Sari la conținut

Periboina


Postări Recomandate

Sincer sa fiu daca ma tine fundul sa fac vreo 1000 km dus-intors pe ktm vreau sa ajung la Vadu si la ecluza dintre Razelm si Sinoe. Pe Google Earth am vazut ca exista drum iar la ecluza pareau sa se vada mai multe masini parcate. Ce pot sa confirm cu siguranta este ca intr-adevar la acea ecluza vin f multi pescari cu masinile (am vazut asta cam am ajuns acolo anul acesta cu o salupa venind de la gura portita)

 

Vis a vis de cum se pune problema cu prezenta atv-urilor, mocicletelor sky-jet-urilor etc sunt 2 situatii:

 

prima: nu ai buget sa iti cumperi un atv/motor de ex si atunci inchiriezi unul cu care te partii in mari figuri pe asfalt si pe plaja din mamaia pt ca ai numai 30 min la dispozitie; idem cu ski-jet-ul cu care te dai la apa mica printre cei care inoata cu salteaua

 

a doua: ai buget pt atv/motocicleta dar faci parte din una din cele 2 categorii

A) esti "manelist" deci vei face cercuri pe plaja printre cearsafuri fara limita de timp; idem pt sky-jet

:wave: esti pasionat de off-road si te va preocupa sa explorezi locuri inaccesibile pt alte categorii de vehicole

 

Avand sansa sa explorez in ultimul an cam toata delta si zona litorala de la Sulina pana la Vama veche (avand permis legal de barcagiu) pot spune ca adevarata placere / aventura vine de pe mare. Cu banii dati pe un atv china nou sau enduro second hand se poate lua o super barca gonflabila cu motor (ambele noi!). Intrucat nici macar nu mananc peste in delta a mers pe principiu venit - pozat - plecat cat mai discret si linistit.

 

Adevarata delta este in zona de nord spre bratul chilia pe granita cu ucraina, unde turistii ezita sa ajunga datorita faptului ca nu exista acces auto sau curse fluviale. Zona murighiol - dunavat de pe bratul sf gheorge este destul de saturata de salupe datorita accesibilitatii cu care se poate ajunge inclusiv cu masina! Am vazut chiar un autobuz cu cetateni desantati pe malul canalului dunavat! Deci aceast aparte de delta va fi pierduta din pacate.

Nu pot sa nu remarc faptul ca fiecare rezident din zona are barca cu motor la fel cum orice chinez are o bicicleta; dar fiecare barca cu motor are niste plase de pescuit... Cultura mea precara de nemancator de peste imi spunea totusi ca era putin prohibitie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intradevar nu este fumos ... dar nu e frumos nici sa spui ca "unde merg eu cu 2 roti altii cu 4 roti nu au voie ca ei strica si noi nu" ... este loc pentru toata lumea pe pamantul asta ... si sa faci afirmatii de genul "chinezarie de nustiucati cmc" ... fiecare isi cumpara ce-i permite bugetul ... o chinezarie, un ktm second hand, etc ... distractia conteaza ...

 

Incerci foarte demagogic sa deturnezi sensul spuselor mele. Sau atat te duce capul sa intelegi. Mai citeste o data postul meu. Mai explic o data, pentru tine: spuneam ca nu trebuie sa ne facem griji de locurile pe unde mergem, atata timp cat mergem cu bun simt. Si continuam spunand ca cei care vor duce la interzicerea accesului cu motociclete off road in unele locuri vor fi acei oameni pe care i-am descris f bine si pe care ii vezi in toate statiunile montane si care nu au o minima decenta fata de cei din jur si fata de natura inconjuratoare.

Si am incheiat. Sa fii sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate, observ pe zi ce trece ca in forumul asta intoleranta e dusa la extrem!

Cu tiganii, cu manelistii, cu ATV-istii acum si cu locurile PUBLICE in care poti sau nu ajunge!

Nu ma intelegeti gresit, n-am tiganii la inima, nu sunt manelist, dar cred ca in mileniul III, integrati in UE, NATO, etc am putea dea dovada de un pic mai multa intelegere pentru cei din jurul nostru. Altfel sa nu va mai aud ca va plangeti de neamtul care nu vrea sa-ti vanda motorul ca esti din Romania si n-are incredere sau ca diferite site-uri nu accepta plata cu un card emis in Romania.

