Sari la conținut

E Buna Rs125 Pentru Mers Distante?


Postări Recomandate

Urmeaza sa imi vina si mie RS-ul 125.Tipul de la care o iau e un prieten bun din Craiova si mi-a spus ca a plecat din Craiova cu inca unul in spate si dupa ce i-a dat forja vreo 40km i-a cedat ambreiajul,desi motorul era nou, :rolleyes: si din punctul lui de vedere nu e buna de drum lung.Deci intrebarea mea este...chiar nu poti sa o iei la un drum mai lung de 100Km?ca ar fii si pacat sa o iau si sa ma trezesc ca imi cade cate ceva in drum spre Constanta sau unde oi vrea eu sa merg.Bineinteles ambreiajul l-a schimbat dupa numeroase peripetii pe la dealer ca pana la urma l-a cumparat din banii lui si nu a mai asteptat sa ii aduca bagabontii aia altu nou si de atunci nu a mai parasit orasul cu ea de frica sa nu repete patania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai daca omu a mers in forja 40de km si cu 2 pe ea mi se pare chiar normal...rs are viteza de croaziera undeva pe la 120km/h ,cu 2persoane chiar mai putin...daca gresesc rog pe ceilalti sa ma corecteze...

Editat de bodho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

dat fiind ca e motor mic si turat zic io ca la distante mari sa fie menajat, adica 100 kmph viteza de croaziera si in depasiri forja! :bounce:

 

p.s. mi se pare si normal sa iti cada cate ceva pe la orice motor daca il tii 40 de km numai in forja si atat! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am mers 120 de km numai la 140 bineinteles si cu cateva reduceri aaaaaa si nu a fost 1 drum au fost vro 20 cred in rest mergeam cu 110 la drum si fostu rs al meu era din 98 cu 22000km io cred ca astia de strica ambreiajuri la moto noi sunt prosti rau

Editat de rss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bleah ...aia mi-au zis ca intrase apa pe la nuj ce panarame ...(nu am recunoscut pe moment dar am fost odata la un prieten la sat si am intrat pe niste drumuri mocirloase unde mi-a si ramas ..si va dati seama ce cox i-am dat ca sa o scot :rolleyes:) plus ca ambreiajul a cedat pe o rampa cam 35-40% daca apreciez bine la plecare de pe loc cu o alta persoana in spate ..o plecare care am vrut sa o fortez :bounce:)plus ca in noaptea aia am facut vreo 4 drumuri de 30-40 km dus intors la vitezaq maxima ...care in ciuda la ce spune toata lumea era cam 160 cu 2 persoane pe ea ...oricum nu e buna de viteza ..pe drumurile noastre dar drumul craiova pitesti e bestial ...nu are pic de denivelare pe el :crack: ala cere putina viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am facut 6.000km cu Aprilia RS50, 50% pe drumuri lungi (cel mai lung drum a fost Azuga - Transfagarasan - Bucuresti ; 11 ore!! in sha cu mici pauze), motorul n-a avut absolut nimic de comentat la faza asta, n-a avut nici o problema ulterior.

 

Esential este sa nu-l fortezi (cum zici tu, motor dus la maxim - forja - cu 2 persoane, e normal sa se intample ceva). Eu il tineam in 9500-10000 de ture, 80-90km/h in tr.6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si 10 000 de ture nu e forja?

eu zic ca merge fara probleme undeva pe la vreo 6 mii (la rs ma refer)..la turele astea ar trebui sa aiba aprox 100 - 100 si cevakm/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii mult 10.000 pt rs 50. face urat :rolleyes: eu prin oras nu ii dau mai mult de 7000 in a patra, a cincea... 7000 in a sasea ajunge la 90 la ora si urca.. nu cred ca ar avea probleme 125 la drum lung daca il ti la 8000 maxim 9000 de ture. probabil si mai mult, dar ce rost are sa il forjezi aiurea..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vorba aia, sa aiaba tata bani, ca in rest se rezolva...

