Sari la conținut

Accident Buell in Bucurestii Noi - Laromet 26.04.2010


Seven
 Share

Postări Recomandate

@seven: Pot trece eu pe la spalatoria respectiva maine dimineata sa intreb, daca nu ajunge nimeni pana atunci, ca e in drum spre servici. Asta prin jurul orei 9.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai ca asta n-am mai pomenit-o...

Oricum daca motorul a fost implicat in accident si politia l-a luat in "custodie" e clar ca nu l-au legat de un pom sau nu l-au lasat tam nesam in fata spalatoriei(ca nici aia nu erau obligati sa-l depoziteze)!In principiu ar trebui sa fie la sectia de unde sunt politistii, asa cum se procedeaza si cu scuterele recuperate dupa ce-au fost furate!

Asadar, sa vorbeasca cu politistii, ca sigur e la loc sigur mobra!

 

Multa sanatate motociclistului!

 

@Legionaru: mane, ar fi fain sa treci sa ii intrebi pe aia de la spalatorie unde e mobra, ce-au facut cu ea cei de la politie si daca au idee de la ce sectie erau!

 

PS: cert e ca nu puteau sa-l lase asa in strada ancorat cu un cablu!Mai ales in zona aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca asta n-am mai pomenit-o...

Oricum daca motorul a fost implicat in accident si politia l-a luat in "custodie" e clar ca nu l-au legat de un pom sau nu l-au lasat tam nesam in fata spalatoriei(ca nici aia nu erau obligati sa-l depoziteze)!In principiu ar trebui sa fie la sectia de unde sunt politistii, asa cum se procedeaza si cu scuterele recuperate dupa ce-au fost furate!

Asadar, sa vorbeasca cu politistii, ca sigur e la loc sigur mobra!

 

Nu cred ca Politia are vreo obligatie sa ia motorul de acolo. Se poate sa se fi schimbat niste chestii, dar anu trecut cand am vazut aprope de casa urmarile unui accident moto, nu prea era asa. Ambulanta plecase, Politia se pregatea sa inceapa masuratorile, nu era nimeni din partea motociclistului acolo (de fapt asta am aflat dupa ce am oprit, ca nu am vazut nici un alt motor tras pe dreapta, desi din sens opus au trecut cu putin timp inainte sa ajung eu vreo 2 motoare). M-am interesat de motociclist, Politistii mi-au spus ca nu e cetatean roman si intamplator vroiau sa treaca daunele la motor si nu stiau ce sa scrie, asa ca i-am ajutat in identificarea componentelor avariate (motorul nu avea mai mult de 30-40 km reali, fiind luat in ziua aia din showroom). M-au intrebat daca ii pot ajuta ca martor asistent la masuratori si am acceptat, iar la final, am intrebat ce se va intampla cu motorul. Au zis ca il lasa acolo, ca nu au ce face, moment in care am zis "Stop joc", din cauza zonei (Rahova, aproape de capatul tramvaiului 32, la cimitirul Tacerii). Aveau datele mele din buletin si nr de tel, le-am dat si o carte de vizita cu numarul de tel pentru accidentat, ca urmau sa se duca la spital si m-au lasat sa o duc eu in siguranta. Nasol a fost ca a trebuit sa imping vreo 2 km, ca nu aveam cheile la ea (ramasesera la accidentat) si avea si furca avariata, dar am chemat un prieten sa-mi duca el motorul meu, ca nici pe-al meu nu l-as fi lasat in zona aia. Omul si-a recuperat motorul intreg de la mine cam o saptamana mai tarziu. Acu eu stiu? Poate ca mie mi l-au dat avand in vedere ca aveau datele mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. In majoritatea accidentelor la care am asistat (la urmari mai exact, nu la producerea lui) prefera sa lase motorul undeva, luat din drum, daca se poate, in "custodia" unei persoane careia ii iau datele (si probabil i le comunica accidentatului sau familiei cind se duc sa-i ia declaratia).

Legi, te asteptam cu vesti bune. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca te gandesti la ce ai face tu

asta e o jignire gratuita pe care n-o inteleg.

Am auzit de cazuri de masini / tiruri lovite intentionat, in timp ce soferul evalua pagubele, altii operau masina prin spate

Mesaj completat

hai ca m-am prins ce la ce te-ai gandit.

