Sari la conținut

Prin Romania mai calatoreste cineva ?


_Tex_
 Share

Postări Recomandate

Citesc capitolul "Intalniri, evenimente, excursii" si mi se pare ca lumea e suparata rau pe tara asta. Vad Bulgaria, Bulgaria, Serbia, Turcia, Bulgaria, Bulgaria, Austria, Grecia, Maroc, Bulgaria.

Intai cateva pareri strict personale:

- observ ca tara vecinilor cu ceafa lata a devenit un fel de Mecca pentru multa lume. Drumurile gaurite, vremea de luna martie de pe litoral, atitudinea militienilor, precum si alte inconveniente nu stau in calea fanilor acestei tari. Pasiunea e mare, gusturile nu se discuta! Inteleg ca de Paste greu se mai gaseste loc pe litoralul bulgaresc. Ce poti face la mare de 1 aprilie in afara de a manca, a dormi si a te lua vantul pe sus, ramane un mister pentru mine;

- in privinta drumetiilor cu durata de minim 7 zile, forumul este extrem de util, poti gasi suficiente destinatii si ponturi pentru a crea un traseu frumos, indiferent ca mergi singur sau in grup, cu pretentii de hotel sau la cort.

 

Ceea ce ma surprinde este faptul ca lipsesc destinatiile nationale pentru sfarsit de saptamana, mai ales pentru cei din zona Bucuresti.

Am deschis acest topic fiindca vreau sa stiu unde ati mers in Romania si vi s-a parut ca merita. Eu calatoresc pe un sport touring si ma feresc de drumuri proaste. Vreau sa aflu, de exemplu, ce surprize pot avea daca ma duc de la Bucuresti la Sf. Ana sau Lacul Rosu (mie mi se par mai interesante decat niste iazuri de la sud de Dunare).

Deci, astept pareri despre destinatii nationale, tinand cont de 2 aspecte:

1. Calitatea drumului, in ideea de a nu ajunge pachet de nervi la destinatie;

2. Eventuale atractii pe traseu, poate sunt locuri de care n-am auzit

Tura ideala mi se pare ca nu trebuie sa depaseasca 500 - 600 km. Exemplu de informatii care ma intereseaza: cum sunt soselele care strabat Sibiul in zona cetatilor medievale, cum mai este Brasov - Sighisoara, Brasov - Bacau, soselele din Har - Cov s-au mai dres? Despre sudul Dobrogei va spun eu, am fost acum o saptamana: Adamclisi pustiu si dezolant, sosele frumoase ca peisaj, Dunarea umflata, drumuri zguduitoare pt sirea spinarii.

 

Astept pareri,

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mi se pare mie sau te cam contrazici in postul de mai sus? Vorbesti de ex. de "drumurile gaurite" din Bulgaria, dar recunosti ca si cele de pe la noi pot fi "zguduitoare pt sirea spinarii".

 

Bun, la modul cel mai obiectiv, sunt convins ca exista foarte multe motive pentru care multi au inceput sa mearga prin tarile vecine. In Romania, cele mai frumoase ture pe care le poti face sunt la altutudine mai inalta sau mai in nord. In perioada asta a sezonului e normal pe undeva sa te orientezi spre zone cu o clima mai blanda. Tu ce ai prefera, o excursie pana la Craiova sau una pana la Veliko?

 

Pe urma, care drumuri gaurite in Bulgaria, care militieni, care alte inconveniente? Gropi sunt peste tot, mai ales dupa iarna asta, dar drumuri mai proaste si mai periculoase decat in Romania nu exista. Daca tu crezi contrariul, inseamna ca nu ai mers sufiecient. Cu politia bulgara nu stiu cati au avut probleme dupa 2007, mai ales cu mobra, iar serviciile si preturile lor sunt de cele mai multe ori peste cele intalnite la noi. Legat de litoral, ai fost sa vezi diferenta? Mergi mai la sud si o s-o vezi cu siguranta. De Grecia si Turcia nu mai vorbesc. Si mai exista, bineinteles, elementul noutate. E normal sa vrei sa mai iesi, sa vezi si alte locuri, sa cunosti si alti oameni etc.

