Sari la conținut

Armura sau platosa, un sfat va rog


Postări Recomandate

Salut,

Sa incep cu inceputul, am cazut, nu pentru prima data si, cu siguranta, nici pentru ultima data. Numai ca de data asta a fost mai rau, cazatura aparent usoara, aproape de pe loc, motocicleta grea, pe coborare, o valcea marginita de un mal de stanca. Cadere pe partea dreapta, in vale, cu umarul in peretele de stanca, motocicleta peste mine. Rezultate, motocicleta ok, eu cu umarul dislocat, disjunctie acromio claviculara cu deplasare mare, interventie chirurgicala, niste brose metalice pentru sustinere, 6 saptamani imobilizare...

Am avut o geaca cu protectii la interior si exterior, mai mult de touring insa, care nu au fost de ajuns.

 

Tinand cont ca in 2 luni as vrea sa revin in scari, trebuie sa-mi achizitionez o protectie mult mai serioasa, acum avand si o sensibilitate marita.

Nu conteaza disconfortul meu si transpiratia, vreau sa fie cat se poate de sigura, mai ales la umeri.

 

Eu am gasit ceva, care nu costa o avere, dar nu sunt convins ca ma poate apara eficient.

 

http://fmracing.ro/detalii/Armura%20X15%20FM%20RACING/441/

 

Sunt convins ca exista si alte solutii, discutiile gasite de mine pe aici sunt de ceva vreme, ma intereseaza ceva mai de actualitate.

Va multumesc anticipat, va doresc sanatate si sa nu treceti prin ce trec eu in aceste momente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat, discutile sunt de ceva vreme legate de armuri sau platose, dar inca sunt valabile, deci pune un ochi aici: /index.php?showtopic=416353

 

Eu am armura ca si aia din linkul tau. Pana acuma nici nu am avut cazaturi prea serioase, sau si-a facut treaba armura atat de bine incat nu au devenit serioase. Recomand armura de la fm, te tine bine, si e durabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, atunci armura sa fie. La posibilitatile mele actuale am gasit 3 candidate:

 

http://www.riderz.co.uk/popup_image.php?pID=333&image=0

http://fmracing.ro/gallery.php?file=data_f...cing%20body.jpg

http://www.motodrive.ro/produs.php?produs=1

 

Toate par copiate una dupa cealalta, dar niste diferente trebuie sa existe, ideea este, de unde incepi sa platesti firma?

Se merita compromisul pentru una mai ieftina? Este vorba doar de diferente la durabilitate si confort sau si la protectia in sine?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, atunci armura sa fie. La posibilitatile mele actuale am gasit 3 candidate:

 

http://www.riderz.co.uk/popup_image.php?pID=333&image=0

http://fmracing.ro/gallery.php?file=data_f...cing%20body.jpg

http://www.motodrive.ro/produs.php?produs=1

 

Toate par copiate una dupa cealalta, dar niste diferente trebuie sa existe, ideea este, de unde incepi sa platesti firma?

Se merita compromisul pentru una mai ieftina? Este vorba doar de diferente la durabilitate si confort sau si la protectia in sine?

 

Multumesc.

Fratele meu are ultima armura, cea de la motodrive. Comparata cu restul e worthless. Material sintetic, nu aeriseste bine. Plastice parca nu iti ofera siguranta, surubelele care tin claviculele zboara la prima cazatura.

 

Cea de la Fm iti da ventilatie foarte buna si e extrem de confortabila, dar ufo scorpion is the best, sau cel putin asa am auzit. Nu stiu ce sa zic de materialul din care e facuta, nu stiu daca aeriseste asa de bine ca si cea de la fm. Daca ar fi dupa mine, as merge pe fm racing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Zice foarte bine Dragos ce zice acolo. Subscriu la contraindicatia celei de la motodrive si la recomandarea celei de la FM. In functioe de buget, desigur. Daca nu ai bani si totusi vrei sa mergi, poti sa o iei si pe cea de la Radu (motodrive). Asa am facut eu, de exemplu. Acum am o armura ieftina pe care nu prea imi place sa o port. Isi face treaba dar... meh. Preferam sa fi asteptat si sa iau ceva de calitate.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Gand pe strans bani si luat ceva mai bun.

 

Vedeti voi cum este omul? Cu banii pe care i-am dat pe operatie imi luam mama lui ufo scorpion...

La inceput echipamentul de strada este de ajuns, pentru ca iti spui ca nu o sa ajungi sa urci te miri unde, ulterior prinzi ceva experienta si curaj, ajungi "acolo", dar "uiti" sa treci si la un echipament adecvat pentru acea zona...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Aceeasi dilema am avut-o si eu pana de curand cand mi-am cumparat armura de la Radu.

nu iti pot spune nimic despre celelalte dar iti pot spune despre asta ca e f comoda, nu o simti pe tine, suruburile intr-adevar zboara pe coclauri dar rezolvi ieftin si simplu cu un loctite.

Referitor la gradul de "aerisire" nu iti pot spune prea multe ptr ca nu am purtat-o pe calduri mari insa am un feeling bun apropo de asta.

