Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Am botezat viespea! Ieri am iesit pentru prima data impreuna, pe pista Amkart. Vremea a fost superba, soarele sus pe cer, pista libera. Ceea ce s-a inamplat nu pare cine stie ce pentru voi, cei cu experienta, dar pentru mine a fost genial. :lol: Pun si cateva poze:

 

post-39285-1258283940_thumb.jpg post-39285-1258283978_thumb.jpg post-39285-1258284011_thumb.jpg post-39285-1258284038_thumb.jpg

 

post-39285-1258284089_thumb.jpg post-39285-1258284122_thumb.jpg

Frumoase pozele! Stai sa vezi cum e cu asfaltul incins sub gume "coapte" :lol: , dar asta la anu ca acum vremea rece nu ne ajuta. :)

Sa ne vedem sanatosi la primavara!

Mesaj completat

...abia astept sa ne spui impresii dupa ce incepi sa ii simti anumite limite... :P

Dupa ce ii simte limitele ne va spune ca vrea CB1000R sau ceva mai mare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ti-ai ales un loc bun unde sa testezi Hornetul...usor usor ai sa ajungi la alt nivel de inclinare. Eu prima tura de curbe am facut-o pe Cheia, unde am realizat ca e alta poveste fata de enduro. Pe amkart primele 3-4 ture, prima oara, am fost extrem de cuminte pentru ca aveam o teama, apoi usor usor am inceput sa ma aplec cat ma simteam eu safe. Amuzant a fost cand am dat cu varful cizmelor de asfalt intr-o curba si m-am speriat :lol: apoi am inteles ca ala e primul pas, next time am sa o inclin mai mult si mai bine. Insa consider ca vremea nu mai e chiar potrivita pt dat pe circuit, mai ales daca nu ai cauciucurile potrivite.

Oricum succes in continuare si abia astept sa ne spui impresii dupa ce incepi sa ii simti anumite limite... :P

 

nu prea ai ce cauta cu varful cizmelor pe asfalt,asta inseamnad cam tot timpul ca ai pozitia gresita a talpilor pe scarita("picioare de rata").varfurile talpilor trebuie sa stea pe scarita,cu varful scaritei intre degetele 1-2.eventual atingi cu palpatoarele de la scarite,ori genunchii pe jos.nu cu varful cizmei,chestie care pe langa ca nu e corecta e si foarte periculoasa.jus a piece of advice :lol:

Mesaj completat

Sunt constient ca mai am foarte multe de invatat, la fel cum sunt constient ca modul in care am mers ieri o sa se schimbe drastic peste cateva luni. Totusi, nu am avut nici o problema si de aia sunt incantat.

 

BRAVOOOOOO :) ......si la mai mare,baga kilometrii cand incepe urmatorul sezon si cu putin noroc,sper sa ajung in primavara la bucale(SMAEB) cu motorul gata pregatit,si ma bag si eu la vreo 2 ture pe amckart,ca imi place si mie si la hornetzica pe acolo :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea ai ce cauta cu varful cizmelor pe asfalt,asta inseamnad cam tot timpul ca ai pozitia gresita a talpilor pe scarita("picioare de rata").varfurile talpilor trebuie sa stea pe scarita,cu varful scaritei intre degetele 1-2.eventual atingi cu palpatoarele de la scarite,ori genunchii pe jos.nu cu varful cizmei,chestie care pe langa ca nu e corecta e si foarte periculoasa.jus a piece of advice :P

:crack: Stai linistit stiu cum se tine piciorul pe scarita pe curbe :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Stai linistit stiu cum se tine piciorul pe scarita pe curbe :)

 

din moment ce ai zis ca ai auzit ca ala e primul pas(varfurile cizmelor pe jos),nu prea m-am gandit la asta :P ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma inclin eu prea tare, dar o data am atins cu varful cizmei asfaltul....tot din cauza ca nu tineam corect picriorul. Corect e cu varful pe scarita...cel putin asta e tehnica de circuit.....se transmit mai putine vibratii intre corp si motocicleta pt ca glezna e ca inca un fel de amortizor in plus, plus ca nu atingi pe jos.