 

Deci cu tot patriotismul, nu e nimic anormal ca lumea sa fie suparata pe drumurile si pe serviciile din tara asta. Oricum, pana la urma, majoritatea iesirilor tot la noi in tara le facem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai motivul este simplu. La bulgari cu 30-40 leva (60-80 ron) te cazezi in pat dublu cu iubita la 3 stele. Pe o pizza si bere si un antreu dai 15-20 ron. La austrieci desi e un pic mai scump, drumurile , privelistea si traficul in general sunt remarcabile.Mancarea si cazarea este mai ieftina in europa in orice localitate decat la noi in cele mai gioarse statiuni comuniste unde mananci pe fete de masa murdare si dormi in asternuturi rupte si cu diverse scursuri de origine neidentificabila pe ele.

In privinta nedumeririi tale apropos de drumuri sa stii ca in pofida opiniei generale ca romania are infrastructura varza (si asa este partial pentru ca am reusit sa facem 180 de km de autostrada in 13 ani) dn'urile sunt practicabile. Incearca manastirile din Moldova sau Sibiu-Deva-Alba iulia-Arad si intoarcerea pe la Lugoj - Craiova. Drum bine facut. Erau in lucru cateva segmente dar am impresia ca le-au terminat tarziu in toamna anului trecut. Localnicii stiu mai bine. Dar pregateste-te pentru bere calda , cazare la 150-200 RON , melteni , tigani , trafic dement , animale pe strazi , caini care sar la picior etc. In fapt nu stiu de ce iti explic la ce sa te astepti ca stii si tu. Doar suntem conationali :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau te cam contrazici in postul de mai sus? Vorbesti de ex. de "drumurile gaurite" din Bulgaria, dar recunosti ca si cele de pe la noi pot fi "zguduitoare pt sirea spinarii".

 

Bun, la modul cel mai obiectiv, sunt convins ca exista foarte multe motive pentru care multi au inceput sa mearga prin tarile vecine. In Romania, cele mai frumoase ture pe care le poti face sunt la altutudine mai inalta sau mai in nord. In perioada asta a sezonului e normal pe undeva sa te orientezi spre zone cu o clima mai blanda. Tu ce ai prefera, o excursie pana la Craiova sau una pana la Veliko?

 

Pe urma, care drumuri gaurite in Bulgaria, care militieni, care alte inconveniente? Gropi sunt peste tot, mai ales dupa iarna asta, dar drumuri mai proaste si mai periculoase decat in Romania nu exista. Daca tu crezi contrariul, inseamna ca nu ai mers sufiecient. Cu politia bulgara nu stiu cati au avut probleme dupa 2007, mai ales cu mobra, iar serviciile si preturile lor sunt de cele mai multe ori peste cele intalnite la noi. Legat de litoral, ai fost sa vezi diferenta? Mergi mai la sud si o s-o vezi cu siguranta. De Grecia si Turcia nu mai vorbesc. Si mai exista, bineinteles, elementul noutate. E normal sa vrei sa mai iesi, sa vezi si alte locuri, sa cunosti si alti oameni etc.

 

Deci cu tot patriotismul, nu e nimic anormal ca lumea sa fie suparata pe drumurile si pe serviciile din tara asta. Oricum, pana la urma, majoritatea iesirilor tot la noi in tara le facem.

 

 

Intentia mea nu este sa ma contrazic cu cineva, asa cum spuneam, fiecare merge unde-i face placere. M-a mirat faptul ca nu am mai vazut deloc propuneri legate de excursii in Romania si, de asemeni, m-am intrebat ce poti face la mare in luna martie. Repet, sunt parerile mele, nu incerc sa vi le impun.

