Sari la conținut

Accident mortal Onesti


Morales
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 142
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu, nu este un ss fara carene in niciun caz.

Uite 2 mobre din 2006 de la acelasi producator, una naked una ss, ce au ca baza acelasi motor dar unpic altfel pentru fiecare dintre ele.

 

Yamaha FZ6N (naked)

Power: 96.55 HP (70.5 kW)) @ 12000 RPM

Torque: 63.10 Nm (6.4 kgf-m or 46.5 ft.lbs) @ 6400 RPM

Compression: 12.2:1

Bore x stroke: 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches)

Fuel system: Injection. Grouped injected fuel injection

Power/weight ratio: 0.5364 HP/kg

 

Yamaha YZF R6

Power: 131.15 HP (95.7 kW)) @ 14500 RPM

Torque: 68.00 Nm (6.9 kgf-m or 50.2 ft.lbs) @ 6930 RPM

Compression: 12.8:1

Bore x stroke: 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches)

Power/weight ratio: 0.8146 HP/kg

 

Tu compari FZ6-ul, care are motor de R6 din 2003/2004, cu un R6 de generatie noua. Hai sa ne uitam la R6-ul de pe care provine motorul, si care a continuat sa se vanda post-2004 sub denumirea YZF R6S:

 

Yamaha YZF R6

Power: With direct air induction 121.4 HP (90.5 kW) @ 13,000 rpm / Without direct air induction 115.3 HP (86.0 kW) @ 13,000 rpm

Torque: 68.00 Nm (7.0 kgf-m or 50.5 ft.lbs) @ 12000 RPM

Compression: 12.4:1

Bore x stroke: 65.5 x 44.5 mm (2.58 x 1.75 inches)

Power/weight ratio: 0.74 HP/kg / 0.70 HP/kg

 

Puteai sa sa iei ca exemplu si Hornet-ul. Este un naked mult mai apropiat de original decat varianta Yamaha.

 

In final, din cifrele acestea seci nu subliniaza suficient un lucru elementar: orice naked de 600 bazat pe un SS prinde suta aproape ca SS de pe care provine motorul si are o viteza maxima de ~230-240km/h. Are in schimb frane mai proaste si ciclistica inferioara la viteza mare.

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa avem mai multa grija de noi ,buni sau rai !

OK.. si cam cati trebuie sa mai moara ca sa se inteleaga asta?

Si cu cat acei cai putere sunt mai multi cu atat acea GRIJA trebuie sa fie mai mare?

Cand o sa se inteleaga? Cati trebuie sa mai moara ca sa se inteleaga ca fara experienta si cumpatare (la cap si la mana dreapta) nu se poate imbatrani ca motociclist?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK.. si cam cati trebuie sa mai moara ca sa se inteleaga asta?

Si cu cat acei cai putere sunt mai multi cu atat acea GRIJA trebuie sa fie mai mare?

Cand o sa se inteleaga? Cati trebuie sa mai moara ca sa se inteleaga ca fara experienta si cumpatare (la cap si la mana dreapta) nu se poate imbatrani ca motociclist?

 

da' ce te intereseaza pe tine?! in afara faptului ca o arzi ingrijorat pe forum pe cati ai ajutat tu?cand ai iesit in strada sa disciplinezi incepatori?cand ai facut vreo campanie?cand ai dat telefon la o televizune sa vina sa te filmeze cand militezi pentru vreo chestie?...ai cel putin vreo 20 de replay-uri pe topicul asta...asta inseamna ca ai fost atat de afectat incat nu ai dormit cateva nopti, nu?! vrei sa ajuti sau vrei doar sa iti impui ideile si sa afisezi aerul ala de superioritate, atotcunoscator?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' ce te intereseaza pe tine?! in afara faptului ca o arzi ingrijorat pe forum pe cati ai ajutat tu?cand ai iesit in strada sa disciplinezi incepatori?cand ai facut vreo campanie?cand ai dat telefon la o televizune sa vina sa te filmeze cand militezi pentru vreo chestie?...ai cel putin vreo 20 de replay-uri pe topicul asta...asta inseamna ca ai fost atat de afectat incat nu ai dormit cateva nopti, nu?! vrei sa ajuti sau vrei doar sa iti impui ideile si sa afisezi aerul ala de superioritate, atotcunoscator?!

Il intereseaza cum ma intereseaza si pe mine pentru ca, dupa ce a dat motorul pe o roata, l-a scapat de sub control si a intrat frontal intr-o masina. Unii "o ard" ingrijorati pe Forum pentru ca sunt capabili sa mai si gandeasca singuri si sa-si puna problema: Daca in locul masinii aceleia se afla chiar mama lor, o ruda, un prieten? Daca motorul ala ajungea pe trotuar si-ti omora copilul? Daca ajungeai la locul accidentului si aflai ca fratele tau a fost ucis de o motocicleta scapata de sub control, tot asa relaxat erai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il intereseaza cum ma intereseaza si pe mine pentru ca, dupa ce a dat motorul pe o roata, l-a scapat de sub control si a intrat frontal intr-o masina. Unii "o ard" ingrijorati pe Forum pentru ca sunt capabili sa mai si gandeasca singuri si sa-si puna problema: Daca in locul masinii aceleia se afla chiar mama lor, o ruda, un prieten? Daca motorul ala ajungea pe trotuar si-ti omora copilul? Daca ajungeai la locul accidentului si aflai ca fratele tau a fost ucis de o motocicleta scapata de sub control, tot asa relaxat erai?