Nu, nu ziceam ca motoristul a facut asta (tu erai ?) ci cel care l-a lovit, poate ca intentionat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am fost sunat de Cristi, motorul a fost gasit aseara cu ajutorul unui echipaj de politie care a cercetat zona, in jur de ora 23, era abandonat pe o straduta in zona respectiva, i-a fost sparta geanta de scule pe care o avea pe motor si i-au fost furate scule in valoare de 12 mil (este vorba de unelte profesionale de prelucrarea lemnului nu de trusa motorului), Cristi se simte un pic mai bine, mai acuza ceva dureri la spate si sold.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am fost sunat de Cristi, motorul a fost gasit aseara cu ajutorul unui echipaj de politie care a cercetat zona, in jur de ora 23, era abandonat pe o straduta in zona respectiva, i-a fost sparta geanta de scule pe care o avea pe motor si i-au fost furate scule in valoare de 12 mil (este vorba de unelte profesionale de prelucrarea lemnului nu de trusa motorului), Cristi se simte un pic mai bine, mai acuza ceva dureri la spate si sold.

eu nu mai inteleg nimic, mai sus se spunea ca motorul a fost luat de politie in custodie, acum tu spui ca politia cauta motorul si l a gasit abandonat. Mai sus spunea altcineva ca l a dus nush unde ..dupa ce politia i-a permis acest lucru.

 

3 variante care se bat cap in cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... E pacatoasa zona aia... Acum am ajuns si eu la munca si am trecut pe la spalatoria respectiva. Am vb cu un baiat care era acolo ieri si a zis ca l-a intrebat pe motociclist de 3 ori daca vrea sa ii bage motocicleta in spalatorie dupa, dar a refuzat, spunand ca va veni cineva sa o ia. Politia a lasat-o acolo, dupa terminarea masuratorilor. Dupa ce s-a intors de la masa, nu mai era acolo, el presupunand ca a venit cineva din partea motociclistului sa o ia, si a mai zis ca a venit si motociclistul pe seara, sa intrebe de ea. Deci se pare ca intr-un fel e si vina lui, avand in vedere ca i s-a oferit varianta. Il cred, ca era sub soc si mai ales in momentele alea iti trec foarte multe chestii prin cap. Bine ca a recuperat motocicleta.

 

 

Mesaj completat

eu nu mai inteleg nimic, mai sus se spunea ca motorul a fost luat de politie in custodie, acum tu spui ca politia cauta motorul si l a gasit abandonat. Mai sus spunea altcineva ca l a dus nush unde ..dupa ce politia i-a permis acest lucru.

 

3 variante care se bat cap in cap

 

Eu am spus ca mi s-a incredintat de catre Politie UN motor ANUL TRECUT, dupa un accident, nu motorul asta, asa ca mai citeste o data, poate se micsoreaza numarul de variante.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... E pacatoasa zona aia... Acum am ajuns si eu la munca si am trecut pe la spalatoria respectiva. Am vb cu un baiat care era acolo ieri si a zis ca l-a intrebat pe motociclist de 3 ori daca vrea sa ii bage motocicleta in spalatorie dupa, dar a refuzat, spunand ca va veni cineva sa o ia. Politia a lasat-o acolo, dupa terminarea masuratorilor. Dupa ce s-a intors de la masa, nu mai era acolo, el presupunand ca a venit cineva din partea motociclistului sa o ia, si a mai zis ca a venit si motociclistul pe seara, sa intrebe de ea. Deci se pare ca intr-un fel e si vina lui, avand in vedere ca i s-a oferit varianta. Il cred, ca era sub soc si mai ales in momentele alea iti trec foarte multe chestii prin cap. Bine ca a recuperat motocicleta.

 

 

Mesaj completat

 

 

Eu am spus ca mi s-a incredintat de catre Politie UN motor ANUL TRECUT, dupa un accident, nu motorul asta, asa ca mai citeste o data, poate se micsoreaza numarul de variante.

da scuze ..ma referer la cel care a zis ca a vb cu politia si au spus ca il duc ei la nush ce spalatorie ..deci cam tot aia. Politia la dus undeva si apoi a inceput sa l caute??? ce ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da scuze ..ma referer la cel care a zis ca a vb cu politia si au spus ca il duc ei la nush ce spalatorie ..deci cam tot aia. Politia la dus undeva si apoi a inceput sa l caute??? ce ..

 

Nu, Politia nu a vrut sa-l incredinteze lui madu93, ptr ca nu era ruda, dar nici nu au facut ceva cu motocicleta, au lasat-o acolo dupa finalizarea masuratorilor. Accidentatul a refuzat initial ajutorul celui de la spalatorie (nu e de condamnat, ca in astfel de situatii nu poti analiza tot. Been there...), crezand ca va ajunge cineva sa o duca in siguranta. Presupun ca in situatia asta madu93 a plecat si el ca tot omul catre treaba lui, facand tot ce se putea atunci (apropo, respectele mele ca ai oprit si te-ai interesat de accidentat si daca poti ajuta), crezand ca motorul va fi in siguranta pe mainile Politiei. Concluzia: motorul a ramas nesupravegheat pe marginea drumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da scuze ..ma referer la cel care a zis ca a vb cu politia si au spus ca il duc ei la nush ce spalatorie ..deci cam tot aia. Politia la dus undeva si apoi a inceput sa l caute??? ce ..

