Sari la conținut

Accident Bucuresti - Sos. Alexandria, rond capatul tramvaiului 32


Pupila Dilatata
 Share

Postări Recomandate

Daca cumva ai timp sa vezi fata ranjita a soferului atunci cand te sicaneaza si daca nu ai cazut sau ai cazut usor....pai atunci tre sa ii muti dintii ! Sa-i strangi de cooaie pe aia care nu inteleg de ce tre sa incetinesti in curbe si vin pana langa tine, si pe aia care nu stiu ca locul dintre tine si masina din fata e spatiu de siguranta si ei se baga si te depasesc pt ca vad locul liber sa-i bati cu capul de maneta de frana pana se opreste motoru'. Adevarat, nu fac nimic cu violenta, dar cu resemnarea ce fac? Ce fac cu RCA-ul boului care imi da dauna totala 1200E cand motorul costa 3000? ..ce fac daca sunt eu dauna totala...?! Nu sunt pt violenta in trafic pt ca pot fi evitate ff multe , dar cu cei care chiar si-o merita nu tre sa ai mustrari de constiinta ; aia credeti ca se vor schimba vreodata daca eu sunt pasnic si ma uit ca boul in pamant dupa ce jegosul vine langa mine tot cu ranjetul pe muian si cu - PAI ASA VA TREBUIE !. La inceputul soferiei mele m-am luat cu unu care voia sa ma depaseasca, si eu zmeu am accelerat, se apropia semaforul si din fata veneau masini, omul a reusit sa ma depaseasca in final si la semafor s-a dat jos la mine. Era unu ca Tolea, era gata sa ne luam la bataie.In final a plecat. Pe urma am vazut ca in masina era sotia si 2 copii in spate. Gresisem si imi era si frica de ala si rusine de ce facusem. De atunci nu mai fac gresala asta si o sa o tin minte toata viata.

Alta data in alta situatie de trafic, ca sofer...la fel..frica si rusine....pe gresala mea, si iar am tinut minte... Daca un motorist foote un pumn in plafonul boului care era sa il tavaleasca, data viitoare acel sofer se va uita de 2 ori, si situatia il va urmari mult timp. Va fi mai atent...Repet, nu sunt pt violenta dar noua ne e frica de ei..de ce sa nu fie si invers...?

P.S. Sunt satul de pacifisti !.... si de lumanari aprinse chiar si in gand !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

multi dintre "pacifisti" sunt din provincie si probabil nu cunosc exact situatia traficului din bucuresti. :(

 

m-am cam dat cateva luni(weekend de weekend si nu numai) prin bucale cu motorul....sunt din ardeal,de unde se agata harta-n cui :P .si totusi nu inteleg pacifismul provincialilor.la bucale e haos,masini multe,drumuri inguster,parcari inexistente,etc,etc...ii mai intelegei ca sunt dusi cu capul unii sau altii..in provincie(si aici ma refer la TOAAAAATA provincia) exista loc pentru fiecare "bizon"...si totusi e de rau!pai cum frate sa il ierti pe baimarean,clujean,iesean,sibian sau orice ar fi el,cand are loc,are drum..si totusi mi-o trage mie pe 2 roti!?!?cine se da mare pacifist ori se sta pe motor prea putin ori minte de ingheata apele!....ca in bucale risctul de a ti-o fura e de 100 de ori mai mare,e drept..dar de cretinii dai oriunde!si ma repet,cu cat urci mai spre nord-nord-vest cu atat situatia se inrautateste raportat la numarul de masini si de moto!..asa ca,bucale ori provincie situatia e aceeasi!

Mesaj completat

P.S. Sunt satul de pacifisti !.... si de lumanari aprinse chiar si in gand !

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar fi o campanie : Atentie la motociclisti in trafic ! Sparg parbrize, rup oglinzi, indoaie plafoane !

Banda de motoare cu numere indoite, ceva distanta intre ele sa nu se prinda bizonii ca sunt vanati si cum greseste unu cum BUF oglinda ! Daca iese cu shukar vin si ceilalti motoristi martori, ceva gen: PAI CE FACI NENE TE BAGI IN EL SI TOT TU COMENTEZI ? Da sa fie bazati nu sa dea burn-out prima oara in viata lor si din greseala sau de frica . Sa vezi cum se mai potolesc si ne stiu de frica !..vorba aia: Mai bine sa ma stie de frica decat de prost ! Unitatea nu inseamna doar comemorari, inmormantari, bere in Biker's si parada in Herastrau !..nu ca acolo am fi prea uniti :D ...dar tre sa fim si putini tari in gura ca altfel vom spune la nesfarsit : MAMA, M-A BATUT NENEA

..si acum...hai cu pietrele... !!!! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar fi o campanie : Atentie la motociclisti in trafic ! Sparg parbrize, rup oglinzi, indoaie plafoane !

