Sari la conținut

Accident spre Voluntari - 03.06.2010


Gova
 Share

Postări Recomandate

A trecut prietena mea pe-acolo si mi-a zis ca era un motor facut bucati in mijlocul strazii, vad ca n-a postat nimeni nimic pana acum. E vorba de drumul spre iesirea din Bucuresti - spre Voluntari, prin apropiere de Carrefour.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O masina venea dinspre Voluntari spre Obor si a facut la stanga sa intre pe Sportului, a blocat banda de langa axul drumului astfel ca masinile au fost nevoite sa opreasca si sa-i dea voie sa treaca, a mai fortat un pic si a blocat-o si pe prima, iar cand s-a pus in miscare sa faca stanga a vazut motociclista venind dinspre Obor spre Voluntari, pe langa bordura; s-a oprit imediat dar prea tarziu, fata a franat, a cazut pe stanga si s-a lovit de masina.

 

Motorul era ceva sport albastru cu negru, avea probabil un 40 la ora, nu mai mult. Motocicleta a alunecat spre un pieton pasnic pe care l-a trantit pe jos si pe care l-a speriat destul de tare ca sa ma sune si sa-mi zica: "d-aia nu vreau ma sa-mi iau motoreta, e prea plin de prosti p-aici pe la noi, mori dreq nevinovat"

 

si last but not least, fata are probabil o mana rupta, in rest era ok; daca se poate spune asa.

 

Prietenul ei a aparut repede cu ceva BMW (GS???) mare, ambulanta a venit instantaneu, militia era foarte aproape, asa ca...

 

sursa: pietonul pasnic - martor ocular, cu frati mocichisti, impartial si de incredere (doar e tovaras cu mine) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza face diferenta, la 40km/h mai traiesti iar la 140 mori cu dreptatea-n mana cum s-a intamplat in accidentul din Sos. Bucuresti-Targoviste. Problema e ca pe fond neacordarea de proritatea este un lucru foarte grav si numai un dobitoc este capabil sa gandeasca ca daca ia si el fata cuiva nu e ceva chiar asa grav. Ei bine e foarte grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca iti zic si eu ca am avut 3 accindente in plin la 70-80km/h si ca de la ele singura care a avut de suferit a fost clavicula stanga ma crezi?Si cand zic in plin ma refer la impact perpendicular pe masina.Si vina in cazul de fata e a motociclistei care nu a stiut sa faca o simpla franare de urgenta la o viteza mica.Si apropo,poti sa mergi tu si cu 10 la ora ca tot se poate gasi un idiot sa te spulbere.Asa ca mai bine ai mai mult ca sa poti fi plecat din zona pana apare idiotul ala :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor si dragilor, eu nu am postat informatiile acelea ca sa aveti voi motive sa incepeti sa va injurati; este neconstructiv acest lucru; cred ca ati inteles ca daca nu se revine la normal, cineva, intr-un final, va sterge tot si va inchide mustaria...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca iti zic si eu ca am avut 3 accindente in plin la 70-80km/h si ca de la ele singura care a avut de suferit a fost clavicula stanga ma crezi?Si cand zic in plin ma refer la impact perpendicular pe masina.Si vina in cazul de fata e a motociclistei care nu a stiut sa faca o simpla franare de urgenta la o viteza mica.Si apropo,poti sa mergi tu si cu 10 la ora ca tot se poate gasi un idiot sa te spulbere.Asa ca mai bine ai mai mult ca sa poti fi plecat din zona pana apare idiotul ala :cheers:

Daca ai carnet din 2009 si ai avut 3 accidente in plin, conduci atat de prost incat ar trebui sa ceri singur anularea permisului. Indiferent daca ti-au taiat altii fata sau nu. Ai profil de cascador ptr ca nu te lovesti rau, dar cu mersul pe drumurile publice nu ai nici o tangenta.

sper sa nu mi-l sterga cineva. e constructiv. Chiar cel mai util sfat ptr el si cei de nivelul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda... am mana stanga rupta, in rest sunt intreaga, frana ma a fost de 1m ptr ca nu l'am vazut d masina d pe banda 2 care s'a gandit sa'i faca semn sa treaca desi era verde. tipu sa infipt in acceleratie ca sa treaca repede fara a se mai asigura daca mai vine cineva pe banda 1. in general opresc cand vad o alta masina de pe alta banda ca opreste, doar ca de data asta s'a intamplat prea repede faza. soferul spunea ca am trecut pe rosu, dar era un verde mare cat casa poporului. motoreta nu are mare lucru, mai grav e capacul polizat, crah'ped;ul si'a facut cat de cat treaba doar ca mi'a rasucit motoreta. multumesc din suflet celor care m'au ajutat, mai ales tipului care mi'a dat apa.

viteza nu am avut si cred ca mana mi'am rupt'o in masina lui.

