Sari la conținut

Detinatori de Suzuki GSX-R


crazy_frog
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...a,da, ovidiu zis mikutu'.a avut primul K5 din tg mures, negru era, cand a aparut in 2005, era cea mai tare si frumoasa motocicleta din zona...

m-am dat destul cu motocicleta aia, foarte nervoasa...si avea cuplu fain de jos, de altfel ca mai toate gixxer-urile de 1000...da' pe urma m-am dat cu K6 si ala era si mai tare!cea mai nebuna motocicleta, toata lumea spunea ca trebuie lucrat la spate, un ohlins pe spate, in curbe cand bagam mana in gaz facea ca toti dracii.era greu de controlat...

acum ce sa spun, K8 mi se pare mai echilibrata,frane de frane,si daca bag mana in gaz de pe la 4000 de ture, se ridica f usor, mai ales ca nu mai are dulapul ala de catalizator pe ea.

e putin mai sigura fata de K5-K6 parerea mea,dar tot suzuki ramane(adica nu e honda).precizez ca pe honda,intram in curba pe la vreo 9000 de ture, dadeam 1 sau 2 in jos si bagam mana la blana-se comporta perfect;motorul urla, dar nu se clintea de pe trasa;cu suzuki,trebuie avut mai multa grija.

 

bafta!

 

mi-am dat seama ca ar avea nevoie de un nou amortizor spate deoarece dak intram tare pe curbe cu pasager nu avea nici pe dracu insa cand eram singur la iesirea din curba avea tendinte de voblaj.sa ai noroc de el :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am dat seama ca ar avea nevoie de un nou amortizor spate deoarece dak intram tare pe curbe cu pasager nu avea nici pe dracu insa cand eram singur la iesirea din curba avea tendinte de voblaj.sa ai noroc de el :laugh:

numai ca unul nou e in jur de 1000 de euro...

iar pe fata, numai cartusele, 1500...

daca ma ajuta cel de sus, voi pune si asa ceva.

 

mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe fata poti monta numai internalele care costa in jur de 300 de euro si pastrezi cartusele originale.Iti pui arcurile...shimurile de reglaj....uleiul si semeringurile...avantajul este ca iti poti comanda tot kitul asta in functie de greutatea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Todea, esti sigur ca este corect reglat amortizorul tau spate pentru greutatea ta? (preload) Este extrem de important.

O sa incerc sa pun un link despre reglarea suspensiilor, cu toate ca sunt convins ca majoritatea dintre voi ati mai vazut asa ceva.

Iti ia 2 zile bune sa setezi corect suspensiile, da ii diferenta mare.

Am fost zmeu la un moment dat, si am zis ca intaresc suspensia la maxim fata spate, statea ca c*uru pe viraje, si apoi le-am dat la ce recomanda producatorul, imbunatatire imensa.

In primavara urmeaza schimb de simeringuri si ulei si apoi vreau sa le fac si eu o setare corespunzatoare.

Numa bine :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Todea, esti sigur ca este corect reglat amortizorul tau spate pentru greutatea ta? (preload) Este extrem de important.

O sa incerc sa pun un link despre reglarea suspensiilor, cu toate ca sunt convins ca majoritatea dintre voi ati mai vazut asa ceva.

Iti ia 2 zile bune sa setezi corect suspensiile, da ii diferenta mare.

Am fost zmeu la un moment dat, si am zis ca intaresc suspensia la maxim fata spate, statea ca c*uru pe viraje, si apoi le-am dat la ce recomanda producatorul, imbunatatire imensa.

In primavara urmeaza schimb de simeringuri si ulei si apoi vreau sa le fac si eu o setare corespunzatoare.

Numa bine ;)

 

chiar de mult ma batea gandu sa reglez suspensile pe greutatea mea dar am tot amanat...hmm nush dak sa ma bag eu sau sa le duc la un service pt 50-100 de lire le-as regla in service.ii 52 de lire ora ma gandesc ca in 2 ore le rezolva si baietii is super priceputi.apropo de amortizor gasesti si mai eftin pe ebay.co.uk nu neaparat nou.tare ma bate gandu la un k9 dar is indragostit la maxim de k5 si nush dak merita inca 4 mii extra plus ca numi place faru ala deloc :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar de mult ma batea gandu sa reglez suspensile pe greutatea mea dar am tot amanat...hmm nush dak sa ma bag eu sau sa le duc la un service pt 50-100 de lire le-as regla in service.ii 52 de lire ora ma gandesc ca in 2 ore le rezolva si baietii is super priceputi.apropo de amortizor gasesti si mai eftin pe ebay.co.uk nu neaparat nou.tare ma bate gandu la un k9 dar is indragostit la maxim de k5 si nush dak merita inca 4 mii extra plus ca numi place faru ala deloc :laugh:

pai cu farul ai tu treaba,sau cum merge? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar de mult ma batea gandu sa reglez suspensile pe greutatea mea dar am tot amanat...hmm nush dak sa ma bag eu sau sa le duc la un service pt 50-100 de lire le-as regla in service.ii 52 de lire ora ma gandesc ca in 2 ore le rezolva si baietii is super priceputi.apropo de amortizor gasesti si mai eftin pe ebay.co.uk nu neaparat nou.tare ma bate gandu la un k9 dar is indragostit la maxim de k5 si nush dak merita inca 4 mii extra plus ca numi place faru ala deloc :laugh:

 

nu cred ca dureaza o ora sa-ti regleze amortizoarele.

si intradevar pe ebay.uk sunt multe chestii foarte ieftine...dar io nu am vazut nici unul ca trimite in romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca dureaza o ora sa-ti regleze amortizoarele.

si intradevar pe ebay.uk sunt multe chestii foarte ieftine...dar io nu am vazut nici unul ca trimite in romania.

