Sari la conținut

Acumulatori Moto - Incarcare/Intretinere/Comparatii


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai de ce ar avea de suferit? Intreb retoric... regulatorul primeste curent de la alternator, alternatorul nu primeste de la baterie. Deci... bateria e oarecum separata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e suficient sa pui asa problema, multe se pot strica in ciuda faptului ca intuitiv n-are ce sa pateasca, dar ideea e ca n-are nici o treaba, poti sa pui linistit asa. dar nu vad de ce e lenea asa de mare.

 

diagram.jpg

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Imi primul rand incep si eu cu o problema/intrebare: Am cumparat de la domnul Gaspar o baterie de Ij de 6V 9 Amperi,si am formatat-o.Dupa ce am formatat-o stiind(tot de pe acest topic) ca trebuie sa o incarci,apoi o lasi la descarcat,apoi incarci si gata,am incarcat-o,am pus un bec de 12V 60 Wati pe ea.Dupa jumatate de ora nu mai putea(se vedea slab) .Problema mea este: Cam cat trebuie sa tina o baterie de 6V 9 Amperi un bec de 12V 60 Wati?Cat tine a mea ,este bine,nu?!?!.Multumesc

Off Topic: Stiu ca vor fii uni care vor zice "Te-ai apucat sa dezgropi morti de 6 ani ..... de dragul de a mai face un post . Crezi ca vei fi mai apreciat daca vei avea mai multe postari sau daca vei deveni super membru etc ". Imi asum toate riscurile :) .Multumesc din nou :hug:



Formatarea am focut-o in felul urmator: Am pus lichidul(de la piese auto,am luat 1 litru,nu a intrat tot)am lasat vre-o 12 ore la incarcat,am descarcat-o,am pus iarasi la incarcat vreo 8 ore,iar descarcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Formatarea" acumulatorilor cu plumb/acid nu este formatarea de pe vremea acumulatorilor NiMH (telefoane mobile) :)

In general se face cam asa:

Adaugarea acidului in bateria uscata

O perioada de asteptare: 30-90 minute

Incarcare - 1-3 ore functie de capacitatea acumulatorului si puterea redresorului folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Imi primul rand incep si eu cu o problema/intrebare: Am cumparat de la domnul Gaspar o baterie de Ij de 6V 9 Amperi,si am formatat-o.Dupa ce am formatat-o stiind(tot de pe acest topic) ca trebuie sa o incarci,apoi o lasi la descarcat,apoi incarci si gata,am incarcat-o,am pus un bec de 12V 60 Wati pe ea.Dupa jumatate de ora nu mai putea(se vedea slab) .Problema mea este: Cam cat trebuie sa tina o baterie de 6V 9 Amperi un bec de 12V 60 Wati?Cat tine a mea ,este bine,nu?!?!.Multumesc

Off Topic: Stiu ca vor fii uni care vor zice "Te-ai apucat sa dezgropi morti de 6 ani ..... de dragul de a mai face un post . Crezi ca vei fi mai apreciat daca vei avea mai multe postari sau daca vei deveni super membru etc ". Imi asum toate riscurile :) .Multumesc din nou :hug:

 

Formatarea am focut-o in felul urmator: Am pus lichidul(de la piese auto,am luat 1 litru,nu a intrat tot)am lasat vre-o 12 ore la incarcat,am descarcat-o,am pus iarasi la incarcat vreo 8 ore,iar descarcat.

PS:Nu am vazut ca mai sunt pagini.Unde am citit era era de prin 2006

 

"Formatarea" acumulatorilor cu plumb/acid nu este formatarea de pe vremea acumulatorilor NiMH (telefoane mobile) :)

In general se face cam asa:

Adaugarea acidului in bateria uscata

O perioada de asteptare: 30-90 minute

Incarcare - 1-3 ore functie de capacitatea acumulatorului si puterea redresorului folosit.

