Sari la conținut

In cat timp va vin piesele de schimb?


uzunu
 Share

Postări Recomandate

OK, deci m-am saturat de asteptat la niste piese pentru un motor ceva mai exotic. Spuneti voi, in cat timp de la comanda primiti telefonul glorios in care vi se spune ca v-au ajuns piesele? Personal m-ar interesa pe marci, nu pe tip sau model de motoreta si, de asemenea, de la ce distribuitor OEM.

 

Experienta mea:

Suzuki B&S Motors Bucuresti: 2-3 saptamani

BMW Automobile Bavaria Bucuresti: in medie 1 saptamana, maxim 4 luni pentru niste simeringuri

Ducati Motorox Timisoara: deja a inceput a 5-a saptamana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consumabile de pe o zi pe alta, louisu in 7 zile, romimoto in 5 zile lucratoare. Daca iau de afara dureaza mult mai mult, ca intervine posta, si aia is bottle-neck-ul ciclului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, deci m-am saturat de asteptat la niste piese pentru un motor ceva mai exotic. Spuneti voi, in cat timp de la comanda primiti telefonul glorios in care vi se spune ca v-au ajuns piesele? Personal m-ar interesa pe marci, nu pe tip sau model de motoreta si, de asemenea, de la ce distribuitor OEM.

 

Experienta mea:

Suzuki B&S Motors Bucuresti: 2-3 saptamani

BMW Automobile Bavaria Bucuresti: in medie 1 saptamana, maxim 4 luni pentru niste simeringuri

Ducati Motorox Timisoara: deja a inceput a 5-a saptamana

din experienta in domeniu pot sa-ti zic:

ktm - max 7 zile

yamaha, honda, suzuki, kawasaki, bmw-7-10 zile (in cazul japonezelor vechi a caror piese nu se gasesc in depozitele din europa e posibil sa dureze 15 zile)

desi aprilia, ducati, moto guzzi, triumph (si alte marci facute prin europa) stau f prost a capitolul distributie de piese si e posibil sa intampini greutati mari in achizitionarea de piese oem

un sfat al meu: nu e musai sa apelezi la reprezentanta pentru piese si consumabile, sunt destui distribuitori care aduc mai repede si la acelsi pret

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din experienta in domeniu pot sa-ti zic:

ktm - max 7 zile

un sfat al meu: nu e musai sa apelezi la reprezentanta pentru piese si consumabile, sunt destui distribuitori care aduc mai repede si la acelsi pret

 

ma oftic si ma atac! :)

repar ktm doar la reprezentanta motto de unde am luat-o!

 

vara trecuta aporoape 1 luna pentru niste placute de frana

acuma stau de 3 saptamani pentru o bujie si o pompa de benzina

 

bordul de 1 an si 6 luni... bine asta ar fi fost pe garantie: ma si miram sa percuteze.

 

nimic ba, da nimic nu are fabrica aia pe stoc . si daca are cred ca le aduce personal directoru' uzinei tocmai din austria.

ktm e facut in austria sau australia ?! australia macar ar fi o scuza pentru ei.

 

:)

 

asta e si motivul pentru care a 2 motocilcleta e suzuki. macar e second si pot cumpara piesele de unde vreau, fara sa pierd garantia.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma oftic si ma atac! :)

repar ktm doar la reprezentanta motto de unde am luat-o!

 

vara trecuta aporoape 1 luna pentru niste placute de frana

acuma stau de 3 saptamani pentru o bujie si o pompa de benzina

 

bordul de 1 an si 6 luni... bine asta ar fi fost pe garantie: ma si miram sa percuteze.

 

nimic ba, da nimic nu are fabrica aia pe stoc . si daca are cred ca le aduce personal directoru' uzinei tocmai din austria.

ktm e facut in austria sau australia ?! australia macar ar fi o scuza pentru ei.

 

:)

 

asta e si motivul pentru care a 2 motocilcleta e suzuki. macar e second si pot cumpara piesele de unde vreau, fara sa pierd garantia.

