Sari la conținut

Lacul Vidra: Paradis Si Infern


Postări Recomandate

Alaltaieri am hotarat sa facem o iesire de cateva ore in imprejurimile Lacului Vidra. Motoare, doua comuniste, una mai estica (Minsk) decat cealalta (MZ ETZ 250). :lol:

De la Petrosani pana la cabana Groapa Seaca (~18 km) drumul cu gropi, stare destul de precara, nu prea te lasa sa admiri peisajele superbe. De aici pana in pasul cu acelasi nume, 1575 m (~5 km) serpentinele asfaltate sunt relativ bune iar privelistile catre Muntii Parang uluitoare. Urmeaza 6 km de coborare pe drum neasfaltat pana la intersectia cu soseaua Transalpina, la mai putin de 1 km de Cabana Obarsia Lotrului. Atentie, in partea superioara sunt o multime de gropi cu suprafata mica dar adanci, care dupa ploaie sunt capcane perfide. Anul trecut mi-am rupt o coasta aici :P .

Vreo 3-4 km, pana la coada Lacului Vidra, asfaltul e cam distrus :laugh: dar de aici pana la Statiunea Vidra si mai departe, catre Voineasa e ok, am fost anul trecut si era impecabil pana acolo si mai departe catre Rm. Valcea.

Daca vrei insa sa mergi pe vechiul drum catre Voineasa, cel prin cataractele Lotrului :-L

Chiar din intersectia dinainte de Vidra te poti crede undeva in Africa :moron: Adancimea gropilor trece frecvent de 0,5 m. Ramasitele asfaltului de odinioara pot fi descoperite doar daca ai cel putin un masterat in arheologie, pentru ca acum odihnesc sub pamantul si bolovanii adusi de ploi. Dupa cum arata, nu cred ca a mai fost reparat vreodata de cand a fost construit sistemul hidroenergetic Vidra-Ciunget (1973). :lol:

Dupa un km pe el, dorind sa ajungem la baraj, intrand intr-o groapa am facut un scurtcircuit si motorul s-a oprit, cu greu l-am mai putut convinge sa ma mai duca acasa dupa un asemenea tratament. :smoke:

Dincolo de drumul acesta, absolut infect, a merge cu motorul prin asemenea locuri ramane una dintre cele mai frumoase amintiri pe care poti s-o ai ca motociclist in Romania. Maretia adevaratei mari de la Vidra, in care se reflecta culmile Parangului, Latoritei, Lotrului si Sureanului, culoarea sa albastra este mai presus de cuvinte. Prin aceste locuri ai permanent in retrovizoare ilustrate. :D

Nu postez poze, sunt destule pe forum...

Sa le fie rusine celor care au fost/sunt la putere in Romania pentru ca lasa sa se iroseasca astfel de locuri, nereparand drumurile de acces sau punand in valoare statiunea fantoma Vidra. :banana: (pentru coasta mea, desigur).

Asfalt uscat, tuturor! :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce ai scris.

 

Obarsia Lotrului RULZ! E Mecca mea... :smoke: :banana:

 

 

PS: Vreau sa merg in cocediu acolo. Peste fo 2 sapt. Cazare la cort de 3 stele. Se mai baga cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Obarsia Lotrului RULZ! E Mecca mea... :smoke: :banana:

PS: Vreau sa merg in cocediu acolo. Peste fo 2 sapt. Cazare la cort de 3 stele. Se mai baga cineva?

 

 

 

Eu tot vreau sa fac Transalpina,e posibil sa merg si eu...cit stai? poate trec in vizita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mircea are dreptate totala referitor la drumul dintre Vidra si limita intre judete. E un infern intr-adevar. Dar drumul dintre Valea Oltului si Vidra nu e chiar asa de rau. Acolo pe o porttiune de 10-15 km tre'sa ocolesti gropile, dar nu e imposibil. Cu putina atentie scapi destul de usor. Iar majoritatea drumului e chiar ca in palma, e o placere sa-l parcurgi.

Partea hunedoreana de drum, intre Petrosani si granita de judet e cam ca tot restul drumurilor in judetul nostru drag, adica nici ingrozitor de prost, dar nici traseu de enduro, cu nota ca se ingusteaza pe an ce trece, ca muntele vine peste sosea si nimeni nu curata nisipul si balariile asezate peste iarna. Deasemenea, pe vreme ploioasa drumul devine un parau, deoarece drenajul natural nu exista, si apa scursa de pe versant a gasit cel mai bun traseu pentru a curge la vale exact pe asfalt.

 

Niste poze pentru DMW, de asta iarna, de pe Cheile Jietului si Groapa Seaca. Nu sunt mare lucru, ca-s facute cu telefonul, da' nu ne-om lega de amanunte, nu? Pozele 1 si 2 sunt niste cascade inghetate, poza 3 e Parangul mic rasarind dupa padure. Poza 4 e paraul de pe sosea acum 2 saptamani.

 

post-3618-1153433998_thumb.jpgpost-3618-1153433962_thumb.jpgpost-3618-1153434151_thumb.jpgpost-3618-1153435748_thumb.jpg

 

In fine lacul Vidra pe ploaie

post-3618-1153435890_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, bucuresti - voineasa aproximativ atat sunt, iar de la voineasa la vidra inca vreo 25 (sau era voineasa-obarsia lotrului?). oricum, de la rm.valcea la vidra sunt in jur de 100km + inca 17 de la vidra la obarsie. insa atentie! ca e drum prost! (din cate am auzit/vazut prin poze).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa le fie ma rusine ? Tu stii cu ce eforturi e mentinut drumul ala asa ? O gramada de firme vor sa-l distruga prin asfaltare . Cu ce atractii sa mai vina romania in turism . Cu drumuri perfecte de care s-au saturat toti europenii .