Deci,totusi am facut corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutia a mai fost. eu ramasesem cu impresia de cind am avut Yuasa ca nu trebuie formatata. a pus Thomas un clip facut chiar de cei de la Yuasa in care spunea clar ca trebuie formatata la un anumit curent.

 

asta e alt clip (facut tot de Yuasa) dar pe aceeasi tema:

 

nu stiu sigur, dar probabil acel marcaj "charging method X amps for Y hours" se refera la formatare.

 

si asta:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nope, acel marcaj se refera la incarcarea daca o gasesti descarcata. si din marcaj deduci curentul nominal de incarcare si timpul pina la incarcare full (de obicei curentuxtimpul=capacitatea bateriei in Ah)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutia a mai fost. eu ramasesem cu impresia de cind am avut Yuasa ca nu trebuie formatata. a pus Thomas un clip facut chiar de cei de la Yuasa in care spunea clar ca trebuie formatata la un anumit curent.

 

asta e alt clip (facut tot de Yuasa) dar pe aceeasi tema:

 

nu stiu sigur, dar probabil acel marcaj "charging method X amps for Y hours" se refera la formatare.

 

si asta:

Aia de pe youtube mi-a placut :) Si chiar am invatat ceva ;) Mersi din nou :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nope, acel marcaj se refera la incarcarea daca o gasesti descarcata. si din marcaj deduci curentul nominal de incarcare si timpul pina la incarcare full (de obicei curentuxtimpul=capacitatea bateriei in Ah)

nu stiu daca e asa. nu mai am bateria Yuasa sa vad ce scria pe ea, acuma am in casa una pe care nu scrie nimic in sensul asta. din amintiri scria "FAST 4A 1h" (era data o varianta lenta si una rapida), ceea ce ar insemna jumatate din sarcina nominala (8Ah). avind in vedere ca exista pierderi la incarcare, ar fi de asteptat ca pt. o baterie complet descarcata sa fie necesara o sarcina mai mare decit cea nominala. vezi in clipul al doilea pe care l-am pus la min 1, la formatare recomanda curent 1/10 din carcina nominala in Ah pt. 3-5 h. adica o sarcina de 1/3-1/2 din cea nominala doar pt. formatare.

 

si cind ma intorceam din delegatii si o gaseam complet descarcata de la alarma, tin minte ca nu ajungea s-o las peste noapte pina era gata, incarcatorul bagind 1A in faza de curent constant.

 

pe pagina de FAQs de la Yuasa is multe chestii interesante: http://www.yuasabatteries.com/faqs.php

 

inclusiv despre lasatul bateriei pe beton (a scris cineva la un mom. dat despre asta):

That is something a lot of "old timers" say. The reason they say that is in the "olden days" vehicle starting batteries used to be made with a hard rubber container. This hard rubber would eventually get mini cracks and become porous. So, when placing a battery on the ground or concrete, the battery would discharge through the ground or wet concrete. Nowadays, containers are made from a solid plastic that does not allow any current to flow through it, so the batteries do not discharge, even if they sit in a few inches of water. That is why you will not find your battery having trouble from sitting on the ground or concrete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai(sau aveai) aparat special pt masurat amperii? Din cate stiu astea de mana nu sunt prea exacte cand vine vorba de masurat amperi.

Exact ,exact de asta

post-74087-0-31591900-1386963352_thumb.jpg

Editat de emy15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar sunt curios cum voiai sa masori curentul avand in vedere ca la borne nu aveai conectat nici un consumator.

 

Bateria are o capacitate - Ah amperi ora (pe care nu e chiar imposibil sa o determini experimental dar presupune sa o descarci complet)

O tensiune nomina la borne - 12 V sau 6 V la motociclete si masini,

Un curent maxim pe care poate sa-l descarce intr-un timp limitat - cateva secunde.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Acumulatori Moto - Incarcare/Intretinere/Comparatii

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...