Sari la conținut

M-a pus jos, dar am scapat cu bine.


fast_arrow
 Share

Postări Recomandate

HD-ule... Cat tupeu aveti unii ori sunteti profani, sa judecati si omul care chiar nu are vina...

Omul nu t-e vazut, probabil tot din cauza pentru care nu l-ai vazut nici tu. Nu este vreun ucigas de motociclisti, ci pur si simplu s-a intamplat, pentru ca asta este traficul. Nu ma derenjeaza decat felul in care aruncati cu pietre imediat, atat.

Da, chiar nu esti vinovat, am spus-o... (legal).

 

Si n-am tupeu, din contra, eu nu pot sari imediat la gatul omului. Stau, analizez, incerc sa vad unde a gresit el, dar si eu, incerc sa-l inteleg, daca si el ma intelege. Stiu ca in trafic ma lovesc de oameni, care mai si gresesc, ca si mine, nu de roboti. Asa sunt eu, putin mai uman. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fast: nu am inteles un lucru din expunerea ta. Ce intentie avea Tico? Sa faca stanga? Daca da, avea voie in zona respectiva (teoretic ar fi linie continua intre sensuri inainte de semafor)? Daca nu avea voie, atunci ce cauta cu botul direct in banda 2?

 

Parerea mea: Vinovatul principal e ala care a lasat TICO sa taie perpendicular 2 benzi! Din pacate, legea nu il poate sanctiona! Asta e!

Spor la reparat moto si sfatul meu e sa mergi URGENT la spital pentru investigatii (durerea de spate si de picior ma duc cu gandul la ceva vertebre tasate...). Sper sa ma insel! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intotdeauna la fata locului, calde fiind, evenimentele arata/sunt percepute putin deformat decat privite la rece. chiar Arrow recunoaste ca avea tensiune 18. asta nu-i putin.

 

intr-adevar, daca motoretistul n-a vazut conserva este foarte probabil ca si invers sa fie valabil. omul ala nu cred c-a facut-o intentionat si din cauza asta poate beneficia de circumstante atenuante.

intr-adevar indiferent de viteza cu care se ruleaza si de precautiile luate sunt accidente care nu pot fi evitate.

DAAAAR, ca si in cazul de fata, o viteza rezonabila chiar daca nu preintampina accidentul macar ii reduce major urmarile.

 

@Arrow, fa-ti un control la zonele dureroase. daca totul e ok, incearca sa te intelegi cu soferul. scapi de-o gramada de batai de cap cu snapanii de la Euroins.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Arrow a precizat ca viteza cu care se deplasa era mai mult decat rezonabila. Omul incetinea/era pe franare pentru ca semaforul era rosu. Ce-o tot dati in stanga si in dreapta ? Omul e nevinovat (legal si moral). Daca in loc de motor, conducea o basculanta, poate perceptia soferului de TICO era putin altfel. Trebuia sa se asigure ca e liber si ca se poate baga. De mai multe ori. Inteleg asta cu omenia si intelegerea. Ok, nu l-a vazut, n-a facut-o cu rea intentie da' tot a facut-o. In circumstante mai putin fericite putea sa omoare pe cineva. Faptul ca intelegi ca nu a fost cu intentie nu il face pe cel vinovat, mai putin vinovat. Si cine-i vinovat trebuie sa suporte niste consecinte, ca de aia traim intr-o societate bazata pe reguli.

Editat de Derek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti om cu cine e om, dar pe motor nu pot sa fiu nici cu mama, daca da peste mine. Eu nu sunt Hristos, sunt un om normal, nu pot ierta orice si oricand. Cand el incerca sa imi spuna, ca de fapt eu sunt de vina, ca depaseam coloana de pe banda 1... pe banda 2 fireste A incercat si la politie, dar agentul i-a spus ca eram si pe doua roti si chiar a gresit, sa nu mai insiste, nu s-a asigurat la schimbarea directiei etc, ca dorea o pedeapsa mai mica. I-a mai spus, ca mai are permisul suspendat de inca doua ori. Azi imi spune ca i-am facut o gramada de belele, dar nu pomeneste de belelele cauzate de greseala lui mie si ca putea sa ma omoare si nu se inghesuie sa imi dea RCA -ul . Ca nu il are la el. La scos dintre acte peste noapte, alaltaieri il avea si probabil e pe noptiera ? Vedeti... cu astia sa fii milos ? Si inca am fost prea milos cu el, va pot povesti alta data, inca nu e coapta bine treaba, nu e inca rezolvata. l-am scapat de un dosar penal, de procuratura. Sper sa ma lase spatele, daca puteti intelege...el crede ca e scapat si imi spunea azi cu tupeu, ca mai era cu un pusti in masina un tiganus foarte tare-n gura, ca vezi doamne... putea ala sa ma bata, ca are gasca etc. Astia sunt oameni, va mai intreb o data, pe astia merita sa ii iertam ? Te culca jos cu gand sa te mai si bata. Bine ca nu s-a urcat cu masina pe mine asa la misto, ca mai miscam inca... HD-ule, Preacuvioase iertati-i voi, dupa ce va calca pe cap poate va mai si violeaza prin vreo padure undeva sau direct in rect.

