Sari la conținut

Accident spre Voluntari - 03.06.2010


Gova
 Share

Postări Recomandate

Din cauza unor co.....ri ca --=HD=-- imi e scarba de topicul asta. Cum se face ca majoritatea care isi dau cu parerea sunt pe langa subiect rau de tot. Fratioare daca 3 iti zic ca esti beat fugi si te culca lasa scrisul pe forum.

 

Si ca sa mai revenim on topic felicitari ca ai scapat doar cu atat, sper sa te refaci cat mai repede si sa revii pe motorica. Ma bucur ca totusi mai auzim si de accidente usoare nu doar de morti si raniti, din pacate accidentele sunt inevitabile la cat de prost se conduce in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Numai ca zurlia mergea intre bordura si masina de pe banda 1.

Tu chiar nu poti nici macar sa citesti ce a scris fata, esti orb si ii dai inainte ca un troll cu parerile tale. NU mergea intre bordura si masinile de pe prima banda ci era singura pe banda 1. Pauza 1 zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu-l inteleg pe HD de ce se chinuie atat sa-i faca pe unii sa inteleaga conceptul de "CONDUITA PREVENTIVA". Unii chiar nu inteleg ideea ca se pot evita si accidentele care nu ar fi din vina lor, cu conditia sa ai asa-zisa "conduita preventiva" pe strazi si sosele.

 

Imi aduc aminte de primii 1-2 ani de condus masina, cand am avut cateva accidente usoare. Chiar daca nici unul nu a fost din vina mea, trebuie sa recunosc ca pe absolut toate le puteam evita EU, daca mergeam mai atent la traficul din jur. Ulterior, am constatat ca e mult mai simplu sa incetinesti la o intersectie, chiar daca ai prioritate, sau sa pleci mai usor la semafor, sau sa mergi mai incet pe stradutele inguste sau unde n-ai vizibilitate, decat sa umbli cu saptamanile pe la politie, asigurari si service-uri. Si din fericire, am invatat astea inainte sa imi iau motocicleta.

 

Dar fiecare merge cum vrea, si risca fix cat are chef. Fiecare isi pazeste pielea cat poate si cat considera ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... ai dreptat eram intre bordura si inca o oarecar masina si 40 ....

 

Tu chiar nu poti nici macar sa citesti ce a scris fata, esti orb si ii dai inainte ca un troll cu parerile tale. NU mergea intre bordura si masinile de pe prima banda ci era singura pe banda 1. Pauza 1 zi.

 

Nu prea este ok moda asta de ultima ora sa stergeti posturi sau sa dati liber unora care au pareri diferite fata de moderatori sau a majoritatii, "cumetrii" & stuff, care de cea mai multe ori are comportament de turma.

Daca omul nu jigneste pe nimeni, personal nu inteleg de ce se cenzureaza in felul asta un topic, indiferent ca-i vorba de HD..ML...VM....or any...

Ce ar trebui sa contina un topic de accidente ? Osanale prietenesti, "fierul se indreapta" sau RIP si atat ?

Daca pe unii nu-i duce capul sa discute in contradictoriu si argumentat, sa stea dreaq linistiti, pana la urma ei sunt cei care intretin flameul si jignesc cel mai mult.

 

Daca ai carnet din 2009, se poate zice ca ai carnet de ieri. Mai ales daca nu ai si B sau altceva anterior, nu stiu daca este cazul si acum.

Pozitia pe sportiva nu asigura vizibilitate in traficul urban. Mai ales unei fete care este mai micuta de statura.

Este treaba de experienta combinata cu ghinionul.

Din pacate, in unele cazuri asta se dobandeste cu ceva ghips in portofoliu.

Recuperare grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai carnet din 2009, se poate zice ca ai carnet de ieri. Mai ales daca nu ai si B sau altceva anterior,

Recuperare grabnica.

 

permis cat B 2006, cat A 2008, inaltime 1,74 ... nu sunt nici vreo pitica,nici schiloada. e liber sa'si dea cu parerea cine se crede in masura.

 

p.s. imi cer scuze dar am halit multe litere azi :what:, e dificil cu o mana :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai carnet din 2009, se poate zice ca ai carnet de ieri. Mai ales daca nu ai si B sau altceva anterior, nu stiu daca este cazul si acum.