 

 

NU POLITIA L-A DUS UNDEVA, a fost o tentativa de furt care s-a terminat cu un furt partial, asta-i TOT. Eu am vorbit ceva mai devreme cu proprietarul Buell-ului si ceea ce am scris a fost ce mi s-a spus. Este dificil sa iei o decizie pe moment. Primul gand al celui care este accidentat este sa isi vada de sanatate si apoi de moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Ar trebui facut ceva... In viitor Politia sa incredinteze cuiva motorul sau sa il duca undeva, pana cineva din partea accidentatului sa il poata ridica de la ei. Altfel, uite ce se intampla...

2. Acum daca s-a sfarsit cu ,bine' , poate ne spune si noua cineva ce s-a intamplat de fapt acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am stat sa intreb ce si cum... a cazut singur.. nush nimic exact ...doar presupuneri...probabil ca in a luat curba aiurea si s-a dezechilibrat, oricum ..avea echipament full, erau destul de shifonati pantalonii la genunchi..

 

zgarieturi albe in asfalt chiar in mijlocul drumului...presupuneti si voi...

Editat de madu93
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E grava treaba daca atunci cand ai plecat de acolo politia zicea ca e totul sub control referitor la motor, si apoi a fost gasit ca tentativa de furt, cu obiecte furate de pe el :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu parca tot nu inteleg: politia vine imediat,face masuratorile, toate necesare. apoi cum naiba pleaca si lasa motorul in sant? sau il arunca ei intr-o groapa sa nu mai ocupe loc pe partea carosabila? nu cheama o firma de tractari-remorcari sa-l duca la un depozit-garaj ceva?

daca nu e nimeni din familia motociclistului ei abandoneaza motorul de 10 000 euro cu tot cu bagaje si scule si se duc la culcare? nu au nici o responsabilitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
e nasoala zona pt ca e chitila aproape si migreaza negrii dupa prada :peace:. se mai fura in zona ca peste tot, dar nu e asa de rau.

nu cunosc zona da din cate vad e cam de jale zona aia. pe mine m-a tepuit un bulangiu(o tentativa de motociclist) tot din chitila. mia bagat o casca de scuter cica e ARAI.in schimbul unui UVEX. ii cadea viziera si era marca FM. este un cocalar cu un GSX-R k3. apoi a vrut sa-mi dea casca mea inapoi cu care cazuse cu ea. in fine . ar fi o poveste lunga.

sanatate multa motociclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mai ai incredere in politie...

sincer...imi pare rau pt ce s-a intamplat... am facut tot posibilul...

 

Nu e obligatia mea ca politist sa am grija de motocicleta ta tati. Cunosc cazul, s-a discutat ieri la unitate, motorul era pus pe cric, pe trotuar aka PARCAT. De ce ar fi trebuit eu ca politist sa ma ating de el?? Greseala au facut colegii prin faptul ca s-au dus la spalatorie. Datoria mea, ca politist, este daca gasesc motorul in mijlocul strazii sa-l asigur. Adica sa-l iau din strada, sa-l ridic etc. si sa ma asigur ca nu are cheile in contact sa plece cu el careva.

 

Acum ce ar insemna ca pt fiecare scuter/motor/masina sa pierd toata ziua sa-l pazesc si sa nu-mi mai fac treaba? Sincer.... chiar nu intra in atributiile mele sa fac acest lucru. In alta ordine de idei, ai telefonul la tine poti suna un prieten dupa ce ai facut accident. Toata taresenia cu CFL cu tot dureaza cam 2 ore deci poate veni cineva din partea ta sa aiba grija de motor, asta daca se impune.

 

P.S.: Se fura masini cu macaraua in Bucuresti, ce sa mai vb de motoare parcate...

Mesaj completat

1.Ar trebui facut ceva... In viitor Politia sa incredinteze cuiva motorul sau sa il duca undeva, pana cineva din partea accidentatului sa il poata ridica de la ei. Altfel, uite ce se intampla...

2. Acum daca s-a sfarsit cu ,bine' , poate ne spune si noua cineva ce s-a intamplat de fapt acolo.

 

Doar in cazul in care se dispune ridicarea moto pt expertiza, Politia este responsabila. In rest... nu exista asa ceva. Am mai sustinut si acum un an mi se pare, faptul ca nu imi poti imputa mie ca politist sa am grija de un bun al tau abandonat. Decat in conditiile prevazute de lege...

 

Mesaj completat

eu parca tot nu inteleg: politia vine imediat,face masuratorile, toate necesare. apoi cum naiba pleaca si lasa motorul in sant? sau il arunca ei intr-o groapa sa nu mai ocupe loc pe partea carosabila? nu cheama o firma de tractari-remorcari sa-l duca la un depozit-garaj ceva?

daca nu e nimeni din familia motociclistului ei abandoneaza motorul de 10 000 euro cu tot cu bagaje si scule si se duc la culcare? nu au nici o responsabilitate?

