Sari la conținut

Prin Romania mai calatoreste cineva ?


_Tex_
 Share

Postări Recomandate

Ce e aia 100 max? L-ai gatuit sa nu consume?

e gatuit de la lant,am o foaie imensa,oricum si cu 42 mergea max 130(forja maxima interstelara mega warp 8 :D )

 

 

Ar fi interesant un raid la Calimanesti-Caciulata,hotelurile "comuniste" de langa Cozia au la subsol piscine cu apa termala la 37 de grade,intrarea e cam 5 ron daca fata e de la intrare e amabila (tarif pt cei cazati in hotel) sau 10 ron. La pranz restaurantul e tot in incinta,ocoliti pensionarii cu bilete de tratament....

 

S-ar putea sa fie un drum frumos, baia termala langa bunici (Dzeu. sa-i ierte!) sa fie si ea interesanta, dar stii ceva despre starea drumurilor pan'acolo?

A1+Drumul Negru+Valea Oltului = VARZA TOCATA CU CAMIOANE!

e reparat de la Pitesti pana la Sibiu,se poate merge 80 fara problema

 

Pleaca prin Ro-gropica si vrea sa se intoarca in viata !!

iata o alta varianta foarte corecta :)

 

adevarul este ca cei care au mai facut plimbari cu mine stiu ca sunt calculat si nu o ard aiurea,Ninja vedea 140 kmh din an in paste,dar acum si sa vreau si nu pot mai mult datorita foii

 

@ cine mi-a trimis pm in legatura cu Vatra Dornei,te rog sa mai trimiti o data ca l-am sters din greseala ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Citesc capitolul "Intalniri, evenimente, excursii" si mi se pare ca lumea e suparata rau pe tara asta. Vad Bulgaria, Bulgaria, Serbia, Turcia, Bulgaria, Bulgaria, Austria, Grecia, Maroc, Bulgaria.

Intai cateva pareri strict personale:

- observ ca tara vecinilor cu ceafa lata a devenit un fel de Mecca pentru multa lume. Drumurile gaurite, vremea de luna martie de pe litoral, atitudinea militienilor, precum si alte inconveniente nu stau in calea fanilor acestei tari. Pasiunea e mare, gusturile nu se discuta! Inteleg ca de Paste greu se mai gaseste loc pe litoralul bulgaresc. Ce poti face la mare de 1 aprilie in afara de a manca, a dormi si a te lua vantul pe sus, ramane un mister pentru mine;

- in privinta drumetiilor cu durata de minim 7 zile, forumul este extrem de util, poti gasi suficiente destinatii si ponturi pentru a crea un traseu frumos, indiferent ca mergi singur sau in grup, cu pretentii de hotel sau la cort.

 

Ceea ce ma surprinde este faptul ca lipsesc destinatiile nationale pentru sfarsit de saptamana, mai ales pentru cei din zona Bucuresti.

Am deschis acest topic fiindca vreau sa stiu unde ati mers in Romania si vi s-a parut ca merita. Eu calatoresc pe un sport touring si ma feresc de drumuri proaste. Vreau sa aflu, de exemplu, ce surprize pot avea daca ma duc de la Bucuresti la Sf. Ana sau Lacul Rosu (mie mi se par mai interesante decat niste iazuri de la sud de Dunare).

Deci, astept pareri despre destinatii nationale, tinand cont de 2 aspecte:

1. Calitatea drumului, in ideea de a nu ajunge pachet de nervi la destinatie;

2. Eventuale atractii pe traseu, poate sunt locuri de care n-am auzit

Tura ideala mi se pare ca nu trebuie sa depaseasca 500 - 600 km. Exemplu de informatii care ma intereseaza: cum sunt soselele care strabat Sibiul in zona cetatilor medievale, cum mai este Brasov - Sighisoara, Brasov - Bacau, soselele din Har - Cov s-au mai dres? Despre sudul Dobrogei va spun eu, am fost acum o saptamana: Adamclisi pustiu si dezolant, sosele frumoase ca peisaj, Dunarea umflata, drumuri zguduitoare pt sirea spinarii.

 

Astept pareri,

Vlad

 

 

da, eu LINK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii de ce merg asa mult cei din capitala la bulgari?