 

permis cat B 2006, cat A 2008, inaltime 1,74 ... nu sunt nici vreo pitica,nici schiloada. e liber sa'si dea cu parerea cine se crede in masura.

p.s. imi cer scuze dar am halit multe litere azi :lol:, e dificil cu o mana :)

 

Corect este sa ma citezi in totalitate. :lol:

1.74 ?...Moamaaaa :what: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu a patit la fel, doar ca pe giulesti si fara nimic fizic, doar pagube la motor si echipament; nici nu s-a ajuns la politie, domnisoara din conserva recunoscand ca a gresit; la o bere si fratele meu a zis ca trebuia sa fie mai atent, pt ca e o situatie care apare frecvent in bucale si era constient ca trebuia sa opreasca in rand cu masina din stanga; toti facem greseli in trafic, unii au mai mult ghinion si ajung subiect de discutie pe aici; recuperarae rapida si atentie mai mare in viitor; si inca ceva: viteza mica te-a salvat de ce era mai rau; HD ar fi interesant sa te filmeze cineva pe ascuns cum mergi tu prin bucuresti si nu faci nicio greseala in trafic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TARKA 2: fata nu a spus nici un moment ca era langa bordura, ci ca era pe banda 1. Citeste primul ei post din topic. HD e cel care face ce stie mai bine: flame. Nu inteleg insa de ce nu i se da pauza mai mare, avand in vedere ca in repetate randuri a fost pus pe bara si tot continua sa instige la flame-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasul 1. chinuie-te sa obtii vinovatia soferului la politie pentru neacordare de prioritate, tu nu ai atins cu motorul masina lui dar macar ai atins cu corpul.

pasul 2. asigura-te ca pietonul nu va depune plangere la politie, nu are pretentii materiale de la tine ca motocicleta ta l-a lovit. Te poti trezi cu citatie pt dat decalratii la Udriste din partea pietonului sfatuit de altii.

 

 

din cate stiu motorul a atins masina;

 

in cazul acesta este exclus ca pietonul sa aiba pretentii; tocmai am vorbit cu el; mai mult, e multumit ca a putut ajuta cu ceva. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnisoara victima :what: te intrebasem daca ai avut echipament si daca te-a protejat cat de cat. Presupun ca in astfel de accidente un echipament bun/complet mai reduce semnificativ din damage :lol: insanatosire maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnisoara victima :what: te intrebasem daca ai avut echipament si daca te-a protejat cat de cat. Presupun ca in astfel de accidente un echipament bun/complet mai reduce semnificativ din damage :lol: insanatosire maxima.

 

Da, am avut gaca cu protectii, casca si manusi. De aia am osul rupt si nu am julituri.

Mesaj completat

din cate stiu motorul a atins masina;

 

in cazul acesta este exclus ca pietonul sa aiba pretentii; tocmai am vorbit cu el; mai mult, e multumit ca a putut ajuta cu ceva. :lol:

am vb si eu cu el, mi'a zis ca individul de la volan vorbea la telefon si s'a bagat cu japca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol dar mai bine mergi si tu pe o motoreta mai normala si nu pe un speed de 600 care deabea poti sal ti intre picioare.

 

oricum bine ca nu ai patit nimica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol dar mai bine mergi si tu pe o motoreta mai normala si nu pe un speed de 600 care deabea poti sal ti intre picioare.

 

oricum bine ca nu ai patit nimica.

 

deja imi caut o motoreta cu ataj, cu mitraliera cum aveau nemtii, macar sa stiu o treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot iesi cu mitraliera aia rade-i pe aia care vorbesc la telefon ca si eu am boala pe ei. Azi m-a enervat cel din fata ca vorbea la telefon,cand am vazut ca semnaizeaza,se asigura,se inscrie corect mi-a trecut supararea,iata ca unii pot conduce corect si cu telefonul la ureche iar altii nu au nevoie de nici un motiv pentru a merge mizerabil. Insanatosire grabnica si o mobra noua pe banii conservarului iti doresc. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@TARKA 2: fata nu a spus nici un moment ca era langa bordura, ci ca era pe banda 1. Citeste primul ei post din topic.

