Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fain Hornetu de mai sus! Sa ai noroc la el.

Nu stiu cum is astea pe injectie, da carburatoru meu e chiar fun. Am auzit ca injectia are acceleratia liniara iar carburatorul o are mai senzationala (nu mai puternica). Insa nu am testat, asa ca nu zic mai multe. As fi chiar curios sa testez un Hornet pe injectie sa vad diferenta.

Pe serpentine mi se pare foarte distractiva. Ma pot inclina destul de mult cu ea, chiar mai mult decat m-as fi asteptat ca incepator (4000 km). O fi ea facuta pt oras, insa pe serpentine imi place foarte mult cum se preteaza. De asemenea si in linie dreapta accelereaza f repede, mai ales de cand i-am pus bujii noi cu iridium. Asa ca, cel putin pt mine, distractia e mare peste tot, in afara de oras.

I-am schimbat si filtru de aer si impreuna cu bujiile cu iridium ar trebui sa scot un consum mai mic. Sa vedem urmatorul calcul ce zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma poate ajuta careva cu un manual (service manual sau macar user manual) pentru Honda Hornet CB600F 2005,2006 in format electronic sau scanat sau fotocopiat macar? Am gasit pe Internet doar model 1988.

Eu si inca un prieten ne-am cumparat ieri 2 motoare de acest tip si ne-ar ajuta mult la intretinere in conditii optime un manual.

Multumesc anticipat sufletelor cu compasiune. :crack:

Editat de sb_91_ami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma poate ajuta careva cu un manual (service manual sau macar user manual) pentru Honda Hornet CB600F 2005,2006 in format electronic sau scanat sau fotocopiat macar? Am gasit pe Internet doar model 1988.

Eu si inca un prieten ne-am cumparat ieri 2 motoare de acest tip si ne-ar ajuta mult la intretinere in conditii optime un manual.

Multumesc anticipat sufletelor cu compasiune. :unsure:

Multumesc pt urari.Sper sa va intalnesc.

@sb_91_ami

ia incearca aici http://pdftown.com/Honda-Motorcycle-PDF-eBook-Category.html

 

Multumesc pt urari.Sper sa va intalnesc.

@sb_91_ami

ia incearca aici http://pdftown.com/Honda-Motorcycle-PDF-eBook-Category.html

Sau aici : http://isohunt.com/torrent_details/3271107...sic?tab=summary

Sorry, n-am putut edita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca linkuri contin acelasi manual pentru modelul din 1998.

 

Am gasit pe un forum din Statele Unite manualul de service pentru modelele 2004-2006. La ei se numeste Honda 599. Manualul are cam 480 pagini la o calitate relativ mica (manual scanat), dar se intelege scrisul si pozele.

 

2004-2006 Honda 599 Service Manual, scris de Honda (23MB)

 

1998 Honda Hornet Service Manual, scris de Honda (185MB)

 

2006 Honda CB600F 599 OWNER?S MANUAL - 265 pagini (3.44 MB)

 

Ultimul manual a fost conceput in format digital (nu sunt pagini scanate), deci:

-CALITATE PERFECTA

-SE POATE CAUTA IN EL

-SE POATE SELECTA TEXT

-IMPRIMAT ARATA CA DIN FABRICA

-MARIME FOARTE MICA A FISIERULUI 3.44 MB

Editat de sb_91_ami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni seriosi v-ati certat cu amaratul ala 4 pagini, lasati-l sa traiasca. Macar pt ca e hornetist.

Pana una alta sa-mi spuneti si mie daca va place viespea mea , da ? Multumesc

post-39353-1216669116_thumb.jpgpost-39353-1216669126_thumb.jpg

 

 

 

Daaaa, ne place, e luata anul asta? Cati bani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca linkuri contin acelasi manual pentru modelul din 1998.

 

Am gasit pe un forum din Statele Unite manualul de service pentru modelele 2004-2006. La ei se numeste Honda 599. Manualul are cam 480 pagini la o calitate relativ mica (manual scanat), dar se intelege scrisul si pozele.

