Sari la conținut

Prin Romania mai calatoreste cineva ?


_Tex_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

[...]

sunt o gramada de locuri frumoase de vizitat in romania. bani si timp sa ai, cati tara noastra are cu ce sa te lase cu gura cascata :huh:

 

Completare: cu conditia sa fie locuri mai retrase si sa dai de oameni de calitate ! Ceea ce din pacate nu mai gasesti, ca atare...

Mesaj completat

eu cred ca astia care cutreiera tara asta in lat si in lung... nu prea scriu pe forum..( pentru k nu au timp...)

iar cei ce merg prin tari straine , o fac DOAR o data pe an , si dupa aia au timp sa scrie... asta fiind o parere de a mea..

pe de alta parte nici mie nu imi plac preturile (JAF) SUPER MARI din zonele turistice...cum sa ceri pe un pahar de plastic de 150 gr. de vin fiert (dala din pastile....)6 lei noi.....??? cand un litru e 2-3 lei...da` daca vrei pe calinderu....asta e...

am fost si io prin bg. mi se pare ochiei, normal...decent...

 

 

 

da` tot mai frumos parca e in tara ta.... :blink:

 

Citeste mai atent topicul cu pozele ! L-ai citit? Reciteste-l si mai atent !

 

Personal, de ce NU mai merg in Romania, si crede-ma anul asta o sa ies saptamanal (bun pot fi subiectiv prin faptul ca am vizitat aproape tot de pe la noi, fie cu mobra sau cu cazanul):

- preturile! Desi personal imi permit, totusi cand in alte parti dau de 5 ori mai putini bani parca stau putin pe ganduri...

- gradul de "civilizatie" al participantilor la trafic (indiferent de numarul de roti ale carutzelor...)

- limba: prefer sa n-o inteleg, datorita specimenelor de prost gust ce vorbesc mai tare decat boxele, si se scarpina in nas scuturand ceasul de la mana ca sa se vada marca (fireste contrafacuta...)

- serviciile ! Facand abstractie de pret, parca prefer sa vad un strain care se chinuie sa-mi vorbeasca limba si sa ma serveasca ireprosabil, dact sa vad o vaca anosta care dupa ce-mi aduce o ciorba scumpa de acum 3 zile, sa tipe la mine cand cer sare " Da de ce n-ai zis de la inceput ca vrei si sare? "

 

 

sa mai continui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru iubitorii de serpentine un traseu frumos de 2 zile pe care l-am facut in 2008 ar fi : Bucuresti-Pitesti- Rm Valcea- Sibiu- Transfagarasan- Poienari ( inoptare )- Curtea de Arges-Campu Lung - Rucar-Bran -Brasov -Cheia-Ploiesti -Bucuresti.

In 2008 drumul era bun cu exceptia partii sudice a transfagarasanului, Acum ma tem ca e mult mai rau.....

 

Pentru enduristi un drum foarte fain ar fi intre Voineasa si Petrosani , pe vreo cel putin 50km asta vara era numai macadam, fara asfalt. Eu am luat-o din greseala cu masina pe acolo crezand ca-i acceptabil dar ghinion, nu era :blink:)

In 70 km am intalnit doar o masina si 3 motoare dintre care un gsxr parca deja cazuse. Cred ca si ei s-au bazat pe harta unde drumul era dat ca modernizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Completare: cu conditia sa fie locuri mai retrase si sa dai de oameni de calitate ! Ceea ce din pacate nu mai gasesti, ca atare...

Mesaj completat

 

 

Citeste mai atent topicul cu pozele ! L-ai citit? Reciteste-l si mai atent !

 

Personal, de ce NU mai merg in Romania, si crede-ma anul asta o sa ies saptamanal (bun pot fi subiectiv prin faptul ca am vizitat aproape tot de pe la noi, fie cu mobra sau cu cazanul):

- preturile! Desi personal imi permit, totusi cand in alte parti dau de 5 ori mai putini bani parca stau putin pe ganduri...

