Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Salutare, Viesparilor! Bifez si eu condica cu o Hornetica din 2001 (poze mai incolo, cand termin bibileala)...

Pana atunci, daca e careva interesat de o pereche de semnalizari originale si aparatoarea (mudguard) spate, ma scap de ele la un pret prietenos.

:disappointed:

 

ma intereseaza aparatoarea. la ce pret e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stie careva de unde iau si eu un rezervor pentru Hornetul meu? E din 2001.

Am rezervorul infundat bine fiindca un pasager al unui harb de Dacie Papuc mi-a deschis o usa in fata. Acum eu am asigurarea lui, dar ma gandesc daca sa fac reparatiile in regie proprie sau sa o duc intr-un service. As prefera sa o fac in regie proprie fiindca ma ingrozeste umblatul prin service-uri si pe la asigurari, mai ales ca singurele daune sunt rezervorul care trebuie schimbat (e infundat bine, a lovit cantul usii) si semnalizarea stanga.

Eu nu am patia absolut nimic, nici macar nu am cazut, am ramas in picioare fiindca aveam viteza foarte mica, sub 10 km/h.

Deci daca auziti aveti un rezervor sau aveti idee de unde pot sa fac rost de unu lasati-mi va rog un mesaj. De asemenea orice sfat este bine venit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti...sunt si eu proaspatul posesor al unui hornet 600 din 2001, deocamdata nu am numere la ea ca sa ma dau.

dar se rezolva sper in cateva zile. Problema e ca nu mi se pare reglata cum trebuie, relantiul e cam mic si cam da in nas.

Sa ma apuc sa mesteresc singur la ea? ca manuale am si nu sunt afon cu mecanica.

Ideea e ca nu prea cunosc pe cineva care se ocupa cu asa ceva si decat sa las pe vreun "mester"sa mi-o dea peste cap mai bine o dereglez si singur.

Voi le gadilati singuri sau va duceti la mecanici cu ele pentru chestii din astea?

 

am uitat inca ceva...ce fel de ulei sa-i pun? ca nu stiu absolut nimic cand a fost schimbat si in ce stare este....o sa ma uit pe joja sa vad cam ce culoare si consistenta are, dar l-as schimba oricum. recomandati-mi va rog o marca de ulei/cantitatea/ si filtru ca sunt total pe dinafara..multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti...sunt si eu proaspatul posesor al unui hornet 600 din 2001, deocamdata nu am numere la ea ca sa ma dau.

dar se rezolva sper in cateva zile. Problema e ca nu mi se pare reglata cum trebuie, relantiul e cam mic si cam da in nas.

Sa ma apuc sa mesteresc singur la ea? ca manuale am si nu sunt afon cu mecanica.

Ideea e ca nu prea cunosc pe cineva care se ocupa cu asa ceva si decat sa las pe vreun "mester"sa mi-o dea peste cap mai bine o dereglez si singur.

Voi le gadilati singuri sau va duceti la mecanici cu ele pentru chestii din astea?

 

am uitat inca ceva...ce fel de ulei sa-i pun? ca nu stiu absolut nimic cand a fost schimbat si in ce stare este....o sa ma uit pe joja sa vad cam ce culoare si consistenta are, dar l-as schimba oricum. recomandati-mi va rog o marca de ulei/cantitatea/ si filtru ca sunt total pe dinafara..multumesc.

 

felicitari pt achizitie. s-o stapinesti sanatos si fara incidente

relantiul il reglezi usor. iti arata in manual de unde.

ulei eu i-am pus motul 7100 10W40 si filtru KN. ulei iti trebuie putin sub 4L.

cu relantiul daca nu te descurci te pot ajuta. (da-mi un PM )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti...sunt si eu proaspatul posesor al unui hornet 600 din 2001, deocamdata nu am numere la ea ca sa ma dau.

dar se rezolva sper in cateva zile. Problema e ca nu mi se pare reglata cum trebuie, relantiul e cam mic si cam da in nas.

Sa ma apuc sa mesteresc singur la ea? ca manuale am si nu sunt afon cu mecanica.

Ideea e ca nu prea cunosc pe cineva care se ocupa cu asa ceva si decat sa las pe vreun "mester"sa mi-o dea peste cap mai bine o dereglez si singur.

Voi le gadilati singuri sau va duceti la mecanici cu ele pentru chestii din astea?