 

is tare ciudati englezoi astia.oricum stiu ca le vand in uk fara prob si putini care ar oferi mai mult decat unu din uk..la licitatie ma refer,dar dak il contactezi ii zici cai faci plata pt expediere s-ar putea sa trimita ;)

apropo stie careva ceva de uleiu putoline? este a doua oara cand bag full sintetic si nu am nici o treaba.de obicei full sintetic il las pana la 4 mii max iar semi o singura data am bagat dar lam dat jos la 2 mii.vroiam sa aud ceva pareri despre putoline binenteles cine la folosit :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

is tare ciudati englezoi astia.oricum stiu ca le vand in uk fara prob si putini care ar oferi mai mult decat unu din uk..la licitatie ma refer,dar dak il contactezi ii zici cai faci plata pt expediere s-ar putea sa trimita ;)

apropo stie careva ceva de uleiu putoline? este a doua oara cand bag full sintetic si nu am nici o treaba.de obicei full sintetic il las pana la 4 mii max iar semi o singura data am bagat dar lam dat jos la 2 mii.vroiam sa aud ceva pareri despre putoline binenteles cine la folosit :laugh:

am avut si eu sipot sa spun ca este oki.

intelesesem ca e foarte ieftin, si il gasisem pe undeva pe la 40 de roni kilu.

motul este undeva pe la 50 -55 de roni. asa ca am mers pe motul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filmuletul ala l-am vazut cu reglatul suspensiilor :laugh:

Si pe lanaga faptul ca iti arata cum, iti mai explica acolo si de ce.

Parerea mea ii ca suspensie aftermarket ai nevoie numai daca te dai pe circuit la modul serios, sau daca stai foarte bine cu banii si vrei sa ai motorul tunat ;)

In rest suspensia stock face fata cu brio, daca e corect setata si tehnic ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca dureaza o ora sa-ti regleze amortizoarele.

si intradevar pe ebay.uk sunt multe chestii foarte ieftine...dar io nu am vazut nici unul ca trimite in romania.

eu am cumparat o gramada de pe ebay uk ,sunt intradevar si unii care nu trimit , da fa intrebare inainte si vezi ca majoritatea trimit si in ro ,oricum piesele moto sunt mai jos decat pe ebay.de de exemplu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune ba frate si mie crapa motorul la k8 nu krapa, nu stie nimeni? sunt bune ? unde au probleme dc au? pana acum este o.k. si am spanuit putin la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune ba frate si mie crapa motorul la k8 nu krapa, nu stie nimeni? sunt bune ? unde au probleme dc au? pana acum este o.k. si am spanuit putin la ea.

nu cred ca pui bine problema . chiar daca ar mai avea probleme fata de celelalte modele cred ca ar fi chestii minore<cand spui KRAPA ma gandesc ca esti propietar de honda ca doar aia gandesc asa despre celelalte marci>sper sa nu ma intelegi gresit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca nu crapa

suzi imho face cele mai ok motoare din lume, cele mai bine proiectate ..super usor sa intervii la ele

din pacate la 600 nu e foarte competitiv ..poate doar putin in urma celorlalti ..desi in pista cu un k5 600 putin preparat treceam si pe langa zx6r 09, 600rr 08, ducati 1098 etc ..

probabil mergeau aia prea incet

pe linia dreapta pot sa spun ca nu se distantau de mine cu 600 indiferent de model, cu r6 08 mergeam cot la cot :crack:

mi'e lene acum ca as pune niste filme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti! am reusit sa citesc cateva pagini din acest topic care parca nu se mai termina!

Din fericire sunt un nou posesor de Suzi Gsx-r din 2000 achizitionat chiar azi! ce sa zic ... super incantat..!

Cand iesiti la o plimabare dati -mi si mie un semn oricum sper sa fiu la curent cu topicul! bafta tuturor si ... asfalt uscat chiar daca a ploat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Mi-am achizitionat si eu un gsx-r 600 k3 de putin timp si nu stiu mai nimic de mobra asta,motorul e fiabil?...cum se comporta pe strada pentru ca e frig si nu am iesit cu el pe strada,am dat cateva ture pe stradute cu motorul turat la max 5000rot/min ......in rest poate imi spuneti voi cate ceva despre motor

Editat de sandu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Mi-am achizitionat si eu un gsx-r 600 k3 de putin timp si nu stiu mai nimic de mobra asta,motorul e fiabil?...cum se comporta pe strada pentru ca e frig si nu am iesit cu el pe strada,am dat cateva ture pe stradute cu motorul turat la max 5000rot/min ......in rest poate imi spuneti voi cate ceva despre motor

 

Fiabil si naravas ...

La 5000 cam anemic la 11000 exploziv si greu controlabil.Daca esti incepator ,invit la...prudenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...