Sari la conținut

Tura In Muntii Bucegi 17 Si 18.06.2006


Postări Recomandate

Ma scol sambata pe la 12 ... Vad ce frumos e afara si decid sa plec de urgenta cu directia Sinaia, sa mai prind nitica lumina. Imi sun bunicii sa vad daca sunt la apartamentul din Sinaia , ca sa stau 2 zile acolo, si totul e ok. Pe la 2:30 imi lasam geanta cu laptopul&shit in Sinaia la bunici si o i-au din loc. Pana in Sianaia nush cum naibii dar mi-am pierdut pe drum si aripa de pe partea dreapta, dar nu e bai, mai am una de rezerva acas B)

Cabana Cuibu cu Dor-seaua Dichiu-Bolboci-Padina drum banal si plictisitor. De la Padina cumpar apa si provizii si intru in discutie cu cabanierul. Imi zice de un drum prin spatele cabanei care merge pana la Bran pe care cik se dau ATV-istii.

Bon, incep si urc pe drumul cu pricina, la inceput lejer, atat ca era ceva namol. Din cand in cand drumul dispare si merg pe iarba, incep sa apara urcusuri cat mai accentuate. In unul dintre urcusurile astea incep sa vad ca mobra are probleme. Cand urc - numai atunci incepe si se ineaca urat. Banuiesc ca e ceva din carburator, ii dau de fo 2 ori cu bocancu in carburator si parca isi da drumu.

La o rascruce de drumuri decid sa merg inainte - aflu apoi ca drumul spre bran era in dreapta si am luat-o aiurea, neffind traseu marcat in fata. In fine, trec printr-o balta imensa de namol cu gaz maxim si rugaminti la ala de sus sa nu raman ca bou in namol. Dar trec :P Pe urma alta problema ... S-a surpat drumul care dadea jos in ceva care aducea a un forestier. Imi era scarba sa ma intorc asa ca-mi incerc norocu. Ma inchin si ii dau o saritura de pe la fo 1 metru. Ma mir ca nu pic :cheers: si merg pe forestier bucuros ca o sa ajung undeva. Dar forestieru dispare subit si incepe o poteca destul de grea pe culmea muntelui. Sa tot fi mers fo 4-5 km asa, deja aveam dubii serioase ca se dau atv-istii pe acolo. Cand ma intalnesc cu un om care se uita ciudat la mine. Intru in vorba cu el. Imi zice ca nu se poate merge mai incolo, cum ca drumul e namarcat, ei au luat-o cam de-amboulea de cateva ori si vin din leaota. Mi-a zis ca nu vede cum as putea iesi inainte, doar sa ma intorc. In fine, decid sa mai urc nitel pana pe un varf si sa vad apoi daca are omu dreptate ori ba. De altfel ma si tragea urcarea care ma astepta, o potecuta beton printre jnepenis, numa cu bolovanis, trepte naturale de pamant totul pe o panta aproape imposibila :D Ii dau gaz si urc, urc , cand ... incepe sa dea rateuri ... Ma trec deja apele, ciupesc ambreiajul , tot incerc sa nu las motorul sa moara. Dar inevitabilul se intampla si incep sa curg la vale, cu spatele. Sa tot fi curs fo 15-20m, nush cum de nau am cazut cand reusesc sa ma sprijin cu piciorele de 2 bolovani salvatori si ma opresc. Insa trebuie sa cobor si sa incerc din nou.

De jos 2 bocani in carburator :D si da-i cu gazu blana in 8000 rpm :rose: Printre jepi, pe bolovani, pe trepte, in blana, intru de fo 2 ori prin jepi, ma redresez, picior in stanga, dreapta, stanga, fuge mobra cum vrea, si ajung sus :D Trec de ultima treapta si deja ma vad campion, cand un ditama bolovanu in fata. Il ieu in plin si pic. Dar sunt deja sus si am scapat :D

De aici ma uit eu, pare oarecum ok, hai in jos. Incep si cobor in rapa, dar sunt numai transee naturale, poteca nu mai exixta asa ca pic. Ma duc in recunoastere pe jos si vad ca nu prea mai am solutii de mers inainte. Avea dreptate omu de mai dinainte. Decid sa ma intorc, da moto e blocata in sant. Incep si trag de ea sa o intorc si apoi sa o urc inapoi sus. Ma trec toate apele si mobra nu mai vrea sa urce. Asa ca pun mobra perpendicular pe santuri si cobor in jos, cand am destula viteza, o intorc inspre deal, si tine-te pana sus :rose: Aproape de varf, ieu un gropan ca bou , pun picioru drept jos, ma redresez, sa dau si cu stangu sa ies din groapa, dar surpriza, in stanga groapa e mai mare, asa ca ma culc cu moto pe jos :rose:

