Sari la conținut

Bucuresti - Bucuresti


BlackDirt
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor, dupa o indelungata (si binemeritata) absenta!

 

Daca tot s-a ridicat topicul in sus, m-am gandit sa va mai tin la curent si cu ceea ce s-a mai intamplat minunat legat de expeditie.

 

1. Cei de la serviciu ma invoiesc intr-un concediu de 3 luni, fara plata si imi pastreaza si postul la intoarcere. Cu ocazia asta, vor avea un locsor binemeritat pe pagina de multumiri a blogului (si olecutica-n inima, shhhhhh!).

2. Motociclul meu melcesc a primit intariri, mai precis un crash-bar tapan, care pe langa protectie, imi usureaza si sarcina de a ridica motorul de pe jos cu scobitorile mele de brate. Poze cu melcul, in toata gloria lui, in curand! La multumiri, echipa formata din Skandal si Napalm, care ma ajuta in continuare cu cutiile de aluminiu si cu alte mici briz-briz-uri si detalii.

3. Scaunul e moale si confortabil, si - foarte important - fara crapaturi prin care se uda buretele, multumita lui Darian. (Multumesc, omule, daca citesti aici!)

4. Am fost azi la ambasada Rusiei si am depus actele pentru viza. Am cerut o viza de afaceri, pe 3 luni, cu o singura intrare. Site-ul de pe care am obtinut invitatia de afaceri a fost http://www.waytorussia.net si a costat 150$, cu eliberare in 8 zile. Viza iese in 5 zile lucratoare, adica pe 25 iunie si a costat 42$. Pentru eliberarea vizei de afaceri, este nevoie si de asigurare de sanatate (90 lei, la Omniasig, pe 3 luni, de business, suma asigurata e de 30.000 euro), impreuna cu o copie si o poza de tip pasaport, pe care o veti lipi pe cererea de viza (formularul se obtine de la ambasada sau de aici). Nu trebuie uitat sa mentionati pe asigurarea de sanatate "Tara de destinatie: Rusia". Am avut emotii si aici, pentru ca tipul cu dintele de aur cu care am vorbit anterior era... chiar consulul. Mi-a fost frica sa nu-si aduca aminte de recomandarea facuta (2 vize turistice lipite), dar se pare ca nu am avut motive.

5. Intre timp, fac ceva pregatire fizica (haotic...), invat rusa si... am renuntat la a bea cafea (la drum lung, calatorii cu fundul de fier recomanda sa renunti la cofeina si sa bei doar multa apa). In weekend vreau sa fac si primul drum mai lung de cand mi-am reparat/imbunatatit melcul, sa vad cum ne simtim acum unul cu altul.

 

Mai sunt de rezolvat o mie de probleme mici si problemele mari ale sponsorilor si a vizei de Canada.

 

Dar visul meu prinde contur, cu tuse din ce in ce mai groase... Tineti-mi pumnii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 852
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor, dupa o indelungata (si binemeritata) absenta!

 

Daca tot s-a ridicat topicul in sus, m-am gandit sa va mai tin la curent si cu ceea ce s-a mai intamplat minunat legat de expeditie.

 

1. Cei de la serviciu ma invoiesc intr-un concediu de 3 luni, fara plata si imi pastreaza si postul la intoarcere. Cu ocazia asta, vor avea un locsor binemeritat pe pagina de multumiri a blogului (si olecutica-n inima, shhhhhh!).

2. Motociclul meu melcesc a primit intariri, mai precis un crash-bar tapan, care pe langa protectie, imi usureaza si sarcina de a ridica motorul de pe jos cu scobitorile mele de brate. Poze cu melcul, in toata gloria lui, in curand! La multumiri, echipa formata din Skandal si Napalm, care ma ajuta in continuare cu cutiile de aluminiu si cu alte mici briz-briz-uri si detalii.

3. Scaunul e moale si confortabil, si - foarte important - fara crapaturi prin care se uda buretele, multumita lui Darian. (Multumesc, omule, daca citesti aici!)

