Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

Nu suna a tacanit de supape. Dupa tonalitate, suna a rulment de ambreiaj, dar dupa intermitenta mai degraba e un lant de distributie (intinzator intepenit sau ceva de genul). Trebuie ascultat "live", inregistrarea poate sa distorsioneze realitatea. Eu as incepe cu intinzatoarele de lantui de distributie.

 

Am si io o mica buba: unul din becurile din bord si-a dat duhul in concediu si ar trebui sa il schimb. Daca stie cineva modelul exact ca sa il cumpar inainte sa demontez plasticele, mi-ar fi de folos. Modelul e SV650S din '99.

 

Nu sunt chiar asa de usor de gasit, am sapat un pic pana sa gasesc la o firma din Buc, ca si la mine s-a dus cel de la turometru. La mine in bord(SV650 K2-N) am descoperit ca sunt de doua feluri, cu soclu T10 si T5. T10 e la vitezometru si mai micut, T5 la turometru. Cele de la indicatoare (semnalizare, Neutru, Benzen si Faza lunga) cred ca sunt T10uri, dar la astea n-am umblat, deci nu bag mana in foc. Vitezometru l-am pus pe LED (e la fel ca pozitia T10) si acum astept LEDurile T5 pentru turometru, cred ca pot fi schimbate toate cu LEDuri, mai putin semnalizarea care o sa clipeasca mai rapid daca pui LED si n-ai releu de semnalizare ptr LEDuri. Sporuri :bounce:

 

p.s. legat de pret, LEDurile T10 le-am luat cu 15roni 2 bucati si T5urile parca au fost 30roni 4 bucati.

Editat de m4v3rick
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E dauna totala, s-a rupt in vreo 4 bucati si sa si topit din ea, ca a intrat sub motor

pot totusi sa revin maine cu niste poze cu ea daca vrei dar nu cred ca este recuperabila

 

Totusi in timpul reparatiei mi-a venit o idee trasnita si as vrea sa intreb si pe altii ce parere aveti pe post de semnalizari fata cu Lampi laterale de gabarit de la camioane cu 4 ledurihttp://www.google.ro/imgres?num=10&hl=ro&biw=1920&bih=946&tbm=isch&tbnid=HsA-5nyREDhNjM:&imgrefurl=http://www.autodot.ro/49-lampa-gabarit-cu-led.html&docid=IebWaRaaRrOmpM&imgurl=http://www.autodot.ro/137-large/lampa-gabarit-cu-led.jpg&w=300&h=300&ei=wiZ7UOrID-6K4gTOmoCwBw&zoom=1&iact=rc&dur=285&sig=114946737276123505769&page=1&tbnh=141&tbnw=136&start=0&ndsp=52&ved=1t:429,r:4,s:0,i:78&tx=47&ty=33

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva o instalatie de far pentru SV second gen? Vreau sa modific una sa fac o instalatie plug in pentru un singur far. Trec la naked :D

L-ai spart sau iar te plictisesti? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma plictisesc crunt :))) am facut rost de un far de Hornet la super pret (aproape moca) si am de gand sa fac un kit de conversie naked, astfel incat daca ma plictisesc sa trec la semicarenat intr-o ora. Sa fie bolt on.

Decapotabila o faci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In noaptea de 18 - 19 octombrie 2012 din curtea caminelor din Marasti, s-a furat motocicleta SUZUKI SV 650 cu numarul de inmatriculare AB-07-CVH.

Motocicleta a fost legata cu un cifru de roata spate.

Va rog contactati-ma daca aflati orice despre motocicleta sau eventuale piese .

0766748854

0766102201

YM; calintudor_cz@yahoo.com

dantudor100@yahoo.com

post-15613-0-49386000-1350648832_thumb.jpg

post-15613-0-51965200-1350648844_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mizerabilii angryfire.gif Astia merita legati si batuti cu lantu de la motor...

 

Succes in recuperarea ei, dar la cum stiu yo ca se misca politia cand vine vorba de furturi moto... oricum sper sa o gasesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In noaptea de 18 - 19 octombrie 2012 din curtea caminelor din Marasti, s-a furat motocicleta SUZUKI SV 650 cu numarul de inmatriculare AB-07-CVH.