 

 

Ai pus exact acele intrebari pe care le anticipa cu ceva posturi in urma un user de pe forum :lol:)

Editat de Scarto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il intereseaza cum ma intereseaza si pe mine pentru ca, dupa ce a dat motorul pe o roata, l-a scapat de sub control si a intrat frontal intr-o masina. Unii "o ard" ingrijorati pe Forum pentru ca sunt capabili sa mai si gandeasca singuri si sa-si puna problema: Daca in locul masinii aceleia se afla chiar mama lor, o ruda, un prieten? Daca motorul ala ajungea pe trotuar si-ti omora copilul? Daca ajungeai la locul accidentului si aflai ca fratele tau a fost ucis de o motocicleta scapata de sub control, tot asa relaxat erai?

 

 

tu ai probleme de intelegere a unor intrebari simple?!?!?!nu cunosti limba romana//!?!?! DOAR te intereseaza sau si faci ceva in privinta asta!??!?!?!te ingrijorezi sau faci pasi pentru a preveni un accident in care victima sa fie cineva drag tie?!?! ideea e: te dai dastept pa forum sau cuvintele tale sunt sustinute de fapt in LUMEA REALA!!!ai prevenit ceva sau doar ai facut pe filosoful in lumea virtuala?!?!

 

EOF!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai probleme de intelegere a unor intrebari simple?!?!?!nu cunosti limba romana//!?!?! DOAR te intereseaza sau si faci ceva in privinta asta!??!?!?!te ingrijorezi sau faci pasi pentru a preveni un accident in care victima sa fie cineva drag tie?!?! ideea e: te dai dastept pa forum sau cuvintele tale sunt sustinute de fapt in LUMEA REALA!!!ai prevenit ceva sau doar ai facut pe filosoful in lumea virtuala?!?!

 

EOF!

Lauda-te tu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' ce te intereseaza pe tine?! in afara faptului ca o arzi ingrijorat pe forum pe cati ai ajutat tu?cand ai iesit in strada sa disciplinezi incepatori?cand ai facut vreo campanie?cand ai dat telefon la o televizune sa vina sa te filmeze cand militezi pentru vreo chestie?...ai cel putin vreo 20 de replay-uri pe topicul asta...asta inseamna ca ai fost atat de afectat incat nu ai dormit cateva nopti, nu?! vrei sa ajuti sau vrei doar sa iti impui ideile si sa afisezi aerul ala de superioritate, atotcunoscator?!

Ma intereseaza pentru ca mi-e ciuda cand citesc ca mor oameni tineri degeaba. E de-ajuns?

Pentru ca si eu la randul meu am patit sa ajung cu inima in gat de cateva ori sau sa vad stelute verzi sau si eu la randul meu am avut cateva accidente care m-au pus tare de tot pe ganduri, norocos am fost ca am trait sa judec dupa. Si din toate accidentele mele am dedus ca numai PROSTIA mea a fost de vina si spiritul de cocos si mersul tare in oras. Vrei sa-ti pun poze cu geaca mea, sau cu zone pe maini unde mi s-a refacut pielea cu greu?

Din toate accidentele mele am realizat ca nimic nu e mai presus decat viata sau integritatea corporala si ca acele secunde in plus castigate sau impulsivitatea la ghidon in oras nu sunt bune decat la... ruptul oaselor.

Citesc si ma ingrozesc si stiu ca si eu am fost mereu impulsiv la condus (si inca sunt) si cu masina si cu moto si imi dau seama de cate ori puteam sa o mierlesc aiurea.. ca si acei despre care scriem aici RIP RIP..

LA ce naiba ajuta RIP RIP asta??????? Se scoala mortu' din morti daca plangem noi? NU!

Din toate aceste accidente trebuie sa invatam, trebuie sa invatam ca daca esti prost (impulsiv, cocos, smecher, ciumeg, prea detasat, prea increzator, vitezoman) si te urci pe motocicleta mai devreme sau mai tarziu o patesti.

Asta e tot.

Asta e campania mea: invatati din greselile altora, chiar daca au platit pentru ele cu viata, nu invatati din greselile voastre (cum am avut (ne)norocul sa invat eu)

HAppy?

Mesaj completat

Si ca sa completez:

Intamplator m-am nascut in orasul Moinesti care e la vreo 20 si ceva de km mai la nord de Onesti, am avut rude in Onesti, cunosc zona foarte bine.

