Sari la conținut

Vechituri


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salve! Nea Spirica a fost chemat sa darame casa cu acoperis de stuf a unui vecin. Prin papuris a gasit o parte din aceste obiecte. Numai bine!



 

Jucariile par unguresti, perioada primului Razboi Mondial, facute de F.E.G.



 

Castile sunt germane, track-urile de RSO si lopatica e ruseasca. Toate WW2. Azi am primit un raspuns oficial care ne ajuta sa demaram scoaterea ursului din barlog, stiti despre ce e vorba. As fi interesat de o colaborare cu o echipa care sa filmeze tota operatiunea, din ce stiu eu nu s-a mai facut aceasta actiune oficial in Romania. 0748.982858, Adrian Rosca, Barlad.

post-27549-0-70566500-1366742620_thumb.jpg

post-27549-0-99495200-1366742665_thumb.jpg

post-27549-0-10205100-1366742686_thumb.jpg

post-27549-0-11365500-1366742705_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! Nea Spirica a fost chemat sa darame casa cu acoperis de stuf a unui vecin. Prin papuris a gasit o parte din aceste obiecte. Numai bine!

 

Jucariile par unguresti, perioada primului Razboi Mondial, facute de F.E.G.

 

Castile sunt germane, track-urile de RSO si lopatica e ruseasca. Toate WW2. Azi am primit un raspuns oficial care ne ajuta sa demaram scoaterea ursului din barlog, stiti despre ce e vorba. As fi interesat de o colaborare cu o echipa care sa filmeze tota operatiunea, din ce stiu eu nu s-a mai facut aceasta actiune oficial in Romania. 0748.982858, Adrian Rosca, Barlad.

 

 

jucariile se numesc frommer stop. cal.380 acp sau 9x17 in europa. 9 mm kurz in germana. :)

Editat de Performance Solutions
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, jucariile lui nea Spirica sunt unguresti, facute in perioada primului Razboi Mondial. Valoarea fiecaruia se ridica undeva la sub 100 de euro, dar nu despre asta se vorbeste aici. Cum am mai spus, ma intereseaza o colaborare cu o echipa de profesori care sa filmeze, pentru prima data in Romania, scoaterea unui blindat(ramasite de blindat) german dintr-o albie, de catre persoane private. Succes la cules, prieteni!



Obiectele sunt tot din WW2, dar mai trebuie sapat.

post-27549-0-21071200-1366866331_thumb.jpg

post-27549-0-17291200-1366866354_thumb.jpg

post-27549-0-75600500-1366866372_thumb.jpg

post-27549-0-04982800-1366866394_thumb.jpg

post-27549-0-95817600-1366866412_thumb.jpg

post-27549-0-59751300-1366866442_thumb.jpg

post-27549-0-45062900-1366866490_thumb.jpg

post-27549-0-75278000-1366866509_thumb.jpg

post-27549-0-63103200-1366866549_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, jucariile lui nea Spirica sunt unguresti, facute in perioada primului Razboi Mondial. Valoarea fiecaruia se ridica undeva la sub 100 de euro, dar nu despre asta se vorbeste aici. Cum am mai spus, ma intereseaza o colaborare cu o echipa de profesori care sa filmeze, pentru prima data in Romania, scoaterea unui blindat(ramasite de blindat) german dintr-o albie, de catre persoane private. Succes la cules, prieteni!

 

Obiectele sunt tot din WW2, dar mai trebuie sapat.

Va fi o mare realizarea scoaterea blindatului. Deja am povestit la mai multi prieteni intentia dumneavoastra si nici nu stiu daca le spun adevarul sau daca le vand brasoave. Oricum ar fi suntem numai ochi si urechi la actiunea dumneavoastra. Asteptam vesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va fi o mare realizarea scoaterea blindatului. Deja am povestit la mai multi prieteni intentia dumneavoastra si nici nu stiu daca le spun adevarul sau daca le vand brasoave. Oricum ar fi suntem numai ochi si urechi la actiunea dumneavoastra. Asteptam vesti.