 

- e foarte aproape

- e destul de liber

- politia e mai intelegatoare cand gresesti/iesi mai ieftin/te poti targui mai bine

- nu e circulatie,si ca parere personala, pt cei care stiu mai putin sa se dea,e un mare avantaj

- preturi corecte

- e altceva

- sunt cam frustrati pt a face o alegere mai "occidentala"

- adica, suntem...balcanici(glumeam,fireste)

- ar mai fi, spuneti si voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii de ce merg asa mult cei din capitala la bulgari?

 

- e foarte aproape

- e destul de liber

- politia e mai intelegatoare cand gresesti/iesi mai ieftin/te poti targui mai bine

- nu e circulatie,si ca parere personala, pt cei care stiu mai putin sa se dea,e un mare avantaj

- preturi corecte

- e altceva

- sunt cam frustrati pt a face o alegere mai "occidentala"

- adica, suntem...balcanici(glumeam,fireste)

- ar mai fi, spuneti si voi.

De fapt politia lor nici nu are de unde sa stie ca nu esti bulgar ca nu ai numar in fata, si atata timp cat nu treci sfidator prin fata lor pe o roata sau in localitate cu mai mult de 50km/h dupa ce soferii bulgari de pe sens opus ti-au facut trei semne scurte cu faza lunga politistii bulgari nu au nici o treaba cu tine.

In rest da, drumurile sunt mai libere, e aproape (eu ajung mult mai repede in Veliko Tarnovo decat in Brasov la sfarsit de saptamana) si soferii lor nu sunt atat de agresivi ca ai nostri (de fapt sunt mai degraba crispati astfel incat eu pe Gabrovo am "pierdut" de mai multe ori masini din alea bune cu lupe la farurile cu xeone din neamurile BMW si Mercedes si Audi, si totusi eu ma dau cu pasagera pe un amarat de cruiser de 27CP).

Restaurantele de obicei sunt mai ieftine, mai curate si de multe ori beneficiezi de servire buna. Exista si sansa sa aterizezi intr-o terasa unde sunt niste fete toante care nu stiu altceva decat bulgareste, dar eu mi-am achizitionat manuale si dictionare de bulgara si ma descurc cat de cat si la tara la ei mai nou...

Eu as mai adauga ca peste 50% din teritoriul tarii vecine e rezervatie naturala (cea mai mare parte padure) si ca la ei cresc mult mai putini maidanezi si mult mai putine PET-uri decat la noi. Nu e curat ca la nemti, da' merge...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca asta e singura tara care face tot ce poate sa-si alunge cetatenii prin toate mijloacele.

 

LOOOOL... nu ca ar fi un lucru rau... daca se face cu cap si se ajunge sa se nege "frumoasa tara pacat ca-i locuita" tot n-ar fi rau :)

 

Hai, vira cat mai multi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc capitolul "Intalniri, evenimente, excursii" si mi se pare ca lumea e suparata rau pe tara asta. Vad Bulgaria, Bulgaria, Serbia, Turcia, Bulgaria, Bulgaria, Austria, Grecia, Maroc, Bulgaria.

Intai cateva pareri strict personale:

- observ ca tara vecinilor cu ceafa lata a devenit un fel de Mecca pentru multa lume. Drumurile gaurite, vremea de luna martie de pe litoral, atitudinea militienilor, precum si alte inconveniente nu stau in calea fanilor acestei tari. Pasiunea e mare, gusturile nu se discuta! Inteleg ca de Paste greu se mai gaseste loc pe litoralul bulgaresc. Ce poti face la mare de 1 aprilie in afara de a manca, a dormi si a te lua vantul pe sus, ramane un mister pentru mine;

- in privinta drumetiilor cu durata de minim 7 zile, forumul este extrem de util, poti gasi suficiente destinatii si ponturi pentru a crea un traseu frumos, indiferent ca mergi singur sau in grup, cu pretentii de hotel sau la cort.

 

Ceea ce ma surprinde este faptul ca lipsesc destinatiile nationale pentru sfarsit de saptamana, mai ales pentru cei din zona Bucuresti.

Am deschis acest topic fiindca vreau sa stiu unde ati mers in Romania si vi s-a parut ca merita. Eu calatoresc pe un sport touring si ma feresc de drumuri proaste. Vreau sa aflu, de exemplu, ce surprize pot avea daca ma duc de la Bucuresti la Sf. Ana sau Lacul Rosu (mie mi se par mai interesante decat niste iazuri de la sud de Dunare).