Nu exista drumuri proaste ci motociclete nepotrivite acelor drumuri. Baga bine la cap kestia asta .

 

 

 

 

 

PS. suntem tara enduristica , nu uitati asta si nu veti mai avea probleme cu drumurile !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa le fie ma rusine ? Tu stii cu ce eforturi e mentinut drumul ala asa ? O gramada de firme vor sa-l distruga prin asfaltare . Cu ce atractii sa mai vina romania in turism . Cu drumuri perfecte de care s-au saturat toti europenii .

Nu exista drumuri proaste ci motociclete nepotrivite acelor drumuri. Baga bine la cap kestia asta .

PS. suntem tara enduristica , nu uitati asta si nu veti mai avea probleme cu drumurile !

Tara enduristica o fi Mauritania, Bhutan sau Bolivia, noi ne pregatim sa fim membrii in U.E. Din moment ce acest drum a fost asfaltat, se presupune ca ar trebui sa ramana asa, nu? Ar trebui, oare, sa dinamitam drumurile asfaltate catre valea Prahovei, Cheile Bicazului, etc, pentru a atrage mai multi turisti?

:banana:

Sau ar trebui sa ne cumparam toti enduro, sa renuntam la celelalte tipuri de motoare sau la motociclism, pentru a ajunge in locurile cele mai frumoase din tara? :smoke:

Europenii vin in Romania nu pentru ca avem drumuri proaste ci pentru ca exista astfel de locuri.

Editat de mirceatrif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu subscriu la parerea ca drumurile proaste sint bune pt ca unde drumul e bun, cu cit sint mai multi "turisti" cu atit sint mai multe gunoaie. Si cind vad peturi, piriurile pline de plastic, mi se face greatza as castra totzi gunoierii nostrii imputzitzi. Romania este tara enduro, e frumoasa acolo unde nu ajung oamenii. Unde se fac drumurile se taie padurea si ramin gunoaiele. Pe Valea Sebesului unde am fost in weul trecut, partea curata, frumoasa incepea clar la citiva km de unde se strica drumul iremediabil pt pantofari.

Din pacate asa e.... oriunde ai merge in natura nu gasesti decat gunoaie si bubuit de manele. Turistul roman... :laugh: vine cu conserva pe 4 roti, isi etaleaza burta in ritmuri de manele, face gratarul si pleaca. Gunoiul ramane... :smoke: Week endul urmator vine din nou, doar ca se muta cativa zeci de metri mai in sus, unde e curat....si tot asa. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mircea, maine ma duc sa vad daca nu cumva in urma topicului asta valcenii au reparat drumul :banana: Te tin la curent. Pacat ca nu verificam impreuna.

 

Cu gindul la vacanta am plecat simbata din Bucuresti spre Obarsia Lotrului. Concluzia este ca drumarii din Valcea au citit topicul si ne-au pus criblura de la Brezoi spre Voineasa. Enduristilor le-o fi placut antrenamentul, dar mie mi-a stricat putin plimbarea.

 

Speram sa gasesc vre-o cabana si sa fac o rezervare pentru perioada 31 iulie 12 august.

Inafara de Pensiunea Bradul am vazut doar 'complexul de vile' din statiunea Vidra. 'Vilele' de la vidra sint un pic sub conditiile in care as vrea sa stau pentru 2 saptamini, iar Pensiunea Bradul pare a fi condusa de niste oameni fara pic simt comercial. N-au fost in stare sa imi dea 'camera cu baie' pentru 2 saptamini pentru ca era rezervata pentru 2 perioade de 2 zile. Cabaniera mai spunea ca mai au peste drum o cabana care are numai camere cu baie dar nu avea chef sa ne dea o camera acolo pentru ca e goala si ei au o politica ca acolo dau camere numai daca prima cabana e plina.

 

Daca ma poate ajuta cineva cu o cazare in zona ii voi fi recunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ii raman recunoscator celui care imi poate furniza o info legata de cazare. as vrea sa-i fac o supriza sefului meu, sa-l iau acolo, numai ca are un copil de 1 an si 8 luni si nu prea merge cu stat la cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

 

Daca vrei insa sa mergi pe vechiul drum catre Voineasa, cel prin cataractele Lotrului :D

Chiar din intersectia dinainte de Vidra te poti crede undeva in Africa :D Adancimea gropilor trece frecvent de 0,5 m. Ramasitele asfaltului de odinioara pot fi descoperite doar daca ai cel putin un masterat in arheologie, pentru ca acum odihnesc sub pamantul si bolovanii adusi de ploi. Dupa cum arata, nu cred ca a mai fost reparat vreodata de cand a fost construit sistemul hidroenergetic Vidra-Ciunget (1973). :crack:

Dupa un km pe el, dorind sa ajungem la baraj, intrand intr-o groapa am facut un scurtcircuit si motorul s-a oprit, cu greu l-am mai putut convinge sa ma mai duca acasa dupa un asemenea tratament. :lol:

 

 

ma mir acu 3 ani l-am facut cu un Cielo, era greu, rupt, dar in nici un caz sa nu poti trece cu mobra, oricare ar fi ea!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am mers in excursia de recunoastere (adica acum o luna) cu motoreta pina la Vidra si dupa aia pina la baraj fara nici un fel de probleme si aveam si pasager.

 

Am depasit vre-o 3 conserve pe drum pentru ca cu mobra poti ocoli gropile.

Ce cautai cu motoreta in gropi de ai facut scurt ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...