Banda de motoare cu numere indoite, ceva distanta intre ele sa nu se prinda bizonii ca sunt vanati si cum greseste unu cum BUF oglinda ! Daca iese cu shukar vin si ceilalti motoristi martori, ceva gen: PAI CE FACI NENE TE BAGI IN EL SI TOT TU COMENTEZI ? Da sa fie bazati nu sa dea burn-out prima oara in viata lor si din greseala sau de frica . Sa vezi cum se mai potolesc si ne stiu de frica !..vorba aia: Mai bine sa ma stie de frica decat de prost ! Unitatea nu inseamna doar comemorari, inmormantari, bere in Biker's si parada in Herastrau !..nu ca acolo am fi prea uniti :D ...dar tre sa fim si putini tari in gura ca altfel vom spune la nesfarsit : MAMA, M-A BATUT NENEA

..si acum...hai cu pietrele... !!!! :(

Va rog la accidente sa va concentrati aupra accidentului si accidentatului. Pentru alte discutii exista "Discutii generale despre motociclism" si "Motociclisti in timpul liber" s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, cum a spus si ValoXM fiecare reactioneaza in mod diferit in astfel de situatii. Unii se enerveaza si injura, altii sunt mai agresivi, etc. Nu incerc sa fac pe nimeni sa procedeze cum procedez eu, fiindca e imposibil. Nu pot eu sa il fac pe fratemiu sa fie mai calm cateodata, dapoi sa va conving pe voi pe forum :( . Si ca sa raman on topic, clar in accidentul de fata nu era nevoie de violenta, si in primul rand trebuie apreciat gestul lui Pupila dilatata de a se implica si de a oferi ajutor. Bine ca nu a fost mai grav accidentul, asta conteaza cel mai mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in locul tau mi-as trage un glont in cap...traiesti degeaba. Nu ai dreptul sa judeci si sa pedepsesti pe alti, doar ca tu asa consideri. Nici nu ma mir ca ne vaneaza unii si alti, daca specimene ca tine umbla pe 2 roti pe strada. Pana si eu motociclist fiind daca mi-ai face ceva la masina doar din simplul motiv ca mi-ai stat in unghiu mort si nu te-am vazut cand am schimbat banda, sau ca ai venit cu 100km/h si eu nu ti-am acordat prioritate...nu stiu ce ti-as face, poate m-as baga in fata ta si ti-as testa aptitudinile de franare de urgenta. Parerea mea personala: Motociclistii care se comporta ca ciobanii, merita acelasi tratament.

 

P.S. zici ca esti mica?? I-ati pistol draga si trage cu el ca-n vestu salbatic!! AAaa...pardon n-ai boase pentru asa ceva. Stupid oricum, numa vorba ii de 99% dintre voi astia pe care ii strang chilotii

Eu in locu' tau mi-as pune o rochita roz cu danteluta si as canta "Barbie Song"... Draga... Nu ai inteles nimic, din pacate...

 

Situatiile pe care le-ai prezentat tu nu au nici o legatura cu cotidianul...

Hai sa-ti zic ultima intamplare: ora de varf, in centrul capitalei, bulevard pe 3 benzi, intre 2 din ele, loc cat sa incapa o garsoniera pe doua roti... Merg eu frumos si usurel, cand deodata imi tasneste in fata o masina; nu semnal, nu asigurat, nu ezitat... Pur si simplu o vaca s-a bagat ea intre 2 benzi, cu masina, inaintand 1-2 m (nu mai conteaza ca apoi nu avea loc pe nici o banda si a asteptat sa treaca inca 3 masini :( ), cand am ajuns in dreptul ei si i-am facut semn, se uita cu scarba la mine, apoi cand a dat geamu' jos, am intrebat-o frumos de ce nu da semnal si nu se asigura, ca asa ne omoara pe capete, iar reactia ei stii care a fost? Ceva de genu': "29.gif", adica imi permit sa o deranjez cu nimicuri d-astea, gen semnal si asigurare, pe care numai prostii le dau...

Asta nu merita sa i se intample ceva? Eu zic ca da, pentru ca astfel de oameni sunt cei care ne omoara pe strazi...

