Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Nu ți-ar placea o autonomie mai mare ?

Ba da dar mi se pare vrajeala. Cand eram la auto, eram disperat sa modific carburatorul la dacie, aprindere electronica, preincalzirea combustibilului, reglaj avans si relanti la limita si alte tampenii iar pe final nu ajungeai sa scoti mai putin cu 10%. Am discutat si cu niste profesori care patentasera niste chestii care se montau in carburator dar castigul era infim. Ca hobby era misto ca-mi pierdeam vremea cu astfel de chestii dar ca rezultate ciuciu. Sunt mai rezervat, testati voi si vedem dupa aia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu zic ca autonomia viespilor depinde si de cum e reglata de exemplu mie nu mi-a sarit niciodata de 6% nici in oras mai fortata mai nu dar in oras nu am ajuns sa imi consume 6% ca sa nu zic ca in afara am reusit si 4.5% chiar si 4% dar mers cu 90-100 :rolleyes: eu sunt foarte multumit de consum bine ca eu merg fara pasager si eu mai am si 62.38 kg :bounce: adevarat imi doresc un consum de 3% chiar daca s-ar putea sa mearga pe apa :lol: dar ma gandesc ca 90 de caluti trebuie si ei adapati :wink:

deci haideti sa multumim viespilor ca sunt destul de omenoase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

My link GASITI PE OKAZI injectie de apa ei spun un randament de 30% dar avantajul raceste motorul.Mie hornetul imi consuma 5.50 in afara la viteza de 90 KM in oras sub 7 nu l-am scos si cind ii dau blana 16 litri cel mai mult foarte forjat.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca raceste motorul nici nu mai avem nevoie de antigel :D glumeam

Deci apa scade temperatura in cilindri si alcoolul creste cifra octanica a benzinei. Suna bine in teorie, dar ca sa o luam economic cam in cat timp s-ar amortiza investitia de 400 de dolari? de curiozitate face cineva un calcul pliz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

My link aici este mai ieftin plus transportul.In ccest sistem apa intra in stare lichida si se transforma in stare gazoasa.adica o picatura de apa isi mareste volumul de 1600 de ori adica face o presiune asupra pistonului cinde se dilata crescind forta etc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cind ii dau blana 16 litri cel mai mult foarte forjat.

 

caaaaat?com`on.....are motor de autobuz sau de tanc?...e bai mare la tine daca ia atata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are cum sa-i consume 16.

In primul rand de unde sti ca-ti ia 16? dupa afisajul electronic si consumul instant?

Aia-i bullshit. Normal ca daca pleci de pe loc si treci de 5-6k ture o sa-ti arate consum instant 99%.

La fel arata si la masina, asta nu inseamna ca iti mananca 99% :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are cum sa-i consume 16.

In primul rand de unde sti ca-ti ia 16? dupa afisajul electronic si consumul instant?

Aia-i bullshit. Normal ca daca pleci de pe loc si treci de 5-6k ture o sa-ti arate consum instant 99%.

La fel arata si la masina, asta nu inseamna ca iti mananca 99% :)

 

eu ma gandeam ca atunci cand da de gaz,sare benzina din rezervor ca apa din arteziana :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Âştiu cât o fi de adevărată asta de 6 în oraÂş, mers mai tare. Eu sub 7 nu țin minte să fi scos vreodată.

 

In timp am incercat sa imi reglez stilul de mers pentru un consum optim.

Am reusit un 7,5 in oras (Bucuresti) si 4,3 (4,5) afara.

 

Ca si medie, in oras imi consuma cam 8%

 

Asta e. Auto imi papa mai mult :)

Editat de Megahertz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma laud...dar am reusit odata sa scot un 6% in Bucuresti.Stilul de mers a fost bicicleta.Mers maxim 4000 de ture, traficul a fost relativ ok zilele alea.Mergeam si cu a 4-a pe kiseleff.Una peste alta, nu exista satisfactie daca mergi asa,mai bine iau metroul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca toata lumea se plange de consum (asa cum o faceam si eu) de ce nu faceti o investitie de 300-400 euro intr-un scuter bun? Adica japonez/italian exclus china.

Il folositi la treburile in oras, consuma 2-3%.

Luati ceva in 4 timpi de 50-125.

Eu am un piaggio liberty de 50 in 4 timpi si consuma cam 2.5 l mers turat la maxim adica 60-80 km/h.

