Sari la conținut

Detinatori de Suzuki GSX-R


crazy_frog
 Share

Postări Recomandate

Salutare, am avut azi o problema la gsxr ul meu 600 k6. Eram in coloana, s-a incalzit la peste 120 de grade, am tras pe dreapta si in momentul in care am oprit motorul a curs tot antigelul pe supra plin. Stie cineva care ar putea fi problema? Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am observat la k6-le meu o vibratie fina,gen metalic undeva in zona bordului,a farului...se propaga doar intre 4000-6000 rpm...

Nu este genul de vibratie in ghidon sau ceva asemanator, este doar zgomot, atat in mers cat si pe loc..am verificat bordul,farul,carenele..nu pare sa fie nimic slabit

Totusi am gasit un joc la amortizorul de ghidon..nu axial ci sus jos,de parca nu ar fi strans bine..am incercat sa mai strang cele doua prinderi si par sa nu fie slabite.

Intrebarile mele sunt: asa trebuie sa stea amortizorul,avand acest joc?..daca vibratia nu ar fi de aici de unde ar putea sa apara si daca v-ati mai confruntat cu asa ceva?

 

Multumesc frumos

 

Pune un oring intre amortizor si prinderea lui de la centru,eventual o saiba si o-ringul intre saiba si amortizor.

» Post actualizat in 12 Aug 2014 20:01

Am observat la k6-le meu o vibratie fina,gen metalic undeva in zona bordului,a farului...se propaga doar intre 4000-6000 rpm...

Nu este genul de vibratie in ghidon sau ceva asemanator, este doar zgomot, atat in mers cat si pe loc..am verificat bordul,farul,carenele..nu pare sa fie nimic slabit

Totusi am gasit un joc la amortizorul de ghidon..nu axial ci sus jos,de parca nu ar fi strans bine..am incercat sa mai strang cele doua prinderi si par sa nu fie slabite.

Intrebarile mele sunt: asa trebuie sa stea amortizorul,avand acest joc?..daca vibratia nu ar fi de aici de unde ar putea sa apara si daca v-ati mai confruntat cu asa ceva?

 

Multumesc frumos

 

Pune un oring intre amortizor si prinderea lui de la centru,eventual o saiba si o-ringul intre saiba si amortizor.

» Post actualizat in 12 Aug 2014 20:02

Am observat la k6-le meu o vibratie fina,gen metalic undeva in zona bordului,a farului...se propaga doar intre 4000-6000 rpm...

Nu este genul de vibratie in ghidon sau ceva asemanator, este doar zgomot, atat in mers cat si pe loc..am verificat bordul,farul,carenele..nu pare sa fie nimic slabit

Totusi am gasit un joc la amortizorul de ghidon..nu axial ci sus jos,de parca nu ar fi strans bine..am incercat sa mai strang cele doua prinderi si par sa nu fie slabite.

Intrebarile mele sunt: asa trebuie sa stea amortizorul,avand acest joc?..daca vibratia nu ar fi de aici de unde ar putea sa apara si daca v-ati mai confruntat cu asa ceva?

 

Multumesc frumos

Pune un oring intre amortizor si prinderea lui de la centru,eventual o saiba si o-ringul intre saiba si amortizor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 12 Aug 2014 20:02

 

Pune un oring intre amortizor si prinderea lui de la centru,eventual o saiba si o-ringul intre saiba si amortizor.

O sa fac asta Geo, totusi crezi ca amortizorul setat necorespunzator sa fie cauza unei vibratii asa deranjante in zona frontala a motorerei?

Rivalizeaza chiar cu zgomotul motorului intre 4 si 6000 rotatii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Am observat la k6-le meu o vibratie fina,gen metalic undeva in zona bordului,a farului...se propaga doar intre 4000-6000 rpm...

Nu este genul de vibratie in ghidon sau ceva asemanator, este doar zgomot, atat in mers cat si pe loc..am verificat bordul,farul,carenele..nu pare sa fie nimic slabit

Totusi am gasit un joc la amortizorul de ghidon..nu axial ci sus jos,de parca nu ar fi strans bine..am incercat sa mai strang cele doua prinderi si par sa nu fie slabite.

Intrebarile mele sunt: asa trebuie sa stea amortizorul,avand acest joc?..daca vibratia nu ar fi de aici de unde ar putea sa apara si daca v-ati mai confruntat cu asa ceva?

 

Multumesc frumos

Servus! Din felul cum descrii lucrurile reiese destul de clar ca amortizorul de ghidon este montat corect .Asta este motivul pentru care nu il poti stringe mai tare.Este gindit sa amortizeze miscari violente fara sa afecteze miscari tipice schimbari de directie. Ce iti recomanda TNG te ajuta sa elimini amortizorul ca suspect dar nu cred ca e bine sa mergi cu el fara sa aiba jocul normal. Absolut toate au un mic joc .La unele chiar se aude un clantzanit cind mergi pe drum plin de gropi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jocul o sa fie atat cat este nevoie chiar daca amotizorul se deplaseaza si in plan orizontal la capat de cursa.