Deci, astept pareri despre destinatii nationale, tinand cont de 2 aspecte:

1. Calitatea drumului, in ideea de a nu ajunge pachet de nervi la destinatie;

2. Eventuale atractii pe traseu, poate sunt locuri de care n-am auzit

Tura ideala mi se pare ca nu trebuie sa depaseasca 500 - 600 km. Exemplu de informatii care ma intereseaza: cum sunt soselele care strabat Sibiul in zona cetatilor medievale, cum mai este Brasov - Sighisoara, Brasov - Bacau, soselele din Har - Cov s-au mai dres? Despre sudul Dobrogei va spun eu, am fost acum o saptamana: Adamclisi pustiu si dezolant, sosele frumoase ca peisaj, Dunarea umflata, drumuri zguduitoare pt sirea spinarii.

 

Astept pareri,

Vlad

 

Salut,

cred ca s-a deviat un pic discutia de la subiect.

Ai propus o destinatie de exceptie la lacul Sfinta Ana, este un peisaj deosebit, Drumul intradevar asta vara era stricat, dar se putea merge, este un drum judetean. Un amic a fost in toamna si spunea ca au inceput reparatiile, posibil sa fie deja gata.

Un alt traseu care merita orice efort, este cam de 3 zile si cuprinde Pitesti-Rm.Vilcea-Tg.Jiu-Valea Jiului-Hateg- Resita- Moldova Noua si intoarcere pe clisura Dunarii. Drumurile sint bune si nu foarte circulate. De asemenea ai ce sa vezi: Pestera Polovraci, Minastirea Horezu, rezervatia de zimbri, Sarmisegetuza, etc.

Sau incearca in alt wk Predeal-Risnov-Zarnest-Poiana Marului-Sercaia-Manastirea Simbata-Orasul Victoria cu intoarcere pe transfagarasan.

Drum bun si curat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

cred ca s-a deviat un pic discutia de la subiect.

Ai propus o destinatie de exceptie la lacul Sfinta Ana, este un peisaj deosebit, Drumul intradevar asta vara era stricat, dar se putea merge, este un drum judetean. Un amic a fost in toamna si spunea ca au inceput reparatiile, posibil sa fie deja gata.

Un alt traseu care merita orice efort, este cam de 3 zile si cuprinde Pitesti-Rm.Vilcea-Tg.Jiu-Valea Jiului-Hateg- Resita- Moldova Noua si intoarcere pe clisura Dunarii. Drumurile sint bune si nu foarte circulate. De asemenea ai ce sa vezi: Pestera Polovraci, Minastirea Horezu, rezervatia de zimbri, Sarmisegetuza, etc.

Sau incearca in alt wk Predeal-Risnov-Zarnest-Poiana Marului-Sercaia-Manastirea Simbata-Orasul Victoria cu intoarcere pe transfagarasan.

Drum bun si curat!

A fost un articol pe hotnews.ro unde cititorii au fost pusi sa voteze care e cel mai prost drum din Romania, si campion national a iesit Dealul Corbului (o portiune din drumul Pitesti - Ramnicu Valcea). Vad ca vrei sa ne vezi cu gatul rupt.. Esti cumva spion infiltrat de la unii dintre aia cu masini tunate care totodata doresc si moarte motociclistilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost un articol pe hotnews.ro unde cititorii au fost pusi sa voteze care e cel mai prost drum din Romania, si campion national a iesit Dealul Corbului (o portiune din drumul Pitesti - Ramnicu Valcea). Vad ca vrei sa ne vezi cu gatul rupt.. Esti cumva spion infiltrat de la unii dintre aia cu masini tunate care totodata doresc si moarte motociclistilor?

Cred ca e vorba de Dealul Negru nu al Corbului, care oricum a fost "peticit" in ultimele doua saptamani si acum se merge OK, adica gata cu slalomul. Nu e perfect (nici pe departe), dar eu pe cioparas n-am avut niciun moment vreo emotie.

Bye.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost un articol pe hotnews.ro unde cititorii au fost pusi sa voteze care e cel mai prost drum din Romania, si campion national a iesit Dealul Corbului (o portiune din drumul Pitesti - Ramnicu Valcea). Vad ca vrei sa ne vezi cu gatul rupt.. Esti cumva spion infiltrat de la unii dintre aia cu masini tunate care totodata doresc si moarte motociclistilor?