Mesaj completat

Esti om cu cine e om, dar pe motor nu pot sa fiu nici cu mama, daca da peste mine. Eu nu sunt Hristos, sunt un om normal, nu pot ierta orice si oricand. Cand el incerca sa imi spuna, ca de fapt eu sunt de vina, ca depaseam coloana de pe banda 1... pe banda 2 fireste A incercat si la politie, dar agentul i-a spus ca eram si pe doua roti si chiar a gresit, sa nu mai insiste, nu s-a asigurat la schimbarea directiei etc, ca dorea o pedeapsa mai mica. I-a mai spus, ca mai are permisul suspendat de inca doua ori. Azi imi spune ca i-am facut o gramada de belele, dar nu pomeneste de belelele cauzate de greseala lui mie si ca putea sa ma omoare si nu se inghesuie sa imi dea RCA -ul . Ca nu il are la el. La scos dintre acte peste noapte, alaltaieri il avea si probabil e pe noptiera ? Vedeti... cu astia sa fii milos ? Si inca am fost prea milos cu el, va pot povesti alta data, inca nu e coapta bine treaba, nu e inca rezolvata. l-am scapat de un dosar penal, de procuratura. Sper sa ma lase spatele, daca puteti intelege...el crede ca e scapat si imi spunea azi cu tupeu, ca mai era cu un pusti in masina un tiganus foarte tare-n gura, ca vezi doamne... putea ala sa ma bata, ca are gasca etc. Astia sunt oameni, va mai intreb o data, pe astia merita sa ii iertam ? Te culca jos cu gand sa te mai si bata. Bine ca nu s-a urcat cu masina pe mine asa la misto, ca mai miscam inca... HD-ule, Preacuvioase iertati-i voi, dupa ce va calca pe cap poate va mai si violeaza prin vreo padure undeva sau direct in rect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate discutii pt un caz atat de clar. Ca l-o vazut , ca nu l-o vazut. Poi da-i obligatia lui cand iese : SA VADA daca nu sa steie in banca lui.

Bine ca tipul nu s-a tirat lasandu-te pe jos. Sigur s-a gandit la asta de aia trebuie facuta dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca in trafic ma lovesc de oameni, care mai si gresesc, ca si mine, nu de roboti. Asa sunt eu, putin mai uman. ;)

 

Daca te-ai lovi in trafic de oameni cu cei 7 ani de acasa, ceva educatie si un pic de onoare, da, as fi de acord sa fii intelegator. Dar dupa ce te da pe jos si apoi incearca sa te convinga ca de fapt TU esti vinovatul si ca nu stii sa stai pe motor, poti sa mai fii uman? Nu mai zic de stilul agresiv si la intimidare.

Exemplul: Pe mine m-a dat jos un taximetrist in mijlocul intersectiei. Eu am fortat galbenul, el a anticipat verdele. Am frinat si eu si el. M-a lovit in jamba stinga a furcii. Lovitura usoara dar cit sa ma dezechilibreze si sa ma faca sa nu mai pot tine motorul. Motorul pe jos, eu in picioare linga. Ala care m-a lovit nici nu a iesit din masina. In schimb a sarit la cearta ALT taximetrist de pe banda alaturata care nu putea sa treaca de motorul cazut. Norocul meu ca nu am patit nimic si nici motorul nu a fost lovit rau. Ce poti sa mai zici la faza asta si cit de intelegator sa fii cu asemenea specimene?

 

On: @ fastarrow: Bafta la reparat motorul si sper sa iti scoti cit mai repede banii de la asigurator.

 

Ma intriga o chestie: tu le dai banii cind iti platesti asigurarea PE LOC. Ei te despagubesc DUPA UN AN. Tu le dai citi bani iti cer ei pe asigurare, ei iti dau cam cit vor ei in caz de accident (incerca sa iti dea cit mai putin)... Misto tara! Bune legi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fast, eu zic sa vezi ce e cu durerea aia de spate mai ales daca pleaca pe picior.