 

2004-2006 Honda 599 Service Manual, scris de Honda (23MB)

 

1998 Honda Hornet Service Manual, scris de Honda (185MB)

 

2006 Honda CB600F 599 OWNER’S MANUAL - 265 pagini (3.44 MB)

 

Ultimul manual a fost conceput in format digital (nu sunt pagini scanate), deci:

-CALITATE PERFECTA

-SE POATE CAUTA IN EL

-SE POATE SELECTA TEXT

-IMPRIMAT ARATA CA DIN FABRICA

-MARIME FOARTE MICA A FISIERULUI 3.44 MB

 

Am pus o copie de siguranta a manualelor din 2006 si aici . Site-ul se afla in reteaua Newcom (fosta Hertza) in Bucuresti, deci ar trebuie sa poata fi accesat bine din Romania.

 

Ultima mea ambitie este sa gasesc pe Internet cartea Honda CB600F Hornet & CBF600 (98 - 06) ISBN: 9781844255948 de Haynes.

Editat de sb_91_ami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate:)) e sudata

 

 

 

cum sa nu se poata? daca te uiti peste acest thread vei vedea in poze o gramada de viespi cu tobe diferite....

 

poti vedea si in avatarul meu ...

 

Superb Hornet! Pune-i un<poza> :unsure:

de unde ai luat bug spoilerul?

Editat de antyterro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ninja_skija E luata din uk cu fix 4000 GBP (apr 5000 EUR) are 1200 mile si e inscrisa in dec 2007 . Nu m-am dus eu dupa ea mi-o aduce un prieten cu duba. Mai vreti careva ? Cred ca mai are loc in Mercedes Vito de inca o mobra dar s-o gasiti repede ca el vine la sf lui iulie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate:)) e sudata

 

 

 

cum sa nu se poata? daca te uiti peste acest thread vei vedea in poze o gramada de viespi cu tobe diferite....

 

poti vedea si in avatarul meu ...

 

 

de unde ai luat bug spoilerul?

 

Ok, am vazut si eu multe cu toba schimbata. Problema e daca gasesc un model de toba, deasupra careia sa pit monta acele protectii nichelate (jumatatea de con si sumatatea de cilindru, eventual si capacul din spate).

Ratiunea e simpla: nu vreau sa se vada ca am cine stie ce marca de toba, ci doar sa se auda ca e o toba ca lumea si totodata sa pastrez look-ul original.

Ce ziceti?

 

 

 

@sb_91_1ni: merci pt manuale, se pare ca modelul 2004 e similar cu al meu (2003), aveam doar manualul de '98 care e putin difetit ca model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am vazut si eu multe cu toba schimbata. Problema e daca gasesc un model de toba, deasupra careia sa pit monta acele protectii nichelate (jumatatea de con si sumatatea de cilindru, eventual si capacul din spate).

Ratiunea e simpla: nu vreau sa se vada ca am cine stie ce marca de toba, ci doar sa se auda ca e o toba ca lumea si totodata sa pastrez look-ul original.

Ce ziceti?

 

 

 

@sb_91_1ni: merci pt manuale, se pare ca modelul 2004 e similar cu al meu (2003), aveam doar manualul de '98 care e putin difetit ca model.

 

@sb_91_1ni: vreau si eu manualul de 2004

vladdygo: poti sa i dai stickerul jos si nu se vede ce toba ai.... nu vei gasi nici o toba pe care sa-i pui metalul de pe stoc . metalul acela e pentru a diminua caldura sa nu se arda pasagerul , offcourse si pentru design, pune-i tu o toba sport sa vezi cum nu o sa mai tanjesti dupa aia stock....+ ca aia stock e mult mai grea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ninja_skija E luata din uk cu fix 4000 GBP (apr 5000 EUR) are 1200 mile si e inscrisa in dec 2007 . Nu m-am dus eu dupa ea mi-o aduce un prieten cu duba. Mai vreti careva ? Cred ca mai are loc in Mercedes Vito de inca o mobra dar s-o gasiti repede ca el vine la sf lui iulie.

 

 

 

Multumim de detalii si oferta. Eu o tin pe a mea sezonul asta cel putin.

 

Protectia de la toba stoc este inutila cand o schimbi cu una sport, si nu prea are cum sa se potriveasca. Mai ales pe tobele ovale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat va consuma motoru ?

 

Mie nu -mi vine sa cred cand aud ca le consuma Hornetul 5L afara.

Eu de fiecare data cand fac un plin, 14litri de cand se aprinde rezerva.... fac 203km -210 max si se aprinde rezerva....ceea ce inseamna un consum de 6.7 viteza e unde se poate 180km/h unde nu 120km/h-130km/h....