 

 

trista treaba cu KTm desi se laudau ca ai orice piese in 7 zile.... dar 1an si 6luni ptun bord .... WTF ?? e facut in alta galaxie?? si vine cu porumbelu zburator??

 

dc nu iti iei singur piesele consumabile? cred ca legasesti la louis si iti vin in 5-6 zile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ebay - intre 2 si 6-7 saptamani. Nush de unde comanda Calin de i vine intr-o saptamana... Eu nici din Anglia n am obtinut performanta asta.

 

Kronau - Louis - 2 saptamani

Calin comanda din: UK, Franta, Germania, USA, Hong Kong, China.

din afara UE ajunge greut, am stat 40 de zile dupa niste baterii din HK. in rest UE maximum 10 de zile, asa cum spune si posta (am 30 si ceva de comenzi la activ). in special din UK ajung f. repede, recordul cred ca e 4 sau 5 zile.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ducati. Toate piesele noi vin din acelasi loc.

Concluzie : timpi de asteptare suficient de mari incat aproape imi influenteaza decizia de cumparare a insasi motocicletei.Aproape :)

Mesaj completat

Ducati. Toate piesele noi vin din acelasi loc.

Concluzie : timpi de asteptare suficient de mari incat aproape imi influenteaza decizia de cumparare a insasi motocicletei.Aproape :)

 

 

P.S.

@uzunu : Din cauza faptului ca in Romania se vand 2-3 Ducati noi pe an, suntem undeva in coada listei de asteptare cand vine vorba de piese.UK,DE,HU,A,IT, vor avea prioritate chiar daca o comanda din Ro e plasata prima data. Trebuie sa aiba grija de pietele mari in prima instanta.Trist,dar adevarat.

Editat de VincentVega
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord, dar presupun ca market share-ul e acelasi si in Romania, cat si in Germania. De ce la Yamaha vin reperele in 5 zile, iar la Ducati intru intr-a 6-a saptamana?

 

Mi-as lua japoneza, dar nu-mi place niciuna. Mi-as lua Triumph, dar mi-e frica de piese. Chiar trebuie sa ma dau pe CBR 600 F ca sa fiu sigur ca gasesc piese?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce la Yamaha vin reperele in 5 zile, iar la Ducati intru intr-a 6-a saptamana?

Putem compara Yamaha cu Ducati ? ;) Diferenta e uriasa... Yamaha isi permite sa nu faca discriminari in ceea ce priveste clientela.Ducati in schimb, nu.Cand o sa se vanda si in Romania 2000 de modele pe an, o sa primim si noi piese in 5 zile :P

 

p.s. - market share-ul nu e nici de departe asemanator.

Editat de VincentVega
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in special din UK ajung f. repede, recordul cred ca e 4 sau 5 zile.

Recordul a fost de 2 zile. Dat comanda marti dimineata si joi seara aveam plicul in cutia postala (era ceva mic si a putut fi pus intr'un plic mai umflatel).

 

Cand o sa se vanda si in Romania 2000 de modele pe an, o sa primim si noi piese in 5 zile ;)

In conditiile in care primesti piesele in 10 ani lumina nici nu o sa se vanda marca aia care face discriminari. Ma bucur sa aud ca la Yamaha vin piesele mai repede acuma, in 2006 in martie cand am avut accident cu o Yamaha nu au venit toate piesele nici pana in august..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am nicio problema cu japonezele si, daca ar fi vreuna care sa faca ce vreau eu (sport-touring, confort, economie, fiabilitate si flexibilitate), mi-as lua-o in secunda doi.

 

In alta ordine de idei, au venit doua piese din cele trei comandate pentru Ducati. Cea ramasa, la fel de importanta ca si celelalte, ar trebui sa apara in maxim doua saptamani. Pana atunci tot ce pot face e sa sper si sa astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca ducati are ''sport-touring, confort, economie, fiabilitate si flexibilitate'' =))

poate doar sport touring...in rest sunt japoneze muuuuult mai misto la acelasi segment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am nicio problema cu japonezele si, daca ar fi vreuna care sa faca ce vreau eu (sport-touring, confort, economie, fiabilitate si flexibilitate), mi-as lua-o in secunda doi.