De fapt ce sa mai zic de altcineva, ca noi ne certam "ca chiorii" aici, o comunitate care ne vrem aparte si superioara.

 

Oricum discutia e in zadar in 10 ani acolo va fi un fel de Vama Veche, cum spunea cineva mai devreme e vorba de bani, uitati-va ce se intampla in parcul Bordei! Ii doare undeva pe guvernanti de rezervatie naturala, drumul de la Plaiul Foii il mai tineti minte? Acela unde s-a facut cariera de piatra! Si acolo era si este rezervatie naturala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci, daca tot or sa se distruga in 10 ani (sper ca nu totusi) hai sa le distrugem si mai repede ca deh, tot acolo ajungem. E un rationament nesimtit de comod, scuzati ca o zic asa. Toleranta dupa tine inseamna sa nu ai limte nici de bun simt, nici de respect pentru natura, pentru o rezervatie, etc. Mai cititi si alte forumuri, nu am vazut ca se dezbate daca sa intre cu ATV-urile in rezervatii sau cat se poate strica sa razi zone protejate cu masina, motorul si tot asa. La mai mare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci, daca tot or sa se distruga in 10 ani (sper ca nu totusi) hai sa le distrugem si mai repede ca deh, tot acolo ajungem. E un rationament nesimtit de comod, scuzati ca o zic asa. Toleranta dupa tine inseamna sa nu ai limte nici de bun simt, nici de respect pentru natura, pentru o rezervatie, etc. Mai cititi si alte forumuri, nu am vazut ca se dezbate daca sa intre cu ATV-urile in rezervatii sau cat se poate strica sa razi zone protejate cu masina, motorul si tot asa. La mai mare !

 

 

Departe de mine acest gand! Nu mai puneti cuvinte in gura oamenilor ca doar nu sunteti politicieni desi cred ca ati face fata cu brio la ce balacareala e aici.

Eu am vorbit de toleranta! Te gandesti ca si pe tine poate manelistu' cu SLK te tolereaza cand ii faci creierul piftie cand sta omu linistit la o manea :rusinica: si tu il bruiezi cu motoru?

 

Si la cum decurg lucrurile, noi astia nemanelisti in curand o sa devenim minoritari, in Bucuresti cred ca deja suntem!

 

Vreti sa va duceti undeva unde sa fiti numai voi singuri? Cumparati-va teren undeva intr-un loc mai retras si stati linistiti si nederanjati! Eu asa am facut! Si m-a costat acum vreo 5 ani cam cat un cauciuc si-un chit de lant! Daca vreau liniste ma duc acolo, e o poiana in mijlocul padurii departe de "civilizatie". E terenul meu si am dreptul sa spun pe cine primesc si pe cine nu! Dar voi? Cu ce drept le interziceti unora sa nu ajunga in acel loc? Va place, nu va place, astia suntem ca popor, unii mai buni altii mai rai? Nu vreti sa-i izolati mai bine pe manelisti? Sa-i ducem la canal zic eu! Si asa se vorbeste ca vor astia sa se apuce de el din nou!

 

Zici ca acolo-i rezervatie? Si tu cu motocicleta ce cauti atunci in zona aia si pe plaja eventual?

 

Lasati frate varjba ca muriti de inima.

 

PS: si asa la final, va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca am voie sa ma duc in zona, ok? Se da vreun test de compatibilitate, sau cum se procedeaza? Care-i metoda prin care ii impartiti ce cei care pot ajunge in zona si pe cei care nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tedy n-am zis nimic de manelisti, daca isi asculta maneaua la ipod si la casti mi se rupe, sau in SLK cu capota pusa. Daca o pune tare si nu ma lasa sa dorm atunci ii f*** in gura, unde e intoleranta?

Cred ca n-ai inteles care era idea mea da n-o sa mai reiau ca probabil deja v-am plictisit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti sunteti complicati

atat timp cat oamenii POT tehnic ajunge undeva si acolo autoritatea centrala sau locala nu se face simtita, acei oameni vor ajunge ACOLO.

Acum , ca au aparut mobrele de 4 roti care trec cam peste tot, iata ca ne vom intalni cu ele peste tot, si de ce nu si in delta. Mai ales ca unii AU kit water crossing si pot traversa canale, lacuri si alte ape autonom, fara barca, ponton, vapor, etc.

Pana la urma nimeni (aproape) nu stie ce vrea ARBDD sau ce inseamna de fapt, iar tabelele alea puse din loc nu le citeste nimeni.

parerea mea.