Motocicleta a fost legata cu un cifru de roata spate.

Va rog contactati-ma daca aflati orice despre motocicleta sau eventuale piese .

0766748854

0766102201

YM; calintudor_cz@yahoo.com

dantudor100@yahoo.com

 

 

 

lol2.gif motocicleta a fost recuperata. ....in nici 24 de ore !

Multumiri colegilor din Cluj si politiei.

Doar ce am adus-o acasa - Cugir, Alba...

Daune minore: contact spart, lipsa numar.

Voi reveni cu amanunte.........acum vreau sa chefuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calin ma bucur ca ai recuperat-o, ciorile dracului..

 

Dezmembreaza careva vreun SV?Am nevoie de rezervor caci al meu e deja tzasnitoare de la rugina din interior :\..oare pot monta unul de 2003+?Cu tot cu senzor de benzina :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol2.gif motocicleta a fost recuperata. ....in nici 24 de ore !

Multumiri colegilor din Cluj si politiei.

Doar ce am adus-o acasa - Cugir, Alba...

Daune minore: contact spart, lipsa numar.

Voi reveni cu amanunte.........acum vreau sa chefuiesc.

Bine ca ai reusit sa o recuperezi, si inca asa rapid si usor. Nu multi au norocul asta. Dar era mare pacat sa ramai fara motorul ala, dupa cat ai lucrat la el.

 

Calin ma bucur ca ai recuperat-o, ciorile dracului..

 

Dezmembreaza careva vreun SV?Am nevoie de rezervor caci al meu e deja tzasnitoare de la rugina din interior :\..oare pot monta unul de 2003+?Cu tot cu senzor de benzina :D

Nu stiam ca rezervorul de SV rugineste. Sau ai bagat si altceva decat benzina in el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca rezervorul de SV rugineste. Sau ai bagat si altceva decat benzina in el?

 

Eu am bagat doar benzina, dar habar nu am ce a bagat primul propietar..

 

Am un motor de SV650 2006 la dezmebrat. Totul bun pe el in afara de vilbrochen si, evident, cuzineti.

 

Trebuie intai sa ma documentez un pic sa vad daca il pot monta pe prima generatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a rupt piesa 2 din poza - ce regleaza cablul de ambreaj.

49950970.jpg

 

 

Aveti idee unde as gasi sa cumpar?

 

A loat-o razna kilometrajul. Indica mai multi kilometri decat am.

Editat de Shiro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la Kronau, daca au, au asta http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10019034&lang=en

Vezi daca se pupa

 

Kilometrajul este probabil de la melculde la roata, dar verifica si mufa de la intrarea in bord, poate nu e pusa cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o metoda:

-acopar porii ce au aparut cu Bison Epoxy Metal

-curat rezervorul cu electroliza

-mai fac o curatare cu CocaCola

-acopar porii cu Bison Epoxy Metal aparuti dupa curatare (daca apar) ma gandesc sa fac verificarea prin adaugare de benzina)

-dupa care adaug/tratez/vopsesc cu POR15

 

BEM-25ron

Cola-30ron

POR15-150ron

TOTAL-205ron

 

Pareri?Se merita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca Feruginol e prea puternic....iar Cola folosesc pentru indepartarea solutiei pe care o folosesc la curatarea cu electroliza

Am sa iau in calcul si sudura in mediu de gaz, sa vad daca gasesc pe cineva in cluj...nu stiu exact procedura, deci daca ai putea sa imi explici pe scurt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca Feruginol e prea puternic....iar Cola folosesc pentru indepartarea solutiei pe care o folosesc la curatarea cu electroliza

Am sa iau in calcul si sudura in mediu de gaz, sa vad daca gasesc pe cineva in cluj...nu stiu exact procedura, deci daca ai putea sa imi explici pe scurt :)

Nu e prea puternic. Nu actioneaza dincolo de stratul de rugina. Cel putin nu in timpul recomandat in care il lasi sa curete. Fosfateaza suprafata si apui scapi de rugina. De abia dupa tratamentul asta poti aplica o curatrre mecanica (de tip lant) si apoi un tratament de acoperire a interiorului.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...