Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

Vazand motocicleta ASTA, m-au cam luat niste ganduri necurate. Vreau si eu sa-mi pun furca up-side-down. Vad ca asta din link pare a fi furca de Ducati Monster. Eu ma gandisem initial la furca de Yamaha R1 '99-00 si tot ce implica asta (janta si cauciuc pe 120, discuri, juguri etc). Ati gasit pe undeva o converise de genul, unde a pus cineva asa ceva pe Fazer, care au fost pasii, daca totul cade fix pe fix sau mai trebuiesc facute niste adaptari...

 

Nu te chinui sa pui furca up-side... cauta arcuri progresive, isi fac treaba destul de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

Am un Fazer din 2002 (FZS600) la care in ultimul timp am observat un zgomot ciudat, care se intampla mereu cam intre 3500 si 3700 de ture, si in accelerare si in franare. Este un zornait fin, ca si cum ai pune niste bile de rulment pe o tava si ai legana-o usor. Zgomotul nu este puternic dar sesizabil, si se intampla doar in acea plaja de turatii. Ce ar putea sa fie?

 

cu respect

 

Posibil sa fie de la intinzatorul lantului de distributie. Daca el e de vina o sa vezi ca se amplifica zgomotul in timp - o sa iti faca asa pe o plaja mai mare de turatii. In cazuri rare poate sa fie doar blocat si merge deblocat - il scoti si il intinzi si il strangi la maxim de cateva ori. Daca nu functioneaza corect pe strangere si intindere, trebuie schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare de incepator si habarnist in mecanica! De cand a dat frigul motorul parca nu mai trage la fel! Cu cat este mai frig sau/si umed afara cu atat urca mai greu in turatii dupa 160km. Defapt cam cand a inceput sa se raceasca (acum 2 3 sapt)am schimbat filtrul stock cu unul DNA dar nu am sincronizat inca carboratoarele. Nu inteleg care ar fi problema.. e normal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit la fel cu ea cand plecam la temperaturi de 3-4 grade. Cat era rece, motorul nu avea deloc vlaga, dar dupa ce se incalzea, tragea normal. La tine chestia asta e posibil sa fie si din cauza filtrului de aer sport, eu aveam filtru stock pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m-am lamurit cu problema de mai sus! Ceva de genul pateam cu DACIA :)) cand era frig afara...Pana nu puneam un carton in fata radiatorului (la drum lung) nici macar relantiul nu putea sa si-l tina, pur si simplu nu se putea incalzii motorul. Motoarelor nu cred ca le place aerul rece si umed. Defapt daca stau bine sa ma gandesc un tovaras cu un GSX din 2000 aveam ceva probleme pe timp ceata :blink:).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa anunt si aici. Imi vand motorul. Fazer din 2003, 47 000 km, cumparata in 2003 de la Yamaha Romania. Motorul vine cu parbriz inalt Givi, topcase Givi traffic si alarma cu pager. Pret 2800 euro, negociabil. :D

 

Poze gasiti aici : http://www.pro-bike.ro/forums/index.php/to...-fazer-an-2003/

 

Valabil doar ca pretul a scazut la 2500 euro FIX.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Profitand de vremea ideala de afara, ieri am iesit la un Top Speed pe A2.

 

Rezultatul: 226 pe Lehliu-Drajna respectiv 235 pe Drajna-Lehliu. Cred ca adia vantul dinspre est. Oricum, motorul nu pare a avea limitare electronica, altfel nu ieseau valorile diferite.

Editat de vane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intoarcere am prins radar la Policolor. Eu 117/h un Opel in fatza probabil 100. Pe el l-a oprit pe mine m-a ignorat !!!

Situatia s-a repetat cateva minute mai tarziu pe Vacaresti. Aveam peste 100, am vazut botul masinii ascunse dupa o duba dar n-am apucat sa scad sub 80. Oricum ... nu i-am interesat !

Am impresia ca pt motoare au nevoie de aranjament "duplex" al radarelor, ca sa poata poza numarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brasov,vreme superba duminica,caldura mare rau la bv.

am vrut sa ma intorc pe Cheia...insa eram cu cineva care se grabea,eu cu pasager,deci no time to race !

Sper sa mai apuc sa o mai scot ,sambata-duminica,in functie de vreme.

Poze,aveti si voi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze poate facem weekendul asta daca se gasesc amatori de o plimbarica :) Discutam mai multe pe topicul de intalniri ...

 

In alta ordine de idei, mai postati si voi top speed-ul ca sa stim cum ne pozitionam pe harta performantei brute !

 

Pana acum Metal Heart e campion: 240 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze poate facem weekendul asta daca se gasesc amatori de o plimbarica :D Discutam mai multe pe topicul de intalniri ...

 

In alta ordine de idei, mai postati si voi top speed-ul ca sa stim cum ne pozitionam pe harta performantei brute !