 

cati litri are rezerva ca in manual zice ca re 17 l rezervorul si eu mai mult de 14 litri nu am reusit sa bag ceea ce inseamna 3 litri rezerva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat va consuma motoru ?

 

Mie nu -mi vine sa cred cand aud ca le consuma Hornetul 5L afara.

Eu de fiecare data cand fac un plin, 14litri de cand se aprinde rezerva.... fac 203km -210 max si se aprinde rezerva....ceea ce inseamna un consum de 6.7 viteza e unde se poate 180km/h unde nu 120km/h-130km/h....

 

cati litri are rezerva ca in manual zice ca re 17 l rezervorul si eu mai mult de 14 litri nu am reusit sa bag ceea ce inseamna 3 litri rezerva?

rahat, aceeasi problema am avut-o si eu... rezervor de 19l si mai mult de 14 nu intrau cand era absolut gol!.... rezerva aia e un mare mister si pt mine......... :disappointed:

 

si da, consuma mult hornetul. mi-e cat se poate de clar. undeva in jur de 7%. :blbl:

 

p.s.: fostul ZX-6R, carburatie (k-tric), imi lua 5-6% in medie.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu manual de service, da e mare, 85 de mega...parca am si de intretinere

 

peste tot nu am gasit decit manualul de service in diferite marimi 87MB, 185MB.

as vrea si manualul de intretinere daca il are cineva.

 

am un shop manual printat in plus. daca are nevoie cineva...

post-27257-1216967840.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consum de 6.7 viteza e unde se poate 180km/h unde nu 120km/h-130km/h....

 

Pai cred si eu ca consuma atata daca mergi cu viteza asta si nici nu mergi constant.Ia incearca tu sa mergi cu 100-120 constant si sa vezi ce consum ai atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari hornetarilor :blbl: . eu n-am prea postat pe aici dar acum am si eu o problema si as avea nevoie de o lamurire de la unul din voi care stie bineinteles. problema mea e lantul de distributie, adica cred ca ar trebui intins si stiu ca am intinzatorul pe partea din dreapta motorului deasupra la ambreiaj insa nu stiu cum sa folosesc acest intinzator :-L... help me please :D . ah... eu am modelul 2003 e al doilea hornet pe care il posed, am avut modelul 2002 pana in primavara. cu consumul apropo de discutia de mai sus as vrea sa zic k am scos tot un 5,5--6 l cu un mers pana in 140 si asta cu ambele motoare dar asta depinde binenteles cum ajungi la viteza asta ca daca ajungi la 140 urcand in ture pana la 12mii sigur consumul iti sare de 9 :D. asadar va multumesc si astept o parere :) :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Viesparilor! Bifez si eu condica cu o Hornetica din 2001 (poze mai incolo, cand termin bibileala)...

Pana atunci, daca e careva interesat de o pereche de semnalizari originale si aparatoarea (mudguard) spate, ma scap de ele la un pret prietenos.

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari hornetarilor :disappointed: . eu n-am prea postat pe aici dar acum am si eu o problema si as avea nevoie de o lamurire de la unul din voi care stie bineinteles. problema mea e lantul de distributie, adica cred ca ar trebui intins si stiu ca am intinzatorul pe partea din dreapta motorului deasupra la ambreiaj insa nu stiu cum sa folosesc acest intinzator :blbl:... help me please :) . ah... eu am modelul 2003 e al doilea hornet pe care il posed, am avut modelul 2002 pana in primavara.

Iti suna lantul de distributie? Se aude un zornait? Mie mi se aude un zornait de la lant ... In manualul de service am observat ca e ceva mai complicat acolo cu intinzatorul, si am zis ca nu ma bag. Daca ti-l intinzi singur, sa imi zici cum ai facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti suna lantul de distributie? Se aude un zornait? Mie mi se aude un zornait de la lant ... In manualul de service am observat ca e ceva mai complicat acolo cu intinzatorul, si am zis ca nu ma bag. Daca ti-l intinzi singur, sa imi zici cum ai facut.

 

cam asa ceva, e un sunet specific intinderii de lant parerea mea. daca o sa reusesc o sa-ti comunic, pana atunci poate poate ne ajuta cineva :disappointed: :blbl:... apropo de carte de service o ai cumva pe computer, mi-o poti trimite si mie?

Editat de hornetdyn@mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...