 

incerc sa obtin viza de insula serpilor. Cine se mai baga la o plimbare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu m-am improprietarit inca pe un enduro, desi am tras niste ture la nivel de amator. Pe un chopper pana unde s-ar putea ajunge, imi face cineva un traseu, pe PM, daca e o chestie asa mai intre noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu chopperu' daca mergi de la Vadu pe malul marii, ajungi la Periboina, de unde nu stiu daca mai e drum practicabil cu astfel de motor, ca eu am mers cu enduro pe plaja, la Gura Portitei.

Pana la Periboina sunt drumuri neamenajate care converg la stavilar; am mers in coloana, intre o Dacie si un Cielo, din fata veneau alte masini. Aglomerat. Asta intr-o sambata.

Daca o iei din Sinoe pe Grindul Lupilor, ajungi mai lejer la Gura Portitei. O sa fie oarecum dificil la ecluza. Vezi ca au o rampa care culiseaza. N-are cabluri la troliu. Incearca sa impingi aia cu niste parghii, ca poarta ecluzei are nivelul mai scazut cu ~40 cm decat peretii laterali si e circ mare sa treci chopperu pe acolo.

Drumul e o provocare pt un chopper grasan, dar nu e prohibitiv. Daca vrei, il faci si cu vitezana. Confortul si durata o sa aibe mult de suferit fata de enduro.

Cu moped sau cross se face cea mai buna treaba p'acolo. Plimbare lejera.

Pontonul din pozele de la Periboina e rezistent, a tinut un Pegaso Cube cu tot cu om si bagaje multe. > 300kg.

Pentru urcat pe sine si ocolit macaraua gasesti chiar acolo scanduri groase si pietroaie din care sa faci rampe. Treci tot digul calare daca poti controla bine motorul la viteza mica. A trecut un baiat cu un IJ fara ajutor, dintr-o bucata.

 

Imagini din satelit

post-13058-1184932012_thumb.jpg

Cu galben am trasat drumurile de tara din zona.

 

Ar fi demential sa ajungi cu chopperu' la Gura Portitei.

Succese!

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 9 months later...
Cu chopperu' daca mergi de la Vadu pe malul marii, ajungi la Periboina, de unde nu stiu daca mai e drum practicabil cu astfel de motor, ca eu am mers cu enduro pe plaja, la Gura Portitei.

Pana la Periboina sunt drumuri neamenajate care converg la stavilar; am mers in coloana, intre o Dacie si un Cielo, din fata veneau alte masini. Aglomerat. Asta intr-o sambata.

Daca o iei din Sinoe pe Grindul Lupilor, ajungi mai lejer la Gura Portitei. O sa fie oarecum dificil la ecluza. Vezi ca au o rampa care culiseaza. N-are cabluri la troliu. Incearca sa impingi aia cu niste parghii, ca poarta ecluzei are nivelul mai scazut cu ~40 cm decat peretii laterali si e circ mare sa treci chopperu pe acolo.

Drumul e o provocare pt un chopper grasan, dar nu e prohibitiv. Daca vrei, il faci si cu vitezana. Confortul si durata o sa aibe mult de suferit fata de enduro.

Cu moped sau cross se face cea mai buna treaba p'acolo. Plimbare lejera.

Pontonul din pozele de la Periboina e rezistent, a tinut un Pegaso Cube cu tot cu om si bagaje multe. > 300kg.

Pentru urcat pe sine si ocolit macaraua gasesti chiar acolo scanduri groase si pietroaie din care sa faci rampe. Treci tot digul calare daca poti controla bine motorul la viteza mica. A trecut un baiat cu un IJ fara ajutor, dintr-o bucata.

 

Imagini din satelit

post-13058-1184932012_thumb.jpg

Cu galben am trasat drumurile de tara din zona.

 

Ar fi demential sa ajungi cu chopperu' la Gura Portitei.

Succese!

 

 

salutare, pot sa te intreb cu ce fel de moto ai mers, pe ce varianta ai mers si cati Km ai facut pana in Portita ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa vorbim, din nou, despre chestia asta, te anunt ca, acum, nu mai poti ajunge la Portita decat pe la Periboina. Si sa treci pe la Periboina, trebuie sa fii al dracului de convins ca vrei sa faci asta.