Reusesc cu chiucu vai sa o scot si de acolo si sa urc in varf. In varf hai sa gasesc poteca, merg pe moto si ma uitam in toate directiile sa vad poteca printre jepi, dar in fata o mama a gropilor se casca, o vad prea tarziu. Se afunda fata si decid ca cel mai intelept lucru este sa sar peste ghidon si sa ma asez usurel pe spate si sa meditez la cat de bou sunt ca nu ma uit in fata :hug:

Ma reculeg si o ieu inapoi. Pe drum ma vad iar cu omul de la care cerusem indicatii anterior, il intreb daca nu reusesc sa trec la saritura de 1m daca ma ajuta sa trec mobra, si omul e de acord sa ma ajute cand ajunge acolo.

Dar din fericire cand am ajuns la saritura am gasit traseu alternativ printr-o alta mocirla, dar cu gaz la maxim am trecut :D

De aici am tinut-o inapoi spre padina, m-am mai ratacit de fo 2 ori unde disparea poteca dar am dat de ciobani care m-au indrumat. De la Padina inapoi pe forestieru de kko pana in Siania unde am ajuns perfect chiar cum se insera.

A doua zi, pentru ca se innourase mult decid sa plec spre casa. Ca sa mai scap de asflat o ieu pe drum paralel cu linia de tren care m-a scos in Posada. Nimic spectaculos la el, doar ca abunda namolu din plin.

De aici fara nici un incident inapoi in Bucuresti pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

(Inca o ...) super tura. :cheers: Felicitari ! :D Am ajuns de primul lucru dupa care ma uit duminica seara pe motociclism e daca ai mai facut vreo tura sau ba. B) :P La mai multe :D

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, se pare c-ai gresit un pic traseul.

E adevarat, dispare drumul la un moment dat, dar trebuia s-o tii pe directia Saua Strunga, apoi dreapta pe carare pana la....Simon!

Oricum, frumoasa aventura, trebe sa recunosti! La mai multe cu cel putin aceeasi bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beheheton! Am fost cu piciorul pe acolo demult, asa demult ca parca suntem in alta era geologica. Da tot fain arata.

Vezi d-aia imi iau si enduro in curand.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Man, se pare c-ai gresit un pic traseul.

E adevarat, dispare drumul la un moment dat, dar trebuia s-o tii pe directia Saua Strunga, apoi dreapta pe carare pana la....Simon!

Oricum, frumoasa aventura, trebe sa recunosti! La mai multe cu cel putin aceeasi bafta!

 

Si din saua strunga cum e drumul spre simon? Se poate face cu LC4?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

ai mers pe drumul acela care pleaca de la padina si se termina pe undeva pe deasuprpa vaii Raciului, daca mai urcai si coborai dealul acela aveai cum sa cobori pe o poteca buna pe langa stana aceea din vale,chiar eu am coborat pe acolo cu kx125,iar in afara de acea poteca mai erau si altele mai usoare dar trebuia sa mai urci 2 pante ,asa e cand pleci singur si nu cunosti ,daca vrei mergem la primavara si plecam din Rucar de unde sunt eu si va arat eu trasee adevarate,doar dami un tel la 0741904227

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu in locul tau imi lasam motocicleta la Padina si ma plimbam pe jos prin imprejurimi. In 2 zile puteam sa fac o serie de trasee interesante in zona, si mai scurte si mai lungi. De la Padina la saua Strunga fac pe jos mai putin de o ora (tu cat ai facut cu motocicleta?). Mai departe pot continua pe culmile vestice ale Bucegilor un foarte frumos traseu spre Omu (dealtfel imposibil cu motocicleta). De asemenea, in vecinatatea cabanei Padina se pot vizita niste chei interesante. In 2 zile nu te plictisesti. Ce rost are sa-ti maltratezi motocicleta pe carari impracticabile, sa arzi benzina degeaba si sa risti sa te accidentezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...