 

 

 

Domnule Edi, ursul va fi scos, nu incape indoiala. Nu detaliez acum, dar prietenii ce se indoiesc de spusele dumneavoastra ar trebui sa stie ca intr-o apa curgatoare, nu chiar departe de Focsani, sunt scufundate cateva blindate germane. Asa cum nu foarte departe de dumnevoastra este o rara motocicleta germana de 750 c.c., chiar si la ora asta, de ce nu putem accepta ca exista si lucruri mai importante ramase din WW2? Dupa mine, unul dintre cele mai fascinante obiecte pipaite vreodata de mine( fara aluzii sexuale) este osul de mamut , de care am mai vorbit. E uluitor cum, undeva intr-o aratura, e un asemenea schelet vechi de aproape 2 milioane de ani, si nu am voie sa-l scot. Cei care au voie dorm, sunt indiferenti, nu au nicio legatura cu realitatea. Dar cel mai tare obiect pe care am pus mana e un craniu vechi uman, probabil unul dintre cele mai vechi din tara si din lume, aflat undeva langa Barlad. Cand te afli langa asa cava ai impresia ca ti-a trecut timpul inutil si nimic nu va ramane dupa tine. Succes cu Intrunirea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vinzi vreuna din castile alea?

daca da....la ce pret? sant interesat sa cumpar una.

bafta cu scoaterea ''ursului'' la lumina.

 

 

Ai ocazia sa primesti o casca din alea 3 gratis. Uita-te atent, alege-ti una si lasa-mi o adresa. Ti-o trimit numaidecat, platesti doar transportul. Cuvantul e cuvant! Succes si tie, indifirent de nazuinte. Nu te lasa calcat, ridica-te mereu la lupta! Numai bine!

 

Ai ocazia sa primesti o casca din alea 3 gratis. Uita-te atent, alege-ti una si lasa-mi o adresa. Ti-o trimit numaidecat, platesti doar transportul. Cuvantul e cuvant! Succes si tie, indifirent de nazuinte. Nu te lasa calcat, ridica-te mereu la lupta! Numai bine!

 

 

Oameni buni, v-am trimis p.m, dar nu mi-ati raspuns. Lasati-mi adresa si un nr de telefon, sa va pot trimite castile. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, jucariile lui nea Spirica sunt unguresti, facute in perioada primului Razboi Mondial. Valoarea fiecaruia se ridica undeva la sub 100 de euro, dar nu despre asta se vorbeste aici. Cum am mai spus, ma intereseaza o colaborare cu o echipa de profesori care sa filmeze, pentru prima data in Romania, scoaterea unui blindat(ramasite de blindat) german dintr-o albie, de catre persoane private. Succes la cules, prieteni!

 

Obiectele sunt tot din WW2, dar mai trebuie sapat.

Deci cum stam cu aprobarile...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mica mea colectie de baionete, de jos in sus in ordinea vechimii
- baioneta sistem Mauser productie probabil austro-ungara, calibru mare, WW1
- _______ iugoslava M1924 lunga, pusca sistem Mauser, Zastava Kragujevac
- _______ elvetiana Model 1957 pt Stgw.57, Victorinox
- _______ romaneasca P.M.63/65 7.62, baioneta AK tip 1, Cugir
- _______ sovietica AKM 7.62, baioneta tip 2, sfartsitul anilor 60, arsenalele Ij din Ijevsc
- _______ iugoslava AKM 7.62, tip 2, anii 70-razboaiele iugoslave, Zastava Kragujevac - am mai multe de vandut din acest tip vezi efecte militare :D

post-4291-0-21583700-1367400617_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve! Nea Spirica a fost chemat sa darame casa cu acoperis de stuf a unui vecin. Prin papuris a gasit o parte din aceste obiecte. Numai bine!

 

Jucariile par unguresti, perioada primului Razboi Mondial, facute de F.E.G.