Asa ca astept mai degraba propuneri ca si cea cu Vatra Dornei decat ode pentru bulgari. Poate ca ne-au luat-o cu multe inainte, insa nu chiar asa cum vor unii sa para. Si, crede-ma, am umblat destul ca sa stiu ce vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca rutele interne au fost facute si ras-facute si postate poze in draci... adica nici sa fie plin forumul de Cheia, Siriu etc nu cred ca ti-ar conveni, nu?

 

Cum s-a zis si mai sus, aspectul meteo pt cei care pleaca din B are o relevanta foarte mare... Ultimele 2 week-enduri am iesit si am luat-o spre sud ca nu aveam timp de ture de 2 zile spre nord si o intoarcere pe ceata, ploaie sau noaptea prin munti e destul de nasoala...

 

In rest... chiar serios... sudul nu e chiar asa plin de locuri marete si drumuri misto...

 

Spre mare... daca ai fost de vreo 3-4 ori in ture de o zi ai cam vazut ce merita... cald nu prea e sa zici ca faci o baie si chiar de-ar fi... in afara de 2-3 locuri mai bine o lasi balta la cat de aiurea e...

Mesaj completat

Inca un aspect... turele de-o zi in .ro... parca nu implica atata necunoscut sau premeditare incat sa sara lumea cu topic de "merg la gogarlati, ce sa fac acolo?"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Ar fi interesant un raid la Calimanesti-Caciulata,hotelurile "comuniste" de langa Cozia au la subsol piscine cu apa termala la 37 de grade,intrarea e cam 5 ron daca fata e de la intrare e amabila (tarif pt cei cazati in hotel) sau 10 ron. La pranz restaurantul e tot in incinta,ocoliti pensionarii cu bilete de tratament si mergeti in zona cu cash. Dupa o zi de balaceala in apa aia cu saruri si sulf esti ca dupa un masaj viguros sau mai repede o bataie cu ciomagul pe spinare.

Mai pierdeti vremea nitel la uscat in holul hotelului,nu urcati uzi pe motor si retragerea acasa cu zambetul pe buze.

;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vatra Dornei - drum de 2 zile, uichendul asta nu l-am facut pentru ca se anunta zi urata pentru azi, insa peste 2-3 saptamani cu siguranta ca il voi face ;)

daca nu ai nimic impotriva ca moto meu merge 100 max,eu in weekend-ul cu pastele sau in urmatorul merg asa,Buc-BV-MS-BN-Vatra Dornei-Panaci-Borsec-Bicaz-Gheorgheni-Miercurea Ciuc-BV-Buc

Eu in ritmul meu de mers,il termin in 2 zile cu tot cu poze,daca esti interesat ne auzim aici

Si asta este valabil si pentru stimabilii cu care am mai facut plimbari,se stiu ei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesant un raid la Calimanesti-Caciulata,hotelurile "comuniste" de langa Cozia au la subsol piscine cu apa termala la 37 de grade,intrarea e cam 5 ron daca fata e de la intrare e amabila (tarif pt cei cazati in hotel) sau 10 ron. La pranz restaurantul e tot in incinta,ocoliti pensionarii cu bilete de tratament....

 

S-ar putea sa fie un drum frumos, baia termala langa bunici (Dzeu. sa-i ierte!) sa fie si ea interesanta, dar stii ceva despre starea drumurilor pan'acolo?

A1+Drumul Negru+Valea Oltului = VARZA TOCATA CU CAMIOANE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc capitolul "Intalniri, evenimente, excursii" si mi se pare ca lumea e suparata rau pe tara asta. Vad Bulgaria, Bulgaria, Serbia, Turcia, Bulgaria, Bulgaria, Austria, Grecia, Maroc, Bulgaria.

 

Ceea ce ma surprinde este faptul ca lipsesc destinatiile nationale pentru sfarsit de saptamana, mai ales pentru cei din zona Bucuresti.

 

Am deschis acest topic fiindca vreau sa stiu unde ati mers in Romania si vi s-a parut ca merita. Eu calatoresc pe un sport touring si ma feresc de drumuri proaste. Vreau sa aflu, de exemplu, ce surprize pot avea daca ma duc de la Bucuresti la Sf. Ana sau Lacul Rosu (mie mi se par mai interesante decat niste iazuri de la sud de Dunare).