Cu uleiul n-am treaba sa completez ca si la 2t, schimb odata la 3k uleil care costa 50 lei un schimb de motul.

Eu de cand l-am luat nu m-am mai urcat pe hornet decat pentru iesiri in afara orasului.

In oras ma mosc mult mai rapid cu un scuter de 80kg.

Si partea cea mai faina este ca fac plinul cu 30 lei odata la...200-300 km :))

Editat de Garcya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu sa fim seriosi, la ce senzatii ofera cat am vrea sa ne consume? Hornetul e pentru orice decat economie, ar fi culmea 100 cp sa consume 3 litri, bine tehnologiile mai noi poate. Pe mine ma deranjeaza ca daca merg mult trebuie sa fac plinul cam des, dar in oras nu are problema asta.

Dupa belelele cu incarcarea mi-a dat un coleg ideea sa montez un voltmetru in bord de genul

5777_m.jpg ca sa vad instant daca apar probleme, are cineva montat ceva asemanator?

Si nu in ultimul rand prinsesem o discutie intre "africane" in care oamenii ziceau ca baga destul de mult ulei la completare, eu pina acum n-am completat deloc deoarece in 8-9000 n-a fost cazul, voua va consuma ulei?(ca idee nici la masina nu am completat si are 150k)

 

Inca o intrebare, bagand placute noi trebuie sa mai scot lichid din rezervorul de la frana? Am impresia ca s-a miscorat cursa de franare si e frana mult mai brutala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu sa fim seriosi, la ce senzatii ofera cat am vrea sa ne consume? Hornetul e pentru orice decat economie, ar fi culmea 100 cp sa consume 3 litri, bine tehnologiile mai noi poate. Pe mine ma deranjeaza ca daca merg mult trebuie sa fac plinul cam des, dar in oras nu are problema asta.

Dupa belelele cu incarcarea mi-a dat un coleg ideea sa montez un voltmetru in bord de genul

ca sa vad instant daca apar probleme, are cineva montat ceva asemanator?

Si nu in ultimul rand prinsesem o discutie intre "africane" in care oamenii ziceau ca baga destul de mult ulei la completare, eu pina acum n-am completat deloc deoarece in 8-9000 n-a fost cazul, voua va consuma ulei?(ca idee nici la masina nu am completat si are 150k)

 

Inca o intrebare, bagand placute noi trebuie sa mai scot lichid din rezervorul de la frana? Am impresia ca s-a miscorat cursa de franare si e frana mult mai brutala.

Nici la mine nu a consumat ulei, nici anul trecut, nici anul acesta, sezonul trecut am facut 9k si sezonul asta 4k.

La schimbarea placutelor e normal sa schimbi si lichidul de frana. Ceea ce spui tu la frana este normal, deoarece placutele noi sunt mai groase, cursa este mai mica, insa diferenta nu este chiar atat de mare (conteaza mai mult cum reglezi din maneta de frana, vezi ca ai o rotita acolo).

Ideea cu lichidele in general si lichidul de frana in particular este ca sunt INCOMPRESIBILE, de aceea daca "dadea pe afara" cum zici tu (adica sa mai scoti lichid din rezervorul de frana), mergeai cu frana pusa tot timpul. Regleaza maneta din rotita si poti sa o faci cum vrei tu.

 

Asta cu consumul cred ca seamana cu discutiile despre de cate ori poti sa faci sex pe noapte, nu prea mai cred... Mie imi consuma in jur de 8 in oras, de regula 8.3, nu sunt cel mai cuminte motociclist, dar nici la categoria "raceri" nu ma inscriu.

In afara orasului (tocmai ce am fost pana la bulgari), cu pasager si viteze 120-160km/h mi-a consumat 5.9. O fi mult, o fi putin, nu stiu, dar am mai incetat sa incerc sa scot consum "mic", pentru ca pentru 5 lei, sa tai o gramada de placere, nu prea se merita. Mai bine beau o bere mai putin dar merg mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

constanta-bucuresti cu exact un plin. am alimentat la iesire din constanta si cand am ajuns in grigorescu am trecut pe rezerva. deci vreo 220km cu 12-13 litri. deci un ~ 6% mers lejer 130-150 pe autostrada, 70-80 in localitati.

in weekend am mers cu niste prieteni incepataori pe choppere si am fost nevoit sa merg numai cu a 2-a , distractia asta+ ce am mai facut prin oras m-a costat un plin pentru 160km . adica monstruosul consum de 8% :( . daca merg in stilul meu prin oras nu sar de 7%.