Editat de zurlia69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, eu nu inteleg pentru ce ii trebuie unei fete incepatoare GSXR-K5...

Pentru ca e usoara RAU, frane bune si extrem de manevrabila. Ceea ce un HD nu va vedea in viata vietilor lui. Si nici alt tip de motoreta inafara de SS.

 

p.s. scuzele mele celui care l'a lovit motoreta :(

pe care..

S'ar putea ca HD sa fi intuit bine, ti s'ar potrivi poate mai bine un Harley, ca si lui Tariceanu...

 

Lasa ca e bine, ai invatat lectia, data viitoare ochii cat sarmaua chiar daca ai prioritate. Iar cand esti intre bordura si masina de pe banda 1 si intri intr'o intersectie ai cam putea sa te trezesti cu masina aia peste tine, facand dreapta.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca e usoara RAU, frane bune si extrem de manevrabila. Ceea ce un HD nu va vedea in viata vietilor lui. Si nici alt tip de motoreta inafara de SS.

 

 

pe care..

S'ar putea ca HD sa fi intuit bine, ti s'ar potrivi poate mai bine un Harley, ca si lui Tariceanu...

 

Lasa ca e bine, ai invatat lectia, data viitoare ochii cat sarmaua chiar daca ai prioritate. Iar cand esti intre bordura si masina de pe banda 1 si intri intr'o intersectie ai cam putea sa te trezesti cu masina aia peste tine, facand dreapta.. :cheers:

 

ma repet si ma scuzati, dar mereu am oprit si eu cand a fost alt autovehicul oprit pe banda vecina. Iar pe banda pe care ma aflam eram singura cuc . in fine... asta e.. se mai intampla, n'am cum sa schimb ce s'a intamplat dar intamplarea face ca totul sa se schimbe pe viitor.

 

Mesaj completat

Iar ajungeti la frustrarea astea cu HD-ul? Macar daca ati sti despre ce vorbiti...

nici tu nu stii despre ce vorbesti, d c te'ar ofensa ce a scris strumfu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40km/h este o viteza mult prea mare (aproape viteza legala), atunci cand esti intre bordura si o masina in mers (avea verde), mai ales ca te apropiai si de o intrersectie. Tu trebuia sa fii deja incadrata pe banda, in spatele masinii, pastrand o distanta destul de mare, care sa-ti permita sa franezi in siguranta.

deja ma enrvezi sincer, poate ai fost acolo si nu stiu eu si ai vazut mai bine ce s'a intamplat.

ce intelgi prin incadrat in banda? nu'mi era sufcienta banda 1 sau trebuia sa stau acolo pana se elibera si banda 2 ?

 

uite d'asta nu'mi place sa ajung sa scriu pe forumuri. e mai interesant sa citesti si sa bagi la cap decat sa te trezesti vorbind.

Editat de zurlia69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

charlie root are dreptate indiferent ca va convine sau nu. Insa in cazul de fatza nu se aplica pentru ca viteza nu a fost mare. In Bucurest se practica foarte des acest acordat de prioritate pentru cineva care vrea sai taie o banda aglomerata. Trebuie sa intelegeti ca altfel nu se poate. Nu se pot semaforiza toate intersectiile iar bunul simt iti spune sa faci loc din cand in cand si celor din stradutele laterale (care vor sa taie coloana). Ca motociclist e bine sa anticipezi la astfel de intersectii posibilitatea de a te intalni cu asemenea situatii. Uneori poate fi prea din scurt si atunci n-ai ce face. Se mai intampla si astfel de evenimente.

 

Bine ca nu a fost mai grav.

 

Ce nu am inteles eu, intr-un post mai sus cineva spunea ca motocicleta vedea pe langa bordura. Sa inteleg ca ambele sensuri erau ocupate de masini iar motocicleta depasea pe dreapta sau mergea regulamentar pe banda ei insa ceva mai aproape de bordura?

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

charlie root are dreptate indiferent ca va convine sau nu. Insa in cazul de fatza nu se aplica pentru ca viteza nu a fost mare. In Bucurest se practica foarte des acest acordat de prioritate pentru cineva care vrea sai taie o banda aglomerata. Trebuie sa intelegeti ca altfel nu se poate. Nu se pot semaforiza toate intersectiile iar bunul simt iti spune sa faci loc din cand in cand si celor din stradutele laterale (care vor sa taie coloana). Ca motociclist e bine sa anticipezi la astfel de intersectii posibilitatea de a te intalni cu asemenea situatii. Uneori poate fi prea din scurt si atunci n-ai ce face. Se mai intampla si astfel de evenimente.

 

Bine ca nu a fost mai grav.

 

Ce nu am inteles eu, intr-un post mai sus cineva spunea ca motocicleta vedea pe langa bordura. Sa inteleg ca ambele sensuri erau ocupate de masini iar motocicleta depasea pe dreapta sau mergea regulamentar pe banda ei insa ceva mai aproape de bordura?

