Sari la conținut

Despre Omologarea Vehiculelor Fabricate In Tzara


dead_man_walking
 Share

Postări Recomandate

Vehiculele fabricate în tara sau, dupa caz, importate, care, prin constructie, pot circula cu o viteza mai mare de 6 km/h, trebuie sa fie omologate pentru a circula pe drumurile publice.

Orice vehicul înmatriculat în strainatate care nu este în proprietatea unei persoane cu domiciliul, resedinta sau sediul în România, dar se afla în folosinta cu orice titlu a unei astfel de persoane, poate circula în România o singura perioada de maxim 120 de zile de la intrarea în tara. [ameda este de 1.500.000-5.000.000 lei + 4 PUNCTE

Înmatricularea autovehiculului si a remorcii se face pe baza urmatoarelor documente:

a) cererea solicitantului, care cuprinde si declaratia acestuia, pe proprie raspundere, cu privire la modul de intrare în proprietatea sa a vehiculului;

:bigstar: fisa de înmatriculare semnata, dupa caz, de actualul si de fostul proprietar, cu vizele care atesta plata taxei pentru mijloacele mecanice de transport;

c) cartea de identitate a vehiculului, prevazuta cu elementele de secretizare aplicate de Regia Autonoma “Registrul Auto Roman”, original si copie;

d) actul de proprietate al autovehiculului sau remorcii, original si copie;

e) actul de identitate al solicitantului, original si copie;

f) dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate, cu exceptia autovehiculelor noi, la prima înmatriculare;

g) copia documentului de asigurare pentru cazuri de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de autovehicule pe teritoriul României;

h) dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv (pentru înmatricularea permanenta) sau temporar (pentru înmatricularea temporara), în cazul autovehiculelor si al remorcilor dobândite din strainatate ;

i) dovada de plata a taxei de înmatriculare;

j) dovada de plata a contravalorii certificatului de înmatriculare ;

k) dovada de plata a contravalorii placutelor cu numere de înmatriculare;

l) dovada de identificare a vehiculului, eliberata de Regia Autonoma “Registrul Auto Român” cu exceptia vehicululelor aflate la prima înmatriculare sau certificatul de autenticitate al vehiculului, dupa caz.

(2) Documentele originale prevazute la alin.(1) lit.d) si e) se restituie pe loc, dupa confruntarea cu copiile acestora.

(3) În cazul autovehiculului si remorcii de provenienta straina care nu este comercializat(a) de agenti economici autorizati si care se înmatriculeaza pentru prima data în România se solicita, pe lânga documentele prevazute la alin.(1), documentele de înmatriculare eliberate de autoritatile straine, în original. În cazul existentei unor indicii cu privire la falsificarea sau contrafacerea acestor acte, se vor efectua verificari prin structurile specializate ale politiei, timp în care solicitantului i se pot atribui succesiv mai multe autorizatii de circulatie provizorie.

d

DUPA CUM VEDETI AVETI ATENTIE PTR CA ACESTEA SINT NORMELE RUTIERE STABILITE DE LEGE CU PRIVIRE LA CIRCULATIA PE DRUMURILE PUBLICE A SCUTERELOR ,MOPEDELOR..ETC !

NU VA LASATI FURATI DE PASIUNE PTR CA SINTETI EXPUSI RIGORILOR LEGII.

BAFTA SI MINTE MULTA CIND CUMPARATI !

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

SALL AM SI EU O INTREBARE LA CARE NU AM PE CINE SA INTREB AM CUMPARAT UN GILERA DNA DE 49 CC DIN BUZAU DE LA UN TIP CARE MIA DAT ACTELE DE LA VAMA DAR NU AM CARTE LA EL

CUM FAC SA FIE IN REGULA AM INTELES CA TREBUIE SA TREC PE LA PRIMARIE SA COMPLETEZ O CERERE SI MI-SE VA ELIBERA UN CARNETEL PRECUM CA DETIN SCUTER ACUM SUNT IN DUBII TREBUIE SA TREC SI PE LA RAR

AS FI RECUNASCATOR DACA MAR AJUTA UN SCUTERIST CU NISTE INFO SUNT NOU SI VREAU SA FIU IN REGULA SA POT IESI SI EU IN ORAS CU DNA-UL MEU

 

SALL AM SI EU O INTREBARE LA CARE NU AM PE CINE SA INTREB AM CUMPARAT UN GILERA DNA DE 49 CC DIN BUZAU DE LA UN TIP CARE MIA DAT ACTELE DE LA VAMA DAR NU AM CARTE LA EL