A tras moderatorii cu fazerul pus pe vaporizare si a disparut neste posturi...dar partea misto este ca dupa stergere mai raman informatii in quote. Ia fii mai atent la posturile altora. :lol:

Eee...pana la urma nici nu conteaza, cel mai important este ca nu a fost mai nasol accidentul. Vina este clara, a conservarului. Dar asta nu conteaza pentru porcii de misogini care bantuie forumul. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca politia ar aplica literea regulamentului, nimeni in tara asta nu ar mai avea permis. Condusul practic e cu totul alta mancare de peste fata de teoria din testele ptr permis. In teorie ce spune HD e perfect valabil, desi parca sunt cam restrictive regulile in opinia mea. Dar perfect aplicabile incepatorilor (nu ma refer la anul de permis ci la experienta in trafic). Eu nu sunt de acord cu viteza aia in care sa te poti da oricand jos de pe motor. Parerea mea e ca fiecare in functie de experienta, motor, locatie etc, fiecare isi poate permite o alta viteza de siguranta.

Numai cei care nu conduc frecvent isi pot inchipui un trafic ideal, fara abateri de la regulament. Si parerea mea e ca cei care sfideaza orice norma de bun simt (intors in strada unde nu e voie, depasit pe pod, in curba fara vizibilitate, etc) trebuiesc arsi rau de tot. Dar de la asta si pana la a nu sti ca de pe cedeaza trecerea la ora de trafic aglomerat nu se intra decat cu bunavointa celor pe care ai OBLIGATIA MORALA sa-i lasi sa intre atunci cand va fi cazul e cale f lunga. In final omu ala iese vinovat, aici se avanseaza tot felul de sume pe care trebuie sa le plateasca cand in realitate nu are doar vina sa fi cerut putina ingaduinta pentru ca toti circulam pe aceleasi strazi pana la urma. Si inevitabil vom avea nevoie de toleranta celorlalti atunci cand gresim sau doar nu resusim sa intram intr-o coloana de masini bara la bara. Noroc ca s-a trezit Sfanta Motociclista sa respecte tocmai acum regulile si sa faca uz de prioritatea oferita de codul rutier, ptr ca daca doua benzi s-au oprit ca sa treaca omu, normal, omeneste, in spiritul traficului era sa se opreasca si o amarata de motocicleta ca nu dadeau turcii.

Nu cred ca femeiloe conduc prost, dar in cazul de fata se aplica regula, barbatii sofeaza, femeile shoferesc.

Sanatate bikeritzei, sa te faci bine repede si fara urmari. Mai aprofundeaza la partea practica a traficului.

Editat de slow_rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai intr-o zi o sa fac un topic special in care sa discutam despre faimoasa asta "culpa morala". ca io tot nu pricep ce inseamna. din ce vad pana acum sunt acuzati de "culpa morala" cei care sunt omorati de masini care trec peste linie continua , de motociclisti care intra in intersectie pe verde cu viteza legala si sunt acrosati de de o masina care forteaza trei benzi fara sa aiba prioritate , de doi prieteni pe mobre care sunt spulberati de o soferita de trece pe rosu.

culpa morala , in definitia ei academica , semnifica vina de a incalca ansamblul de reguli si conduite care definesc o societate.

 

avand in vedere ca noi suntem o societate de imbecili analfabeti si manelizati, intradevar este foarte dificil sa mergi in mod normal pe drumurile patriei. si atunci esti vinovat de "culpa morala". cum ar veni nu conduci suficient de preventiv cat sa poti sa eviti fiecare pericol inclusiv soferii beti , cei care trec pe rosu , nebunii care se arunca in strada. bun. pricep asta.

 

dar vedeti voi , dupa logica asta stricata orice accident in care este ranit un motociclist , fie din vina lui sau a altuia , presupune atribuirea "culpei morale" asupra respectivului.

in baza sistemului asta de valori si judecata vom avea 100 de posturi pe fiecare topic cu accident de la aceiasi troli care nu contenesc cu argumentatia asta deficitara. eu zic sa se sesizeze un moderator si sa ia niste masuri.