 

Ai scapat binisor datorita vitezei cu care stiu ca mergi.

 

Dar vezi cum e cand mergi legal si vina e 100% a altuia dar apar meseriasii de pe forum si baga strambe ? Am eu sau nu dreptate ? E bine sa-i spui unui motociclist care tocmai a fost doborat ca e vina lui ?

 

Intr-o saptamana ajung, vin sa-ti vad mobra. Bafta cu legile din romanica !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fast, eu zic sa vezi ce e cu durerea aia de spate mai ales daca pleaca pe picior.

 

Ai scapat binisor datorita vitezei cu care stiu ca mergi.

 

Dar vezi cum e cand mergi legal si vina e 100% a altuia dar apar meseriasii de pe forum si baga strambe ? Am eu sau nu dreptate ? E bine sa-i spui unui motociclist care tocmai a fost doborat ca e vina lui ?

 

Intr-o saptamana ajung, vin sa-ti vad mobra. Bafta cu legile din romanica !

Te astept ca de obicei, cu frigiderul plin si bratele deschise. Iarta-i, ca nu stiu ce vorbesc ! Viata pare roz cand ai gel in par si ochelari de soare iar boxele iti zguduie creierii.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta este un "accident"...fiindca de-aia se numesc accidente situatiile neprevazute din care rezulta ciocniri in trafic. Is sigur ca fiecare a facut tot ce era posibil sa previna asta, dar soferul cu Tico a gresit (a gresi este omeneste, sa nu uitam!) iesind din coloana si lovind motociclistul...motiv pentru care ar trebui sa raspunda pecuniar...dar parca nu-mi vine a crede ca se va intimpla asa, motivele fiind deja cunoscute. Acum asigurarile au cuvintul! Faptul ca motociclistul a condus preventiv, fara viteza excesiva, faptul ca era echipat ca un robot (indiferent de ce zic altii, stiu ca el isi apara pielea la fel ca si mine!), a redus urmarile acestui accident la maximum. Asa ca in loc sa dam cu RIP-uri (urit cuvint, asimilat de romani doar de lene!) ne rezumam doar la a ura sanatate motociclistului, la recuperarea pagubelor si la invatatura care rezulta din ciocnirea asta (doar pentru cine are cap sa priceapa). Stiu ca-i va fi foarte greu sa recupereze pagubele, dar faptul ca este in viata (chiar si cu ceva traume minore) inseamna un cistig imens pentru el, pentru soferul neatent si pentru familiile si prietenii lor. Da, de data asta accidentul a avut efecte minime si pagubele is minore gratie motociclistului. Punct! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt. faptul ca ti-ai luat toate masurile de siguranta si precautie! Felicitari ca esti relativ intreg! Imi permit sa-ti dau cateva sfaturi:

Ar trebui sa obtii un certificat medical pt. ranile pe care le-ai suferit si cu aceasta ocazie sa te asiguri ca durerile pe care le acuzi sa nu tradeze ceva mai grav. Vad ca soferul se eschiveaza de la gestul de a-ti da RCA-ul sau, astfel ca o hartoaga de la medic l-ar putea convinge mai usor. Datorita atitudinii nesimtite pe care inca o manifesta, sunt de parere ca ar trebui sa abandonezi orice tentativa de mediere a situatiei si sa apelezi la caile legale ce-ti stau la dispozitie. Stiu ca solicitand interventia ambulantei, cazul devine automat accident cu victime si astfel vinovatul este cercetat penal. Nu stiu daca acest lucru se anuleaza daca refuzi transportul la o unitate medicala. Astfel, daca in acest moment soferul se afla sub cercetare penala, la un moment dat va trebui sa revii la politie pt. a semna o declaratie conform careia nu ai alte pretentii fata de persoana vinovata. Intrucat nu era "sub influenta", cu siguranta dosarul penal va reveni de la procuror cu propunerea de NUP si sigur va fi incheiat in consecinta de catre politistul ce-l are in instrumentare, iar declaratia de care am amintit va exista. Sfatul meu este sa nu semnezi acea declaratie pana in momentul in care nu-ti vei vedea motocicleta reparata si functionala.

