumea cu mine nu stie ce si cum

si avand in vedere 2 ture cu probleme cand a trebuit sa iau cale intoarsa cu oamenii cazuti

incep sa vad motivele

 

1 este stilul meu de mers, oamenii incearca sa mentina ritmul si se ajunge la pocinoage si nu discutam aici de 200 la ora

 

ci de viteze in limita drumului cu diverse depasiri, denivelari si curbe ciudate

 

2 faptul ca opresc rar

 

dar intotdeauna nimeni nu a ramas singur pe drum

 

so

 

prefer sa stie lumea la ce se inhama

 

imi este mai usor sa ma injure aici pe topic de conditiile puse

decat sa ma injure in traseu sau invers , sa.mi blestem zilele cu cine am plecat la drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi marmarisul frumos dar pamukale m.a dat pe spate

 

Din pacate nu prea mai este asa... bazinele din fotografiile publicitare sunt cam tot anul goale, sau semigoale, mai putin o scurta perioada cand se fac pozele...

 

Asta am observat'o la fata locului, si am vb si cu cineva din zona - propietarul cabanei la care am stat. Oricum, merita de vazut... Dar mult mult mai interesant decat partea de piscine de gips este orasul antic din spate, Hierapolis. Este un oras in care poti observa lesne evolutia arhitecturii si civilizatiei, din perioada elinistica, trecand prin civilizatia Romei si mergand pana in precrestinism si crestinism.

 

Ca lucruri inedite: cimitirul, locul martiriului Sf. Filip... unul dintre cele 2 - 3 locuri de pelerinaj importante in perioada crestinismului timpuriu, amfiteatrul mare - care este in stare aproape perfecta si comparabil cu cel din Efes - care este faraonic de mare, si, de ce nu, un WC public la intrarea in cetate... de acum 2000 de ani. O alta atractie este Piscina Afroditei, care are faima turistica dar nu este decat un produs de marketing :crack:

 

Cam asta este de vazut in Pamukkale - care, in treacat fie spus, inseamna in limba turca "castelul de bumbac" - evident datorita "pufoseniei" structurilor de ghips.

 

 

LE: acum m'am uitat mai bine in poze... in "caldarile" de la limita rapei, cele din poza din stanga, publicul nu mai are acces.

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi sa stii ca te invidiez pentru rabdarea de care dai dovada.Cum suporta tastatura ca unul care merge 1000 km pe zi fara probleme sa fie certat de unul care are in viata lui de motociclist in total 1000km.

 

 

pai care ar mai fi farmecul

doar sa de dam asa pe strazi

e iarna

trebuie sa consmam energia

pe forum

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un miserupist ar lua pe oricine si l-ar lasa pe drum la prima problema: "frate, ghinion, la revedere."

Scuza-ma, dar grupul asta nu e Frontul Salvarii Harburilor pe Doua Roti. Daca vine unul cu lantul terminat, cauciucurile opinca si in Marmaris ramane in pana, n-o sa stea tot grupul cazat cu el 2-3 zile pana ii vine lui kitul de lant si cauciucurile comandate la Istanbul.

 

Are vreunul o problema, il ducem pana intr-un oras mai mare (Canakkale, Izmir, etc) si de acolo se descurca. D'aia o zi trebuie lasata de rezerva. Dar o zi e necesara si suficienta. Intra omul in rezerva pe care fiecare trebuie sa si-o ia, isi plateste cazarea, isi asteapta consumabilele si daca ne prinde din urma scurtand traseul bine, daca nu, isi plateste un trailer si se intoarce.

 

Puteti sa ma faceti "rău", "nepăsător", etc. dar ghinionul sau indiferenta unuia fata de starea tehnica a propriului harb nu trebuie transformata intr-o excursie ratata pentru toti. Aviz celor cu motoare de epoca dornici sa se alature grupului. Daca ai dubii daca motorul poate face un traseu de 4.000Km, mai bine probezi asta in jurul orasului propriu, nu la granita cu Siria. Aviz si celor care au de gand sa testeze limitele de aderenta a opincilor pe curbele de langa Marmaris. Cine vrea sa se dea pe curbe cu riscul sa iasa in decor, s-o faca pe Cheia, nu la cativa mii de KM de casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excursia agramatilor pare foarte frumoasa. E totusi deranjant elementul antropic.