 

Cat despre aflarea zonei de alte natiuni conlocuitoare, deja se intampla. Pana la Erighiol, cel putin, plaja e plina si de oameni normali, dar si de SUV-uri cu manele. Dupa Erighiol e ok deoarece este bariera peste pod si nu se aventureaza nimeni mai departe. In definitiv, cine ar veni intr-un loc unde semnalul la telefon nu-i peste tot, cel mai apropiat "club" e la 50km distanta, iar magazinul satesc vinde doar salam, mere si bere la 2.5 litri?

 

Wikimapia e un foarte bun indicator pentru gradul in care este cunoscuta o locatie. Sunt doar doua "place"-uri care vor fi scoase, indiferent daca-mi risc contul sau nu.

 

Si inca o chestie: uitati ce veti gasi la Vadu in cativa ani http://www.awdi.ro/realestate/masterplan_corbu_vadu.php

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va spun si eu cite ceva, nu de alta dar lucrez la acel ARBDD de care nu stie nimeni nimic....

 

In primul rind exista un website foarte complet (am muncit ceva la el sa-l traduc(em) in 4 limbi): WWW.DDBRA.RO

 

In al doilea rind, tot ce inseamna Grindul Lupilor (de la Canalul 2 la Canalul 5) si Grindul Chituc (de la foisor/pichetul de graniceri inspre nord) sint zone strict protejate, deci accesul este interzis.

Acum vine partea practica: tot districtul ala are vreo 3-4 agenti ecologi, platiti ca vai de ei. Asa ca nu pot fi acolo 24/24. Plus ca in we nu le plateste nimeni orele suplimentare.

DAR...asta n-ar fi o problema. Problema e ca zonele respective sint pe "lista neagra" a dezvoltatorilor imobiliari, asa ca asteptati-va la constructii ca intre Mamaia si Navodari...cit de curind. Nu conteaza ca legea spune ceva, terenul este deja impartit, si ma abtin sa comentez cine si-a facut rezervare acolo, ca v-ati cruci...

Concluzia...ce mai conteaza citeva zeci de 4x4, ATV-uri care se plimba la 12 noaptea si gunoaie pe plaja...zona este deja compromisa, si nimeni nu cred ca o va salva. E valabil si pentru restul Deltei, in conditiile actuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este alta.......si daca te duci acolo si daca nu viata isi urmeaza cursul si tot se va gasi cineva sa se duca si omul strica pe unde se duce.DAR enduro si acest forum zic eu ca este creat tocmai ptr a gasi locuri noi si a impartasii cu altii intamplari din locuri inedite.eu dupa ce am citit ce s a scris aici sunt hotarat sa merg negresit si chiar daca nu gasesc nustiu ce drum tot merg si vreau sa merg cat mai adanc in natura chiar daca unii zic ca este protejata.toata lumea vad ca se fereste sa zica lucrurilor pe bune............CU CAT ESTE MAI SALBATIC SI MAI INTERZIS CU ATAT ESTE MAI BINE.........eu asa zic.nu sunt genul care lasa peturi si care strica natura dar nici nu sunt de acord sa nu merg acolo ca se gasesc doi trei care se duc numai ei si pe urma recomanda sa mergem pe picioare sau cu bicicleta.sa se duca ei pe jos eu sunt motociclisy,fac enduro si enduro in esenta lui asta inseamna.................in primul rand provocarea necunoscutului.SA FIE BINE INTELES,NU ENDURISTII POLUEAZA sunt altii enumerati de voi care fac asta.asa ca daca sunt doritori de o asemenea excursie SUNT AMATOR.mai bine ne-am intelege si am stabilii o iesire in acest loc.tot se gasesc motociclist sa mearga acolo

CAND PLECAM????????????

ps.daca mai recomandati bicicleta sau mersul pe jos eu recomand schimbarea numelui forumului.dc sa mei mergem pe motor cand putem sa o luam la laba(laba piciorului bine nteles)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ca legea spune ceva, terenul este deja impartit, si ma abtin sa comentez cine si-a facut rezervare acolo, ca v-ati cruci...

 

 

nu se mai cruceste nimeni de nimic, se stie de mult cine "a facut rezervare acolo" ...........si in multe alte locuri din frumoasa romanie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai bine mergem, si luam si niste saci de plastic cu noi, si pe drum mai culegem ce mizerii lasa alti idioti pe acolo?

 

Daca tot e protejata zona, am putea sa facem ceva sa o pastram curata si salbatica, macar de dragul nostru.