 

Domnu' moderator, mai usor cu glumele, ca ne prapadim de ras.

Incerca si omul sa dea niste variante, pe un topic cu acest subiect. Dumneavoastra aveti subiectele legate de directia sud cu duiumul in lista, ce vreti de la noi, cei care ne autoflagelam in RO?

Tocmai ce s-a scris ca Pitesti - Valcea s-a plombat si va fi reasfaltat dupa Paste (al Cailor?).

Cat priveste votul la romani, rezultatele le traim zi de zi.

 

Hai, iti urez drum bun spre Ruse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' moderator, mai usor cu glumele, ca ne prapadim de ras.

Incerca si omul sa dea niste variante, pe un topic cu acest subiect. Dumneavoastra aveti subiectele legate de directia sud cu duiumul in lista, ce vreti de la noi, cei care ne autoflagelam in RO?

Tocmai ce s-a scris ca Pitesti - Valcea s-a plombat si va fi reasfaltat dupa Paste (al Cailor?).

Cat priveste votul la romani, rezultatele le traim zi de zi.

 

Hai, iti urez drum bun spre Ruse!

Vreau si solutii de mers spre nord fara sa stau degeaba 2 ore in zona Sinaia-Busteni.

Mie chiar imi place sa merg prin Ardeal, problema e ca e foarte greu de ajuns din Bucuresti acolo...

Am incercat anul trecut drumul spre Sinaia prin Targoviste, si dupa ce am schimbat judetul (in Prahova) am prins numai gropi din alea pe care si le doreste tot motociclistul - adica fix in curba pe serpentine...

Nu ca vreau sa fiu carcotas, dar explicati-mi si mie cum se pot trece Carpatii din Bucuresti spre Ardeal intr-un timp rezonabil si fara sa-ti pui viata in pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si solutii de mers spre nord fara sa stau degeaba 2 ore in zona Sinaia-Busteni.

Mie chiar imi place sa merg prin Ardeal, problema e ca e foarte greu de ajuns din Bucuresti acolo...

Am incercat anul trecut drumul spre Sinaia prin Targoviste, si dupa ce am schimbat judetul (in Prahova) am prins numai gropi din alea pe care si le doreste tot motociclistul - adica fix in curba pe serpentine...

Nu ca vreau sa fiu carcotas, dar explicati-mi si mie cum se pot trece Carpatii din Bucuresti spre Ardeal intr-un timp rezonabil si fara sa-ti pui viata in pericol.

 

Ca sa treci Carpatii, precum batalioanele romane, raspunsul mi se pare simplu si redundant, mai ales pt bucuresteni:

1. Prin Sinaia - Busteni in 15 minute (nu-mi spune ca mergi pe moto ca in America sau cum se doreste, mai nou, in Franta)

2. Pe ultra cunoscutul drum de Cheia

3. Prin Buzau - Nehoiu - Brasov

 

Pot sa continui insa chiar nu cred ca e cazul. Si din cate vad la profil, ai o motoreta extrem de manevrabila, la gabaritul si puterea ei, asa ca se mai poate ocoli cate un obstacol, cu putina bunavointa.

Astea au fost variante fara riscuri, daca ai mers pe Sinaia Targoviste inseamna ca ai cautat-o cu lumanarea, de ani de zile se stie ca e taramul lui Borat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si solutii de mers spre nord fara sa stau degeaba 2 ore in zona Sinaia-Busteni.

Mie chiar imi place sa merg prin Ardeal, problema e ca e foarte greu de ajuns din Bucuresti acolo...

Am incercat anul trecut drumul spre Sinaia prin Targoviste, si dupa ce am schimbat judetul (in Prahova) am prins numai gropi din alea pe care si le doreste tot motociclistul - adica fix in curba pe serpentine...

Nu ca vreau sa fiu carcotas, dar explicati-mi si mie cum se pot trece Carpatii din Bucuresti spre Ardeal intr-un timp rezonabil si fara sa-ti pui viata in pericol.

 

Sinaia - Targoviste l-am facut si cu moto si cu masina, cu masina recent.... e ok drumu' - daca vrei aventura incearca Targoviste - Campulung :lol:

Mesaj completat

Cred ca e vorba de Dealul Negru nu al Corbului, care oricum a fost "peticit" in ultimele doua saptamani si acum se merge OK, adica gata cu slalomul. Nu e perfect (nici pe departe), dar eu pe cioparas n-am avut niciun moment vreo emotie.