4. Am fost azi la ambasada Rusiei si am depus actele pentru viza. Am cerut o viza de afaceri, pe 3 luni, cu o singura intrare. Site-ul de pe care am obtinut invitatia de afaceri a fost http://www.waytorussia.net si a costat 150$, cu eliberare in 8 zile. Viza iese in 5 zile lucratoare, adica pe 25 iunie si a costat 42$. Pentru eliberarea vizei de afaceri, este nevoie si de asigurare de sanatate (90 lei, la Omniasig, pe 3 luni, de business, suma asigurata e de 30.000 euro), impreuna cu o copie si o poza de tip pasaport, pe care o veti lipi pe cererea de viza (formularul se obtine de la ambasada sau de aici). Nu trebuie uitat sa mentionati pe asigurarea de sanatate "Tara de destinatie: Rusia". Am avut emotii si aici, pentru ca tipul cu dintele de aur cu care am vorbit anterior era... chiar consulul. Mi-a fost frica sa nu-si aduca aminte de recomandarea facuta (2 vize turistice lipite), dar se pare ca nu am avut motive.

5. Intre timp, fac ceva pregatire fizica (haotic...), invat rusa si... am renuntat la a bea cafea (la drum lung, calatorii cu fundul de fier recomanda sa renunti la cofeina si sa bei doar multa apa). In weekend vreau sa fac si primul drum mai lung de cand mi-am reparat/imbunatatit melcul, sa vad cum ne simtim acum unul cu altul.

 

Mai sunt de rezolvat o mie de probleme mici si problemele mari ale sponsorilor si a vizei de Canada.

 

Dar visul meu prinde contur, cu tuse din ce in ce mai groase... Tineti-mi pumnii!

Si cand ai de gand sa pleci ? Daca te prinde iarna prin Rusia ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stir...;id_stire=56310

 

unii tac si fac.

Bafta baietilor!!!!

 

Reactia mea initiala a fost de dezumflare. Dar, una peste alta, fiecare calatorie-i speciala, mai ales pentru ala care-o face :P Poate ne-om intalni pe traseu, cine stie (desi am o luna in urma). Le tin pumnii!

 

 

Mesaj completat

Si cand ai de gand sa pleci ? Daca te prinde iarna prin Rusia ?

 

Plec in mai putin de-o luna, conform planului. Daca totul merge bine, pe 15 iulie sunt la granita mamei Rusii!

Editat de BlackDirt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stir...;id_stire=56310

 

Ce superba lectie de viata ne dau baietii din Brasov !

 

Noua, celor care ne inchipuim ca reprezentam ceva

pe topicul unui ipocrit pentru care si aroganta este de mucava !

Noua, „invatatorilor” motociclisti cu juma’ de norma...

Oameni adevarati care dau un exemplu adevarat de bun-simt si modestie !

 

Adrian Marian Mațoi Âşi Radu Fratu.

Oameni pentru care „eroul” nostru ros adanc de invidie

nu este capabil decat „sa tina pumnii” a zbarca-paguboasa, fara cuvinte

in loc sa strige din inima impreuna cu toti romanii:

 

Succes, Adrian ! Succes, Radu ! Orinde in lume !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stir...;id_stire=56310

 

Ce superba lectie de viata ne dau baietii din Brasov !

 

Noua, celor care ne inchipuim ca reprezentam ceva

pe topicul unui ipocrit pentru care si aroganta este de mucava !

Noua, „invatatorilor” motociclisti cu juma’ de norma...

Oameni adevarati care dau un exemplu adevarat de bun-simt si modestie !

 

Adrian Marian Mațoi Âşi Radu Fratu.

Oameni pentru care „eroul” nostru ros adanc de invidie

nu este capabil decat „sa tina pumnii” a zbarca-paguboasa, fara cuvinte

in loc sa strige din inima impreuna cu toti romanii:

 

Succes, Adrian ! Succes, Radu ! Orinde in lume !