 

On: de ce va feriti atat de Stambul? as sta probabil 2 zile minim. Poate in al treilea grup. in cel al iepurilor e curentul prea mare, mi-e frica. In cel al melcilor ne incurcam in franjuri.

 

Grup3:

 

1. Circel ( nici un plan, doar harta, gps de mobil, echipament ploaie si revizia facuta inainte, Credit card - nu stiu ce suveniruri si lampi cu 12 brate imi fac cu okiul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Devine interesant pe aici...oare cate grupuri se fac pana in mai?

 

Eu ma mai gandesc daca va insotesc...sau daca ma opresc in assos sa zac la soare....sau daca virez spre litoralul bulgaresc.

 

...mai sunt 4 luni, 2010 e doar la inceput

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Devine interesant pe aici...oare cate grupuri se fac pana in mai?

 

Eu ma mai gandesc daca va insotesc...sau daca ma opresc in assos sa zac la soare....sau daca virez spre litoralul bulgaresc.

 

...mai sunt 4 luni, 2010 e doar la inceput

 

 

pai si noua cine ne cara sculele????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care vreti un zumo 550 vi-l dau la 1/2 din pretul de magazin, bonus full europa 2010-2 + turcia + bulgaria de detaliu.

bonus la bonus - adaptoare de diametru pt gs adv sa poata fi prins cu ram-mount-ul din dotare pe bara transversala subtire de la ghidon. le comandasem eu la touratech pt gs si am ramas cu ele.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12-13 mil cred, jumate cat e la garmin

 

9 mil adjudecat

asa ca intre tovarasi

Mesaj completat

12-13 mil cred, jumate cat e la garmin

 

9 mil adjudecat

asa ca intre tovarasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niet. nu e negociabil oricum e pomana.

l.e. ca sa fiti informati si sa nu va bateti capul daca observati anomalii.

am incercat sa bag harti mai multe in 550 aseara si nu le vedea. am folosit card sd hc de 8g. am crezut ca e de la card, unele aparate foto nu merg cu hc. dupa ce am pierdut ore in sir am ajuns la concluzia ca 550 nu are ram suficient, merge sa pui max o harta mare (eu sau usa) + 2 mai mici gen bg, tr, ro. daca scrii mai multe pe card atunci cand booteaza si face "loading maps" da in gat si nu le incarca. toate cardurile astea indopate le-am testat in nuvi si merg. de asta il dau si iau 660 chiar daca e mai ieftin si mai anemic ca obiect. asta il am de 2 ani si nu face alte fite.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niet. nu e negociabil oricum e pomana.

l.e. ca sa fiti informati si sa nu va bateti capul daca observati anomalii.

am incercat sa bag harti mai multe in 550 aseara si nu le vedea. am folosit card sd hc de 8g. am crezut ca e de la card, unele aparate foto nu merg cu hc. dupa ce am pierdut ore in sir am ajuns la concluzia ca 550 nu are ram suficient, merge sa pui max o harta mare (eu sau usa) + 2 mai mici gen bg, tr, ro. daca scrii mai multe pe card atunci cand booteaza si face "loading maps" da in gat si nu le incarca. toate cardurile astea indopate le-am testat in nuvi si merg. de asta il dau si iau 660 chiar daca e mai ieftin si mai anemic ca obiect. asta il am de 2 ani si nu face alte fite.

eu am rezolvat problema cu mai multe carduri mici de 1 gb(20-30 lei/buc). oricum cand pleci in europa ai o singura harta care este pe zumo iar daca mergi in sud ai 2 sau 3 tari asa ca nu e o problema sa ai cateva carduri la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...