Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

merci pt. sfaturile tehnice.

vitaminele nu cred ca isi mai fac efectul la virsta mea. :)

 

g_unit_is_50: ti-am vazut anuntul; e tentant dar inca nu am sarit de pragul psihologic de 3000euroi pt. motor si oricum mai am de asteptat pt. carnet

Editat de mip0s
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare tutuor posesorilor de hornet,

 

Acu ceva vreme am intrat si eu pe acest topic si spuneam ca imi iau un hornet, in sfarsit il am in garaj cu numere provizorii, astept inmatricularea saptamana viitoare, si in 2 saptamani sper... sa vina si carnetul.

Din pacate nu stiu mare lucru despre hornet, ma refer la detalii tehnice, cele de baza ulei, filtru, benzina etc. si v-as fi recunoscator daca mi-ati da cateva sfaturi si indrumari legat de motor.

 

Merci mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch:

 

Salutare!

 

Din semnatura reiese ca iti doareai un Vstrom :what:

 

Hornetul este relativ simplu, atata timp cat motorul toarce bine... sti sigur ca nu sunt probleme. Oricum... este o HONDA!

Tot ce trebuie sa te asiguri sunt urmatoarele:

- Nivelul de lichid de racire (pt ca se cam incinge bestia asta)

- Presiunea in roti... mai nou am aflat ca trebuiesc facute beton. 2.6 fata, respectiv 2.9 spate.

- Nivelul de ulei (se masoara ca moto stand rificata, nu pe gheara, bagi joja fara sa infiletezi. Asta dupa 2 minute de repaos al motorului . Tipul uleiului recomandat de mama lui este 10W40 dar este mai mult pt frig, vara nu te sfii sa-i bagi un 10W50 sau 15W50 ca se face precum ceaiul pe caldurile alea de la semafor la semafor)

- Lichidulde frana din rezervoare (am vazut ca tinde sa influnteze calitate franei intr-o mica masura precum si calitatea/vechimea lui.)

- Benzina, nu face figuri ( 95 fara plumb merge bine. E bine sa nu umpli rezervorul full pentru ca tinde sa se incinga si acumuleaza presiune in el ci pana in buza gatului care coboara in el.)

- Daca iti este mila de el, lasa-l sa se incalzeasca corespunzator inainte de drum in functie de vreme.

 

Pentru chesti mai complicate las expertii sa detalieze...

Apropos, am un discuri de ambreaj de vanzare, noi noutze :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult pentru sfaturi,

Da, dupa semnatura voiam un v-strom. Stii cum e la inceput cauti tot felul de motoare, nu ai o idee despre ce anume vrei, numai ca vrei, si incepi sa dai search pe net dupa motoare. Si atunci incep sa apara optiunile.

Si pana la urma m-am oprit la hornet.

Motorul, dupa spusa vecinilor mei din giulesti, care se ocupa cu asa ceva, si care m-au si ajutat la descarcatul lui, si au "stat cu urecehea la cum suna" mi-au spus ca e super, ca suna excelent. Pentru mine, care sunt incepator, nu inseamna mare lucru, dar ii cred pe ei, ca se pricep, cu asta se ocupa.

E un hornet din 2002, 9800 km si cred, ca l=am luat la un pret bun, 3500 de euro, din germania.

 

Merci mult pentru sfaturi, si spr ca nu o sa va suparati daca o sa va mai pun diverse intrebari legate de motor.

 

 

--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 21:22 -------------
Scuze am uitat sa pun poze cu el.

post-21363-1189275740_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult pentru sfaturi,

Da, dupa semnatura voiam un v-strom. Stii cum e la inceput cauti tot felul de motoare, nu ai o idee despre ce anume vrei, numai ca vrei, si incepi sa dai search pe net dupa motoare. Si atunci incep sa apara optiunile.

Si pana la urma m-am oprit la hornet.

Motorul, dupa spusa vecinilor mei din giulesti, care se ocupa cu asa ceva, si care m-au si ajutat la descarcatul lui, si au "stat cu urecehea la cum suna" mi-au spus ca e super, ca suna excelent. Pentru mine, care sunt incepator, nu inseamna mare lucru, dar ii cred pe ei, ca se pricep, cu asta se ocupa.

E un hornet din 2002, 9800 km si cred, ca l=am luat la un pret bun, 3500 de euro, din germania.

 

Merci mult pentru sfaturi, si spr ca nu o sa va suparati daca o sa va mai pun diverse intrebari legate de motor.

<small>--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 21:22 -------------</small><br/>Scuze am uitat sa pun poze cu el.