Cat despre partea cu protectia...cat de dur e plasticul...cei care au cazut mai serios cu ea au scapat fara probleme..sau cel putin asa au postat pe aici..

 

Si nu in ultimul rand e vorba si de buget..daca iti permiti Scorpion, go for it!

 

Vad ca esti din Valeni, cand ai drum in Ploiesti da de veste si o poti proba / analiza pe a mea (port L).

Numai bine!

 

 

p.s. F. buna asta :)

"La inceput echipamentul de strada este de ajuns, pentru ca iti spui ca nu o sa ajungi sa urci te miri unde, ulterior prinzi ceva experienta si curaj, ajungi "acolo", dar "uiti" sa treci si la un echipament adecvat pentru acea zona... "

Editat de zidaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un an si jumatate de purtat armura de la motodrive(la enduro nu chiar soft) pot sa iti zic urmatoarele:

 

- Te c_ci pe tine de cald (tricoul pe care il port pe dedesubt e fleasca chiar si la sub 5 grade Celsius). Daca faci enduro peisagistic se mai ventileaza si e mai ochei.

- Pana acum nu mi-am rupt nci un os si am luat suficiente trante, unele dintre ele destul de serioase cu saritura peste ghidon sau cu pieptul de ghidon

- Suruburile de la protectia de clavicula le poti pierde usor daca nu le strangi/asiguri cu "lipinol" - eu am pierdut unul

- S-au desfacut cusaturile de la brau dar le-am refacut si e ok.

- Mi s-a rupt protectia de clavicula la o cazatura mai serioasa dar am gasit la baieti una de rezerva (bine ca nu s-a rupt osul).

- Ar fi fost bine ca acea carapace de pe spate sa fie mai lunga - sa protejeze si noada (ma doare de un an noada de la o incercare de wheelie si un nefericit poponeata pe pietre)

- In timpul "filmului" se cam ridica

 

Per ansamblu, raportul pret-calitate este foarte bun dar cred ca daca ai buget pentru ceva mai bun ar merita ori cea de la Alfred ori UFO.

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate stiam clavicula se rupe cel mai des cand cazi pe umar ca iti amortizeaza din soc, deasta e importanta protectia de umeri. Si are logica, dar nu sunt sigur, trebuie sa aiba si un dumnezeu chestile alea care iti vin peste clavicula.

 

Nu stiu cum e la Ufo scorpion dar la cea de la alfred plasticurile care vin peste clavicula se pot scoate foarte usor si sunt prinse cu ceva plasticuri, hold&release sistem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protectiile de clavicula de la armuri si platose apara de lovituri directe. Nu sunt orteze sa protejeze cand se cade pe umar, ca in cazul descris de Byk.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=216191

Acerbis Koerta

In bucuresti o gasesti la motorside. E in jur de 6-700 de lei cred dar merita. E comoda, se aeriseste ok si tine bine la trante. M-am tavalit destul de tare cu ea atat on cat si offroad si nu am patit mai nimic.

Editat de jumbo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat armura EVS BJ 22, (poza din dreapta) o port atat in offroad cat si pe asfalt, unde iau peste o geaca normala. Am luat niste trante si pe drum si pe afara, la viteze mici insa. Si-a facut treba bine dar transpir rau de tot.

 

Numai bine!

 

A si inca o chestie, vezi ca protectiile de la clavicula sa nu fie prea mari (asa cum e cea din poza din stanga) ca nu o sa mai poti intoarce capul bine. De exemplu in teren sa zicem ca nu te deranjeaza, dar daca mergi si pe asfalt trebuie sa mai misti capul stanga dreapta.

post-38985-1271404995_thumb.jpg

post-38985-1271405010_thumb.jpg

Editat de puskyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cat sunt eu de "crizat" in acest moment in legatura cu umarul asta, cea din stanga, cu protectiile mari pare ideala, eu oricum am ceva probleme cu intorsul capului de la niste "ciocuri" formate, in timp, pe 2 vertebre chiar la jumatatea gatului... Stiu, mi se potriveste vorba, toate bube rele in c---l babei mele.

 

Tot uitandu-ma la poze, am senzatia ca cea de la Alfred imbraca parca mai bine umarul decat cea de la ufo, si ar mai fi si ceva diferenta la pret.

 

dragos_lz te rog spune-mi ce masura ai comandat tu si masoara-ti deschizatura la umeri, vreau sa fac o comparatie, sa nu ma trezesc ca fac comanda si nu este buna.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cat sunt eu de "crizat" in acest moment in legatura cu umarul asta, cea din stanga, cu protectiile mari pare ideala, eu oricum am ceva probleme cu intorsul capului de la niste "ciocuri" formate, in timp, pe 2 vertebre chiar la jumatatea gatului... Stiu, mi se potriveste vorba, toate bube rele in c---l babei mele.

 

Tot uitandu-ma la poze, am senzatia ca cea de la Alfred imbraca parca mai bine umarul decat cea de la ufo, si ar mai fi si ceva diferenta la pret.