Bye.

Na, ca mai apar vesti bune... ciudat ca a fost asfaltat si anul trecut... si era perfect in vara... A fost parte din bucata de drum in care am consumat un rezervor complet fara sa vreau sa ma opresc... s-a oprit motocicleta pana la urma :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa treci Carpatii, precum batalioanele romane, raspunsul mi se pare simplu si redundant, mai ales pt bucuresteni:

1. Prin Sinaia - Busteni in 15 minute (nu-mi spune ca mergi pe moto ca in America sau cum se doreste, mai nou, in Franta)

2. Pe ultra cunoscutul drum de Cheia

3. Prin Buzau - Nehoiu - Brasov

 

Pot sa continui insa chiar nu cred ca e cazul. Si din cate vad la profil, ai o motoreta extrem de manevrabila, la gabaritul si puterea ei, asa ca se mai poate ocoli cate un obstacol, cu putina bunavointa.

Astea au fost variante fara riscuri, daca ai mers pe Sinaia Targoviste inseamna ca ai cautat-o cu lumanarea, de ani de zile se stie ca e taramul lui Borat.

Prin Sinaia - Busteni am patit vara trecuta urmatorul lucru nasol: fiind obisnuit ca se merge mai usor prin centru decat pe centura am luat-o prin centru si dupa circa 100 de metri m-am lovit de coloana de masini. Acuma stim cu totii ca unele femei isi tin masina cu 20-30cm mai in dreapta fata de barbati, asa ca nu am putut sa merg prin dreapta coloanei nici macar cu 15km/h cum merg cu scuterul in Bucuresti pe Stefan cel Mare decat din cand in cand. Dupa care a aparut Maria-Sa taximetristul la ultimul drum care merge inapoi spre gara care mi-a pus botul in fata ca sa nu mai pot merge inainte si care mi-a spus ceva de genul "daca a murit mama sa moara si ma-ta" si m-a tinut circa 15 minute pe loc la peste 30 de grade, de incepuse sa mi se abureasca casca de la transpiratie. Dupa ce am scapat de boul cu masina galbena am constatat la poala dealului ca toata bulibaseala era de la faptul ca un politist fara talent la fluierat dadea prioritate la toate masinile care veneau pe centura (chiar si din cand in cand) si i se parea logic sa blocheze tot centru urbei ca idiotii care vin din oras pot sa astepte...

 

La profilul meu motocicleta e slaba dar in practica are 1.20 metri latime ca de obicei am cu mine lazi Hepco&Becker pe laterale. Asta inseamna 2/3 din latimeau unui Tico :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar in practica are 1.20 metri latime ca de obicei am cu mine lazi Hepco&Becker pe laterale. Asta inseamna 2/3 din latimeau unui Tico :lol:

 

Man, travel light... ca doar esti in romania :) pune coburi cand iesi la mai mult de o zi...

 

Mesaj completat

Acuma stim cu totii ca unele femei isi tin masina cu 20-30cm mai in dreapta fata de barbati, asa ca nu am putut sa merg prin dreapta coloanei nici macar cu 15km/h cum merg cu scuterul in Bucuresti pe Stefan cel Mare decat din cand in cand

 

Greseala ta. Pe Valea Prahovei nu conduce muierea ca doar o scoate barbatu' acolo... greseala de evaluare a situatiei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, travel light... ca doar esti in romania :lol: pune coburi cand iesi la mai mult de o zi...

 

Mesaj completat

 

 

Greseala ta. Pe Valea Prahovei nu conduce muierea ca doar o scoate barbatu' acolo... greseala de evaluare a situatiei :)

 

țIar nu ai iteles nimic. Femeia nu era pe motocilcleta.

 

Revenind la topic. Pama una alta la munte in Romania e vreamea schimbatoare. Asa ca @textex nu te ma cacao pe tine aiurea. Oricine vrea sa mearga in tara lui daca poate. Pana una alta varianta mai sinpla si SIGURA a foat Bulgaria. Stai linistit pe seaua ta ca vor fi si ture in RO cu nemiluita. Nu incepe cu ironiile ca nu este cazul. Am facut peste 10K in Romania in ultimul an si foarte multi dintre cei care au ales Bulgaria in acest inceput de sezon au facut si mai mult.