Prietene.., eruditia ta ma plictiseste..,esti cumva un profesor universitar, devenit , din cauze economice, sofer de tir.., lasa Broscuta in pace, prefer un visator in detrimentul unui stoic?! pasionat de retorica., pragmatic si realist! Sorry, daca te-am suparat.., Sus, Broscuta.., jos, filosofii de forum!!! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stir...;id_stire=56310

 

unii tac si fac.

Bafta baietilor!!!!

 

* foarte tare calatoria asta! am prieteni brasoveni si o sa tin legatura cu ei, sa vad pe unde sunt temerarii. merci de link!

 

on topic: faceti sau nu observatii/comentarii, omu' asta nu v-a gresit cu nimic. ca asa intelege el sa-si implineasca visul (cu mult zgomot), e treaba lui. pana la urma rezultatul conteaza. daca o sa se intoarca si o sa ne arate aici pe unde a fost si CUM a fost, atunci eu o sa ma bucur sa-i citesc povestile. da' pan' atunci mai e. sa-l vedem intai plecat... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria, mai postez aici din cand in cand pentru ca m-au rugat niste oameni sa-i mai tin la curent cu evolutia pregatirilor, nu de altceva. Gasesc ca e mai eficient decat sa scriu in multe ferestre de messenger acelasi lucru sau sa trimit mailuri.

 

Deci nu stiu daca "zgomot" e termenul corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ultimele 2 replici ...... nu pot sa ma abtin sa spun : cainele moare de drum lung si prostii de grija altora ! nu va inteleg de unde atata rautate si invidie ? sau cum sa numim atitudinea voastra ? Broscuta , hai pana pe litoral in weekend !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria, mai postez aici din cand in cand pentru ca m-au rugat niste oameni sa-i mai tin la curent cu evolutia pregatirilor, nu de altceva. Gasesc ca e mai eficient decat sa scriu in multe ferestre de messenger acelasi lucru sau sa trimit mailuri.

 

Deci nu stiu daca "zgomot" e termenul corect.

 

* da, "zgomot" - asa era corect (bine ca ai pus tu ghilimelele :) )

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic mai lamentabil decat un patruped care a cazut prea devreme din pom !

 

Nu stiu daca este de tot rasul sau de toata jena

„aplecarea” bipezilor mioritici de a reactiona la realitate - oricare ar fi ea -

cu o subiectivitate incrancenat-duioasa,

de a inlocui argumentele cu o „zicere” preconceputa, prefabricata,

de a actiona - de la un partizanat balcanic, de berarie -

pana la o izbucnire violenta, viscerala, de galerie de mahala...

De a folosi in loc de neuronul propriu, sabloanele deja folosite de altii...

 

Da, este perfect justificat sa iti faci griji pentru un inocent care vrea sa se ia de piept cu balaurii,

si da, este posibil oricand sa clachezi la un drum lung !

 

Pe de alta parte, invidie... pentru ce ?!

Pentru o simpla si lamentabila declaratie de intentie ?!

Sa fim seriosi !

 

Nu vi se pare emblematic pentru majoritatea indivizilor posesori de motociclete – care populeaza acest topic

faptul ca nu au dat sincer atentia cuvenita motociclistilor/motociclistelor care s-au distins

si chiar au facut lucruri notabile in lumea asta?!

In mod cert ne este mult mai la indemana si este in firea noastra sa „impartim saracia si nevoile”

decat sa excelam si sa izbandim cu adevarat...

 

Asta se vede si dupa cum „stim” ne alegem eroii si conducatorii...

 

Si cum ii felicitam pe cei care merita !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic mai lamentabil decat un patruped care a cazut prea devreme din pom !