 

In alta ordine de idei, au venit doua piese din cele trei comandate pentru Ducati. Cea ramasa, la fel de importanta ca si celelalte, ar trebui sa apara in maxim doua saptamani. Pana atunci tot ce pot face e sa sper si sa astept.

 

cam de rahat....

 

2 saptamani vor fi 4 si uite asa pierzi 2 luni de mers cu mobra. Sigur nu vrei TDM-ul imprumut??

Mesaj completat

ca ducati are ''sport-touring, confort, economie, fiabilitate si flexibilitate'' =))

poate doar sport touring...in rest sunt japoneze muuuuult mai misto la acelasi segment.

 

care ca el nu gaseste? are 1,90. VFR-ul e mic. nu vrea 2 in paralel si nici 4 in linie. Da tu niste alternative la asa cerinte .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shin: Don't even get me started on CBRs :)

@supapa: Ducati are 3 din 4. Ii lipseste fiabilitatea :P

@cavaleru: Tu vrei sa-ti ajunga TDMu' la 100.000km anul asta? ;)

 

In alta ordine de idei, azi am luat o maneta de frana la Suzuki de la Mymoto. 3 saptamani au zis, 2 jumate au fost.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, tu ai vrut-o ;)

 

1. Tot cocalaru a auzit de Ninja si CBR. De unde rezulta...

2. Multi, cel putin in Romanica, incep pe ele. De unde rezulta...

3. Multe sunt forjate si/sau prost intretinute. De unde rezulta...

4. Kilometrajele sunt manarite.

 

In plus... Sunt Honde, deci trebuie sa port releu de incarcare tot timpul cu mine. Au alternatoare minuscule. Arata naspa cu genti. Arata si mai naspa doar cu cadrul de genti. Mi se par prea mici pentru a fi confortabile. Nu toate au cric central. Si, de ce nu, sunt cele mai furate motociclete.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@shin: Don't even get me started on CBRs :)

@supapa: Ducati are 3 din 4. Ii lipseste fiabilitatea :P

@cavaleru: Tu vrei sa-ti ajunga TDMu' la 100.000km anul asta? ;)

 

In alta ordine de idei, azi am luat o maneta de frana la Suzuki de la Mymoto. 3 saptamani au zis, 2 jumate au fost.

 

 

daca ii faci si schimburile vitale,nu ma deranjeaza :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, tu ai vrut-o :P

 

1. Tot cocalaru a auzit de Ninja si CBR. De unde rezulta...

2. Multi, cel putin in Romanica, incep pe ele. De unde rezulta...

3. Multe sunt forjate si/sau prost intretinute. De unde rezulta...

4. Kilometrajele sunt manarite.

 

In plus... Sunt Honde, deci trebuie sa port releu de incarcare tot timpul cu mine. Au alternatoare minuscule. Arata naspa cu genti. Arata si mai naspa doar cu cadrul de genti. Mi se par prea mici pentru a fi confortabile. Nu toate au cric central. Si, de ce nu, sunt cele mai furate motociclete.

 

1 ... ca respectivu' + motoru' ajung repejor la piese de schimb.

2 ... ca gasesti mereu piese ieftine ;)

3 ... ca poti sa-ti iei din Italia, Nemtia ... sau sa-ti iei de la un cunoscut (more or less)

4 ... ca oriunde in lume ... Din ce stiu nici un cunoscator nu pune botu' la ce scrie pe kilometraj.

Am un F2 din '92. Tu crezi ca are 57.000 km cand doar eu am facut 30.000 cu ea :) ?

Nu la toate bubuie releu de incarcare, nu e chiar regula. Prea mici? Am 1.90 si stau f bine pe ea. Ai 2 metri? 200 de kile?

Cat despre furat... cocalaru' care ti-o baga in duba ar alege oricand un R6 an mai nou sau ceva mai "aratos".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...