 

Dealu' negru a inceput sa fie plombat. Ultima data cand am mers pe el nu trebuia plombat. Trebuia REFACUT sin temelii. Asa ca usor cu petriotismul unde nu isi are locul. Prefer sa merg in RO cand se poate, dar sa nu mergem la extreme. Sa recunoastem ca avem drumuri de cacao dupa iarna asta si sa nu aruncam cu pietre in cei care aleg alta optiune.

 

In alta ordine de idei eu sunt sigur ca voi mege, cu voia lui D-zeu cel putin inca 10k in Ro anul asta. Te astept cu propuneri si poate ne intalnim la o tura.

 

Peace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin Sinaia - Busteni am patit vara trecuta urmatorul lucru nasol: fiind obisnuit ca se merge mai usor prin centru decat pe centura am luat-o prin centru si dupa circa 100 de metri m-am lovit de coloana de masini. Acuma stim cu totii ca unele femei isi tin masina cu 20-30cm mai in dreapta fata de barbati, asa ca nu am putut sa merg prin dreapta coloanei nici macar cu 15km/h cum merg cu scuterul in Bucuresti pe Stefan cel Mare decat din cand in cand. Dupa care a aparut Maria-Sa taximetristul la ultimul drum care merge inapoi spre gara care mi-a pus botul in fata ca sa nu mai pot merge inainte si care mi-a spus ceva de genul "daca a murit mama sa moara si ma-ta" si m-a tinut circa 15 minute pe loc la peste 30 de grade, de incepuse sa mi se abureasca casca de la transpiratie. Dupa ce am scapat de boul cu masina galbena am constatat la poala dealului ca toata bulibaseala era de la faptul ca un politist fara talent la fluierat dadea prioritate la toate masinile care veneau pe centura (chiar si din cand in cand) si i se parea logic sa blocheze tot centru urbei ca idiotii care vin din oras pot sa astepte...

 

La profilul meu motocicleta e slaba dar in practica are 1.20 metri latime ca de obicei am cu mine lazi Hepco&Becker pe laterale. Asta inseamna 2/3 din latimeau unui Tico :lol:

 

Prin Sinaia trebuie sa treci dimineata , pana in 8.30 , asta inseamna sa pleci din Buc pe la 7 si nu vei mai vea probde trafic !

 

Iti propun un traseu de 3 zile( vineri , sambata , duminica ) , intentionez sa-l parcurg cu un amic , Honda Transalp , in Aprilie :

 

Buc - Brasov - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Bistrita ( 450 km ) - Prundu Bargaului ( 20 km ) - Piatra Fantanele - Vatra Dornei - Campulung Moldovenesc - Gura Humorului - Suceava - Falticeni - Tg Neamt( 255 km ) - Piatra Neamt - Bicaz - Lacul Rosu - Gheorghieni - Miercurea Ciuc - Tusnad - Sf Gheorghe - Brasov - Sacele - Cheia - Valeni - Ploiesti - Buc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dealu' negru a inceput sa fie plombat. Ultima data cand am mers pe el nu trebuia plombat. Trebuia REFACUT sin temelii.

 

Corect. De aici si specificatia mea cu "nici pe departe" . Eu fiind originar din Rm. Valcea, am venit chiar sambata de la Bucuresti si cu exceptia catorva sute de metri in Moraresti unde asfaltul este "racait", stiti voi... genul ala de asfalt de parca a fost dat cu grebla, in rest gropile au fost "plombate" cu succes.

Raman la parerea, si din nou ii dau dreptate lui DragosM, ca plombatul nu rezolva problema. Drumului asta ii trebuie o "dentitie" cu totul noua... ma rog in partea din Arges, ca in partea valceana totul este A-OK.

Ca o nota personala, daca ajungeti in Ramnic zilele acestea, evitati pe cat posibil orasul ca sunt distruse soselele, inclusiv artera principala, nu mai vorbesc de restul stradutelor secundare. Pastrati variantele de ocolire, atat spre Sibiu cat si spre Tg. Jiu si totul va fi OK. Cei care trebuie sa o luati spre Olanesti... scuzati expresia dar... "you're shit out of luck". Iar daca aveti chef sa faceti un popas, sa mancati ceva si sa beti un suc.... mai bine va opriti la Dedulesti si bagati un mic (prietenii stiu de ce).

Bye.