 

Cei care te sicaneaza in trafic sa faca "liniute" cu tine la 12 noaptea, nu merita sa li se intample "diverse"? Dar cei care te imping de pe banda in bordura asa de "fun", si apoi cand vad ca esti fata, isi cer scuze? Dar bosorogii comunisti care te injura ca treci printre masini? Cocalarul care e el "jmecher" si trece pe rosu, ce ar merita? Exemplele pot continua...

 

Vai, dar cate ar merita toti astia...

 

Ca faci o greseala e omenesc... Si pe mine, unii mai aveau putin si ma lipeau de masini, dar si-au cerit scuzem ca nu m-au vazut si la semafor chiar stateam de vorba cu ei, si mie mi s-a intamplat sa-mi stearga picioru' cate unu' pentru ca pur si simplu eram in unghiul mort... Asta e, se intampla.

Dar nesimtirea si tupeul infect, si nepasarea, de care zic mai sus, astea trebuiesc condamnate grav!

 

Buna Beatrice,

Si cum ai vrea sa protestam? Inca o revolutie? Nu sunt ironic, dar vom fi ca Don Quijote. Chestia cu "meritam", nu prea o inteleg.

Dar, pina la urma, este parerea ta si o respect.

Numai bine.

Pai nu o revolutie, ca nu avem cu cine... Dar macar sa schimbam putin atitudinea asta de "Lasa ca merge si asa", "Asta e, suportam", "Mie nu mi se intampla", si altele de genu'.

Spun ca meritam ceea ce ni se intampla pentru ca nu avem coloana vertebrala sa ne cerem macar dreptul la viata.

Ca femeia care sta cu unu' care o bate. Sta, deci ii place, e atat de simplu.

Solutii se gasesc, numai sa vrem.

 

nu prea ai inteles ce vroiam sa spun...soferii mai gresesc, oamenii in general mai gresesc...dar daca eu ca motociclist ma apuc sa-i distrug masina sau sa-l iau la bataie pentru ca a gresit, nu merit acelasi tratament??? Adica eu in masina nu am voie sa gresesc, dar daca din intamplare gresesc, ma aleg cu oglinzi rupte??? Pai atunci cand is pe motor si gresesc, nu ii fair sa iasa soferu din masina si sa ma tranteasca la proxima ocazie cand ma opresc???

Ori suntem toti civilizati, ori ne apucam sa ne omoram pe capete....atata tot ca eu sunt constient ca pe motor nu prea am sanse fata de unu cu o conserva.

 

P.S. Voi la Bucale aplicati ce lege vreti, oricum la voi nu exista defapt nici o lege...mai catre ardeal cred ca totusi functioneaza pe primu loc legea bunului simt

Stii ca faza asta cu regiunea e o tampenie nu?

Sunt tarani si-n Bucuresti, si-n afara, sunt oameni civilizati si aici, si in provincie... :D

 

Si nu, nu e fair ca soferul sa iasa plin de spume din masina pentru ca in timp ce el nu considera mare lucru sa incalci linia continua, pe mine ma costa mult mai mult decat niste fiare indoite! Ma costa viata, sau chiar condamnarea la o "viata" in stadiul de leguma (care, sa fim seriosi, nu e viata sa te stearga cineva la c.u.r. sau sa-ti dea sa mananci cu lingurita, mai ales daca esti tanar), te chinui pe tine, si ii chinui si pe cei din juru' tau!

Are implicatii mult mai mari, dar probabil ca tu nu iesi foarte mult prin trafic si nu stii cum e... Sau p-acolo pe la voi nu circula masini, numai carute... Ce sa zic...

 

Daca baiatu' asta, la 20 de ani sau cati ani avea ajungea o leguma, atunci cum mai era? Minte creata ce ai... Gandeste-te ca ar putea fi copilu' tau sau cineva la care tii.

 

cat despre beatrice ne arata in continuare ca nu are tangente cu motociclismul sau cu mersul pe 2 roti.

Ia explica tu, ca de la motociclist, la "nemotociclista", ce presupune asta... Hai ca de mult aspir si eu la statutul asta...