 

dragos_lz te rog spune-mi ce masura ai comandat tu si masoara-ti deschizatura la umeri, vreau sa fac o comparatie, sa nu ma trezesc ca fac comanda si nu este buna.

Multumesc.

Eu am 50 de cm din umar in umar. Am luat L si e putin mare, dar nu ma deranjeaza deloc, plus ca eu inca mai cresc (17 ani) Alfred pare un tip de treaba, daca nu iti e buna armura o poti returna si o schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la mai tot ce spune colegul aici despre armura de la MotoDrive. Si decat UFO, mia bine Acerbis...de 100 de ori.

 

Dupa un an si jumatate de purtat armura de la motodrive(la enduro nu chiar soft) pot sa iti zic urmatoarele:

 

- Te c_ci pe tine de cald (tricoul pe care il port pe dedesubt e fleasca chiar si la sub 5 grade Celsius). Daca faci enduro peisagistic se mai ventileaza si e mai ochei.

- Pana acum nu mi-am rupt nci un os si am luat suficiente trante, unele dintre ele destul de serioase cu saritura peste ghidon sau cu pieptul de ghidon

- Suruburile de la protectia de clavicula le poti pierde usor daca nu le strangi/asiguri cu "lipinol" - eu am pierdut unul

- S-au desfacut cusaturile de la brau dar le-am refacut si e ok.

- Mi s-a rupt protectia de clavicula la o cazatura mai serioasa dar am gasit la baieti una de rezerva (bine ca nu s-a rupt osul).

- Ar fi fost bine ca acea carapace de pe spate sa fie mai lunga - sa protejeze si noada (ma doare de un an noada de la o incercare de wheelie si un nefericit poponeata pe pietre)

- In timpul "filmului" se cam ridica

 

Per ansamblu, raportul pret-calitate este foarte bun dar cred ca daca ai buget pentru ceva mai bun ar merita ori cea de la Alfred ori UFO.

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ce parere aveti de armura de la madehead?

http://www.louis.de/_4035a1d615123b78ae88b...tnr_gr=20019042

mi se pare mai ok decit cea de la fm racing, despre care s-a tot spus aici ca ar fi ok. ma refer la partea de peste umar/clavicula, parca la madhead e mai bine gindita

cea de la fm racing vine cu tot cu protectiile de antebrat si cot care apar in poza sau trebuiesc cumparate separat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Armurile acestea nu te protejeaza decat intr-o mica masura de chestiile grave. Caderea in umar pote duce lejer la ruperea claviculei sau dislocarea umarului pentru ca acea protectie NU disipa forta de impact. Ea te fereste doar la cazaturi minore. Sa nu te zgarii intr-o piatra, creanga etc, sa nu-ti belesti cotul dand cu el intr-o piatra... dar, repet, este valabil la socuri mici. Atunci cand umarul preia un soc puternic acea energie trebuie sa se duca undeva ori carapacea aceea de pe umar nu preia nimic din soc. Aparatoarea de clavicula este, asa cum spunea cineva mai sus, doar pentru lovituri directe gen ramuri de copaci, lovituri superficiale.

Armura e la fel ca vesta aniglontz. Nu trece glontul prin ea dar daca iti dau in piept un baros de 30 de kg fii sigur ca iti fracturez coastele si-ti fac zob organele...

Singurele protectii eficace ale acestei armuri sunt cea de piept si cea de coloana care, fiind pe suprafete mari, preiau impactul cu un bolovan si il disipa pe toata suprafata spatelui sau a pieptului astfel ca nu iti fracturezi coastele sau coloana.

 

o armura care sa protejeze umarul la o cazatura zdravana nu poate fi decat una gen armura medievala captusita cu polistiren (precum casca) care sa preia si sa disipe pe tot corpul energia de impact. E ca si cum casca ar fi facuta din bucatele mici lipite pe o plasa. La impact s-ar deforma si nu ar prelua socurile. Nu ti-ai zgaria pielea capului direct de asfalt insa ti-ar crapa capul de la impact. Cam asa si cu protectia de umar....

 

 

Cei care au cazut si nu au patit nimic au avut foarte mult noroc, energia s-a disipat intr-o directie ce nu a afectat direct vreun os. Stiti cum se spune... a cazut bine...

 

Scuze daca am fost alambicat dar sunt foarte obosit.

Spor si sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte adevarat ceea ce spui tu.

Poate ca doar o protectie de genul celei folosite in fotbalul american ar ptoteja umarul, la o cadere direct pe el, cu presiune mare, insa nu am vazut pe nimeni sa poarte asa ceva pe motocicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XorX, aia de la madhead este platosa, nu armura... e un topic p'aici in care se dezbate care e mai buna pt enduro.

eu am comandat armura de la fmracing, dupa ce imi vine si fac prima tura, o sa-mi spun parerea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata, comandat armura de la fm racing. sper sa fie ce trebuie

mai intreba cineva de cizmele de la madhead si nu primise raspuns daca le-a incercat cineva si cum sunt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...