Editat de razvanescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

țIar nu ai iteles nimic. Femeia nu era pe motocilcleta.

 

Revenind la topic. Pama una alta la munte in Romania e vreamea schimbatoare. Asa ca @textex nu te ma cacao pe tine aiurea. Oricine vrea sa mearga in tara lui daca poate. Pana una alta varianta mai sinpla si SIGURA a foat Bulgaria. Stai linistit pe seaua ta ca vor fi si ture in RO cu nemiluita. Nu incepe cu ironiile ca nu este cazul. Am facut peste 10K in Romania in ultimul an si foarte multi dintre cei care au ales Bulgaria in acest inceput de sezon au facut si mai mult.

 

Dealu' negru a inceput sa fie plombat. Ultima data cand am mers pe el nu trebuia plombat. Trebuia REFACUT sin temelii. Asa ca usor cu petriotismul unde nu isi are locul. Prefer sa merg in RO cand se poate, dar sa nu mergem la extreme. Sa recunoastem ca avem drumuri de cacao dupa iarna asta si sa nu aruncam cu pietre in cei care aleg alta optiune.

 

In alta ordine de idei eu sunt sigur ca voi mege, cu voia lui D-zeu cel putin inca 10k in Ro anul asta. Te astept cu propuneri si poate ne intalnim la o tura.

 

Peace

 

 

Dupa ce un neica nimeni ma ia cu expresii de gen "te cacao pe tine aiurea", de parca ne-am izbit vreodata cu valiza in gara, prefer sa nu ma intalnesc cu el la o tura. Genul asta de expresii eu nu-l folosesc niciodata, ce-i drept nu ma consider baiat de cartier.

 

Peace si tie, sper sa nu incepem vreo polemica, cel putin eu o sa ma abtin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cu inca cativa baieti plecam acum de paste intr-o tura de 2200km din bucuresti spre sibiu, cheile bicazului, vatra dornei, maramures cluj, apuseni, alba iulia sibiu si iar bucuresti :lol:

 

in afara de sibiu din traseul asta nu am fost decat la vatra dornei odata dar cu trenul.

 

sunt o gramada de locuri frumoase de vizitat in romania. bani si timp sa ai, cati tara noastra are cu ce sa te lase cu gura cascata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce un neica nimeni ma ia cu expresii de gen "te cacao pe tine aiurea", de parca ne-am izbit vreodata cu valiza in gara, prefer sa nu ma intalnesc cu el la o tura. Genul asta de expresii eu nu-l folosesc niciodata, ce-i drept nu ma consider baiat de cartier.

 

Peace si tie, sper sa nu incepem vreo polemica, cel putin eu o sa ma abtin.

 

Imi pare rau ca te-ai simtit jignit de tonul meu mai colocvial. Nu asta a fost intentia si imi cer scuze. Insa daca s-a intamplat, ai dreptate, poate nu trebuie sa mergem impreuna la o tura. Nici eu nu vreau sa fac polemica si sa-ti pierzi timpul cu un baiat de cartier, neica nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si solutii de mers spre nord fara sa stau degeaba 2 ore in zona Sinaia-Busteni.

Mie chiar imi place sa merg prin Ardeal, problema e ca e foarte greu de ajuns din Bucuresti acolo...

Am incercat anul trecut drumul spre Sinaia prin Targoviste, si dupa ce am schimbat judetul (in Prahova) am prins numai gropi din alea pe care si le doreste tot motociclistul - adica fix in curba pe serpentine...

Nu ca vreau sa fiu carcotas, dar explicati-mi si mie cum se pot trece Carpatii din Bucuresti spre Ardeal intr-un timp rezonabil si fara sa-ti pui viata in pericol.

 

Salut,

In primul rind nu am trimis pe nimeni pe Vilcea sa pateasca ceva, era doar o propunere de traseu, poate dupa ce va fi reparat.

Ca raspuns la intrebarea cum sa treci Carpatii fara sa pierzi timp prin statiuni iti propun mai multe variante, toate mult mai pitoresti si mai accesibile: 1. Ploiesti-Cheia-Sacele, apoi Ploiesti-Urlati-Apostolache-Cislau-Brasov si nu in ultimul rind Tirgoviste-Cimpulung-Rucar-Bran. In general sint drumuri reparate capital in 2005-2006 si in stare foarte buna, mai putin Tirgoviste-Cimpulung. Pina la urma nu trebuie sa ne sperie citeva denivelari sau gropi, mai important este ce vezi si cum te sinti pe traseu,

toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

In primul rind nu am trimis pe nimeni pe Vilcea sa pateasca ceva, era doar o propunere de traseu, poate dupa ce va fi reparat.