- gradul de "civilizatie" al participantilor la trafic (indiferent de numarul de roti ale carutzelor...)

- limba: prefer sa n-o inteleg, datorita specimenelor de prost gust ce vorbesc mai tare decat boxele, si se scarpina in nas scuturand ceasul de la mana ca sa se vada marca (fireste contrafacuta...)

- serviciile ! Facand abstractie de pret, parca prefer sa vad un strain care se chinuie sa-mi vorbeasca limba si sa ma serveasca ireprosabil, dact sa vad o vaca anosta care dupa ce-mi aduce o ciorba scumpa de acum 3 zile, sa tipe la mine cand cer sare " Da de ce n-ai zis de la inceput ca vrei si sare? "

 

 

sa mai continui?

 

Vorbesti prostii si generalizezi.

 

Unde gasesti preturi de 5 ori mai mici decat la noi ca vreau si eu sa ma duc? Daca te duci in lucuri cu fitze, platesti fitzele, altfel gasesti ce vrei tu la preturi acceptabile. Ca sunt si exceptii, asa e, dar nu generaliza.

 

Treaba cu participantii la trafic e corecta si cu cocalarii, dar nu-i capat de tara, pe astia ii vezi zilnic, acum ce faci, te inchizi in casa?

 

Serviciile...repet, te duci la fitze, te astepti la fitze. Cu toate astea gasesti nenumarate locuri in care poti sa te simti bine si sa-ti doresti sa te intorci. Nu-ti place privirea chelnerului, pleci inainte sa dai comanda, este dreptul tau. Crezi ca in afara toti te sorb din priviri? Ia uita-te pe la italieni, prin sud pe acolo, sau chiar si la francezi, cum te iau peste picior cand comanzi... Nu-ti convine, pleci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ignor prima propozitie...

 

Spre exemplu la 100km de Ro, in Veliko, in centru, manancare buna si multa + o bere + o apa minerala + o cafea = 10LV (~20RON). Nu mai vorbesc de servirea impecabila. Si da, solnita avea sare in ea si chiar curgea sarea prin gaurelele alea mici...

Asta in buricul targului. Arata-mi unde gasesti asa ceva la noi !

 

Fireste ca daca esti tzaran si vorbesti tare crezand ca daca ai iesit din romanica esti buricu pamantului, esti tratat ca dracu de oricine, daramite italieni...francezi. In BG (ca si oriunde) daca spui macar un salut in limba lor, li se lumineaza fata.

 

Ultima propozitie insa e de luat in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul de la Buzau la Brasov e practicabil?

De asemenea drumul pe Valea Lotrului e practicabil? Si tot, pana in Petrosani? Dar continuarea lui pe Valea Cernei exista si in practica si are si asfalt sau e doar pe harta drum national?

Dar Trans-Alpina e asfaltat tot (ca si asta e drum national inca de pe vremea romanilor, dar avea portiuni pe care crestea iarba gramada)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul de la Buzau la Brasov e practicabil?

Siriu? Da.

De asemenea drumul pe Valea Lotrului e practicabil? Si tot, pana in Petrosani?

Daca ai chef de aventura. De la un punct nu prea mai e drum.

Dar Trans-Alpina e asfaltat tot (ca si asta e drum national inca de pe vremea romanilor, dar avea portiuni pe care crestea iarba gramada)?

Nope, e in proces, dar nu e inca Cheia-style...

 

Dar pt starea drumurilor:

 

/index.php?showtopic=437149

http://www.openmap.ro/moto/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors din tura. 2145 de km

 

dealu negru este plombat tot. am mers super bine pe el. mai putin o portiune de 15m rupta dar in reparatii.

 

pasul prislop este dezastru.

 

Sebes - lacul Oasa este excelent, dar are cateva portiuni unde asfaltul se intrerupe si lasa loc namolului. Oricum e minunat pe acolo am mers numai cu 60 pe curbele alea la urcare si am gustat prin toate simturile peisajul minunat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...