Pozitia cea mai buna e cea din poze, se castiga titluri mondiale cu ea :crack:

post-18620-1258297434_thumb.jpg

post-18620-1258297448_thumb.jpg

post-18620-1258297463_thumb.jpg

post-18620-1258297495_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma inclin eu prea tare, dar o data am atins cu varful cizmei asfaltul....tot din cauza ca nu tineam corect picriorul. Corect e cu varful pe scarita...cel putin asta e tehnica de circuit.....se transmit mai putine vibratii intre corp si motocicleta pt ca glezna e ca inca un fel de amortizor in plus, plus ca nu atingi pe jos.

Pozitia cea mai buna e cea din poze, se castiga titluri mondiale cu ea :)

 

corect.....chestia cu piciorul(rossi style) ajuta fff mult...DAAAAR,asta se face inainte de curba,nu IN curba :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai Rossi face asta (desi pe el l-am vazut prima data facand)...si Stoner si Lorenzo si Pedrosa (numai ca el nu ajunge cu piciorul jos ca ii prea mic :crack: ), doar ca pozele cu Doctorul au fost cele mai usor de gasit. Oricum era in gluma, nu se face asa ceva pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tineam piciorul ok pe scarita, nu imi explic cum am atins, dar ma intreb de ce mai exista atunci sliderele acelea la cizme (nu stiu cum se numesc)...In fine, m-ai inteles gresit daca tu crezi ca asta il consider primul pas. Primul pas adica sa imi revin dupa micuta sperietura si sa realizez ca pot sa ma las si mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai Rossi face asta (desi pe el l-am vazut prima data facand)...si Stoner si Lorenzo si Pedrosa (numai ca el nu ajunge cu piciorul jos ca ii prea mic :lol: ), doar ca pozele cu Doctorul au fost cele mai usor de gasit. Oricum era in gluma, nu se face asa ceva pe strada.

 

ziceam rossi style ca lui ii sta cel mai bine...fac absolut toti aproape treaba asta.......cum sa nu se faca pe strada?ba chiar ca ajuta in unele momente crede-ma :lol: ....teoretic nu tre sa ajungi sa ai nevoie de aceasta miscare,dar in anumite situatii prinde foarte bine sa stii sa o faci...ca desi pare o chestie simpla,nu e asa usor.....been there done that :crack:

Mesaj completat

Tineam piciorul ok pe scarita, nu imi explic cum am atins, dar ma intreb de ce mai exista atunci sliderele acelea la cizme (nu stiu cum se numesc)...In fine, m-ai inteles gresit daca tu crezi ca asta il consider primul pas. Primul pas adica sa imi revin dupa micuta sperietura si sa realizez ca pot sa ma las si mai mult.

 

nu era vb de criticat sau altceva.....era doar discutie.....sorry daca te-am deranjat :) .....nu a fost cu rea-intentie sau ceva,doar imi dadeam si eu cu parerea legat STRICT de ce ai scris...iar cat despre atinsul cu VARFUL pe jos,nu atingi decat daca tii gresit......cu semi-profilul cizmei sa zic asa,sau lateralul mai atingi RAR,dar nu cu VARFUL.aia e greseala clara..sper sa intelegi ca e doar o discutie sa nu o iei ca pe o ofensa sau altceva,nu e nici pe departe cazul :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha am descoperit greseala in exprimarea mea, varful e incorect spus, pe cizma am atins in lateral, pe la degetul mic aprox. Cu varful nu vad cum as fi putut atinge :)

 

asha da :P .......se poate si cu varful,si cu lateralul si cu calcaiul daca are cineva de gand(si curaj) sa le incerce pe toate...... :crack:

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha am descoperit greseala in exprimarea mea, varful e incorect spus, pe cizma am atins in lateral, pe la degetul mic aprox. Cu varful nu vad cum as fi putut atinge :crack:

Ba cu varful ai atins, tineai si o creta intre degetzele. Te-am vazut eu, desenai pe Amkart :)

 

Joke!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba cu varful ai atins, tineai si o creta intre degetzele. Te-am vazut eu, desenai pe Amkart :lol:

 

Joke!

