Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

nu tine vrajala cu spoilaru ala montat pe parbriz. deci clar. parbriz mai inalt.

 

Pacat :(

 

Chiar nu se simte nicio diferenta intre varianta de parbriz inalt standard (la nivelul oglinzilor), cu si fara "spoiler" ?

 

Ma gandesc ca daca pui parbriz mai inalt creste automat si consumul. E interesant de urmarit si acest aspect..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu am montat ceva asemanator pe un parbriz facut de mine. era mai sus de oglinzi. trebuie parbriz intreg 10 cm mai inalt. cu deflector nu iei decit turbulente direct in casca. mai bine fara. am sa imi fac un parbriz cu inaltimea de 48cm sa vad cum e. ca pina acum doar cel care dadea aeru in piept era cel mai ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

De alaltaieri ma numar si eu cu mandrie printre posesorii de Yamaha FZ6-S 2004 si ce sentiment placut eee... :)

Pun si o poza sa ne prezentam cum se cuvine.

 

Voi citi cat pot din stufosul asta de thread, dar as avea ceva intrebari, daca ma poate ajuta cineva?

 

1. Manual de reparatii unde as putea gasi? (Haynes sau ceva asemanator)

2. Ce cauciucuri imi recomandati? Urmeaza sa iau un set in curand si vreau sa aiba si aderenta ok, dar sa si tina mult cu mers mult pe autostrada etc.

3. Cineva si-a pus xenon? sa se aprinda ambele faruri pe faza scrurta? - cum e? cat de complicata e operatia si cat a costat?

 

Ms mult si asfalt uscat la toata lumea!

post-15767-0-93977000-1366663015_thumb.jpg

Editat de Attila_the_Hun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand michelin pilot road 3,pirelli diablo rosso,depinde si pe unde o arzi cu motocicleta,xenon am avut eu si l-am dat jos,asa am cumparat motocicleta cu tot cu kitul de xenon,dar am fost nevoit sa renunt la el cand am fost la rar si nu l-am mai montat dupa,nu cred ca este complicata operatiunea,trebuie doar sa legi niste fire acolo si sa gasesti loc unde sa pui xenonul,la mine erau puse in carene pe interior

 

Felicitari de achizitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa pui HID ('xenon') pe moto, dar cel mai simplu e sa lasi unul pe scurta si unul pe lunga. Problema e ca un bec HID ajunge la iluminare maxima in vreo 20 de secunde si la o lumina acceptabila in minim 5, asa ca utilizarea pe faza lunga e limitata. Nu trebuie decat sa pui bec, sa legi balastul in carena si atat; un bec e H4 (pe lunga) si unul H7 (scurta).

 

Daca pui HID chiar nu are rost sa pui doua pe scurta pentru ca o sa luminezi ca proiectorul de antiaeriana, eu am 2 becuri normale pe scurta si lumina este deja foarte buna, cu 2 HID cred ca incepi sa orbesti pe ceilalti si nu vrei sa se infiga in tine pentru ca nu vad nimic. Daca vrei sa pui bi-xenon pe lunga e ceva mai bine, dar tot risti sa ii orbesti pe cei din fata. Oricum sa nu pui becuri de 55W, ci de 35W.

 

Eu as fi pus HID pe scurta si bec normal pe lunga, dar se vede aiurea din cauza diferentei mari de culoare - becurile halogen sunt pe la 3500-3700K, HID gasesti de 5000K sau chiar 6000K, mai rar 4300K care e oricum mult prea alb fata de faza lunga. Ideal ar fi HID H7 pe scurta si bi-xenon pe lunga, numai ca te costa - bi-xenon am vazut doar perechi de 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hi guys,

 

Postez intai aici .

Cumpar FZ6 de preferat Fazer. Am vandut vechea motoreta un FZR600 si am hotarat sa-mi iau un FZ6.

Cunosc foarte bine motoreta in special variata S2 Fazer. Am facut 13.000 km pe motoreta unui prieten . Am batut tara in lung si in lat cu ea. Mi se pare motoreta ideala pt drumuri lungi.