sincer mie imi pare un consum cam maricel fiind obisnuit cu masina care imi consuma max 5% inafara si 6-7 in oras. ma gandesc de ceva vreme sa trec pe un BMW F650 dakar, consumul fiind si el un factor determinant desi pe primul loc sta de fapt nevoia mea de a merge pe coclauri :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

constanta-bucuresti cu exact un plin. am alimentat la iesire din constanta si cand am ajuns in grigorescu am trecut pe rezerva. deci vreo 220km cu 12-13 litri. deci un ~ 6% mers lejer 130-150 pe autostrada, 70-80 in localitati.

in weekend am mers cu niste prieteni incepataori pe choppere si am fost nevoit sa merg numai cu a 2-a , distractia asta+ ce am mai facut prin oras m-a costat un plin pentru 160km . adica monstruosul consum de 8% :( . daca merg in stilul meu prin oras nu sar de 7%.

sincer mie imi pare un consum cam maricel fiind obisnuit cu masina care imi consuma max 5% inafara si 6-7 in oras. ma gandesc de ceva vreme sa trec pe un BMW F650 dakar, consumul fiind si el un factor determinant desi pe primul loc sta de fapt nevoia mea de a merge pe coclauri :).

Ai mers singur sau cu pasager? Eu cu pasager(plus bagaje) am facut plinul la Luckoilul dinainte de autostrada iesirea dinspre Bucuresti si am ramas fara benzina la intrare in Mangalia, n-am mai ajuns la Petromul de la sensul giratoriu :D

 

Nici la mine nu a consumat ulei, nici anul trecut, nici anul acesta, sezonul trecut am facut 9k si sezonul asta 4k.

La schimbarea placutelor e normal sa schimbi si lichidul de frana. Ceea ce spui tu la frana este normal, deoarece placutele noi sunt mai groase, cursa este mai mica, insa diferenta nu este chiar atat de mare (conteaza mai mult cum reglezi din maneta de frana, vezi ca ai o rotita acolo).

Ideea cu lichidele in general si lichidul de frana in particular este ca sunt INCOMPRESIBILE, de aceea daca "dadea pe afara" cum zici tu (adica sa mai scoti lichid din rezervorul de frana), mergeai cu frana pusa tot timpul. Regleaza maneta din rotita si poti sa o faci cum vrei tu.

Pai tocmai aici e ideea, cand placutele erau 50-50 sau mai uzate e posibil sa mai fi adaugat lichid in rezervor iar acum e prea mult(zic poate nu stiu sigur) si tocmai pentru ca lichidul nu se comprima sa-mi creeze senzatia asta de frana brutala. Iar despre frana pusa am verificat discurile si nu erau incinse. Iar maneta e cam la limita daca ii mai dau drumul o sa fie greu de prins cu 2 degete. O mai las putin sa se rodeze si poate ma uit si la rezervor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singur + bagaje

 

aaa mai depinde si de cum ai mers si tu.

pe mine cand ma mai apuca ii mai dadeam si o repriza de 180 asa ca sa nu rugineasca lantul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

constanta-bucuresti cu exact un plin. am alimentat la iesire din constanta si cand am ajuns in grigorescu am trecut pe rezerva. deci vreo 220km cu 12-13 litri. deci un ~ 6% mers lejer 130-150 pe autostrada, 70-80 in localitati.

in weekend am mers cu niste prieteni incepataori pe choppere si am fost nevoit sa merg numai cu a 2-a , distractia asta+ ce am mai facut prin oras m-a costat un plin pentru 160km . adica monstruosul consum de 8% :( . daca merg in stilul meu prin oras nu sar de 7%.

sincer mie imi pare un consum cam maricel fiind obisnuit cu masina care imi consuma max 5% inafara si 6-7 in oras. ma gandesc de ceva vreme sa trec pe un BMW F650 dakar, consumul fiind si el un factor determinant desi pe primul loc sta de fapt nevoia mea de a merge pe coclauri :).

pt nevoia de mers pe colcau te inteleg ca vrei sa iei altceva...dar daca te plangi ca motorea consuma prea mult in comparatie cu o masina,pe care o duci in rosu(zic si eu) la 5k rpm,apoi nu prea inteleg de mai vrei motor(13-14k ture in rosu).ia mergi cu motoreta in maxim 5k ture,ca si cu masina,si nu o sa te mai plangi de consum(3,8L/100km Viespe) :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu calculez in ture ci in km facuti/timp/consum . daca fac 30 min cu masina pana la serviciu si 25 cu motoreta dar consumul este net in favoarea masinii, evident ca aleg masina.

daca ma duc la mare , evident for fun ma duc cu motoreta , merg cu o medie de 130km/h s consum 6% iar cu masina fac acelasi timp si ies si mai ieftin...cum naiba sa ii tin partea motoretei.