Da?..de unde ai aflat ca a cumparat tata Rompetrol-ul?ia uite dom'ne si eu care credeam ca e un secret :rolleyes:)...nu e frumos sa vb in necunostinta de cauza ..asa ca fapt divers afla ca sunt plecat de acasa de cam 6 ani din care in ultimii 3-4 m-am intretinut singur asa ca ciocu mic dom'ne

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bleah ...aia mi-au zis ca intrase apa pe la nuj ce panarame ...(nu am recunoscut pe moment dar am fost odata la un prieten la sat si am intrat pe niste drumuri mocirloase unde mi-a si ramas ..si va dati seama ce cox i-am dat ca sa o scot :rolleyes:) plus ca ambreiajul a cedat pe o rampa cam 35-40% daca apreciez bine la plecare de pe loc cu o alta persoana in spate ..o plecare care am vrut sa o fortez :bounce:)plus ca in noaptea aia am facut vreo 4 drumuri de 30-40 km dus intors la vitezaq maxima ...care in ciuda la ce spune toata lumea era cam 160 cu 2 persoane pe ea ...oricum nu e buna de viteza ..pe drumurile noastre dar drumul craiova pitesti e bestial ...nu are pic de denivelare pe el :crack: ala cere putina viteza

Pai acuma zici mai...io n-am pus in ecuatie si faza cu mlastina,ma gandeam ca nu duce motorul drum lung din fabrica,si voiam sa ma lamuresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu motoru weekendu trecut din Ploiesti pana in Mamaia(300km) si nu a patit nimic.Chiar mi se pare ca merge mai bine :bounce:.

L-am tinut tot drumu cam in treapta a 6-a pe la 7-8 mii de ture si eram si cu pasager si cu ceva bagaje.

 

Uitati si o poza de pe drum(cititi pe panoul ala :rolleyes: )

post-2869-1152130105_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu motoru weekendu trecut din Ploiesti pana in Mamaia(300km) si nu a patit nimic.Chiar mi se pare ca merge mai bine :crack:.

L-am tinut tot drumu cam in treapta a 6-a pe la 7-8 mii de ture si eram si cu pasager si cu ceva bagaje.

 

Uitati si o poza de pe drum(cititi pe panoul ala :bounce: )

am si eu poza facuta tot acolo dar nu o gasesc..caterinca :crack:

 

ii mult 10.000 pt rs 50. face urat :crack: eu prin oras nu ii dau mai mult de 7000 in a patra, a cincea... 7000 in a sasea ajunge la 90 la ora si urca.. nu cred ca ar avea probleme 125 la drum lung daca il ti la 8000 maxim 9000 de ture. probabil si mai mult, dar ce rost are sa il forjezi aiurea..?

ai un stil de mers de ma apuca cascatu` ... mai bine ramaneai la bicicleta ceva.. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam ce tuning se poate face la un RS-125 asa ca sa mearga la vreo 200(bineinteles dupa ce a fost facut talonul pe 11 Kw)???daca se poate...oricum nu o sa merg eu cu viteza aia dar asa sa mai dai o raita pana mai sus cand e liber pe drumul spre mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam ce tuning se poate face la un RS-125 asa ca sa mearga la vreo 200(bineinteles dupa ce a fost facut talonul pe 11 Kw)???daca se poate...oricum nu o sa merg eu cu viteza aia dar asa sa mai dai o raita pana mai sus cand e liber pe drumul spre mare...

 

singurul tuning ca sa mearga rsu cu 200 e urmatoru : pui anunt pe bikeshop ca-l vinzi...cu banii primiti pe el mai pui u ceva si iti iei unu mai mare....hai ma ce dreq...cum sa-i dai 200 la un rs... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

de prins poate sa prinda si mai mult, intrebarea e cat te tine! :rolleyes:

 

@harnigan: normal ca merge mai bine moto dupa un drum mai lung, se mai curata si el! :bounce: serios! se mai curata putin de calamina pistonu' si chiulasa, toba... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam ce tuning se poate face la un RS-125 asa ca sa mearga la vreo 200(bineinteles dupa ce a fost facut talonul pe 11 Kw)???daca se poate...oricum nu o sa merg eu cu viteza aia dar asa sa mai dai o raita pana mai sus cand e liber pe drumul spre mare...

 

kit 150+ evacuare klumea+gaz>98.

la drum lung merge, da, parerea mea ca e cam incomoda, ca orice moto de vit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: In afara de cativa oameni,restul ati fost cam prastie....io am deschis topicul cu o intrebare si se ajunge la tuning...no offence dar....este topic special destinat cu intrebari si opinii in privinta asta.Multumesc celor care mi-au raspuns la intrebare, si astept cu sufletul la gura sa mi se indeplineasca in sfarsit visul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...