Stau si ma intreb - unde oare se poate da cineva cu un SS acolo in oras.. unde ai 200m intre 2 semafoare sau intre 2 sensuri giratorii, unde asfalt normal exista numai in centru si unde sunt semafoare..unde se plimba lumea cu SS-ul acolo??

Doar, probabil e frumos sa faci o tura spre Bacau sau spre Tg Ocna, dar pe drumurile alea doua nici cu mama SSS mai mult de 90-100 nu ai unde sa prinzi.. pentru ca sunt curbe fara vizibilitate o gramada.

Nu zic ca oamenii din zona ar trebui sa nu-si ia SS.. dar bine, isi iau... dar ce naiba fac cu ele???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca acest topic ne-a demonstrat ce fac SS-urile si nu numai !

Pai e mai usor sa vorbim ,raportat la ce a spus cineva mai sus ,multi ,majoritatea zic : daca ala face asa ,eu de ce sa fac altfel (d`asta ,pentru noi cei pe 2 roti nu se face nimic ,stim doar sa fim cocosi si cu cat mai multi cp si putin amaterie cenusie..Cunosc un caz f apropiat ,coleg de work ,care asa zice : daca el e prost sunt si eu prost ,ptr ca cei mai multi sunt prosti,de ce sa ma ostenesc eu cand statul nu face nimic ?

Insa derivam ,aici e vorba de vietile noastre si nu numai ...cred ca incep sa ma razgandesc in a imi schimba motorul in viitorul apropiat ,1-2 ani .

Faptul ca e ss sau nu ...e aiurea ,ca ...pot fi altii de vina ,si faptul ca se spune ,tb sa fii atent si la ceilalti ,nu poti aplica mereu .

 

ps : http://www.tudorgradinaru.ro :lol:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai deschideti topicuri daca habar nu aveti ce s-a intamplat.

M-a bufnit rasul cand am citit primul post....dar asta e o regula aici(Ex.am auzit de la cineva ca pe undeva s-a intamplat un accident, stie cineva ceva? )

 

Pacat de motociclist!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea nu e despre motocicleta in sine si tipul ei, ci despre relatia directa dintre tipul motocicletei si mentalitatea celui care o cumpara.

Un om care isi cumpara enduro-tourig nu are aceeasi mentalitate cu cel care isi cumpara 900rr, nu-i asa?

Nu spun ca nu sunt si exceptii, dar cine isi ia motocicleta de genul are urmatoarele caracteristici:

- are o frustrare la cap (fitze, vrea sa fie cel mai tare, cel mai bengos, cel mai aratos)

- iubeste viteza

- iubeste cum arata motocicleta sport.

 

Pentru toti acestia s-a inventat sportul cu motor numit: motociclism viteza, pe care unii dintre noi il "practica" mintal in fata televizorului sau la curse pe circuit. Cei care il practica pe strada isi asuma anumite riscuri. Si asta e.

 

Cine spune ca isi ia 900rr sa merga el legal si frumos in weekend la tara la bunici - este sau era cel mai mare mincinos si ipocrit de pe planeta.

 

Dumnezeu sa-l ierte pe baiatul de la Onesti!

Aha....deci sunt frustrat...Multumesc la fel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand tin sa va salut pe toti..

 

.... Iarasi spunea cineva ca acul la motor s-ar fi blocat la 190 (sau 90 ???) km/h (n-am prea inteles bine viteza). Oricum, trist.

 

Odihneasca-se in pace

 

Incercati oameni buni sa nu mai credeti tot ce auziti...Nu mai speculati daca nu stiti ce s-a intamplat...

Acul nu avea cum sa se blocheze nici la 90 nici la 190 pentru ca motocicleta era in cosntructie...Era prima data cand a iesit cu motocicleta de cand a vopsito...NICI MACAR NU AVEA CEASURILE IN BORD...Deci nu avea cum sa se blocheze...

 

Si incercati , va rog frumos , sa nu mai speculati ca a fost vina lui Vladutz(sau GEABA dupa cum il stiau toti) , sau a celei cu loganul , sau a babei care trecea trecerea de pietoni...GEABA e singurul care stie exact ce s-a intamplat(nu pompierii care cica au vazut totul) si a luat totul cu el in mormant...Nu vom sti niciodata cu excatitate ce si cum s-a intamplat , si mai ales din cauza cui...

 

Haideti sa ni-l amintim asa cum se cuvine...

 

Dumnezeu sa te odihneasca in pace GEABA...NU TE VOM UITA NICIODATA...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care nu stiti ce sa intamplati nu vb aiurea .... nu a lovit nici o masina si nu avea 190 km/h ... si nu facea slalom printre masini sau mergea pe o roata!! Dumnezeu sa-L ierte si sa ii fie tarana usoara!! era prieten cu mine si eram cu el cand sa intamplat asta!! NU VB AIUREA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...