CUM FAC SA FIE IN REGULA AM INTELES CA TREBUIE SA TREC PE LA PRIMARIE SA COMPLETEZ O CERERE SI MI-SE VA ELIBERA UN CARNETEL PRECUM CA DETIN SCUTER ACUM SUNT IN DUBII TREBUIE SA TREC SI PE LA RAR

AS FI RECUNASCATOR DACA MAR AJUTA UN SCUTERIST CU NISTE INFO SUNT NOU SI VREAU SA FIU IN REGULA SA POT IESI SI EU IN ORAS CU DNA-UL MEU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

ATENTIE LA CE CUMPARATI Observ ca in ultima vreme pe piata au aparut foarte multe firme importatoare de scutere second hand dar care in fapt nu fac altceva decit sa fraiereasca cumparatorul.Cum ?? Acestea introduc in tara scuterele dezmembrate si platesc vama la ele ca si piese..ptr ca este mult mai mica insa ceea ce nu va spun acesti excroci este ca conform noului cod rutier nu puteti inmatricula si nici face omologarea unei astfel de scuter din simplul motiv ca RAR-ul nu face omologare decit la cele care au vama platita integral ca scuter sau motor nu si la cele care sint aduse pe bucati sau mai rau care au acte de Italia si nici macar vama sau radiere de acolo.PTR CELE ADUSE PE BUCATI SE FACE OMOLOGARE CA LA SCUTER NOU SI SE CERE EURO 2. Asadar nu dati banii pe orice ptr ca nu aveti dreptul sa circulati cu ele pe drumurile publice.Daca vreti sa stiti ce puteti pati cititi articolul de mai sus care este extras din codul rutier.

Editat de aliance-steel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

salz !! eu am tolonul carei de germania,o foie

tot in germana si e bifat la 50 km/h si cartea lui......il pot inregistra ?????????? pm pls

Normal k il inregistrezi mie unu nu-mia cerut nici un act knd m-am dus sa-l inregistrez,da la mine sunt mai prosti astia,da incearca declari k i-a doar 45 si k are motor d 49,50 si dak nu merge la primarie il inmatriculezi la politie :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Normal k il inregistrezi mie unu nu-mia cerut nici un act knd m-am dus sa-l inregistrez,da la mine sunt mai prosti astia,da incearca declari k i-a doar 45 si k are motor d 49,50 si dak nu merge la primarie il inmatriculezi la politie :cheers:

 

E riscant. La ce ii zici tu sa faca se poate alege cu un dosar penal. E drept ca sansa de a fi prins nu e mare... dar riscul e prezennt. SI cu un dosar penal nu te joci, parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

eu am un al doilea scuter...o honditza veche de 49...dar la care am factura din italia si scrisoarea de transport de la firma transportatoare dar nu am carte la ea...ce pot face sa o inregistrez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ce trebuie facut pentru a obtine omologare individuala?

Te programezi la RAR si te duci cu scuterul si cartea lui de identitate din tara din care e adus :bigstar:

Omologarea pentru "moped" era anul trecut aproximativ 250 RON.

 

 

 

Bafta! :bigstar:

Editat de VladuL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu am carte de identitate la scuter dar am factura de italia si scrisoarea de transport de la firma care l-a adus ce pot sa fac? ca vreau sa imi imatriculez si hondita

 

--- Mesaj completat în 05 Feb 2008 15:10 -------------
am si eu o intrebare...are cineva vreo HONDA PAL acasa, dezmebrata si de care nu mai are nevoie?

pt ca nu am acea carte de identitate pe care sa am datele tehnice si nu o pot inregistra. Am luat-o acum 5 ani ca pe bicicleta ca at nu se punea accent pe acte dar acum :D plz help me va ramand dator

uite aici si o poza sa vedeti cum arata ca poate nu stiati ca i se zice asa

post-28565-1202217040_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am ocazia sa cumpar un scuter, dar din pacate proprietarul nu mai are decat factura. Sustine ca a pierdut cartea de identitate a acestuia.

Am vreo sansa sa obtin o noua carte de identitate? Cum pot face lucrul acesta?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intrebarea de mai sus mi se potriveste si mie intr-un fel, dar mai este ceva.

Am un scuter si nam decat actul vanzare cumparare atat, dar am nr la el, e inscris la primarie, si vream sa fac la RAR carte de indentitate, am vreo sansa sau nu ? Scuterul nu e furat din italia asa a fost adus in tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ocazia sa cumpar un scuter, dar din pacate proprietarul nu mai are decat factura. Sustine ca a pierdut cartea de identitate a acestuia.