Tare-s curioasa, daca tot stii ce tangente am eu cu ce.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cuki: Reciteste ce ai scris, toate posturile de pe topicul asta si ai sa vezi ca nu este asa cum spui tu acum: "in posturile anterioare ma referem la niste cazuri tipice unde motociclistul circula cu viteza excesiva, respectiv face slalom prin masini. In cazurile respective nu mi-i se pare normal ca tot motociclistul sa fie cu curu de cata padure si sa faca scandal"

Trecand peste asta, spui ca ai mers ca un kamikaze prin oras, dar faci ceilalti participanti la trafic prosti, tarani, e.t.c. N-ai vrea tu sa taci din "taste" si sa ne scutesti de aberatii? O sa raspunzi, stiu...Orgoliul tau e mai mare decat creierul, spun asta dupa ce ti-am citit posturile de aici de pe topic.

 

Daca stie careva, ceva despre motociclist si s-a abtinut din a posta, din cauza balacarelilor de pe topic, rog sa-mi trimita un P.M.

Editat de Pupila Dilatata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in posturile anterioare ma referem la niste cazuri tipice unde motociclistul circula cu viteza excesiva, respectiv face slalom prin masini. In cazurile respective nu mi-i se pare normal ca tot motociclistul sa fie cu curu de cata padure si sa faca scandal. Mai gresim si noi indirect, mai exista si oameni in trafic care merg civilizat dar care ajung sa aiba pe cineva pe constiinta. - De acord cu tine aici, dar vorbim de cazurile in care te omoara pur si simplu, din nesimtire, tupeu, nepasare (accidentul din Otopeni, cei 2 batrani de 61 si 69 de ani, omorati pe la Bistrita, fata si baiatul calcati de acel camion, acum cativa ani, omul acela cu un Transalp care a murit pentru ca un microbuz a intrat in el de pe contrasens, si multe altele).

Eu ma protejez impotriva acestor oamenii, de criminalii si parveniti nu prea ai cum, te omoara si daca stai langa motorul parcat. Aia trebuie trasi in teapa si trimisi la "canal", dar nicidecum batuti sau vandalizate masinile...numai rau creeam prin asta. - De ce crezi ca am face rau? Ce te opreste sa faci ce-ti trece prin cap? Frica de pedeapsa, nu? De ce nu luam tiganii sau aurolacii la bataie cand merita? Pentru ca ne e frica. De ce nu facem figuri la unu' cu bani si cu pile? Ca e mai tare ca noi si "ne face". Asa-i? Daca "jmecherasii" astia s-ar gandi ca pot ramane cu pagube la fiecare miscare facuta aiurea si cu tupeu, sunt sigura ca astfel de accidente si incidente nu ar mai avea loc.

 

draga mea, dupa postul tau de mai sus imi vine sa strig si mai tare ca in bucuresti s-a rasturnat caru cu prosti. Probabil la noi circula numai carute, dar cel putin la noi nu prea mai sunt accidente grave, cel putin anu asta a scazut numarul cu mult fata de anii precedenti. In bucuresti vad ca se moare pe capete, oara sa aiba vreo legaturi cu nivelul de inteleginta?? Mai mult ca sigur iar tu printre altele imi poti confirma asta. - Stii cu ce are legatura? Cu AGLOMERATIA din oras, cu nervii acumulati pentru ca infrastructura nu mai poate sustine traficul asta infernal, pentru ca toti sunt stresati ca trebuie sa-si faca treaba repede si acum. Inteligenta crede-ma ca nu are nici o legatura cu accidentele, decat poate intr-o foarte mica masura.

Oricum faptul ca te legi de Bucuresti (alcatuit din provinciali 50%, sau mai mult), si mine ca pesoana si incerci sa jignesti, imi dovedeste faptul ca imi bat capul degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia explica tu, ca de la motociclist, la "nemotociclista", ce presupune asta... Hai ca de mult aspir si eu la statutul asta...

Tare-s curioasa, daca tot stii ce tangente am eu cu ce.

conform spuselor tale inseamna sa spargi geamul la cel putin 3 masini, sa calci pe cap 2-3 indieni, si sa rupi 20 de oglinzi. fa asta si mai vorbim de statutul tau de motociclista din punctul tau de vedere.

din punctul meu de vedere o sa fii motociclista cand o sa intelegi ca nu ai prioritate, ca nu e obligatoriu sa semnalizeze, si ca cel mai mult conteaza sa ajungi acasa intreaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru atia violenti, miau miau miau, cumparati-va conserva si lasati-va de 2 roti. e clar ca nu-i pentru voi. e prea "periculos".

cand te urci pe motor trebuie sa-ti asumi riscul ca oamenii gresesc, ca unii oameni sunt neatenti, ca altii sunt incepatori ca pe altii i-a enervat faptul ca nu mai au bani de medicamente la copii, ca alti-s cu fumuri in cap si ca societatea si criza le ca vonfisca un bloc construit si ne-vandut, ca alti-s nervosi ca nesvasta, a calcat pe bec in trafic si un imbecil de motociclist i-a rupt oglinda.