 

Eh, hai sa nu exageram. Dar ca raspuns pentru tine, uite unde merg unii in Romania, as spune destul de des si chiar din Bucuresti, cu harta descrierea drumului si diverse sugestii. Excursiile mele:

 

/index.php?...=415633&hl=

/index.php?...=382239&hl=

/index.php?...=405960&hl=

/index.php?...=367876&hl=

/index.php?...=400759&hl=

 

si una interesanta (pe unde mai merge un chopperas):

/index.php?...=364827&hl=

 

Ca sa citez dintr-un post de pe unul din thread-urile de mai sus:

"""

Cateva concluzii ar fi:

1) Profitati de fiecare moment pentru a cutreiera frumoasa noastra tara.

[...]

"""

 

Deci se poate si chiar exista. Ce este mai sus sunt exemplele mele, dar te asigur ca mai sunt 100 de thread-uri cu baieti care au strabatut tara asta prin toate cotloanele ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc capitolul "Intalniri, evenimente, excursii" si mi se pare ca lumea e suparata rau pe tara asta. Vad Bulgaria, Bulgaria, Serbia, Turcia, Bulgaria, Bulgaria, Austria, Grecia, Maroc, Bulgaria.

Intai cateva pareri strict personale:

- observ ca tara vecinilor cu ceafa lata a devenit un fel de Mecca pentru multa lume. Drumurile gaurite, vremea de luna martie de pe litoral, atitudinea militienilor, precum si alte inconveniente nu stau in calea fanilor acestei tari. Pasiunea e mare, gusturile nu se discuta! Inteleg ca de Paste greu se mai gaseste loc pe litoralul bulgaresc. Ce poti face la mare de 1 aprilie in afara de a manca, a dormi si a te lua vantul pe sus, ramane un mister pentru mine;

- in privinta drumetiilor cu durata de minim 7 zile, forumul este extrem de util, poti gasi suficiente destinatii si ponturi pentru a crea un traseu frumos, indiferent ca mergi singur sau in grup, cu pretentii de hotel sau la cort.

 

Ceea ce ma surprinde este faptul ca lipsesc destinatiile nationale pentru sfarsit de saptamana, mai ales pentru cei din zona Bucuresti.

Am deschis acest topic fiindca vreau sa stiu unde ati mers in Romania si vi s-a parut ca merita. Eu calatoresc pe un sport touring si ma feresc de drumuri proaste. Vreau sa aflu, de exemplu, ce surprize pot avea daca ma duc de la Bucuresti la Sf. Ana sau Lacul Rosu (mie mi se par mai interesante decat niste iazuri de la sud de Dunare).

Deci, astept pareri despre destinatii nationale, tinand cont de 2 aspecte:

1. Calitatea drumului, in ideea de a nu ajunge pachet de nervi la destinatie;

2. Eventuale atractii pe traseu, poate sunt locuri de care n-am auzit

Tura ideala mi se pare ca nu trebuie sa depaseasca 500 - 600 km. Exemplu de informatii care ma intereseaza: cum sunt soselele care strabat Sibiul in zona cetatilor medievale, cum mai este Brasov - Sighisoara, Brasov - Bacau, soselele din Har - Cov s-au mai dres? Despre sudul Dobrogei va spun eu, am fost acum o saptamana: Adamclisi pustiu si dezolant, sosele frumoase ca peisaj, Dunarea umflata, drumuri zguduitoare pt sirea spinarii.

 

Astept pareri,

Vlad

Ca sa ajungi din Bucuresti in Bulgaria (unde drumurile mi se par in medie mult mai bune decat alea romanesti) mergi oricum macar 67km in Romania. Pana asta-toamna invatasem fiecare groapa pe drumul Buc.-Giurgiu si il stiam deja binisor si pe ala de Buc.-Oltenita.