 

Nu stiu daca este de tot rasul sau de toata jena

„aplecarea” bipezilor mioritici de a reactiona la realitate - oricare ar fi ea -

cu o subiectivitate incrancenat-duioasa,

de a inlocui argumentele cu o „zicere” preconceputa, prefabricata,

de a actiona - de la un partizanat balcanic, de berarie -

pana la o izbucnire violenta, viscerala, de galerie de mahala...

De a folosi in loc de neuronul propriu, sabloanele deja folosite de altii...

 

Da, este perfect justificat sa iti faci griji pentru un inocent care vrea sa se ia de piept cu balaurii,

si da, este posibil oricand sa clachezi la un drum lung !

 

Pe de alta parte, invidie... pentru ce ?!

Pentru o simpla si lamentabila declaratie de intentie ?!

Sa fim seriosi !

 

 

Bai axoare , neamul lui manivela tot neamul lui manivela ramane , indiferent daca intre timp a trecut de pe SR-eu pe Mercedes Axor ! Nu faci cinste cabinei in care iti doresti sa sofezi si a carei nume l-ai adoptat ! tot o vorba ramasa celebra te va pune cu botul pe labe : replica taximetristului din Asfalt Tango : da` ce te f._.t.e . grija pe tine " de soarta broscutei in drumetia sa mai nene ? uite unde era obiectivul cetatean care poarta de grija unui inocent in lupta sa cu balaurii ! nu-ti fa griji , a luat in calcul si varianta clacarii , so what ?

Argumentele pe care le amintesti sunt puerile asa ca fiindu-mi mai drag ghidonul decat tastatura , nu te voi mai baga in seama pe aici , rugandu-te sa lasi omul in pace sa viseze si urandu-ti asfalt uscat .

Nu in ultimul rand , drum bun brasovenilor ce au plecat la drum in ocolul lumii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot o vorba ramasa celebra te va pune cu botul pe labe : replica taximetristului din Asfalt Tango : da` ce te f._.t.e . grija pe tine " de soarta broscutei in drumetia sa mai nene ?

 

Pai nu crezi ca aceeasi intrebare ti se poate pune si tie? Adica: ce te fvte grija pe tine de textele lui Axor, mai nene?

Si-ar mai fi o chestie. Acum, daca ai o alta opinie despre ceva inseamna ca trebuie sa taci, ca pe vremea comunistilor? Omul si-a spus parerea, n-a dat cu parul, la fel ca si tine.

Asa ca, eu zic sa va relaxati si sa nu mai fiti asa sensibili si irascibili la opiniile diferite de ale voastre.

Violenta asta cu care incercati sa reduceti la tacere pe toti cei care gandesc altfel va face sa semanati cu veritabili comunisti.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta tema este publica... asa ca fiecare isi susține parerile dupa... nevoi,

aspirații, parti pris-uri si posibilitați !

 

Bine zicea in urma cu trei decenii boierul de la Marsa

un tip pitoresc care – printre altele - a parcurs intreg Transfagaraseanul

la ghidonul unei semicursiere la varsta de 70 de ani :

 

Titlurile se pot cumpara, noblețea se mosteneste genetic !

 

Asa ca... spre disperarea lor unii nu au pur si simplu finețea, cultura si calitațile de lideri

fiind condamnați pe viața la... galerie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta tema este publica... asa ca fiecare isi susține parerile dupa... nevoi,

aspirații, parti pris-uri si posibilitați !

 

Bine zicea in urma cu trei decenii boierul de la Marsa

un tip pitoresc care – printre altele - a parcurs intreg Transfagaraseanul

la ghidonul unei semicursiere la varsta de 70 de ani :

 

Titlurile se pot cumpara, noblețea se mosteneste genetic !

 

Asa ca... spre disperarea lor unii nu au pur si simplu finețea, cultura si calitațile de lideri

fiind condamnați pe viața la... galerie !

