Sari la conținut

Accident Incepator


acredus
 Share

Postări Recomandate

Un prieten isi luase permisul joi..Duminica...in timp ce calarea un CBR 600 la iesirea din Snagov..intr-o curba la dreapta a alunecat pe o parte...si s-a varsat pe celalalt sens din care venea o masina. Viteza motociletei era de 45-50 la ora maximum, (prietena lui mergea in spate cu masina si a confirmat) dar probabil s-a inclinat prea mult in curba si a alunecat pe niste nisip. Desi soferul l-a evitat cat a putut (a intrat si in sant din cauza asta), tot l-a atins. Rezultate: Splina scoasa, rinichi rupt, o coasta fracturata care i-a si perforat plamanul cauzand pneumotorax, echimoza urata de tot pe spate si in lateral pe o suprafata de 70 cm patrati. Acum se recupereaza la Floreasca. Avea casca, si geaca cu protectii hard.

 

Am postat aici pentru a le arata celor care nu se protejeaza spunand ca nu merg cu viteza , ca chiar si la viteze relativ mici te poti strica destul de rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am postat aici pentru a le arata celor care nu se protejeaza spunand ca nu merg cu viteza , ca chiar si la viteze relativ mici te poti strica destul de rau.

:disappointed: ai dreptate. Multa sanatate motoristului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire rapida :disappointed:

 

protectiile sunt bune pana pe la 150 cu conditia sa nu dai in ceva,daca ai lovit ceva poti sa ai echipament de 30.000 euro si tot degeaba.Bine ca prietenul tau nu a avut viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...

 

si atunci ce Dzeu cauta calare pe o vitezana de 600 cmc? Oare nu conteaza si asta? Permis de 3 zile ... think about it.

 

In rest, insanatosire grabnica ... si putea sa iasa totusi foarte urat fiindca s-a ales cu plamanul perforat de coasta. Cred ca se putea lasa cu hemoragie interna cu consecinte fatale chiar.

 

Take care.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietena in spate in masina. . .teribilisme de 2 lei. 3 zile de la permis. .vroia sa o incline ca la GP sa arate ce potential de barbat are el. A ajuns o epava . .pe tot restul vietzii. Sunt satul de povesti despre inconstienti pe 2 roti.. .Ce nisip ma pe DN1. .habar nu avea cum se inclina o motoreta. .si cum sa o tii din gaz.

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea mult pentru inceput... :disappointed:

Shi cand te gandeshti k dak nu era ghinionul cu mashina din sens opus, la viteza aia n'ar fi avut mai mult de cateva vanatai :crack:

Nasol...vreau sa cred k nu e adevarat ce s'a zis cu "epava pe toata viatza" indiferent cat de vinovat e sarcu' om...

Sanatate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...

 

si atunci ce Dzeu cauta calare pe o vitezana de 600 cmc? Oare nu conteaza si asta? Permis de 3 zile ... think about it.

 

In rest, insanatosire grabnica ... si putea sa iasa totusi foarte urat fiindca s-a ales cu plamanul perforat de coasta. Cred ca se putea lasa cu hemoragie interna cu consecinte fatale chiar.

 

Take care.

 

 

:disappointed: :crack:

 

asta ma intrebam si eu calare pe o vitezana cu carnet de 3 zile? oricum insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recuperare totala si rapida! ...cat a vrut s-o incline la 50 la ora? sa puna genunchiul pe jos? lasa-ma sa ghicesc: figuri pentru aparatul de fotografiat din masina din spatele lui, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa baiatului !!! Cu toate ca este greu de crezut ca mergea cu 50/ora ! Teribilism infantil !

Din pacate sunt multi asa... :disappointed:

 

Mai frate mai lasati-o cu teribilismul infantil. Omul a fost prost sfatuit cand si-a luat motorul si a avut experienta din scoala de soferi adica zero! Pun pariu ca nici nu si-a dat seama ca a gresit... Daca voi ati avut noroc si nu ati patit-o nu inseamna ca acum tre sa dati in om asa.

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place sa cred ca nu e teribilism infantil desi...

Cand mai vorbesc cu cineva despre motor imi zice "toata lumea isi ia motor acum!" si eu intreb "pai de ce?" ca sa primesc raspuns gen "pai e super sa ai motor!" :disappointed:

Asta da motiv!

 

Insanatosire grabnica baiatului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietena in spate in masina. . .teribilisme de 2 lei. 3 zile de la permis. .vroia sa o incline ca la GP sa arate ce potential de barbat are el. A ajuns o epava . .pe tot restul vietzii. Sunt satul de povesti despre inconstienti pe 2 roti.. .Ce nisip ma pe DN1. .habar nu avea cum se inclina o motoreta. .si cum sa o tii din gaz.

 

Mai dar rau mai esti. :disappointed: Tu nu ai fost incepator? :crack: Se pare ca tipul a avut super ghinion.

Si ca idee satul Snagov nu e pe DN1.

 

acredus transmite-i prietenului tau insanatosire grabnica si refacere rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa sanatate ...

 

nu ar fi rau sa auda mai ales incepatorii de accidentul asta ... si sa inteleaga ca intradevar nu suntem carcotasi sau fitzoshi cand ii sfatuim sa inceapa incet ... nu direct cu un ss asa de mare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai frate mai lasati-o cu teribilismul infantil. Omul a fost prost sfatuit cand si-a luat motorul si a avut experienta din scoala de soferi adica zero! Pun pariu ca nici nu si-a dat seama ca a gresit... Daca voi ati avut noroc si nu ati patit-o nu inseamna ca acum tre sa dati in om asa.

 

 

 

Bravo, bine zis! :disappointed: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce usor este sa gandesti superficial .... Totusi desi era pe un cbr600rr destul de nerecomandat incepatorilor, sa nu uitam ca omul mergea cu o viteza normala pt experinta lui . Nu cred ca e vb de teribilism ci mai degraba de o eroare care se poate intampla oricarui incepator. Daca ar fi cazut la peste 100km/h oare il impuscam ??

 

 

 

 

Insanatosire grabnica !!!

 

 

 

RideSafe

 

Nu vreau sa ma gandesc prin ce a trecut prietena lui ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place sa cred ca nu e teribilism infantil desi...

Cand mai vorbesc cu cineva despre motor imi zice "toata lumea isi ia motor acum!" si eu intreb "pai de ce?" ca sa primesc raspuns gen "pai e super sa ai motor!" :crack:

Asta da motiv!

 

Insanatosire grabnica baiatului!

 

Si ce nu-i adevarat in "e super sa ai motor"??? Adica ce doar daca ai un semn divin tre sa-ti iei motor? doar cei alesi au voie??? Jeee, m-am saturat de chestii de genul asta. :sick:

 

Pana cand o sa constientizati ca nu faptul ca-si ia toata lumea motor este o problema ci faptul ca scoala=0 in cele mai multe cazuri si ca cei care-si iau motor nu sunt instruiti ce sa-si ia, poate chiar fortati sa-si ia mobre mai mici, atunci totul este o mare frectie la picior de lemn.

 

Da este cool sa ai motor, da este o senzatie superba sa te dai pe motor, da atrage gagici, da arati cool pe motor. Si ce-i cu asta? Carei problema??? :disappointed:

 

 

 

Nu vreau sa ma gandesc prin ce a trecut prietena lui ....

 

Si mie mi s-a facut parul maciuca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era "teribilism infantil" prietena lui ar fi fost pasager si nu spectator......deci stia ca nu poa sa stapaneasca asa ceva...Sa te faci bine omule!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...