 

dati-le picioare in usi ca atunci cand ma prind pe mine in off sidem DIN GRESEALA, sa inchida ochii si sa ma loveasca ca "ala cu motoru e de vina"

are dreptate asta din cluj. a tunat si v-a adunat.

conservarilor

 

asa-i "educati"? enervandu-i si mai rau pe motociclisti?

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii m-au inteles pe deplin altii m-au inteles gresit. Unu la mana sunt mai mult motociclist decat conservar (exceptand ultimele 2 luni), ca motociclist am incalcat cam toate regulile de circulatie si am mers de multe ori ca un kamikaze prin cluj si nu numai. Mare parte din noi facem asta mai mult sau putin. Eu facem parte din cei care o faceau mai mult. Recunosc asta si imi pare rau, pentru ca am fost un idiot si nu m-am gandit mai bine la consecinte.

 

in posturile anterioare ma referem la niste cazuri tipice unde motociclistul circula cu viteza excesiva, respectiv face slalom prin masini. In cazurile respective nu mi-i se pare normal ca tot motociclistul sa fie cu curu de cata padure si sa faca scandal. Scuze daca nu m-am exprimat bine, cu toata ca unii vad ca au inteles ideea. Mai gresim si noi indirect, mai exista si oameni in trafic care merg civilizat dar care ajung sa aiba pe cineva pe constiinta. Eu ma protejez impotriva acestor oamenii, de criminalii si parveniti nu prea ai cum, te omoara si daca stai langa motorul parcat. Aia trebuie trasi in teapa si trimisi la "canal", dar nicidecum batuti sau vandalizate masinile...numai rau creeam prin asta.

 

Scuze inca o data daca m-am facut prost inteles, si scuze moderatoriilor ca am fost un pic off topic, m-am lasat dus de valul discutiei

 

Sanatate motociclistului

Mesaj completat

 

 

draga mea, dupa postul tau de mai sus imi vine sa strig si mai tare ca in bucuresti s-a rasturnat caru cu prosti. Probabil la noi circula numai carute, dar cel putin la noi nu prea mai sunt accidente grave, cel putin anu asta a scazut numarul cu mult fata de anii precedenti. In bucuresti vad ca se moare pe capete, oara sa aiba vreo legaturi cu nivelul de inteleginta?? Mai mult ca sigur iar tu printre altele imi poti confirma asta.

 

Baiatu asta la 20 ani a scapat bine, putea sa fie mai rau...oricum putea sa fie si mai bine daca mergea un pic mai incet poate, sau daca era mai atent.

Nu te supara prietene, spui ca esti din Ardeal...Aveam alta parere despre ardeleni. Acuma in cazul tau sunt doua optiuni: fie habar nu ai ce inseamna traficul in Bucuresti(si in cazul asta daca intri intr-o intersectie aglomerata la ora de varf, te dai jos de pe motor si o iei usurel de coarne), fie suferi de o forma grava a sindromului complexului de provincial. Imi cer scuze daca am jignit pe cineva, dar nu se poate sa te iei de fata aia si sa spui tu ca vezi doamne "nu esti motociclista". Poate doar este mai familiarizata ca tine cu infectul de trafic bucurestean.

Cand mergeam linistit pe banda mea cu batranul Simson acum vreo 2 ani si un animal cu taxiul a vrut sa-mi arate ce masina are el in comparatie cu motorul meu vechi de 50 de ani si mi-a taiat fata (mi-am vazut osul in 2 locuri), l-as fi calcat pe cap pe nenorocit, ca a oprit , dar din pacate nu prea ma tineau picioarele.

 

P.S. de ce ne balacarim intre noi? Asta nu era un topic de accidente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU vreau sa fac pe lupul moralist, dar de fecare data cand vin in Buc ajug sa fiu stressat de conservari si de motoristi din pacate....am avut experienta mea anul trecut cand mi-am rupt mana dreapta in accident in Buc, dar...atata timp cat baietii pe motoare se dau tare si vitejejeste pe Magheru si Dorobanti sa impresioneze pitzii de provincie, pipotele conservariilor frustrati se mareste...deci au ajuns din pacate motoristii sa fie vainati pur si simplu.