 

eu personal m-am saturat de veteranii cu 10mii km pe motor in 3 ani care sa explice tuturor nefericitilor care citesc forumu cu suruburi in picior cum ar fi procedat ei. sa fie supermani in viata lor personala si nu aici. eu stiu forumist care si-a rupt bazinul in prima mie de km pe motor care este arhiprezent la rubricile astea si este unul dintre cei mai abnegati propavaduitori ai conduitei preventive in trafic.se stie el. nu mai zic de chopperistu din veliko cu care m-am intalnit in sept anul trecut si care reuseste sa cada o data pe saptamana. nici nu mai are dinti in gura de la atata asfalt. dar si el e foarte nervos pe sarmanii accidentati. desi un tip foarte dulce in viata reala. e ridicol ce-i aici.

 

dar la urma urmei cand unul ca HD spune ca motivatia lui in a fi gica contra aici este salvarea vietilor pietonilor , mamelor , copiilor etc. realizez cat de idiot sunt ca recidivez in a posta. cred ca m-am tampit complet :what:

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....................................................

 

dar vedeti voi , dupa logica asta stricata orice accident in care este ranit un motociclist , fie din vina lui sau a altuia , presupune atribuirea "culpei morale" asupra respectivului.

in baza sistemului asta de valori si judecata vom avea 100 de posturi pe fiecare topic cu accident de la aceiasi troli care nu contenesc cu argumentatia asta deficitara. eu zic sa se sesizeze un moderator si sa ia niste masuri.

..............................................................................

argumentatia asta reprezinta un punct de vedere diferit de al tau. Nimik mai mult. Toleranta de care vb in trafic poate avea ca si punct de inceput acceptarea faptului ca nu toti gandim la fel si mai ales ca avem dreptul sa gandim altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca politia ar aplica literea regulamentului, nimeni in tara asta nu ar mai avea permis. Condusul practic e cu totul alta mancare de peste fata de teoria din testele ptr permis. In teorie ce spune HD e perfect valabil, desi parca sunt cam restrictive regulile in opinia mea. Dar perfect aplicabile incepatorilor (nu ma refer la anul de permis ci la experienta in trafic). Eu nu sunt de acord cu viteza aia in care sa te poti da oricand jos de pe motor. Parerea mea e ca fiecare in functie de experienta, motor, locatie etc, fiecare isi poate permite o alta viteza de siguranta.

Numai cei care nu conduc frecvent isi pot inchipui un trafic ideal, fara abateri de la regulament. Si parerea mea e ca cei care sfideaza orice norma de bun simt (intors in strada unde nu e voie, depasit pe pod, in curba fara vizibilitate, etc) trebuiesc arsi rau de tot. Dar de la asta si pana la a nu sti ca de pe cedeaza trecerea la ora de trafic aglomerat nu se intra decat cu bunavointa celor pe care ai OBLIGATIA MORALA sa-i lasi sa intre atunci cand va fi cazul e cale f lunga. In final omu ala iese vinovat, aici se avanseaza tot felul de sume pe care trebuie sa le plateasca cand in realitate nu are doar vina sa fi cerut putina ingaduinta pentru ca toti circulam pe aceleasi strazi pana la urma. Si inevitabil vom avea nevoie de toleranta celorlalti atunci cand gresim sau doar nu resusim sa intram intr-o coloana de masini bara la bara. Noroc ca s-a trezit Sfanta Motociclista sa respecte tocmai acum regulile si sa faca uz de prioritatea oferita de codul rutier, ptr ca daca doua benzi s-au oprit ca sa treaca omu, normal, omeneste, in spiritul traficului era sa se opreasca si o amarata de motocicleta ca nu dadeau turcii.

Nu cred ca femeiloe conduc prost, dar in cazul de fata se aplica regula, barbatii sofeaza, femeile shoferesc.

Sanatate bikeritzei, sa te faci bine repede si fara urmari. Mai aprofundeaza la partea practica a traficului.

la fel ca si hd te trezesti si tu vorbind "un amarat de motociclist", mai citeste o data toate discutiile de la inceput pana la sfarsit fara a rata nici un fragment. Spor la treaba.