 

Ca sa urci la Sf. Ana trebuie sa mergi pe un drum bombardat (spre Balvanyos) si dupa aia pe unul super-bombardat (cel putin asa arata anul trecut). Problema nu e ca pici pe curbe cand calci in gropi cum se discuta la "Accidente", mai grav e ca poti sa faci "poc" cand dupa o curba de 180 de grade te trezesti cu un Audi 3 TT pe banda ta (pe contra-sens) tu fiind inclinat macar 30 de grade si ala fiind pe contras-sens pentru ca are garda de sol mai mica ca la Ferrari si pur si simplu nu poate circula pe banda lui. Daca ajungi acolo (la sf. Ana) locul e foarte frumos si foarte curat, dar cu carciumi deosebit de scumpe. Pe de alta parte la Balvanyos au trecut 6 chelneri de cate 3 ori pe langa mine si toti m-au confundat cu omul invizibil, asa ca dupa 15 minute am plecat ca nu a vrut nimeni sa ma serveasca. Cred ca au facut ceva motociclisti scandal in carciuma aia inainte sa ajung eu...

Oricum, in general daca nu poti sa te imprietenesti cu gropile evita secuimea ca nu s-au mai reparat drumurile pe acolo de la ultimul razboi disputat in zona.

 

Am inteles ca au aparut ceva gropi si pe DN1, dar in principiu drumul pana la Sighisoara e destul de bun. Problema e ca risti sa faci ore intregi ca sa treci de zona Sinaia-Busteni din cauza celor 77 de treceri de pietoni din Busteni care produc cozi pana la Sinaia in weekend.

 

Nu e mai relaxant sa suporti drumul pana la Ruse dupa care sa mergi linistit in locuri curate si pe strazi fara vitezomani (dar ce-i drept pline de rable) ? In Bulgaria daca ai ochi ager trebuie sa te feresti doar de soferii cu numar de Romania, bulgarii nu au incercat nicodata sa ma darame de pe motor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai important lucru e sa ne lamurim ce drumuri au mai ramas intregi dupa iarna asta. Destinatiile, in principiu, le cam stim, desi poate sare de undeva vreun iepure nazdravan. Era pe aici si un topic cu starea drumurilor, o harta care ar putea fi de folos, in cazul in care e actualizata.

Oarecum fara legatura, a fost atata tam-tam pe tema excursiei in Alpi si vad ca pe forumul Crisana Banat e o drumetie de 3 saptamani pe care n-o prea baga multa lume in seama (cel putin la prima vedere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai important lucru e sa ne lamurim ce drumuri au mai ramas intregi dupa iarna asta. Destinatiile, in principiu, le cam stim, desi poate sare de undeva vreun iepure nazdravan. Era pe aici si un topic cu starea drumurilor, o harta care ar putea fi de folos, in cazul in care e actualizata.

 

Topicul exista, harta exista, se poate contribui.

 

/index.php?showtopic=437149

 

Oarecum fara legatura, a fost atata tam-tam pe tema excursiei in Alpi si vad ca pe forumul Crisana Banat e o drumetie de 3 saptamani pe care n-o prea baga multa lume in seama (cel putin la prima vedere).

 

Pai daca e in forumul Crisana Banat... ce drac sa caut acolo io din B?... Depinde si unde sunt anuntate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va dau un alt exemplu de "excursie de vis" in Romania:

Undeva pe aici pe forum se tot insista cat de frumoasa e Valea Doftanei (mai mult de la aia cu enduro si soft-enduro), dupa care unii au fost la o pensiune ascunsa dupa colt si cu "munitie" de acasa, pensiune care apartinea unui forumist, asa ca am decis anul trecut sa vad si eu ce e cu locul asta. GPS-ul m-a dus frumos pe DN1, dupa ai prin Campina, dupa aia prin partea de vest a raului Doftana unde am vazut o mare acvacultura de PET-uri, dupa care intru in niste curbe usoare in padure si se lasa ceata. Imi zic "WTF, ceata in iulie?", dar dupa ce mirosul imi ajunge in casca imi dau seama ca am prins vant nefavorabil foarte usor spre vest si mi se umpluse casca de fum/miros de mici si fripturi. Dar din cauza "cetii" am incetinit asa ca mi s-a umplut casca si cu zeci de manele... Dupa ce am trecut de zona manelistica am ajuns la baza unui baraj care pare a fi construi undeva intre '50 si '60 si de acolo drumul continua pe unele dintre cele mai stranse serpentine pe carele-am vazut in viata mea, dupa care ai loc de oprit si de cascat gura sus la baraj.

Dupa care intri intr-un sat amarat, eu ratez o intersectie si o iau in dreapta in loc de stanga. Dupa 200 de metri asfaltul se termina si traseul devine de soft-enduro (asta era drumul spre satul Cheia). Intorc, mai iau dupa GPS (ca vroiam sa ajung in Sacele, intru pe celalalt drum si dupa alte 2-300 de metri drumul devine din nou de soft-enduro. Dupa cateva luni un amic din Sacele maniac de mers pe aratura (KTM de 450cc cu numarul tinut in dulap ca sa nu-l piarda) imi spune ca mi-ar trebui motcicleta ca a lui ca sa merg pe drumurile alea doua desi sunt drumuri judetene.

Buun, nu pot sa ajung la Sacele, asa ca trebuie sa mananc ceva si sa ma intorc la Bucuresti. Prima carciuma doar cu tarie si bere dar fara mancare, inca o carciuma din asta, dupa care pensiune fara restaurant, dupa care iar carciuma cu tarie si bere dar fara mancare, si pana la urma vine lozul catigator: o pensiune de trei stele sau lalele cu restaurant, parcare, etc. Opresc, ma dezechipez, pun alarma la motor, si cand incerc sa intru aflu ca localul e rezervat pentru o nunta... Asa ca da jos alarma de pe motor, descuie lazile, pune genunchiere, scut, casca tot tacamul, si in final am ajuns la Bucuresti pe la 5 flamand rau...

Pe cuvant ca nici daca ma invita Nutzi personal pe banii ei sau ai ministerului pe Valea Doftanei nu mai merg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai bre, ca nu-i chiar asa grav pe V. Doftanei... m-am dat si eu pe acolo si papic si alte alea si nexam problemu... doar ca parnaia e inchisa ca e in pericol de prabusire iar drumul, da, devine soft enduro de undeva... dar nu de la baraj. Si serpentinele alea sunt chiar misto :)... ah, si mititei si alte alea... slabutz comparat cu alte vai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai bre, ca nu-i chiar asa grav pe V. Doftanei... m-am dat si eu pe acolo si papic si alte alea si nexam problemu... doar ca parnaia e inchisa ca e in pericol de prabusire iar drumul, da, devine soft enduro de undeva... dar nu de la baraj. Si serpentinele alea sunt chiar misto :)... ah, si mititei si alte alea... slabutz comparat cu alte vai...

Pai eu n-am zis ca drumul se strica de la baraj ci undeva din sat pe cele doua drumuri "judetene" ne-asfaltate. Povestile de pe topicurile pe care le-am citit eu spun ca poti sa mergi pe acolo cu atentie si cu cruiser ca al meu sau cu motocicleta de strada dar eu am avut o experienta nasoala prin Grecia mergand dupa un indicator turistic (cuvant urat) care ma trimitea la Manastirea Pantelimon dar m-a trimis practic in off-road asa ca pur si simplu nu vreau sa fiu eu ala care sa certifice daca se poate merge sau iti spargi baia de ulei cu un motor cu garda de 16cm si fara scut... Nu imi mai e frica de pietris (chiar si cu pasagera - nevasta-mea - dar ei ii e frica), dar stiu ca pot sa-mi sparg motorul in gropi prea adanci si daca un drum e neasfaltat poata sa contina si gropi din alea mai ales ca acum avem asa ceva si in centrul Bucurestiului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Petru Moldovan

 

/index.php?showtopic=437149

 

Am mai dat linky asta mai devreme... nu ti s-a parut ok drumu'? Zi acolo o vorba si restul o sa stie...