 

am uitat inca ceva...ce fel de ulei sa-i pun? ca nu stiu absolut nimic cand a fost schimbat si in ce stare este....o sa ma uit pe joja sa vad cam ce culoare si consistenta are, dar l-as schimba oricum. recomandati-mi va rog o marca de ulei/cantitatea/ si filtru ca sunt total pe dinafara..multumesc.

Relantiul trebuie sa fie la 1300 reglat cu motorul incalzit (peste liniuta aia C). Este un fel de robinet galben sub rezervor, e destul de greu de ajuns, dar dupa ce stii unde e, e usor. Iti infigi degetele pe acolo si misti de el....apoi vezi tu sa fie cam intre 1000 si 1500, cam pe la jumate, adica 1300 :moto:

Ulei MOTUL 7100 am bagat si eu si nu am probleme. Ia-ti un bidon de 4L, ca iti trebuie 3,8L de fapt, si poate iesi mai ieftin. Schimba si filtrul de ulei neaparat, si asa e ieftin (30 lei). Nivelul de ulei verifica-l cu joja neinfiletata, ca asa zice manualul

Verifica si filtrul de aer (dupa manual) si daca e murdar schimba-l.

Asa-i ca iti cumperi crash-paduri? Nu fa imprudenta sa nu iti cumperi daca nu ai. Costa 50-100 de euro dar te salveaza de la multe pagube materiale

Daca faci rost de manual de service, poti sa faci tu treburile astea simple fara sa mergi la mecanic (schimb ulei si filtru, schimb filtru de aer, schimb bujii, spalat, uns, intins lant etc.)

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare!

 

Am 2 intrebari.

1. La cati km va schimbati uleiul la viespe?

2. De unde as putea sa-mi cumpar/comand si eu un bidon de ulei MOTUL 7100 10W40 si un filtru de ulei KN si cam cat ar costa?

 

cred ca sunt 3 intrebari :moto:

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri.

1.relantiul nu trece de 1000 nici cu motorul cald e pe la vreo 900 si se cam opreste motorul,

2. mi-am facut deja comanda de filtru de ulei de pe louis, pacat ca n-am facut si pentru filtru de aer

3. crash paduri n-am gasit pe louis, stiti un magazin de unde as putea lua? daca are pe louis si n-am gasit eu , dati-mi si mie un cod va rog.

4. in seara asta ma duc sa incerc s-o reglez si sa dau ateva ture prin poligon :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca nu e bine reglat relantiul. Nu e nici o problema, se regleasa simplu de la robinetul ala de sub rezervor.

Uitati ce galerii murdare aveam inainte si cum arata acuma. Aceleasi galerii, doar ca curatate cu o pasta alba ieftina (20 lei tubul). Nu ma gandeam ca se pot curata.

post-18620-1217324659_thumb.jpg

post-18620-1217324704_thumb.jpg

post-18620-1217325188_thumb.jpg

post-18620-1217325308_thumb.jpg

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

honda hornet este o motocicleta brutala!

 

:moto: eee, hai, sa nu exageram! poate daca e vorba de cea de 900, desi nici asta nu te surprinde, datorita injectiei, care face acceleratiile si reprizele mai liniare. un pic brutala e asta (de altfel , asa se si numeste):

post-5880-1217328300_thumb.jpg

post-5880-1217328342_thumb.jpg

 

am ajuns la 25 de mii cu hornetul meu 900, nu am nimic sa-i reprosez. cel mai mic consum 4,9%. consum mediu la touring cu vitezele legale: 5,5 %. i-am pus un ghidon mai larg de la valter moto (aluminiu), alte oglinzi, crash-paduri rizoma, un parbriz (nu e in foto asta), cam atat deocamdata.

post-5880-1217328863_thumb.jpg

 

avem 2 horneturi 600 pe stoc de vanzare, nerulate in tara, proaspat aduse din Italia, unul negru, unul albastru,cele mai bune preturi 0721210461.