 

Pana acum Metal Heart e campion: 240 !

 

Eu am un top speed de 299 km cu tot cu TVA (asta nou de 24%) :) , adica 241.12 km cu vant la pupa :P.

 

duminica am vazut prea tarziu mesajele de la tine , ....ce sa-ti fac , te-am sunat de doua ori duminica dimineata,..............noi avem si ceva poze de la CHEIA ( CHEILE DOBROGEI) :scratch:

 

post-40304-1288719485_thumb.jpgpost-40304-1288719838_thumb.jpgpost-40304-1288719953_thumb.jpgpost-40304-1288720014_thumb.jpgpost-40304-1288720215_thumb.jpgpost-40304-1288720292_thumb.jpgpost-40304-1288720351_thumb.jpgpost-40304-1288720381_thumb.jpgpost-40304-1288720409_thumb.jpgpost-40304-1288720437_thumb.jpgpost-40304-1288720466_thumb.jpgpost-40304-1288720497_thumb.jpgpost-40304-1288720518_thumb.jpgpost-40304-1288720555_thumb.jpgpost-40304-1288720720_thumb.jpgpost-40304-1288720763_thumb.jpgpost-40304-1288720785_thumb.jpgpost-40304-1288720844_thumb.jpg

 

 

pentru weekend-ul asta parca m-ar tenta o transalpina (mi-am propus sa merg anul asta dar nu am mai ajuns), oricum nu m-am hotarat 100% = keep in touch

 

Numai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdan: am observat ca daca "o enervezi" cu cateva, sa le zicem blip-uri, pin-relax-pin-relax-pin, dar nu mai mult de cativa milimetri de relax, parca mai crestea viteza cativa km/h la fiecare rasuceala. A fost insa un trafic surprinzator de intens, mai ales la venire, asa ca n-am apucat sa fac chiar toate experimentele posibile. Plus ca segmentul Bucuresti-Fundulea si retur e de toata jena ...

 

@SDS: imi pare rau ca nu am comunicat cum trebuie. Eu am crezut ca daca nu suni sambata seara, nu mai are loc nicio intalnire (sau nu vreti sa ma luati :P ) asa ca am tras la masea pana tarziu si duminica m-am trezit ... stii cand ...

 

Poate weekend-ul asta nu mai patesc necaz again :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatu din a3-a poza,cu fz6,acum 2 weekenduri,a fost pe cheia ?

Imi pare super cunoscuta saua.ca mi-a atras tare atentia,daca ai idee si vrei sa imi spui,de unde ai luat`o si cat a costat!?Ca vreau si eu !

 

my beast!

Eu as iesi oriunde ,just name it ,ca fzul are plinul facut!

Mesaj completat

Ah,ce repede fuge edit`ul .

Cum spuneam,eu as dorii sa iesim mai multi cu fz6.Acum 2 duminici erau vreo 4 fz6 la Cheia ,si erau si N-uri.

Poate facem un grup pe yahoo,sau macar sa vb pe mess ,SMS,telefonic.

 

Mesaj completat

Ah,ce repede fuge edit`ul .

Cum spuneam,eu as dorii sa iesim mai multi cu fz6.Acum 2 duminici erau vreo 4 fz6 la Cheia ,si erau si N-uri.

Poate facem un grup pe yahoo,sau macar sa vb pe mess ,SMS,telefonic.

Sa fim mai "comunitate".

post-52019-1288740218_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatu din a3-a poza,cu fz6,acum 2 weekenduri,a fost pe cheia ?

Imi pare super cunoscuta saua.ca mi-a atras tare atentia,daca ai idee si vrei sa imi spui,de unde ai luat`o si cat a costat!?Ca vreau si eu !

 

my beast!

Eu as iesi oriunde ,just name it ,ca fzul are plinul facut!

Mesaj completat

Ah,ce repede fuge edit`ul .

Cum spuneam,eu as dorii sa iesim mai multi cu fz6.Acum 2 duminici erau vreo 4 fz6 la Cheia ,si erau si N-uri.

Poate facem un grup pe yahoo,sau macar sa vb pe mess ,SMS,telefonic.

 

 

Sa fim mai "comunitate".

 

Acum doua saptamani noi am fost pe Cheia, ...parca imi aduc aminte si de motorul tau vazut la IL REFUGIO,...saua e modificata de DARIAN de pe forum si parca nu a costat foarte mult ( motorul in acea vreme il avea Florin_V, intre timp si-a schimbat proprietarul).

 

 

Si o informatie utila pentru toata lumea:

 

am mers 58km de cand a intrat pe rezerva ( rosu) in conditiile de mers pe autostrada cu 150km/ora constant (m-am uitat in rezervor acasa cu o lanterna si era pe zat) = cred ca se poate merge cam 60km pe rezerva dar fara a o brusca in aceleratii si a merge la un regim de turatie in jur de 6k.

 

Numai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...