 

Si acu' si voi sunteti aventurieri lu' peste :)... pai daca nu e necunoscutu' pe drum ce moto-spirite-libere-blah-blah mai sunteti ;)

 

Asta e, drumul bun sau prost se mai intampla... dar ne departam de discutia initiala... uite, pe acolo nu m-as duce acum... cand mai da caldura m-as duce... daca as avea si cu cine as sari si gardu' de la parnaie in timp ce cineva il tine de vb pe paznic sa vad ce-i pe acolo...

 

Una peste alta... lumea se da si prin .ro destul... doar ca nu simte nevoia sa se "laude" cu asta pe forum ca-s locuri "comune"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc capitolul "Intalniri, evenimente, excursii" si mi se pare ca lumea e suparata rau pe tara asta. Vad Bulgaria, Bulgaria, Serbia, Turcia, Bulgaria, Bulgaria, Austria, Grecia, Maroc, Bulgaria.

Intai cateva pareri strict personale:

- observ ca tara vecinilor cu ceafa lata a devenit un fel de Mecca pentru multa lume. Drumurile gaurite, vremea de luna martie de pe litoral, atitudinea militienilor, precum si alte inconveniente nu stau in calea fanilor acestei tari. Pasiunea e mare, gusturile nu se discuta! Inteleg ca de Paste greu se mai gaseste loc pe litoralul bulgaresc. Ce poti face la mare de 1 aprilie in afara de a manca, a dormi si a te lua vantul pe sus, ramane un mister pentru mine;

- in privinta drumetiilor cu durata de minim 7 zile, forumul este extrem de util, poti gasi suficiente destinatii si ponturi pentru a crea un traseu frumos, indiferent ca mergi singur sau in grup, cu pretentii de hotel sau la cort.

 

Ceea ce ma surprinde este faptul ca lipsesc destinatiile nationale pentru sfarsit de saptamana, mai ales pentru cei din zona Bucuresti.

Am deschis acest topic fiindca vreau sa stiu unde ati mers in Romania si vi s-a parut ca merita. Eu calatoresc pe un sport touring si ma feresc de drumuri proaste. Vreau sa aflu, de exemplu, ce surprize pot avea daca ma duc de la Bucuresti la Sf. Ana sau Lacul Rosu (mie mi se par mai interesante decat niste iazuri de la sud de Dunare).

Deci, astept pareri despre destinatii nationale, tinand cont de 2 aspecte:

1. Calitatea drumului, in ideea de a nu ajunge pachet de nervi la destinatie;

2. Eventuale atractii pe traseu, poate sunt locuri de care n-am auzit

Tura ideala mi se pare ca nu trebuie sa depaseasca 500 - 600 km. Exemplu de informatii care ma intereseaza: cum sunt soselele care strabat Sibiul in zona cetatilor medievale, cum mai este Brasov - Sighisoara, Brasov - Bacau, soselele din Har - Cov s-au mai dres? Despre sudul Dobrogei va spun eu, am fost acum o saptamana: Adamclisi pustiu si dezolant, sosele frumoase ca peisaj, Dunarea umflata, drumuri zguduitoare pt sirea spinarii.

 

Astept pareri,

Vlad

 

 

Brasov -Sighisoara este f misto;asfalt bun, curbe de viteza. L-am facut anu trecut de 2 ori

eu vreau sa fac o tura de week (10-11 Aprilie) .