 

Castile sunt germane, track-urile de RSO si lopatica e ruseasca. Toate WW2. Azi am primit un raspuns oficial care ne ajuta sa demaram scoaterea ursului din barlog, stiti despre ce e vorba. As fi interesat de o colaborare cu o echipa care sa filmeze tota operatiunea, din ce stiu eu nu s-a mai facut aceasta actiune oficial in Romania. 0748.982858, Adrian Rosca, Barlad.

 

Adi, căștile de german în ce stadiu sunt?

 

Dacă vinzi, la ce preț?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Este o busola B1-69 din 1976 fabricata la Intreprinderea Optica Romana (IOR) din stocurile armatei romane. Se inspira probabil ca si B1-64 din busola germana Bezard Md. II.S in dotarea armatei romane in razboi.

post-4291-0-34194300-1368213485_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alekule bre.Cea mai tare faza este ca una arata intr-un sens si cealalta in alt sens.Vorbesc despre fotooul cu una nemteasca si cu una IOR,de care posed si je.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un fier uitat in ograda

Este super.Da e o mica problema.Ai uitat sa spui in care ograda se gaseste.Asa mai face unu pe aici si uita sa spuna daca sunt ale lui sau ale altuia.Poti da si mai multe date.Daca e al tau ,cat ai dat ,de unde l-ai luat,cum te-ai tocmit cu badea,cum l-ai carat acasa,ce ai patit acasa ca aduci toate "cacaturile" in curte,ce vei face cu obiectu.Sunt multe de spus despre aceste obiecte.Nu trebuie sa fi zgarcit cu amanuntele ce intereseaza pe toata lumea.Astept amanunte,picanterii.

Scula e de coma.Acu un an mai sa ma iau cu niste tzigani la bataie ca nu voiau sa discutam pretul unui atelaj autopurtat de taiat lemne.Ala cu motor diesel care are o bataie la doua secunde.Iaca un subiect de poveste.

 

Brrrrrrrr,te-am depistat.Tu esti ala cu shlapi.Asa-i?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alekule bre.Cea mai tare faza este ca una arata intr-un sens si cealalta in alt sens.Vorbesc despre fotooul cu una nemteasca si cu una IOR,de care posed si je.

IOR-ul e bulit - nu stiu cum au reusit -numele IOR e suficient pt a se prezuma calitatea excelenta. Daca stie cineva cum sa o fac sa arate iar polul magnetic...

PS: Bezardul e mai elegant dar nu era destinat trupei ca IOR-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este super.Da e o mica problema.Ai uitat sa spui in care ograda se gaseste.Asa mai face unu pe aici si uita sa spuna daca sunt ale lui sau ale altuia.Poti da si mai multe date.Daca e al tau ,cat ai dat ,de unde l-ai luat,cum te-ai tocmit cu badea,cum l-ai carat acasa,ce ai patit acasa ca aduci toate "cacaturile" in curte,ce vei face cu obiectu.Sunt multe de spus despre aceste obiecte.Nu trebuie sa fi zgarcit cu amanuntele ce intereseaza pe toata lumea.Astept amanunte,picanterii.

Scula e de coma.Acu un an mai sa ma iau cu niste tzigani la bataie ca nu voiau sa discutam pretul unui atelaj autopurtat de taiat lemne.Ala cu motor diesel care are o bataie la doua secunde.Iaca un subiect de poveste.

 

Brrrrrrrr,te-am depistat.Tu esti ala cu shlapi.Asa-i?

 

 

e pacat ca nu ti-au facut felul tiganii despre care povestesti... probabil tot asa ai pus problema: de unde, cand, cum, cat etc.

E de real interes pt tine in ce ograda e? Probabil ca da, din moment ce n-ai observat in pozele postate ca utilajul ala nu e miscat din loc de ceva timp. E clar, din postul tau, ca interesul e doar in zona preturilor, de achizitie, de revanzare, cifre care daca sunt pe placul tau iti pot potoli si sotia de la eventuale crize.

Sunt oameni care au pur si simplu pasiuni, intelegi despre ce vorbesc? Stii sa faci diferenta intre pasiune si afacere, fie ea si de familie?