 

 

 

p.s. nu va mai bagati fratilor in seama daca nu sunteti atenti la ce se scrie sau e va place sa scrieti de dragul de a mai posta ceva "inteligent"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel ca si hd te trezesti si tu vorbind "un amarat de motociclist", mai citeste o data toate discutiile de la inceput pana la sfarsit fara a rata nici un fragment. Spor la treaba.

 

 

 

p.s. nu va mai bagati fratilor in seama daca nu sunteti atenti la ce se scrie sau e va place sa scrieti de dragul de a mai posta ceva "inteligent"

am zis o "amarata de motocicleta" si nu ma refeream la motocicleta ta in particular ci la situatie in general. Incep sa cred chiar ca nu prea poti pricepe. Scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis o "amarata de motocicleta" si nu ma refeream la motocicleta ta in particular ci la situatie in general. Incep sa cred chiar ca nu prea poti pricepe. Scuze.

 

 

rectific "sfanta motociclista"

Editat de zurlia69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca politia ar aplica literea regulamentului, nimeni in tara asta nu ar mai avea permis. Condusul practic e cu totul alta mancare de peste fata de teoria din testele ptr permis. In teorie ce spune HD e perfect valabil, desi parca sunt cam restrictive regulile in opinia mea. Dar perfect aplicabile incepatorilor (nu ma refer la anul de permis ci la experienta in trafic). Eu nu sunt de acord cu viteza aia in care sa te poti da oricand jos de pe motor. Parerea mea e ca fiecare in functie de experienta, motor, locatie etc, fiecare isi poate permite o alta viteza de siguranta.

Numai cei care nu conduc frecvent isi pot inchipui un trafic ideal, fara abateri de la regulament. Si parerea mea e ca cei care sfideaza orice norma de bun simt (intors in strada unde nu e voie, depasit pe pod, in curba fara vizibilitate, etc) trebuiesc arsi rau de tot. Dar de la asta si pana la a nu sti ca de pe cedeaza trecerea la ora de trafic aglomerat nu se intra decat cu bunavointa celor pe care ai OBLIGATIA MORALA sa-i lasi sa intre atunci cand va fi cazul e cale f lunga. In final omu ala iese vinovat, aici se avanseaza tot felul de sume pe care trebuie sa le plateasca cand in realitate nu are doar vina sa fi cerut putina ingaduinta pentru ca toti circulam pe aceleasi strazi pana la urma. Si inevitabil vom avea nevoie de toleranta celorlalti atunci cand gresim sau doar nu resusim sa intram intr-o coloana de masini bara la bara. Noroc ca s-a trezit Sfanta Motociclista sa respecte tocmai acum regulile si sa faca uz de prioritatea oferita de codul rutier, ptr ca daca doua benzi s-au oprit ca sa treaca omu, normal, omeneste, in spiritul traficului era sa se opreasca si o amarata de motocicleta ca nu dadeau turcii.

Nu cred ca femeiloe conduc prost, dar in cazul de fata se aplica regula, barbatii sofeaza, femeile shoferesc.

Sanatate bikeritzei, sa te faci bine repede si fara urmari. Mai aprofundeaza la partea practica a traficului.

 

Nu credeam k pot exista oameni atat de incapabili sa-si foloseseak putin creierul inainte sa deschida gura sau sa afirme chestii de genul celor de mai sus! Cocoshel....u esti chiar prost sau vrei sa faci pe interesantul aici??? sau faci economie l citit si apoi scrii si u ceva s te afli in treaba? cele 2 benzi nu s-au oprit s treak "desteptul" kre se credea probabil in vreo coloana oficiala si toti tb s se opreask in fata lui....ci au fost nevoiti s se opreask din cauza k el s-a bagat k un bou ce este. iar ea nu a mai apukt s opreask si e normal. cum poti fi atat de inapoiat mintal k intr-un astfel de caz s incerci s cauti vina motociclistei? sau poate k nu mi-am dat seama pana acum dar esti un frustat misogin kre se simte in pericol din cauza k o femeie poate face un lucru kre e predominant fascut de barbati si de multe ori il face chiar mai bn!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...