Tot caut pe cineva care vrea o plimbare pe ruta asta, si anume, cheia-brasov-sighisoara-siriu.Am nevasta gravida ca altfel nu aveam nevoie de nimeni :D

 

daca cauti in "posturile" mele, tot caut bajeti care vor sa se plimbe, deocamdata nimic...tot incerc sa gasesc utilitatea la forumul asta ;)

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai bre, ca nu-i chiar asa grav pe V. Doftanei... m-am dat si eu pe acolo si papic si alte alea si nexam problemu... doar ca parnaia e inchisa ca e in pericol de prabusire iar drumul, da, devine soft enduro de undeva... dar nu de la baraj. Si serpentinele alea sunt chiar misto :D... ah, si mititei si alte alea... slabutz comparat cu alte vai...

 

Vezi bah ca esti carcotas. Nu iti aduci aminte ca si noi ne-am oprit de 3 ori pana am gasit de mancare. Ba ca nu e, ba ca numai pentru cei care stau la pensiune, ba ca s-a inchis. Plus ca, atunci cand am intrebat, s-au scarpinat ceva in cap pana ne-au trimis la restaurantul ala, care era,cred, singurul din satul ala. Si noi mai aveam un pic si mergeam acasa.

 

Brasov -Sighisoara este f misto;asfalt bun, curbe de viteza. L-am facut anu trecut de 2 ori

eu vreau sa fac o tura de week (10-11 Aprilie) .

Tot caut pe cineva care vrea o plimbare pe ruta asta, si anume, cheia-brasov-sighisoara-siriu.Am nevasta gravida ca altfel nu aveam nevoie de nimeni :D

 

daca cauti in "posturile" mele, tot caut bajeti care vor sa se plimbe, deocamdata nimic...tot incerc sa gasesc utilitatea la forumul asta ;)

:)

 

Problema e ca tu cauti numai anumiti parteneri. Vitezane si cu experienta. Pai deja ti-ai cam redus plaja. Mai scade din pretentii si o sa gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu prea mai circul prin ro pt ca nu sunt relaxat. drumuri aglomerate, politie antipatica. la bulgari e ok. nici nu fac circ sa exagerez cu viteza dar nici nu se leaga nimeni de mine. fac abstractie de preturi, vorbesc numai de drum. cate ceva de mancare poti sa iei cu tine. in concluzie am sa bat bulgaria in fiecare weekend. ma uit prin google earth, sunt multe locuri care par misto, in special in muntii rodopi. mai sunt niste lacuri, baraje...etc. cred ca e pustiu pe acolo, sa tot mergi. stati sa treaca sarbatorile si fac eu niste trasee. le iau din google earth si le pun pe harta garmin a bulgariei daca cea eu nu e suficienta. prefer sa orbecai pe la bulgari decat sa ma chinui pe aici.

l.e. e brici harta bulgariei are toate vagaunele. nu-i merge bine rutarea dar nu conteaza, daca vezi drumul in google earth ca exista pui poi-uri si megi dupa ele.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bulgarii nu au incercat nicodata sa ma darame de pe motor...

 

Am vazut eu sambata. Ma intorceam de la Veliko, depaseam pe contrasens si din spate a venit un golf, jumatate pe asfalt jumate pe aratura, de nici nu mai stiam sa fac cruci (inchin) :) . Banuiesc k vroia sa demonstreze cat de tare era golful lui "tunarit".

 

Nu ma intelege gresit sunt fan bulgaria, ajung mai repede in Ruse decat in Ploiesti.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai nimic impotriva ca moto meu merge 100 max,eu in weekend-ul cu pastele sau in urmatorul merg asa,Buc-BV-MS-BN-Vatra Dornei-Panaci-Borsec-Bicaz-Gheorgheni-Miercurea Ciuc-BV-Buc

Eu in ritmul meu de mers,il termin in 2 zile cu tot cu poze,daca esti interesat ne auzim aici

Si asta este valabil si pentru stimabilii cu care am mai facut plimbari,se stiu ei :)

 

Salut man. Daca oricum treci prin zona mea, (Reghin-Mures),da un semn de viata sa-ti dau niste trasee. Poate vin si eu pe o parte din ele. Vezi ca traseul prin Panaci-Borsec inca e plin de zapada.Ieri a nins in Calimani. Ne auzim. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...