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 motociclete Victoria KR 10 la 1000 Euro respectiv 2250 cu acte in Germania, bune de adus in tara, un tichet ieftin si frumos in lumea clasicelor (mai ales cea nerestaurata)
. http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-anzeige/victoria-kr-100-fix-sport/97133179-222-8345
Cine isi doreste si nu se descurca cu nemteasca ma poate contacta sa-l ajut sa o importe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e pacat ca nu ti-au facut felul tiganii despre care povestesti... probabil tot asa ai pus problema: de unde, cand, cum, cat etc.

E de real interes pt tine in ce ograda e? Probabil ca da, din moment ce n-ai observat in pozele postate ca utilajul ala nu e miscat din loc de ceva timp. E clar, din postul tau, ca interesul e doar in zona preturilor, de achizitie, de revanzare, cifre care daca sunt pe placul tau iti pot potoli si sotia de la eventuale crize.

Sunt oameni care au pur si simplu pasiuni, intelegi despre ce vorbesc? Stii sa faci diferenta intre pasiune si afacere, fie ea si de familie?

Spor!

Bai baiatule,tu te vezi ce prostii ai scris?Tu stii cu cine stai de vorba?

Aleko,sterge-i postul acestui necunoscut care mie imi pare a fi o clona.Nici nu trebuia sa-ti spun eu sa-i editezi acest post total jignitor.Vezi referirile la familie.E uimitor cum patrund pe aici tot felul de ciudati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai calm, ca ai ridicat-o la fileu: "ce ai patit acasa ca aduci toate "cacaturile" in curte".

 

Sa-i fie rusine lui Aleko ca nu mi-a editat postul fara sa-i atragi tu atentia... pardon, dumneavoastra...

Editat de klausu25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Honda, nu e clona e doar inoportun de agresiv. Poza aia cu motorul era doar asa de frumusete cu fundal de Apuseni - cred.
@klausu25, completeaza profilul sa stim ca vb cu un motociclist si precum deplangeai intr-un psot de-al tau calitatea slaba a postarilor incearca sa aduci informatie macar aici la coltul clasicelor - nu sa tragi concluzii si sa-l ataci pe altul de la un post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este super.Da e o mica problema.Ai uitat sa spui in care ograda se gaseste.Asa mai face unu pe aici si uita sa spuna daca sunt ale lui sau ale altuia.Poti da si mai multe date.Daca e al tau ,cat ai dat ,de unde l-ai luat,cum te-ai tocmit cu badea,cum l-ai carat acasa,ce ai patit acasa ca aduci toate "cacaturile" in curte,ce vei face cu obiectu.Sunt multe de spus despre aceste obiecte.Nu trebuie sa fi zgarcit cu amanuntele ce intereseaza pe toata lumea.Astept amanunte,picanterii.

Scula e de coma.Acu un an mai sa ma iau cu niste tzigani la bataie ca nu voiau sa discutam pretul unui atelaj autopurtat de taiat lemne.Ala cu motor diesel care are o bataie la doua secunde.Iaca un subiect de poveste.

 

Brrrrrrrr,te-am depistat.Tu esti ala cu shlapi.Asa-i?

 

Va salut, in primul rand imi cer scuze pentru zgarcenia mea in a da detalii, ce-i drept ca nici nu intelesesem prea multe din descrierea babutei despre multiplele functii ale masinariei.

Ea se afla intr-un sat mai mult decat frumos din Muntii Zarandului si asa cum s-a si stabilit mai sus si cum se vede in poze sta nemiscata de multa multa vreme.

Batranica spune ca are o piesa defecta, o pompa si ca nepotul o va repara...

Nu se vinde si oricum si daca s-ar vinde nu stiu cine se incumeta sa o ridice din acel loc. Eu sunt de parere ca locul ei e acolo, m-as bucura sa o revad candva, poate chiar sa o aud, desi va imaginati cat de mici sunt sansele.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...