Flower power :) :crack:

Mesaj completat

Si ca sa fiu ontopic, mama lor de holsuruburi...fix in cauciucul spate trebuia sa se infiga. Am facut pana cu un kit de pana, si acu arata de parca am trecut peste un kktzel si a ramas lipit de cauciuc...Macar sper sa tina si sa nu imi scape aerul.

Tare bine o fost iar pe motorul meu dupa 3 saptamani...:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce noroc pe voi,cei care aveti viespi functionale...eu nu am mai scos-o la aer de mai bine de o luna si va mai sta inca 4 luni....pfuuuu:(

 

Flower power :) :crack:

Mesaj completat

Si ca sa fiu ontopic, mama lor de holsuruburi...fix in cauciucul spate trebuia sa se infiga. Am facut pana cu un kit de pana, si acu arata de parca am trecut peste un kktzel si a ramas lipit de cauciuc...Macar sper sa tina si sa nu imi scape aerul.

Tare bine o fost iar pe motorul meu dupa 3 saptamani...:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flower power :) :crack:

Mesaj completat

Si ca sa fiu ontopic, mama lor de holsuruburi...fix in cauciucul spate trebuia sa se infiga. Am facut pana cu un kit de pana, si acu arata de parca am trecut peste un kktzel si a ramas lipit de cauciuc...Macar sper sa tina si sa nu imi scape aerul.

Tare bine o fost iar pe motorul meu dupa 3 saptamani...:lol:

Tine kktzelul ala pana schimbi cauciucul. Mai stii la Breaza ca eram cu un cui in roata spate si ma agitam pe acolo cine are/cine n-ar kit de pana. Si acum are snurul ala in ea si e ok. Cred ca si la primavara o sa se mai vada din snurul ala - iesit in afara, ca la mine abia s-a dus dupa 1000 de km, si asta cand inca mai era aderenta si asfaltul cald, la tine o sa se toceasca mai greu.

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce noroc pe voi,cei care aveti viespi functionale...eu nu am mai scos-o la aer de mai bine de o luna si va mai sta inca 4 luni....pfuuuu:(

 

 

:crack:) Am si io coleg de suferinta.

Abia astept sa ma inoiesc in primavara. Si ma ambitionez sa vin cu Georgian la BM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) Am si io coleg de suferinta.

Abia astept sa ma inoiesc in primavara. Si ma ambitionez sa vin cu Georgian la BM.

 

asa asa..oameni ambitiosi,pe motoare frumoase,la chef la baia mare :crack: ...combinatia perfecta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e, noi sa fim sanatosi, Ideea ce ma oftica e ca am cauciucuri aproape noi :)

Si cu dop tot noi sunt, dar daca vrei sa ai siguranta, desi nu vor fi probleme cu snurul ala, poti pune un petec prin interior si atunci asfalt curat sa fie :crack:

Apropo, ce gume ai pe ea? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu mare placere am sa onorez cu prezenta :)

placerea va fi de partea mea.....abia astept primvara sa ne adunam toti aici sa deschidem cum se cuvine sezonul,intr-o locatie minunata,viespari din toate colturile tarii :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu dop tot noi sunt, dar daca vrei sa ai siguranta, desi nu vor fi probleme cu snurul ala, poti pune un petec prin interior si atunci asfalt curat sa fie :crack:

Apropo, ce gume ai pe ea? :P

Iti spun cand ajung acasa, la Bucuresti. Mereu uit...:) Eu cand ma intorc am chef de putina plimbare, se mai baga cineva? Un giurgiu ceva nush...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...