 

 

L`ai luat lovit si l`ai facut tu ? sau a fost lovit si facut de cei din germania ? din cate vad eu a fost sigur cazut.. scaritze spate lipsa,scaritza fata cipita..galeria indoita,vopseaua schimbata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, 9800km, dupa cum arata galeriile nu prea cred dar sa-l folosesti sanatos. al meu l-am luat la 16 000km si aratau mult mai bine galeriile. grija cu el ca ii destul de nervos pt un incepator.

bafta

Editat de go_cows
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru urare,

 

g_unit_is_50: asa l-am luat din germania. Asta a fost si prima mea intrebae, daca nu cumva a fost accidentata rau si i-a tras ala o vopsea, dar ala mi-a zis ca vopseaua a schimbat-o imediat ce a cumparat-o. Am vazut si eu ca lipsesc scaritele si c asunt indoite galeriile. Acuma ce sa zic... am luat-o, merge... baietii din giulesti au zis ca e ok... cum mi-o fi norocul. Sper s anu am probleme cu ea.

Cat despre cei 9800 de km, cine poate sti cat are exact?

Si am intels ca dupa 7-8 000 de turatii e destul de nervoasa.

Inca o data merci pentru sfaturi si urari.

 

Vasile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine la 24.000 de km galeriile arata ff bine nu is colorate deloc.. sa speram ca nu ai probleme cu ea :) kilometri..pute`au sa nu dea nici aia asa mult inapoi..9.000 de km pt un motor din 2002 e prea putzin

eu am facut in 3 luni 5.000 de km Asfalt Uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut.

Am o nelamurire. Am ajuns acasa si cand am oprit motorul se auzea zgomot de apa bolborosind ca si cum ar fierbe. Ridic saua si intr-adevar in bidonasul de lichid de racire erau bule mici ca si cum ar fierbe (nu a dat pe afara) si bidonul era foarte fierbinte. Asta dupa o zi de mers prin Bucuresti. Mentionez ca indicatorul de temperatura era cu o liniuta mai sus de jumatate.

E normala chestia asta sau nu?

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat si la mine aceeasi chestie! Se pare ca sunt ceva probleme de racire la Hornet! Se incinge ca turbatul! mie mai imi da afara pe la supraplin lichid de racire daca merg mult in oras cu ea! Stii cumva de cand nu a mai fost schimbat lichidul de racire la tine??? O data la 2 ani se schimba si se face aerisirea sistemului de racire!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Lichidul sincer nu stiu cand este schimbat ultima oara ,doar am mai completat un pic la el (nu am pus peste limita). De dat pe afara nu mi-a dat niciodata. Bidonasul e complet uscat. Ma gandeam sa fac o curatare totala a circuitul si dupa aia sa vad cum se comporta. Daca face la fel..... :) Poate o fi de la termostat care intra in functiune prea tarziu?

 

PS: ma gandesc ca maine la miting o sa fiarba saraca... :lol:

Editat de motociclist forumist nevorbaret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma inscriu si eu pe aici, cam tarziu dar...

 

Hornetica 2003 luata din iulie. Nu am ce ii reprosa decat ca nu isi schimba singura cauciucurile cu unele noi. :moron:

 

Cica e furca moale (se simte in curbe mai ales daca nu e asflatul neted), vreau sa ii schimb uleiul. Ala de 10 sau de care? Marca conteaza? La cb am pus motorex si a fost ok

 

Cu privire la fixul meu cu motorete rosii am renuntat si am preferat an, stare excelenta, km putini, chiar daca e gri mat :finger:

 

Iaca cateva pozne.

post-1697-1190788889_thumb.jpg

post-1697-1190788921_thumb.jpg

post-1697-1190788947_thumb.jpg

Editat de ninja_skija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Ninja, e frumusica foc Hornetica.

Si lasa ca nu are nimic ca e gri-mat, mie chiar imi place mai mult decat rosie.

Si ca sfat, tine suportul ala de top-case pe ea, nu il da jos.

Eu am unu aproape identic si mi-a salvat codita la o cazatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

 

Dupa o mare pauza pe acest site, intru si eu acum, si ma bucur sa vad ca sunt destui posesori de honda hornet.

E frumoasa foc hornetul gri, eu am unul la fel, gri mat, si am stat ceva cu el pana l-am inmatriculat, dar acum sunt cu el in regula. Luni dau examen pentru A, sper sa nu am probleme, si sper sa ne vedem si sa ne cunoastem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai benzina e in jur de 3.4 ron/litru.

piesele incep de la 2-3 euro (un capacel de plastic) pana la mii de euro (cutia de viteze, bord, furca, carburatoare).

partea buna e ca reprezentanta honda iti aduce ce vrei tu in maxim 10 zile.

 

Kuxi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kuxi mi-ai luat vorba din gura.

Cu completarea ca daca nu te dai cu ea nu costa aproape nimic.

Death Strike- acum pe bune, daca vrei un raspuns serios detaliaza si tu ce vrei sa stii exact, fiindca nu o sa se apuce nimeni sa scrie sute de randuri cu tot ceea ce ar putea fi cumparat si ar costa la on Hornet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...