 

 

In alta odine de idei: atat noul hornet de 600 (cel ce se fabrica din 2006), cat si noul hornet mare (cb1000r) sunt din cale-afara de urate :ok: injurati-ma dar asta e parerea mea, e forum de discutii & pareri. astea noi sunt numai exercitii de design, sunt modele scremute datorita nevoii de a veni cu ceva nou. farul motocicletei trebuie sa fie rotund, asa cum a fost de cand s-a inventat motocicleta, zeci si zeci de ani la rand. nu e un desen natural, care sa placa ochiului. cand le vezi venind din fata (in Italia e plin de ele), nu stii daca e scuter sau motocicleta. nici din spate sau lateral nu arata bine. daca vrei sa-ti iei o honda care arata ca o motocicleta, se pare ca trebuie sa te uiti dupa cb 1300.

Editat de partizan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum se numeste pasta care ai folosit-o la galerii?

Pasta se numeste Autosol Metal Polish, e ca un tub de pasta de dinti, dar e adusa din Austria. Trebuie sa freci destul de mult pana stralucesc galeriile, mai ales prima data, dar merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Partizan chiar puteti sa va luati motociclete, eu de la el o am si sunt foarte multumit de ce am cumparat, nu am avut absolut nici o problema cu ea, merge de rupe si acum si eu chiar am tras de ea.

Partizan (Andrei) este un tip foarte serios si de cuvant dar de asemenea este si un negociator destul de abil:).

Pacdat ca acum am rezervorul busit la ea si nu stiu de unde sa fac rost de altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasta se numeste Autosol Metal Polish, e ca un tub de pasta de dinti, dar e adusa din Austria. Trebuie sa freci destul de mult pana stralucesc galeriile, mai ales prima data, dar merita

de unde ai luat respectiva pasta?

acum am vazut ca ai scris ca e adusa din audtria....:moto:)deci pe la noi nu ai vazut?

Editat de ryco78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde ai luat respectiva pasta?

acum am vazut ca ai scris ca e adusa din audtria....:moto:)deci pe la noi nu ai vazut?

 

Am folosit si eu mult pasta respectiva, in Sibiu am gasto la toate magazinele de scularaie, vopsele , sirme , etc ... chiar e f buna, sa vezi cum face un bloc motor de aluminiu deti faci freza in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi...

 

1. La cati km va schimbati uleiul la viespe?

2. De unde as putea sa-mi cumpar/comand si eu un bidon de ulei MOTUL 7100 10W40 si un filtru de ulei KN si cam cat ar costa?

 

Multam anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms frumos baieti,am sa caut sa vad ce gasesc prin bucuresti!

@omunegru -gasesti peste tot pe net si ulei si filtre eu am luat direct de la honda cand am facut revizia! din cate stiu schimbul se facem cam la 5000 dar nu sunt f sigur asa ca daca e cineva sa ma contrazica....

uleiul e cam 400 000 /l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca nu e bine reglat relantiul. Nu e nici o problema, se regleasa simplu de la robinetul ala de sub rezervor.

Uitati ce galerii murdare aveam inainte si cum arata acuma. Aceleasi galerii, doar ca curatate cu o pasta alba ieftina (20 lei tubul). Nu ma gandeam ca se pot curata.

salut spune-mi si mie daca ai dat galeriile jos de pe motocicleta pt a le curata si daca ai frecat doar cu o carpa sau cu vreo perie speciala ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,si eu stiu tot asa,la 5000 km ar trebui schimbat uleiul.

Alta chestie,eu am relantiul putin mai mare,in jur de 1600 rpm,m-am uitat in manual unde e robinetul ala galben,dupa ce am tot "studiat" pe sub ea l-am si gasit in sfarsit dar al naibii dak pot sa ajung cu degetele la el.Ma gandesc : trebuie dat jos ceva ca sa ajungi la robinetul asta buclucas?E vreo problema dak relantiul e la 1600,se buleste ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,si eu stiu tot asa,la 5000 km ar trebui schimbat uleiul.

Alta chestie,eu am relantiul putin mai mare,in jur de 1600 rpm,m-am uitat in manual unde e robinetul ala galben,dupa ce am tot "studiat" pe sub ea l-am si gasit in sfarsit dar al naibii dak pot sa ajung cu degetele la el.Ma gandesc : trebuie dat jos ceva ca sa ajungi la robinetul asta buclucas?E vreo problema dak relantiul e la 1600,se buleste ceva?

nu se "buleste" nimic doar ca iti consuma mai mult. nu are cumva robinetul ala in cap locas pt surubelnita? majoritatea asa au, sa-l poti regla usor.

 

p.s.: regleaza-l la 1300rot/min :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...