Sari la conținut

IMZ M72


valicaddy
 Share

Postări Recomandate

am auzit si eu cu motorina, ultima oara intr-o benzinarie in Buc, un student din Kazahstan aflat aici la studii la petrol si gaze m-a luat pe romaneste ca are si el acasa 2 Urale, si el baga si motorina in ele.

 

In schimb am avut si eu in Nipru MT10-36 motorina ramasa la fundul rezevorului de la fostul proprietar, si cum nu mai aveam benzina facea ca dracu scotea scantei. Problema este ca nu se amesteca cu benzina cum trebuie. Parerea mea este sa nu va jucati cu motorina, mai ales nu la motoare cu compresie cum e Niprul. Hai la M72 sau K cu un raport real de sa zicem 5:1 o mai merge. Dar nu arde deloc la fel, merge mai prost.

 

In manualul original de BMW R12 scrie clar ca se baga ulei in benzina, 1%. Si pe atunci era benzina de 60...

 

Pistoanele se belesc la M-uri si K-uri si Urale de la porcariile de carburatoare K301 si K37, care pe langa ca, consuma sunt vechituri de tre sa le planezi flansele, curg, sunt ultimele jafuri, nici nu le poti regla sa mearga bine pe o plaja mare de turatii, te trezesti ca o dai pe sarac, si da gaura. Cu K68-uri in mijlocul Bucurestiului dupa 2 ore! de mers cu atasul in coloana si nu da semne de nici un fel de calare. Ocazional mai arunc un dop de ulei in rezervor, restul si-l ia el singur de pe langa segmenti si supape ;).

 

<small>--- Mesaj completat în 24 Oct 2007 23:41 -------------</small><br/>Dany, ai o contributie f interesanta la coltul comunistelor, tine-o tot asa.

Daca poti scrie si tu preturile reale ca listala piese cum le-ar cumpara Gaspar sau Tunaru de la rus. Gaspar de exemplu vinde orice cablu la Nipru cu 5 Ron aici. In Galati cumperi cauciucul pe 19 cu 80Ron. Si eventual niste nr de contact ale ucrainienilor sau rusilor, ca s-o gasi cineva sa stie limba lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din manualul lui Meyer: "Calamina paote fi inlaturata si fara a demonta chiulasa, dizolvand in benzina camfor, in proportie de 5g la fiecare L de benzina, Dupa parcurgerea cu un astfel de combustibil a unei distante de 300-500km, calamina dispare. Alt procedeu de inlatuarea a calaminei este de a picura apa in camera de amestec a carburatorului,, operatie greu de efectuat, mai ales la motociclete."

Despre ultima metoda ea se poate aplica prin pulverizare cu un spray ca de geamuri direct in admisia de carburator cu un motor incins bine, si cu galeria de filtru scoasa. In camera de ardere va creste temperatura si calamina se va fragmenta. Este metoda care se folosea la Harleyuri , dupa cum mi s-a povestit de catre mai multi mesteri vechi pe un forum strain.

De ce aduc vorba de calamina? Fiindca M-urile se umplu de calamina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

si totusi explicati-i omului ca benzina cu cifra octanica mai mare nu dauneaza cu nimic motorului. eu unul nu vad cum ar putea motorina sa faca motorul sa mearga mai bine, sincer. doar mai prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi explicati-i omului ca benzina cu cifra octanica mai mare nu dauneaza cu nimic motorului. eu unul nu vad cum ar putea motorina sa faca motorul sa mearga mai bine, sincer. doar mai prost.

in legatura cu motorina nu vreau sa ma contrazic cu nimeni am folosit si nu am avut probleme acuma nu mai folosesc ca iau benzina de la rusi dar asta vara am mers cu benzina amestecata cu motorina si nu am avut probleme adevaru ca nu am facut foarte multi km dar a mers, daca e so luam cu multi anii in urma cind au inceput sa apara motorele astea vechi nu era benzina care este acuma si au functiunat destul de bine si inca mai merg daca vezi sau mirosi benzina ruseasca de 80 zici cai motorina eu de aia folosesc si merge destul de bine dar hai sa inchidem subiesctul asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorina scade cifra octanica a benzinei. Motorina contine compusi ramificati, care genereaza multi radicali liberi, care favorizeaza autoaprinderea. Autoaprinderea este o proprietate nedorita a benzinei, precum bine stie toata lumea. La motoarele vechi cu compresie mica nu face rau, deoarece astea is facute sa mearga cu benzina care se autoaprinde mai usor.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io tot vreau o aripa de nipru, dar rabatabila, in stare buna...

am doar o aripa rabatabila acuma dar tre so pun pe urmatorul k dar voi face rost saptamina care vine merg dupa alte motoare si sper ca gasesc o aripa in plus.la tine nu gasesc niste tije defapt tot interiorul este distrus de la telescoapele pe fata de m72 .Am unul care are tijele distruse si as prefera sa pun telescoapele originale sau niste aripi fata spate de m72

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu motorina nu vreau sa ma contrazic cu nimeni am folosit si nu am avut probleme acuma nu mai folosesc ca iau benzina de la rusi dar asta vara am mers cu benzina amestecata cu motorina si nu am avut probleme adevaru ca nu am facut foarte multi km dar a mers, daca e so luam cu multi anii in urma cind au inceput sa apara motorele astea vechi nu era benzina care este acuma si au functiunat destul de bine si inca mai merg daca vezi sau mirosi benzina ruseasca de 80 zici cai motorina eu de aia folosesc si merge destul de bine dar hai sa inchidem subiesctul asta..

 

..foarte posibil, eu am pus din gresala motorina in benzina la masina (cantitate mica), am golit rezervorul si ca sa nu o arunc am folosit-o la motocicleta (M11). Surpriza a fost ca motorul mergea mai bine in special la turatie mare. Am crezut ca mi s-a parut, dar cred ca totusi a mers mai bine.. o sa mai repet odata testul pt a ma convinge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piesele cele mai bune sunt cele noi si originale.

piesele cele mai bune sant cele noi , originale , ieftine , si usor de gasit...

...sa nu derutam cetatenii...!

 

 

--- Mesaj completat în 29 Oct 2007 00:54 -------------

DECI> NIPRU DIESEL ;)

dark-rider-82 reloaded? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gabrielradulescu

:pow: cine-i DARK-RIDER-82? n-am vrut sa deranjez pe nimeni ;)

 

P.S. : ai pus setul nou de nipru,mircea? cum se comporta? nu caleaza? tell me more :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...