 

Si in Germanica cea nichelata si civilizata, cum da caldura si faci vitejii pe bulevard, imediat conservarii devin mai agitati...lucru verificat, vazut si trait, deci asta este natura umana. Ia incercati sa mergeti potoliti si plictisitor de bine in oras, o sa vedeti cum incepeti sa fiti evitati de conservari caci numai au motiv sa-si arate muschii.

 

Pina la urma este o problema de civilizatie, educatie, ceva respect si spirit de conservare. Oricum sant sinucigas sa revin in Buc acum in august si tot pe motor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut si va respect dar vati interesat vreo data de persoana accidentata ? nu . si apoi sa comentati deviati discutiile mereu nu prea scriu da cum sa deschide un topic deviati discutiile de ce nu stiu :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi fi offtopic!

 

Cred ca voi nu mai vedeti padurea de copaci!

Intru 15 min pe motoretism o data la cateva zile. Aici razboinicii luminii propun linsaje stradale pt conservari doar asa "de fun" ca s-o citez pe Beatrice. Apropos: Beatrice, te-ai simti jignita daca te-as descrie. Promit sa nu vorbesc cu nimeni despre tine! Tu intre timp stai ascunsa, poate treci neobservata!

 

Pe alt topic un incepator intreaba care-s consecintele legale daca este prins cu numarul indoit, si ce "texte" folosesc de obicei cei surprinsi in postura asta ca sa scape ieftin.

 

La Iasi un biker adevarat se sicaneaza in trafic cu un conservar si iese tavalit si el si motorul - cum era de asteptat. Doi bizoni, isi merita soarta.

 

Ieri dimineata veneam dinspre Constanta catre Giurgeni, trafic intens pe sensul celalalt, eu aproape singur pe sensul meu. Cred ca minim 10 de masini de Bucuresti si IL au intrat in depasire la 100 de m in fata mea, pe principiul "da-te ba ca vin eu!".

 

NESIMTIREA NU E IN TRAFIC, E PRETUTINDENI! Tratand nesimtirea din trafic cu nesimtire sporita rezolvati exact ce rezolva o frectie cu carmol la un picior amputat!

 

SUCCESE!

 

O.T. Sanatate bikerului zburator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU vreau sa fac pe lupul moralist, dar de fecare data cand vin in Buc ajug sa fiu stressat de conservari si de motoristi din pacate....am avut experienta mea anul trecut cand mi-am rupt mana dreapta in accident in Buc, dar...atata timp cat baietii pe motoare se dau tare si vitejejeste pe Magheru si Dorobanti sa impresioneze pitzii de provincie, pipotele conservariilor frustrati se mareste...deci au ajuns din pacate motoristii sa fie vainati pur si simplu.

 

Si in Germanica cea nichelata si civilizata, cum da caldura si faci vitejii pe bulevard, imediat conservarii devin mai agitati...lucru verificat, vazut si trait, deci asta este natura umana. Ia incercati sa mergeti potoliti si plictisitor de bine in oras, o sa vedeti cum incepeti sa fiti evitati de conservari caci numai au motiv sa-si arate muschii.

 

Pina la urma este o problema de civilizatie, educatie, ceva respect si spirit de conservare. Oricum sant sinucigas sa revin in Buc acum in august si tot pe motor...

 

Domnule, multa sanatate si respect, dar calmati-va... Pur si simplu nu aveti cu cine discuta. Noi aici, la tara, adica in Roamania, le stim pe ale noastre. Noi rezolvam problemele minereste, pentru ca suntem mai din topor asa. Nu prea le avem noi cu educatia, cu de-astea. A venit si la noi democratia, adica libertatea de a ne imbraca frumos la piata (Mall), de a ne uita la TV si a crede ca suntem greu de ucis, de a ne afisa cu ce avem mai bun decat altii. Comunismul a tinut prostia in casa, iar acum a navalit in strada. Incep sa cred ca stiau ei, comunistii, de ce ingradesc poporul... Au avut grija sa nu ne facem de ras in lume, daca trecem granitele. Stiau ca, daca vedem la TV filme, incepem sa ne credem ca acolo, asa ca mai bine nu dadeau.