Crede-ma,cand recomand ceva,stiu foarte bine ce vorbesc, si niciodata nu voi recomanda ceva care pericliteaza siguranta.

Deci un O-ring de 12/14 mm diametru o sa tina amortizorul pe pozitie fara sa oscileze la gropi,estr valabil pentru toate amortizoarele OEM clasice.

Daca ai fi montat/demontat un Ohlins/Hyperpro/GPR ai fi stiut ca nu vorbesc prostii..

Cu respect TNG

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ok. Super! Multam fain pentru explicatie. Si pe al meu l-am auzit de citeva ori . Daca devine deranjant o sa incerc si eu cu O-ring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai potriveste de pe alt model/motocicleta ambreiajul de la un GSXR 600 1998 - SRAD?

Merci

Poti fi putin mai exact ve anume vrei sa stii, ca nu prea inteleg intrebarea..

Vrei da stii daca tot ambreiajul de la SRAD se potriveste pe alta motocicleta,sau daca de la alta motocicleta vrei sa se potriveasca la SRAD?

Cand ai spus "ambreiaj"..ai vrut sa spui

Oala,piesa interioara,placi metalice,placi ferodo,arcuri,placa presiune,rulment..sau doar o anumita piesa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la alta motocicleta sa se potriveasca pe SRAD.

Vreau sa caut doar placile metalice si placile ferodo SH. Eu am masurile placilor, dar am inteles ca (,) conteaza si o zecime de mm. Oricum povestea e mai lunga, pe scurt am cautat la dezmembrari si am primit ba mai multe placi, ba mai mari in diametru si mai groase... Si toti zic ca este luat de pe SRAD. Acum as vrea sa stiu daca placile se potrivesc de pe alta motocicleta ca sa caut si alte motoare la dezmembrat, deoarece SRAD-urile le-am epuizat :)

Merci. Salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la alta motocicleta sa se potriveasca pe SRAD.

Vreau sa caut doar placile metalice si placile ferodo SH. Eu am masurile placilor, dar am inteles ca (,) conteaza si o zecime de mm. Oricum povestea e mai lunga, pe scurt am cautat la dezmembrari si am primit ba mai multe placi, ba mai mari in diametru si mai groase... Si toti zic ca este luat de pe SRAD. Acum as vrea sa stiu daca placile se potrivesc de pe alta motocicleta ca sa caut si alte motoare la dezmembrat, deoarece SRAD-urile le-am epuizat :)

Merci. Salutare

Deci:

Srad-ul 600 a fost facut in doua editii distincte:

1.Model V-W

2.Model X-Y

Ca si ambreiaj ele sunt diferite..acum pe care model il ai tu?

 

Cred ca tu ai modelul W

» Post actualizat in 17 Aug 2014 15:07

Asa ca:

Placa de ferodo nr 1.... 8 bucati;

This Suzuki 21441-31E50 PLATE,CLUTCH DR is used on these models and components:

 

Placa ferodo mica 1 buc

This Suzuki 21451-31E10 PLATE,CLUTCH DR is used on these models and components:

placa metalica o marime 7 bucati

 

This Suzuki 21451-31E00 PLATE,CLUTCH DR is used on these models and components:

 

Placa metalica alta marime 1 buc

 

This Suzuki 21451-31E10 PLATE,CLUTCH DR is used on these models and components:
Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow. :) Merci frumos!!!

Faza e ca sincer nu prea inteleg... Am 9 placi de ferodou, dintre care 1 mai mica si 8 metalice, dar cred ca unu e mai groasa. Din pacate nu am toate placile metalice la mine ca sa le masor. SRAD-ul e din 1998 de 600...model nu stiu care. Ma uit pe carte si in zice AD/GSX 600. Imi mai amintesc ceva de AD3112.

Oricum multumesc frumos!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce i-ai pune de la alt model senzor de viteza? Cauta unu original si pe model.

Daca nu stii cum sa-l ajuti,mai bine..

Pentru ce i-ai pune de la alt model senzor de viteza? Cauta unu original si pe model.

Salut.

Senzorul de viteza Suzuki la folosit pe foarte multe modele si anume:

 

This Suzuki 34990-35F00 SENSOR SPEED is used on these models and components:

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Senzorul de viteza Suzuki la folosit pe foarte multe modele si anume:

 

This Suzuki 34990-35F00 SENSOR SPEED is used on these models and components:

 

Succes!

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A patit cineva ca sa mearga perfect si dupa 9000 rpm sa se opreasca timp de 1sec-2? Numai in sarcina si foarte rar pe loc. Am o vaga idee ca e de la senzorul de neutral. Nu sta tot timpul aprins cand e pe liber. Problema electrica?

Editat de Kza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...