"mocicleta" e pentru distractie e clar! de asta nicinu s-au zgarcit cand au proiectat-o. vrei distractie platesti:)

3.8% nu am scos decat cu masina cu a 5-a la 80km/h cu motoreta nu cred ca o sa scot vreodata 3.8 cu hornet-ul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa belelele cu incarcarea mi-a dat un coleg ideea sa montez un voltmetru in bord de genul

5777_m.jpg ca sa vad instant daca apar probleme, are cineva montat ceva asemanator?

 

Exact asta vreau si eu sa-mi pun! Am bateria mai slaba si voiam sa o monitorizez.

Am gasit device-ul cu 30 lei la Conex Electronic (l-am luat sapt. trecuta) pe Maica Domnului, dar:

1. ii trebuie baterie separata de 9 V pentru alimentare, nu poti sa il alimentezi de la bateria moto.

2. el vine reglat pentru a masura 200mV maxim, pentru a-l trece pe 20V trebuie schimbate niste rezistente.

3. nu este waterproof.

4. unde naiba sa-l montez ?

 

http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=60431

http://www.conexelectronic.ro/img_gd.php?img_op=0&to_w=100&img_path=upl/product/photo/60431.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta vreau si eu sa-mi pun! Am bateria mai slaba si voiam sa o monitorizez.

Am gasit device-ul cu 30 lei la Conex Electronic (l-am luat sapt. trecuta) pe Maica Domnului, dar:

1. ii trebuie baterie separata de 9 V pentru alimentare, nu poti sa il alimentezi de la bateria moto.

2. el vine reglat pentru a masura 200mV maxim, pentru a-l trece pe 20V trebuie schimbate niste rezistente.

3. nu este waterproof.

4. unde naiba sa-l montez ?

 

http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=60431

http://www.conexelectronic.ro/img_gd.php?img_op=0&to_w=100&img_path=upl/product/photo/60431.jpg

Ce nasol, credeam ca fac vreo treaba buna si cand colo. Dar cum stii ce rezistente trebuiesc schimbate, are vreo schema ceva? Macar are iluminare proprie cum are asta din poza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Âştiu cât o fi de adevărată asta de 6 în oraÂş, mers mai tare. Eu sub 7 nu țin minte să fi scos vreodată.

 

crede-ma nu are rost sa mint dar am zis mers mai tare mai incet adica nu am tinut-o numai in 10k dar si-a mai luat uneori si 13k :D . Ex week trecut am fost pana la sibiu am facut un plin pana in rm. valcea si cand m-am intors am facut alt plin tot pe acolo 10 litrii 222 km mers lejer ca asa merg eu. Pe autostrada am mers cu viteze 150+ ca se facea noapte si mi-a consumat cam 5.8%.

 

P.S tot caut si eu sa schimb uleiul unde gasesc un pret bun pentru motul 7100 10w40?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ danny_nt

 

are instructiuni,

http://www.velleman.eu/downloads/1/pmlcdpmlcdlpmledpmled5gbnlfresd.pdf

exista 4 modele, 2 pe LED si 2 pe LCD, eu am luat LCD, nu ai nevoie de iluminare, ca nu te uiti tot timpul la el, altfel poti sa il iei pe cel cu LED-uri.

Sunt doua rezistente pentru a-l trece pe 20V, RB = 9.9Mohm si RA = 100kohm, se gaseste si "kitul" de rezistente (6 buc.) tot la ei, la vreo 4-5 lei.

Editat de tiz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nasol, credeam ca fac vreo treaba buna si cand colo. Dar cum stii ce rezistente trebuiesc schimbate, are vreo schema ceva? Macar are iluminare proprie cum are asta din poza?

de ce nu cauti unul analogic ? poti sa-l pui pe bord sa arati ca un troleu :)

costa 90 ron o baterie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...