Sunt de parere ca nici soferul nu te-a vazut, asa cum nici tu nu l-ai observat in timp util, ca nu a efectuat o manevra nesimtita ori ca s-a bagat la intimidare si in asemenea situatie ar trebui sa tolerezi greseala lui. Insa, atitudinea sa ulterioara, lasitatea demonstrata prin negarea raspunderii pentru fapta sa, amenintarile si absenta oricaror remuscari fata de daunele (materiale, fizice si psihice) pe care ti le-a provocat demonstreaza clar ca merita sa-l sodomizezi cat mai aprig cu putinta. Daca scapa ieftin, va prinde curaj si data viitoare poate va ucide un om intr-o conjunctura asemanatoare. Crede-ma ca daca ii vei oferi ocazia, te va calca in picioare. Sunt conservar de mai bine de 10 ani si mobrist de doar 1 an, astfel ca nu se pune problema de a-l blama pt. faptul ca are doar B-ul si ar fi intr-un fel inferior ca nu detine si A-ul si in consecinta ar trebui lapidat pt. neatentia sa.

Nu te baza pe faptul ca-ti vei recupera banii in urma actionarii in judecata a vinovatului. Este posibil sa ti-i recuperezi, insa procesul ar dura minim 1 an, timp in care vor interveni alte cheltuieli: onorariul avocatului, taxa de timbru, expertiza autorizata etc. In septembrie se implinesc 2 ani de cand am deschis o astfel de actiune impotriva unui sofer de Grand Cherokee ce a ignorat semnul <STOP> si mi-am zobit masina in el, deci stiu despre ce vorbesc. Daunele morale sunt foarte greu de cuantificat, demonstrat si despagubit in caz de proces. Daca esti sigur ca ai dori eventual sa mizezi pe acestea, pastreaza chitante de la taxi, bilete si cartele pt. transportul in comun, retete, trimiteri si chitante ale medicamentelor ce a trebuit sa le achizitionezi datorita vatamarilor suferite etc... Orice cheltuiala ce ai fost nevoit s-o efectuezi datorita acestui accident este bine a fi demonstrata legal. In cazul tau nu se discuta despre imobilizarea motocicletei, deci din acest punct de vedere nu ti-a fost lezata capacitatea de deplasare.

In privinta asiguratorului te pot sfatui doar sa nu accepti sub nicio forma prima suma oferita ca despagubire. Cum a amintit un alt coleg de forum, analizeaza cu atentie felul in care iti va fi evaluata motocicleta. Prezinta-le orice facturi ale dotarilor suplimentare pe care le ai pe motocicleta, facturi de service care sa ateste revizionarea corespunzatoare si intretinerea impecabila a vehiculului. Am un prieten ce a fost nevoit sa-si repare mobra pe baza unei polite Euroins. In ultima instanta, da-mi un pm si-ti dau nr. meu de telefon pt. a te pune in legatura cu el. Sa spunem doar ca in final a fost foarte multumit de operativitatea asiguratorului in conditiile in care agentul a avut si el de castigat.

 

Sanatate si succes in demersul de a-ti repara mobra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bububeshi Cineva acolo sus ma iubeste, deoarece am rezolvat situatia nesperat de repede si m-a ajutat un amic, care nu stiam ca are atata putere de convingere. Omul a dat un telefon cuiva si apoi mi-a cerut numarul individului si ceva date despre el, apoi am primit un telefon ca vine sa imi aduca copia RCA. Peste 20 minute a venit individul si mi-a cerut scuze, ca nu a putut veni mai repede. M-a intrebat de unde il cunosc pe X-ulescu si i-am spus ca : cine stie multe, moare repede...Habar nu aveam cine e X-ulescu si nici nu ma intereseaza. Ma bucur, ca amicul m-a rezolvat si stiu ca am sa ii dau un spritz si eventual un iepuras ceva piesa...bonus. Idea e, ca ma pregateam sa il dau in judecata si azi am intreprins primele demersuri, avocat, ma pregateam de internare, fizioterapie etc. asa cum ii sta bine unui om bolnav, am aflat ca are masina, doua case pe numele lui, deci aveam ce executa. Bine ca s-a terminat asa, ca mai pierdeam timpul cam 1 an pe proces si executare. Acum e vacanta in magistratura si doar in septembrie puteam intenta proces. Banii ii dadeam inainte, ca la curve si ii recuperam la sfarsit, cand vindeam casa omului, mostenire de la o matusa sau ra-hatul de Tico, cel cu bucluc.@ bububeshi se vede ca esti un om informat si cu educatie, esti un castig pentru tagma motociclistilor. Cand voi face un MC vei fi cu siguranta vicepresedinte, pentru inceput... relatii cu publicul, marketing si management. Merci pentru sfaturile pertinente. Interventia ta mi-a facut o reala placere. Daca este cazul, te voi deranja pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bububeshi Cineva acolo sus ma iubeste, deoarece am rezolvat situatia nesperat de repede si m-a ajutat un amic, care nu stiam ca are atata putere de convingere. Omul a dat un telefon cuiva si apoi mi-a cerut numarul individului si ceva date despre el, apoi am primit un telefon ca vine sa imi aduca copia RCA. Peste 20 minute a venit individul si mi-a cerut scuze, ca nu a putut veni mai repede. M-a intrebat de unde il cunosc pe X-ulescu si i-am spus ca : cine stie multe, moare repede...Habar nu aveam cine e X-ulescu si nici nu ma intereseaza. Ma bucur, ca amicul m-a rezolvat si stiu ca am sa ii dau un spritz si eventual un iepuras ceva piesa...bonus. Idea e, ca ma pregateam sa il dau in judecata si azi am intreprins primele demersuri, avocat, ma pregateam de internare, fizioterapie etc. asa cum ii sta bine unui om bolnav, am aflat ca are masina, doua case pe numele lui, deci aveam ce executa. Bine ca s-a terminat asa, ca mai pierdeam timpul cam 1 an pe proces si executare. Acum e vacanta in magistratura si doar in septembrie puteam intenta proces. Banii ii dadeam inainte, ca la curve si ii recuperam la sfarsit, cand vindeam casa omului, mostenire de la o matusa sau ra-hatul de Tico, cel cu bucluc.@ bububeshi se vede ca esti un om informat si cu educatie, esti un castig pentru tagma motociclistilor. Cand voi face un MC vei fi cu siguranta vicepresedinte, pentru inceput... relatii cu publicul, marketing si management. Merci pentru sfaturile pertinente. Interventia ta mi-a facut o reala placere. Daca este cazul, te voi deranja pe PM.