 

Vorbesti tampenii fratioare, nobletea nu se mosteneste, se da de la al de sus; si tare zgarcit o mai fost cu tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai axoare , neamul lui manivela tot neamul lui manivela ramane , indiferent daca intre timp a trecut de pe SR-eu pe Mercedes Axor ! Nu faci cinste cabinei in care iti doresti sa sofezi si a carei nume l-ai adoptat ! tot o vorba ramasa celebra te va pune cu botul pe labe : replica taximetristului din Asfalt Tango : da` ce te f._.t.e . grija pe tine " de soarta broscutei in drumetia sa mai nene ? uite unde era obiectivul cetatean care poarta de grija unui inocent in lupta sa cu balaurii ! nu-ti fa griji , a luat in calcul si varianta clacarii , so what ?

Argumentele pe care le amintesti sunt puerile asa ca fiindu-mi mai drag ghidonul decat tastatura , nu te voi mai baga in seama pe aici , rugandu-te sa lasi omul in pace sa viseze si urandu-ti asfalt uscat .

Nu in ultimul rand , drum bun brasovenilor ce au plecat la drum in ocolul lumii !

Nu am mai intrat de ceva vreme si tre sa recunosc ca sunt surprins placut de cum merge lucrurile. vize , invitatii, asigurari medicale si in primul rand inceputul pregatirii fizice (chiar si haotice). Lucrurile merg in directia buna chiar daca in opinia mea lipsesc km pe motor,care mi se pareau mai importanti. Nu poti stii cum reactionezi daca bei cafea si mergi cu motocicleta cand tu nu ai facut acest lucru. Vad discutii despre crash-uri, cutii, consuli, cafele sau apa plata cu lamaie, vize etc incat ma gandesc ca baiatul de fapt vrea sa-si faca o firma de turism care sa se ocupe de organizare excursii pentru cei care vor sa faca ocolul lumii.

 

Oricum bafta. Si sunt cu ochii pe topic

 

@Bai Vittore, @jeane: nu-l stiu pe @axor, dar are dreptul sa spuna ce parere vrea cata vreme nu incalca regulile forumului, indiferent daca va place voua sau nu. Sa nu fi luat in cons varianta clacarii inainte de plecare, asta ar fi grav. Pun entuziamul vostru (exagerat in opinia mea si mia ales fara fundament) pe seama unor sensibilitati personale fata de cauzele persoanelor aflate la greu. Sunt convins ca amandoi nu ezitati sa ajutati batranii sa treaca strada si varsati mereu cate o lacrima cand Di Caprio se sacrifica in "Titanic"

 

Desi ii doresc sincer sa reuseasca, intrucat pana acum e doar un user si nu stiu cum arata, in mintea mea e imaginea lui Tom Hanks in "forrest gump" cand spunea cum a cumparat niste actiuni la o companie cu nume de fruct. Sper sa aiba aceeasi inspiratie din film si in ciuda imaginii neputincioase sa traga lozul cel mare

 

@BlackDirt - nu "zgomot" e termenul corect ci "oracaiala". pana nu ajungi in mama russia o sa te ambitionez repetand o vorba care-mi place tare mult "daca nema putirinta ce mai chichirez galceava?". Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti doresc sa te descurci in "tura"care ti-ai propus-o ! :)

 

http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stir...;id_stire=56310

 

* bey, tu ce-ai facut in ...ultimul an de zile!? ti-ai tras iar Transalp? :D deci ai lasat "vaca" aia de bemveu acuma si te duci iar pe coclau. bravo! ...chiar ma intrebam, cand?