Dumneavoastra vorbiti frumos despre civilizatie, despre bun simt, dar uitati ca la noi inca se mai scot boxele pe geam sa asculte si vecinii manele, inca se mai scuipa seminte in fata blocului, inca se mai arunca mizeria pe strada, iar cosurile de gunoi sunt goale. La noi se fac gratare in spatele blocului, iar altii isi scutura covoarele in capul lor, dar nu conteaza. La noi se spala balcoanele in timpul zilei, fara sa ne pese ca udam trecatorii. Este o mare durere-n c.., care ne afecteaza fara sa ne dam seama. Ex. Eu, dupa ce am ascultat manele la maxim toata noaptea (na-vem noi treaba ca a doau zi mergem la munca) si l-am deranjat pe vecinul de la 2, plec la munca. Ies din bloc si vecinul de la 2 se apuca de spalat balconul (dimineata, de-aia nu mai poate el) si ma uda. Ajung nervos la munca si nu mai zambesc clinetilor de la ghiseu, iar aia pleaca la randul lor nemultumiti si fac nesarate altora.

E grav aici, la noi. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord HD, am vazut cum este la noi la Romanica...dar exista si acest dar care poate o sa ajute...cum ziceam, daca devii putin civilizat in m2 al tau atunci numai prezinti interes pt toparlani. Am probat pe pielea mea, cum mergeam linistit pe motor si usor plictisitor, cum nimeni nu era interesat de mine...in rest ce se intampla ica relatie de convietuire sant de acord cu tine ca ar trebui o campanie cu Furadan intensa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conform spuselor tale inseamna sa spargi geamul la cel putin 3 masini, sa calci pe cap 2-3 indieni, si sa rupi 20 de oglinzi. fa asta si mai vorbim de statutul tau de motociclista din punctul tau de vedere.

din punctul meu de vedere o sa fii motociclista cand o sa intelegi ca nu ai prioritate, ca nu e obligatoriu sa semnalizeze, si ca cel mai mult conteaza sa ajungi acasa intreaga.

Parca vorbim la pereti... Ai impresia ca nu stiu lucrurile care trebuiesc facute "din punctul tau de vedere"?

Le stiu, m-am obisnuit, dar asta nu-nseamna ca mi se pare ok sa anticipez miscarea oricarui idiot in trafic, pentru ca-s unele pe care nu le poti anticipa pur si simplu, cum era tanti aia care se credea cu bicicleta si s-a bagat intre 2 benzi fara nici o avertizare.

Atunci a fost reflexul, cel care m-a salvat, dar ce facem cu cei care inca nu le au formate? Ii lasam sa se izbeasca aiurea?

 

pentru atia violenti, miau miau miau, cumparati-va conserva si lasati-va de 2 roti. e clar ca nu-i pentru voi. e prea "periculos".

dati-le picioare in usi ca atunci cand ma prind pe mine in off sidem DIN GRESEALA, sa inchida ochii si sa ma loveasca ca "ala cu motoru e de vina"

are dreptate asta din cluj. a tunat si v-a adunat.

conservarilor

Pai scuza-ma, dar cred ca tu ar trebui sa-ti iei masina daca te plangi ca ti-o iei din cauza altuia. :(

A tunat si ne-a adunat, dar parca la profilul tau scrie Bucuresti! :D Sau nu vad eu bine?

 

Cred ca voi nu mai vedeti padurea de copaci!

Intru 15 min pe motoretism o data la cateva zile. Aici razboinicii luminii propun linsaje stradale pt conservari doar asa "de fun" ca s-o citez pe Beatrice. Apropos: Beatrice, te-ai simti jignita daca te-as descrie. Promit sa nu vorbesc cu nimeni despre tine! Tu intre timp stai ascunsa, poate treci neobservata! - Crede-ma ca nu m-as simti jignita de un nick pe un forum, unde orice "dubios" isi poate face cont. De fapt, nici daca te-as cunoaste, nu cred ca m-as simti vreodata jignita de tine.

 

NESIMTIREA NU E IN TRAFIC, E PRETUTINDENI! Tratand nesimtirea din trafic cu nesimtire sporita rezolvati exact ce rezolva o frectie cu carmol la un picior amputat! - Pana acum nesimtirea s-a tratat ca la Biblie: "intoarce si celalalt obraz", combinata cu niste vorbe aruncate printre lacrimi: "Nu dati! Suntem sensibili, murim prea usor!". :P Si ce s-a rezolvat? Pai cam nimic...

Cand cu vorba buna nu merge, e logic sa se aplice alta varianta... Ca asa stie romanu', numai cand i se aplica o corectie (indiferent de ce natura).