 

Multumesc pentru aprecieri ;). In privinta "deranjului" pe PM, desigur ca nu reprezinta o problema; astfel as putea sa urmaresc mai usor firul evenimentelor. Prefer sa intervin pe forum doar daca am de comunicat informatii reale, documentate, verificate si utile, fie directionat catre un coleg oarecare, fie de uz general. Chiar daca in tineretea-mi zbuciumata mi-am asumat o portie consistenta de "evenimente nedorite" in trafic si la randu-mi am partea mea de erori dar si situatii pe care le-am negociat mai bine decat ma asteptam, prefer sa ma abtin in a-mi da cu presupusul in privinta vinovatului, a masurilor ce ar trebui luate impotriva acestuia, a conditiilor in care s-a petrecut accidentul etc. In schimb, situatia ta a fost extrem de clara si nu incapea indoiala asupra faptului ca intr-un fel sau altul va trebui sa-ti repari motocicleta si sa treci cat mai usor cu putinta peste eveniment. Este bine ca ai sarit foarte repede peste etapele preliminare ale acestui demers, dar asta nu inseamna ca ai scapat de stres, ca inca simti un disconfort determinat de faptul ca va trebui sa te ocupi personal de reparatii, de plimbatul hartiilor si de a fi nevoit sa interactionezi cu tot felul de necunoscuti mai mult sau (in special) mai putin interesati de rezolvarea problemei tale, ori indiferenti fata de sarcinile muncii lor. Inca o data, iti urez succes in repararea mobrei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Eu sunasem la 112 pentru politie si salvare si de nervos ce eram, nu mai nimeream sa deblochez si sa sun.

 

Putin offtopic ... in caz ca doamne-fereste aveti nevoie sa sunati la 112, nu va mai chinuiti cu deblocatul telefoanelor, pierdeti secunde pretioase, formati direct ca merge chiar si de pe un telefon blocat. Incercati daca nu credeti :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin offtopic ... in caz ca doamne-fereste aveti nevoie sa sunati la 112, nu va mai chinuiti cu deblocatul telefoanelor, pierdeti secunde pretioase, formati direct ca merge chiar si de pe un telefon blocat. Incercati daca nu credeti :(
Multumesc. E bine de stiut ! In caz de accident sub nici o forma sa nu acceptati intelegere amiabila, am vazut oameni acolo, doar ca nu isi smulgeau parul de tzeapa ce o iau la asigurari. Daca nu ai proces verbal de la politie, o iei in mana la asigurari, esti la mila lor ...si a Domnului. Mare ATENTIE ! Cu procesul verbal te poti duce in instanta, vinovatia e clara, dar asa... Voi milita in viitor pe toate caile impotriva acestei intelegeri. Si asta e un factor generator de accidente. Vinovatii nu mai trec pe la politie si scapa, iar a doua zi uita si fac alte nefacute cu mine, cu tine.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...