So... vreau ca motoreta sa fie cat mai stock cu putinta. Nu ma intereseaza xenon, alte evacuari , etc.

Ca si buget ce sa zic... depinde de la caz la caz.

Rog seriozitate, ofer seriozitate.

Daca aveti ceva oferte va rog prezentati-le. Pot fi contactat la tel 0742.102.313 / 0727.415.303

 

O zi buna in continuare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

[...]

lumea!

 

Initial mi-am pus kit de xenon doar pentru farul de faza scurta si dupa 1-2 ani mi-am pus si la ala de faza lunga. La farul de faza lunga am pus un kit care se aprinde la faza scurta, sa nu mai fie motorul chior, si la faza lunga se misca becul sa lumineze mai mult.

Inmatriculeaza moto, fa-ti rar-ul si dupa ce treci de rar, eventual faci si itp-ul, poti sa-ti pui. Eu mi-am facut itp-ul anul asta si nu am avut probleme cu xenoanele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hi guys,

 

Postez intai aici .

Cumpar FZ6 de preferat Fazer. Am vandut vechea motoreta un FZR600 si am hotarat sa-mi iau un FZ6.

Cunosc foarte bine motoreta in special variata S2 Fazer. Am facut 13.000 km pe motoreta unui prieten . Am batut tara in lung si in lat cu ea. Mi se pare motoreta ideala pt drumuri lungi.

So... vreau ca motoreta sa fie cat mai stock cu putinta. Nu ma intereseaza xenon, alte evacuari , etc.

Ca si buget ce sa zic... depinde de la caz la caz.

Rog seriozitate, ofer seriozitate.

Daca aveti ceva oferte va rog prezentati-le. Pot fi contactat la tel 0742.102.313 / 0727.415.303

 

O zi buna in continuare !

oi gasi om ca tine cand oi vrea sa imi vand blonda ? :) spor in gasirea unu fazer ingrijit :),incearca sa te incadrezi sa iei un s2 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper intr-adevar sa gasesc un S2.

acu depinde de ce oferte gasesc si peste ce oameni dau.

 

cele bune!

Daca te uiti la Bursa, o sa gasesti Fazerul S2 al meu la vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial mi-am pus kit de xenon doar pentru farul de faza scurta si dupa 1-2 ani mi-am pus si la ala de faza lunga. La farul de faza lunga am pus un kit care se aprinde la faza scurta, sa nu mai fie motorul chior, si la faza lunga se misca becul sa lumineze mai mult.

Inmatriculeaza moto, fa-ti rar-ul si dupa ce treci de rar, eventual faci si itp-ul, poti sa-ti pui. Eu mi-am facut itp-ul anul asta si nu am avut probleme cu xenoanele.

 

Mersi. o am inmatriculata ITP facut tototot... trebuie doar sa gasesc un kit cu un bec H7 si unul H4 si sa il montez. Am gasit pe forumuri internationale cum sa fac din cablajul original sa mearga ambele faruri pe faza scurta, deci cred ca va fi ok.

 

Chiar nu are nimeni un manulal de Haynes sau asemanator pt Fazer 04-06? Pe torente sau pe net nu gasesc. Am gasit doar ceva manual de service care e foarte technic nu prea "user friendly" si banuiesc ca e pentru modele de US

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa ma laud ca nu ma pot abtine,pun poze cu bugspoilerul cumparat de la un fost fazerist,l-am vopsit ca era negru,si acu l-am montat

post-56511-0-86375200-1366812632_thumb.jpg

post-56511-0-05459900-1366812697_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde luati de obicei uleiul ?

Eu, de regula, cumpar uleiul Motul 7100 10w40 si filtru de ulei Mann MW 64 de la magazinele de piese auto staine. Am observat ca pretul e mai mic decat la magazinele dedicate moto. Pur si simplu, dau comanda la ei si, maxim a 2-a zi, le am.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista varianta in romana? ce ar fi sa imprimam cartea tehnica si sa facem cheta iar apoi sa o traducem?? sunt cuvinte care pe care unii nu le stim chiar daca vorbim engleza si o vedem peste tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...