 

P.S.: Pentru dispute personale si jigniri, folositi PM-ul... E mai "civilizat", cica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa nu ma mir cand vad cati colegi au sarit sa "i-o zica" tinerei Beatrice :(

Domnilor, intre noi este in regula baieteala dar cu fetele ar fi nevoie de ceva mai multa eleganta cand vreti sa aplicati corectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Complet off-topic, dar poate da de gandit....

 

Daca va uitati atent pe site, discutiile se poarta practic intre cateva zeci sau max. o suta de useri, care se straduiesc sa mai schimbe ceva in mentalitatea generala. Unde sant ceilalti motoristi, cel putin din Buc?

Poate o parte nu sant interesati, cei civilizati (de pe site) sant putini si restu sant genu de toparlan care si-au luat motor ca sa se arate la stop pitizipoancelor? Incep sa cred ca tocmai cei din urma sant si marea noastra problema...sa nu vorbesc de conservari care au devenit extrem de agresivi...trebuie cautata cauza si apoi remediul...dar e tare greu...

 

Orice accident este o tragedie, indifernet ca este doar cu sperietura, oase rupte sau din pacate deces, dar tocmai de aceea din pacate mesajul oamenilor din acest site nu ajunge si la restul motoristilor. De ce si ce trebuie facut?

 

Era acum cateva minute un topic pe site cum sa-ti indoi sub coada numarul ca sa nu fii identificat cand tragi tare...tipic de inconstienta si de risc fara respect fata de nimeni...deci ceva nu e in regula...poate poluarea si exploziile solare sant de vina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Complet off-topic, dar poate da de gandit....

 

Daca va uitati atent pe site, discutiile se poarta practic intre cateva zeci sau max. o suta de useri, care se straduiesc sa mai schimbe ceva in mentalitatea generala. Unde sant ceilalti motoristi, cel putin din Buc?

Poate o parte nu sant interesati, cei civilizati (de pe site) sant putini si restu sant genu de toparlan care si-au luat motor ca sa se arate la stop pitizipoancelor? Incep sa cred ca tocmai cei din urma sant si marea noastra problema...sa nu vorbesc de conservari care au devenit extrem de agresivi...trebuie cautata cauza si apoi remediul...dar e tare greu...

 

Orice accident este o tragedie, indifernet ca este doar cu sperietura, oase rupte sau din pacate deces, dar tocmai de aceea din pacate mesajul oamenilor din acest site nu ajunge si la restul motoristilor. De ce si ce trebuie facut?

 

Era acum cateva minute un topic pe site cum sa-ti indoi sub coada numarul ca sa nu fii identificat cand tragi tare...tipic de inconstienta si de risc fara respect fata de nimeni...deci ceva nu e in regula...poate poluarea si exploziile solare sant de vina...

Nu stiu de ce (de fapt stiu), dar presimt ca-ti vei lua bobarnace cat de curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce (de fapt stiu), dar presimt ca-ti vei lua bobarnace cat de curand.

 

Abia astept...noroc ca sant virtuale!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa nu ma mir cand vad cati colegi au sarit sa "i-o zica" tinerei Beatrice :)

Domnilor, intre noi este in regula baieteala dar cu fetele ar fi nevoie de ceva mai multa eleganta cand vreti sa aplicati corectii.

 

 

DE CE VORBESTI?! :P TOTI CEI CARE COMENTEAZA LA POSTURILE LUI BEATRICE CAUTA PORTITE CA SA SE IA DE EA, DE FAPT.

Normal ar fi sa cunosti omul inainte "sa-i aplici corectii" si daca te face sa te simti cu 3 boase, keep doing it.Pe ea sigur o doare-n....coor! :D

 

PS:daca tot nu se mai discuta despre motociclistul accidentat, de ce nu se inchide topicul asta?! :(

Editat de ValoXM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS:daca tot nu se mai discuta despre motociclistul accidentat, de ce nu se inchide topicul asta?! :(

 

Valo, degeaba se discuta despre motociclistul accidentat...nu se schimba situatia generala...se poate discuta daca e cazul ce se poate face sa fie ajutat in caz de nevoie. Dar cred ca e mai important ca ceilalti sa bage la cap si sa incerce macar ei sa faca o diferenta...oricum sant prea departe si stau prea putin in Ro ca sa simt ca lumea pulsul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau prea putin in Ro ca sa simt ca lumea pulsul...

Care puls? Aici toti sunt morti in interior. Nimeni nu mai simte nimic pentru nimeni si fata de nimic. Te-ar manca de viu si atunci cand le vrei binele.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...