 

Sanatate!

 

uof ... nu mai contaza. lasat'o asa cum a picat ca nu stau sa ma scuz in fatza nimanui. adevarat ca eram aproap de trotuar dar nu asa aproape, motoreta s'a inclinat si a luat'o prin dreapta iar eu am ramas prptita in masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja ma enrvezi sincer, poate ai fost acolo si nu stiu eu si ai vazut mai bine ce s'a intamplat.

ce intelgi prin incadrat in banda? nu'mi era sufcienta banda 1 sau trebuia sa stau acolo pana se elibera si banda 2 ?

 

uite d'asta nu'mi place sa ajung sa scriu pe forumuri. e mai interesant sa citesti si sa bagi la cap decat sa te trezesti vorbind.

Eu ma iau dupa martor, care spune: soferul "a blocat banda de langa axul drumului astfel ca masinile au fost nevoite sa opreasca si sa-i dea voie sa treaca, a mai fortat un pic si a blocat-o si pe prima, iar cand s-a pus in miscare sa faca stanga a vazut motociclista venind dinspre Obor spre Voluntari, pe langa bordura..." Deci, masinile de pe banda 2 si 1 s-au oprit, pentru ca le blocase calea nenea ala, dar ai aparut tu pe langa bordura. Mai inteleg si ca el te-a vazut in ultima clipa si a reusit sa opreasca fara sa dea peste tine, dar tu te-ai speriat si ai cazut, pentru ca ai blocat frana.

Pentru mine vina este clara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te repari repede si fara sechele!

 

Ceasul rau, pisica neagra. Eu am zilnic macar o greseala, sau un moment in care nu am scanat perfect strada. Experienta si noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat, sunt niste idioti astia care se baga cu tupeu.... ies sa se asigure pe toata banda, se bazeaza ca franezi tu, sau trec pe galben si raman in intersectie ca prostii...

Eu unul le dau picioare in portiera. Ajuta si la fluidizarea traficului si la starea de spirit. (evident, nu atunci cand sunt 5 tigani intrun bmw cu numar de bullgaria).

Ca s-a bagat ca l-a lasat ala... bravo lui, dar tu nu esti obligat sa il lasi sa se bage si in fata ta.

 

@zurlia69(?!!) baga niste lady milk ca se lipeste mana cat ai zice "Nu vorbi fara sa stii/ Nu hali mereu ce auzi de la altii,/Nu te da ce nu poti sa fii/Sunt vorbe de (cuvant urat), le-aud in fiecare zi".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica ! in curand o sa ai niste degete de pianista si nu carnaciori. trebuie doar rabdare. :cheers:

 

HD . daca nu stii cum sa te comporti pe topicurile astea incearca sa postezi la "imagini din calatoriile pe doua roti". mai pui o poza cu un rasarit , cu niste prieteni la drum lung , cu un gratar. ca asta-i motociclismul in definitiv , nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

And here we go AGAIN.

 

off : Pacat de forumul asta.....Primele posturi sunt cele mai interesante si de unde ai ce invata..dupa aia..o da lumea iara in balareala , acuzatii , supozitii , pareri etc. Pana la urma motocicleta e ca fotbalul si politica , toata lumea se pricepe mai bine

 

on: Foarte bine ca ai scapat numa cu atat. Putea sa fie mai rau. Pana la urma din toate astea ai ce invata. Purtai ceva echipament? te-a ajutat cat de cat? Insanatosire maxima si asfalt uscat la toata lumea cu cat mai putine incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasul 1. chinuie-te sa obtii vinovatia soferului la politie pentru neacordare de prioritate, tu nu ai atins cu motorul masina lui dar macar ai atins cu corpul.

pasul 2. asigura-te ca pietonul nu va depune plangere la politie, nu are pretentii materiale de la tine ca motocicleta ta l-a lovit. Te poti trezi cu citatie pt dat decalratii la Udriste din partea pietonului sfatuit de altii.

pasul 3. ceri ca politia sa te trimeata la IML pentru certificat medico-legal in vederea obtinerii despagubiri materiale si morale de la asiguratorul soferului, sau sa te intelegi cu soferul.

 

Ideal e sa fie el vinovat, sa i se ia carnetul 3 luni pentru accident cu vatamare corporala, sa-ti repari motorul pe asigurarea lui, sa scoti 1000-2000 Euro bani.

 

Cu mine ai vb miercuri la Arc in legatura cu gainaria lui prietena-tu doar ca e bine sa nu te obisnuiesti de la el, dupa cum vezi nu-ti port tie pica. Insanatosire rapida!

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica motoristei

 

Iar celor care...au inceput sa fie nemultumiti de faptul ca se circula cu patruj' la ora,cumparati patine cu rotile

Pardon ..CU ROTINE

 

Nu inteleg bucuria unora de.....accidentele altora......doar de dragul de a comenta

Editat de sandu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...