 

Inteleg punctele de vedere a celor ce vor sa tina locul secret, a celor ce vor sa tina locul salbatic si a celor ce vor sa mearga acolo, tocmai pt ca nu e imbacsit de masini, blocuri, tarabe, manele...

 

Am putea sa mergem, sa fim fericiti de locurile cu pricina, si sa punem si mana sa le curatam putin daca e dezastru. stam 2 zile acolo, ne bucuram de peisaj si mai si punem osu' la treaba, pt ca prea suntem un popor de plangaciosi ca aia e rea si ailalta urata, dar nu facem nimic in nicio privinta.

 

O punem de o tabara ECO? Intre noi, sa aratam ca enduristii nu-s distrugatori ai naturii, ci iubitori ai ei, pt ca daca peste tot ar fi betoane si autostrazi, nu am mai fi nici noi enduristi.

 

Fara publicitate, fara prea mare tam-tam, ne adunam cativa, mergem acolo, strangem tot, vb cu cristi-mic sa ne faca rost de o masina ceva sa ia ce strangem, bem o bere, papam o ciorba de peste, ne dam cu mobra si mergem acasa.

 

Vi se pare ok?

 

Eu in mod sigur m-as baga. am fost pe acolo si a fost singurul loc din romanica asta unde m-am simtit cu adevarat bine. Singurul loc frumos unde erau mai putin de 20 de oameni pe distanta de 5 km de plaja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, pot sa te intreb cu ce fel de moto ai mers, pe ce varianta ai mers si cati Km ai facut pana in Portita ?

 

Sancez : -de la benzinaria rompetrol navodari mai face vreo 30 km maxim pna in gura portitei pe ocolite

-am auzit ca ecluza de pe grindu lupilor e avariata de asta iarna din cauza ghetzii asa k nu mai trec pe acolo

-sa ii dea un sut lu tzaranu ala de la periboina( la periboina e un pod si se poate trece) si sa treaca linistiti

-spune-le ca daca ii dau o votca lu ala le da un sac de peshte braconat ii pupa si la rozeta betzivu dreaq

 

motorul un Honda NX 650 Dominator

merge si cu Transalp :bigstar:

 

Link-ul cu excursia /index.php?...amp;mode=linear

Editat de Metallbyker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai bine mergem, si luam si niste saci de plastic cu noi, si pe drum mai culegem ce mizerii lasa alti idioti pe acolo?

 

Daca tot e protejata zona, am putea sa facem ceva sa o pastram curata si salbatica, macar de dragul nostru.

 

Inteleg punctele de vedere a celor ce vor sa tina locul secret, a celor ce vor sa tina locul salbatic si a celor ce vor sa mearga acolo, tocmai pt ca nu e imbacsit de masini, blocuri, tarabe, manele...

 

Am putea sa mergem, sa fim fericiti de locurile cu pricina, si sa punem si mana sa le curatam putin daca e dezastru. stam 2 zile acolo, ne bucuram de peisaj si mai si punem osu' la treaba, pt ca prea suntem un popor de plangaciosi ca aia e rea si ailalta urata, dar nu facem nimic in nicio privinta.

 

O punem de o tabara ECO? Intre noi, sa aratam ca enduristii nu-s distrugatori ai naturii, ci iubitori ai ei, pt ca daca peste tot ar fi betoane si autostrazi, nu am mai fi nici noi enduristi.

 

Fara publicitate, fara prea mare tam-tam, ne adunam cativa, mergem acolo, strangem tot, vb cu cristi-mic sa ne faca rost de o masina ceva sa ia ce strangem, bem o bere, papam o ciorba de peste, ne dam cu mobra si mergem acasa.

 

Vi se pare ok?

 

Eu in mod sigur m-as baga. am fost pe acolo si a fost singurul loc din romanica asta unde m-am simtit cu adevarat bine. Singurul loc frumos unde erau mai putin de 20 de oameni pe distanta de 5 km de plaja.

 

 

O idee stralucita! :crack:

Conteaza pe doi voluntari(eu +consoarta). :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sancez : -de la benzinaria rompetrol navodari mai face vreo 30 km maxim pna in gura portitei pe ocolite

-am auzit ca ecluza de pe grindu lupilor e avariata de asta iarna din cauza ghetzii asa k nu se mai poate trece pe acolo

 

am fost cu dominator, pegaso si xt, dar merge si cu Transalp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...