Ca raspuns la intrebarea cum sa treci Carpatii fara sa pierzi timp prin statiuni iti propun mai multe variante, toate mult mai pitoresti si mai accesibile: 1. Ploiesti-Cheia-Sacele, apoi Ploiesti-Urlati-Apostolache-Cislau-Brasov si nu in ultimul rind Tirgoviste-Cimpulung-Rucar-Bran. In general sint drumuri reparate capital in 2005-2006 si in stare foarte buna, mai putin Tirgoviste-Cimpulung. Pina la urma nu trebuie sa ne sperie citeva denivelari sau gropi, mai important este ce vezi si cum te sinti pe traseu,

toate bune!

Cheia o stiu, e mai greu la depasit camioanele de acolo, de drumul prin Campulung am auzit recent ca e prost, pe alealalte nu le-am incercat.

Eu vorbeam de un drum care in principu ar trebui sa fie la fel de frumos ca ala de pe Cheia dar dupa ce iesi din judetul Dambovita (e un ultim sat plin de tigani acolo) si intri pe niste serpentine care ar trebui sa fie superbe pentru motociclit dai de fapt in judetul Prahova de un drum de cosmar cu gropi dese si adanci, sau cel putin asta era starea drumui vara din anul trecut. Mi-as dori sa-l repare si mi-as dori sa mai merg acolo dar un pic mai tare.

 

In alta ordine de idei am descoperit un drum foarte interesant anul trecut intre Calarasi si Oltenita, drumul asta trece printr-o rezervatie naturala care se cheama Comana, rezervatia asta e plina de salcami si daca treci undeva prin iunie miroase superb chiar si daca prinzi un camion din ala care scoate fum negru. Desigur nu exista parcari, asa ca trebuie sa va feriti de cetatenele cu duba Mercedes iesite la cules de flori de salcam si oprite un pic dupa ce incepe linia continua :lol:

Singura problema mai serioasa e ca drumul trece si prin niste sate si e facut pe vechiul drum de carute, asa ca de exemplu in satul numit tot Comana ai niste serpentine din alea cu curbe care te inchid si fara vizibilitate, si dat fiind ca putem da pe acolo de catelusi, copii care alearga dupa mingi sau mai stiu eu ce cred eu ca trebuie mers cu maximum 30km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca astia care cutreiera tara asta in lat si in lung... nu prea scriu pe forum..( pentru k nu au timp...)

iar cei ce merg prin tari straine , o fac DOAR o data pe an , si dupa aia au timp sa scrie... asta fiind o parere de a mea..

pe de alta parte nici mie nu imi plac preturile (JAF) SUPER MARI din zonele turistice...cum sa ceri pe un pahar de plastic de 150 gr. de vin fiert (dala din pastile....)6 lei noi.....??? cand un litru e 2-3 lei...da` daca vrei pe calinderu....asta e...

am fost si io prin bg. mi se pare ochiei, normal...decent...

 

 

 

da` tot mai frumos parca e in tara ta.... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca astia care cutreiera tara asta in lat si in lung... nu prea scriu pe forum..( pentru k nu au timp...)

iar cei ce merg prin tari straine , o fac DOAR o data pe an , si dupa aia au timp sa scrie... asta fiind o parere de a mea..

 

Poate scriu un pic si dupa aia li se taie, poate au gasca si nu cauta companie, poate merg singuri, poate n-au chef sa mearga cu oameni pe care nu-i stiu... Eu personal ma uit frecvent in poze si in excursii pt idei... parca totusi sa arunci cu darts in harta e cam prea extrem... au mai fost topicuri prin alte sectiuni interesante ( un leapsa cu poze de a dat destule idei ), un topic care rezulta acum intr-o harta... un topic de top n locuri de vazut in .ro etc... sunt deja ideile pe forum...

 

Faptul ca-s multe topicuri legate de Bulgaria, Grecia si Turcia e normal la perioada de an, vezi si anul trecut era cam la fel parca... doar ca acum s-a inceput mai devreme planificarea din cz de vreme nasoala si plictiseala :lol:...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...