 

Nu, pentru ca nu am suport legal sa ridic acel motor deoarece nu a fost folosit in executarea unei infractiuni cu grad ridicat de pericol social sau in urma utilizarii acestuia a rezultat decesul ori vatamarea grava a unei/unor persoane. Daca nu e nimeni din familia automobilistului am "abandonat" aka lasat acolo si masina de 150.000 eur fara geamurile laterale stanga pt ca nu am niciun drept sa pun mana pe bunul altcuiva.

 

Sa presupunem ca il ridic de acolo, daca atunci cand ti-l ridic ti-l avariez ireparabil sau stiu eu ce altceva? Ma dai in judecata? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolf, cu tot respectul pentru tine ca persoana, colegii tai de meserie sunt in majoritate niste bulangii. Stii ce scrie pe masinile voastre? Daca da, atunci spune-mi si mie ce treaba are politia romana? Sa dea amenzi si sa faca masuratori? In particular, una din menirile voastre, de militieni platiti din banii de amenzi, e sa va asigurati ca in cazul in care mie mi se intampla un (cuvant urat) de genul aluia cu Buell-ul, nu ma fura si tiganii dupa aia, pentru ca unui gras transpirat de la sectie i-a fost mai comod in fotoliu acasa decat in fata unui vehicul implicat intr-un accident.

 

Nu te pune nimeni sa-l iei de acolo, dar tare as vrea sa ii vad pe baietii de la sectie care ar fi trebuit sa-l pazeasca dati in judecata pentru toate pagubele survenite dupa constatarea voastra.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolf, cu tot respectul pentru tine ca persoana....

 

Nu te pune nimeni sa-l iei de acolo, dar tare as vrea sa ii vad pe baietii de la sectie care ar fi trebuit sa-l pazeasca dati in judecata pentru toate pagubele survenite dupa constatarea voastra.

cu prima parte-cu respectul-sunt de acord.

insa, tocmai a postat ca legal politistul nu este obligat sa pazeasca un bun accidentat, daca nu-l confisca. deci,legal, el face constatarea, scoate autovehiculul in afara partii carasabile si pleaca la alt caz...

P.S. cam ciudata legea asta, ca si cum s-ar supara cineva ca ai avea grija de bunul lui cat timp el e pe targa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se face o lista cu ceva propuneri pentru a schimba unele proceduri, legi, ar trebui pusa pe tapet si chestiunea asta cu motoarele dupa accidente. Simplu ar fi ca Politia, sa cheme o firma abilitata, sa ridice motorul si sa il depoziteze undeva pana il ridica un reprezentant al accidentatului. Dar tare imi e teama, ca taxa de transport, depozitare, sa nu fie ceva monstruos de mare...

Daca omul e sifonat si in stare de soc ,nu cred ca mai ii arde de telefoane in momentul ala si atunci Politia ar trebui sa ia unele masuri totusi. Nu neaparat cei ce fac masuratori, etc, dar pot chema un echipaj de la sectie sa se ocupe de restul apoi. PS Mai ales in zonele rau famate ca in cazul de fata. De fapt toata Romania are o reputatie trista, asa ca pot aplica masurile astea cam peste tot.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se face o lista cu ceva propuneri pentru a schimba unele proceduri, legi, ar trebui pusa pe tapet si chestiunea asta cu motoarele dupa accidente. Simplu ar fi ca Politia, sa cheme o firma abilitata, sa ridice motorul si sa il depoziteze undeva pana il ridica un reprezentant al accidentatului. Dar tare imi e teama, ca taxa de transport, depozitare, sa nu fie ceva monstruos de mare...

Daca omul e sifonat si in stare de soc ,nu cred ca mai ii arde de telefoane in momentul ala si atunci Politia ar trebui sa ia unele masuri totusi. Nu neaparat cei ce fac masuratori, etc, dar pot chema un echipaj de la sectie sa se ocupe de restul apoi. PS Mai ales in zonele rau famate ca in cazul de fata. De fapt toata Romania are o reputatie trista, asa ca pot aplica masurile astea cam peste tot.

 

 

Daca nu mai stii de tine iti lasa sigur motorul in siguranta undeva. La accidentul meu l-au lasat in grija oamenilor de la hanul de langa iar bagajul l-au dus la postul de politie si a fost predat inapoi cu proces-verbal si cu un mic inventar :peace:

Daca era parcat pe marginea drumului si accidentatul stia de el - nu vad de ce ar fost obligati sa il ridice de acolo sau sa ii asigure paza. Eu daca parchez motorul pe marginea drumului trebuie sa vina cineva sa il pazeasca? Ar fi frumos :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...