Am vreo sansa sa obtin o noua carte de identitate? Cum pot face lucrul acesta?

Multumesc

Raspund poate cam tarziu... Cere-i proprietarului sa faca o cerere la RAR pentru eliberarea unei noi CIV! Daca refuza, posibil sa nici nu avut una...

 

Intrebarea de mai sus mi se potriveste si mie intr-un fel, dar mai este ceva.

Am un scuter si nam decat actul vanzare cumparare atat, dar am nr la el, e inscris la primarie, si vream sa fac la RAR carte de indentitate, am vreo sansa sau nu ? Scuterul nu e furat din italia asa a fost adus in tara

Nu cred, fara cartea lui originala, sau ultima carte cu datele si seriile scuterului nu poti obtine omologarea. Intreaba la RAR!

 

 

Bafta! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut!

 

Cine este interesat in a lucra ca livrator de pizza pentru "PHD by Pizza Hut" este invitat sa depuna CV la magazinul din Calea Vitan nr.23D sau in Calea Dorobanti 5-7 (Pizza Hut). Ne puteti contacta si pe www.PHDpizza.ro sau la telefon 021 201 17 60 sau 0749 099 041.

 

Multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
ATENTIE LA CE CUMPARATI Observ ca in ultima vreme pe piata au aparut foarte multe firme importatoare de scutere second hand dar care in fapt nu fac altceva decit sa fraiereasca cumparatorul.Cum ?? Acestea introduc in tara scuterele dezmembrate si platesc vama la ele ca si piese..ptr ca este mult mai mica insa ceea ce nu va spun acesti excroci este ca conform noului cod rutier nu puteti inmatricula si nici face omologarea unei astfel de scuter din simplul motiv ca RAR-ul nu face omologare decit la cele care au vama platita integral ca scuter sau motor nu si la cele care sint aduse pe bucati sau mai rau care au acte de Italia si nici macar vama sau radiere de acolo.PTR CELE ADUSE PE BUCATI SE FACE OMOLOGARE CA LA SCUTER NOU SI SE CERE EURO 2. Asadar nu dati banii pe orice ptr ca nu aveti dreptul sa circulati cu ele pe drumurile publice.Daca vreti sa stiti ce puteti pati cititi articolul de mai sus care este extras din codul rutier.

 

 

 

SALUT !

 

 

 

UNDE SE GASESTE DE VINZARE , SCUTER VENTO TRITON R4 ? :P CE PARERE AI DE ACEASTA MARCA DE SCUTERE ?

 

MULTUMESC ANTICIPAT PT RASPUNS :blbl:

 

SALUT !

 

 

 

UNDE SE GASESTE DE VINZARE , SCUTER VENTO TRITON R4 ? ;) CE PARERE AI DE ACEASTA MARCA DE SCUTERE ?

 

MULTUMESC ANTICIPAT PT RASPUNS :P

 

Raspund poate cam tarziu... Cere-i proprietarului sa faca o cerere la RAR pentru eliberarea unei noi CIV! Daca refuza, posibil sa nici nu avut una...

 

 

Nu cred, fara cartea lui originala, sau ultima carte cu datele si seriile scuterului nu poti obtine omologarea. Intreaba la RAR!

 

 

Bafta! :angryfire:

 

 

 

 

SALUT !

 

 

 

UNDE SE GASESTE DE VINZARE , SCUTER VENTO TRITON R4 ? :D CE PARERE AI DE ACEASTA MARCA DE SCUTERE ?

 

MULTUMESC ANTICIPAT PT RASPUNS :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

dar de exemplu..am un scuter fara acte..si vreau sa il inmatriculez si la politie nu este declarat nici un furt la scuterul respectiv..il pot inmatricula?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

La mine in judet poti sa inregistrezi scuter daca a-i document de la RAR care sa ateste ca e sub 50 cmc. Daca nu ai nici un fel de act se face omogologare individuala care costa. Daca e furat ramane la ei si te duce la politie pt. explicatii. Ayentie sunt multe scutere cu acte dar furate deoarece le au sub saua. De obicei cele bune sunt care au cheile de contact originale. Deci se poate inregistra si fara acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

O scurta intrebare. is pe cale sa cumpar o motocicleta de cross sub 50cmc inmatriculata inainte sa intre legea asta ca trebe dusa la rar , itp si minunatii. Acuma, daca o cumpar cum o trec pe numele meu? ma duc la un notar fac act cumparare vanzare , dupa care ma duc la RAR la identificat si refacut talon ? sau trebe sa iau toate din nou si sa platesc 200-300lei :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...