 

scuze de off... :P da' dupa cum evolueaza topicul asta, cred ca o sa avem parte de multe ...discutii. poate fi inceputul unor frumoase prietenii, cine stie? :)

 

acuma on: omul e liber sa viseze cat de sus vrea el. ca nu stie cum? cand? si daca o sa ajunga acolo unde a visat, nu e treaba noastra. are nevoie de ceva (d-asta si topicul). din cate am inteles eu aici, incurajari si sponsori (finantare). daca putem sa-i dam (si vrem) de ce sa n-o facem? daca nu, hai sa-i dam in cap. ca doar suntem neam de ...razboinici, este?:wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai suportam sa merg pe asfalt ! asa ca mi-am luat TA inapoi ( adica acelasi ) :)

 

Iar cu "plecatu-n lume "eu il sustin ; sa aiba parte de mult noroc ! :) . Bag un rezervor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai suportam sa merg pe asfalt ! asa ca mi-am luat TA inapoi ( adica acelasi ) :)

 

Iar cu "plecatu-n lume "eu il sustin ; sa aiba parte de mult noroc ! :) . Bag un rezervor !

 

 

* ai ramas un cavaler al padurilor. good for you!

 

alles Gute! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti tampenii fratioare, nobletea nu se mosteneste, se da de la al de sus; si tare zgarcit o mai fost cu tine

 

Degeaba vrei sa pari altul decat esti...

Realitatea se exprima in defavoarea ta !

 

Analizandu-ti fraza „full” in contradictie de termeni constatam:

 

1. Orice pe lumea asta, inclusiv nobletea vine de la Dumnezeu.

 

2. Tata nu a fost niciodata atat de disperat incat sa-ti viziteze mama, asa ca...

nu-i loc nici de boierie si nici de... „fratioare”...

 

3. In acest caz, „zgarcenia” Domnului te afecteaza direct !

 

Je suis dĂŠsolĂŠ pour vous !

 

Desi ii doresc sincer sa reuseasca, intrucat pana acum e doar un user si nu stiu cum arata, in mintea mea e imaginea lui Tom Hanks in "forrest gump" cand spunea cum a cumparat niste actiuni la o companie cu nume de fruct. Sper sa aiba aceeasi inspiratie din film si in ciuda imaginii neputincioase sa traga lozul cel mare

 

Magistral !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai facut apelul acesta si il fac odata: oameni buni, ignorati prezenta scenica a agitatei clone cu nume de tir! Ma abtin din greu sa-i dau o replica acida la postarile sale sulfuroase, insa asta doar pentru ca nu doresc sa transform topicul intr-un laborator de chimie.

 

Cea mai mare satisfactie a unui om marunt e sa-i dai atentie. De 20 de postari si-o doreste. Ei bine, am de gand sa-l mai las sa astepte pe "erudit".

 

Nu degeaba e vorba: "nu te cobori la nivelul lui, ca te bate cu experienta". Stim cu totii cine te mananca daca te bagi in troaca.

 

Lesin de ras :)

 

Preacuvioase, ma bucur ca ti-ai revenit din lesin, eram intrucatva ingrijorat in ceea ce priveste sanatatea ta. Vei fi, poate, bucuros sa afli ca am mai pus ceva sute bune de kilometri in weekend-ul ce a trecut si planuiesc sa mai pun si weekendul viitor, daca mi-s gata cutiile. In ceea ce priveste cafeaua, nu fac decat sa urmez sfaturile unora mai experimentati in statul in sa, combinat cu experienta mea de cafegiu vicios.

 

Te vad om destept, asa ca imi permit o intrebare: e o diferenta intre a-ti exprima o opinie si a face dintr-un topic o obsesie, nu crezi?

 

Bafta la ambitionat, sunt convins ca esti convins ca am nevoie.

 

@All,

 

Cateva marunte pregatiri: mi-am luat un tankbag mititel, o trusa de prim-ajutor, o priza de 12V si un set de cabluri de ambreiaj/acceleratie. Filetul unde se insurubeaza de ghidon oglinda stanga al melcului e cam distrus, asa ca va trebui sa-i fac un fel de "adaptor" la un strungar.

 

Maine sunt programat sa iau viza de Rusia. Am emotii foarte mari pe tema asta. Ceea ce ma ingrijoreaza de-a dreptul e ca nu mi-a sosit invitatia prietenului meu din Canada. Viza de Canada e cruciala pentru ocol...

 

I'll keep you posted.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...