Sari la conținut

Crimea - un vis implinit


cria_p
 Share

Postări Recomandate

offtopic - cria, nu uita ca varadero e mai vechi decat e sageata

deci asta cade

eu am pus o intrebare simpla si nimeni nu mi a raspuns: de ce BMW ! si in afara de "ca e bmw" inca nu am primit nici un raspuns

 

eu asa cum stii nu s fan de brand ( fie ca e linux, unix, garmin, bmw..honda..etc) asa ca nu s partinitor.

tot ce n am inteles a fost rationamentul ( si cred ca nu era nici unul ) pentur care toti oamenii se inchinau la bmw. ma refer la cei pe caer i am intalanit in aceasta excursie si nu interminabilele discutii de pe forum intre bmw si "restul".

iar argumentele pe care mi le ai dat , no offence, n au legatura cu realitate.

oricate pareri divergente am avea ,te conjur, nu te imbolnavi de " bmw"ita.

tehnologiile sunt echivalente - daca vrei o parere pertinenta pe undeva pe aici Bogdan Harea a facut un exceptional review / comparatie intre un GS ( parca ) si supertenerele lui,.

 

dat fiind ca stilul meu de a merge mi se pare mult mai apropiat de al lui fata de renumitii bmw-isti de aici precum si foarte la obiect comparatii, cred ca GS 1200 fata in fata cu ST l lui reflecta o realitate obiectiva, tehnica, inginereasca. nu neparat in bine si rau ci in diferentele nete intre cele 2 motociclete.si promit ca daca nu ma provoci nu continui :D . singurul meu regret in "vara vs bmw" este ca japonezu' n are si roti spitate

in rest , sanatate si sa ne bucuram de ce calarim

sorry pt offtopic dar vedeam cum te ai virusat :) .cand erai pe zburator nu aveai " idei " din astea .

 

* pai vad ca ti-ai raspuns singur :)

nu-ti vine a crede, ...de fapt.

 

nu vreau sa intru intr-o disputa "tehnica" cu tine, totusi, ptr. amorul artei:

1. eu nu vorbeam de Sageata, ci de BMW. crezi ca aia care se holbau la motocicleta mea, stiau din ce an e? sau cati ani are Varadero al tau?

2. realitatea obiectiva e a fiecaruia. d-aia iti explicam mai sus ca ptr. tine sunt importanti niste parametrii (tehnici, da), care sunt valabili ACUM. ia mai asteapta tu vreo 10 ani ...sau hai, 20, pe urma sa imi zici de Varadero, cam cum se comporta la un drum mai lung si cam cate piese o sa schimbi la el in intervalul asta.

3. nu am deloc boala pe BMW (sau "de"), cipur si simplu ti-am raspuns la o intreare. si eu m-ammirat ca se uita mai mult la motorul meu trecatorii... ;) apoi m-am gandit si am gasit un raspuns. in tehnica, japonezii au inceputmai tarziu, nemtii a ceva vechime, atata tot.

 

P.S. daca nu ai alt raspuns pana acum, zi mersi si de asta ;) incearca sa vezi putin dincolo de performantele de pilotaj. un trecator (care poate nu e motociclist), habar n-are de testul facut de doamnul Bogdan Harea...

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cria mama , am 2 optiuni cu tine:)

sa vorbesc in rusa ( limba mea materna) sau sa tac ;)

 

asa ca s intelept si tac , "ai dreptate mamaica, iarta ma " , sper asa sa fie bine.

 

 

daca maine mi se ofera un gsa NOU gratis si un VARA second, EU voi alege VARADERO. Cred ca asta lamureste modul meu de a gandi.Al meu personal si nu o generalizare. Iar daca lumea nu se informeaza ( iau eu consider testul "Harea" extrem de relevant , este problema ei. Repet, nu sunt fan al nici-unui brand ( scuze, mint, am cateva dar micute :D - Durex, Michelin, Brembo :) ) si voi alege mereu ce imi place si ce mi se potriveste. Odata am fost incantat de BMW dar eram mic si prost.Ma refer la marca in amsamblu. Acum pe parte de 4 roti e simbolul manelismului iar pe partea de 2 a creeat niste dependente periculoase asa cum de ani de zile remarc atat in trafic cat si pe forum. Asa ca acum sunt in tabara " orientala" - mazda, honda, etc. asta ca idee, jfyi. Si ca si gluma- macar varaderistii stau pe fundul lor si nici macar la plimbari nu ies :) . "voi" ar trebui sa aveti toti ochii albastrii si sa fiti blonzi. Al catealea Reich ar veni ? al IV-lea ,V-lea ? . ma rog , pe ianachim il scot din ecuatia asta ca am vazut ca are si cu 4 cilindri si ..stie jucareaua.

 

viata lunga dinastiei BMW . eu am terminat cu offtopicul pe topicul tau , discutia asta am mai incercat s o purtam in crimeea si nu duce nicaeri.

 

 

RESPECT

Mesaj completat

vis-a-vis

da stiu, thx

ma refeream la faptul ca la BMW ai optiune de roti spitate ori "pline" pe cand la japo, la " aceasi " clasa, nu

in fine, oricum e un detaliu care tine mai mult de niste " roluiri" care ar putea fi eviatate, vacile nu s offroad ;)

 

acum "visul" meu este sa vad cum este in realitate VFR 1200 . ma rog, poze, info..nu s prea utile ci vreau sa l incalec. Dar e din alta clasa, timp, etc. Si poate ca mai atrage si "nationalistii" cardanisti de pe la alte branduri. :P. Desi dupa ce Harea mi a pus oilerul de lant cred ca nu mai am nici un motiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai F650GS are tot roti turnate... Iar daca vrei neaparat roti cu spite...

 

Apropo de modelele BMW F GS, raspuns corect: (la mintea romanului)...

 

Daca vrei neaparat FGS cu spite iti iei F800GS.

 

 

 

;)

 

Nu zic ca era mai potrivit pentru doamna Cria, (Felicitari echipei pentru frumoasa excursie !)

spun ca este mai corect fata de ce sugerezi tu... vis-avis !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partea a 4-a si ultima

 

http://picasaweb.google.com/bubexu/Ukraina...CPOQ86jxyJHWdQ#

 

si nu va certati pe topicul criei, da, ?eu vorbeam de spite pe VARADERO .subiect inchis.

 

iar criei ii vine motorul ala ca o manusa. chiar e foarte misto jucareaua si face echipa buna ( tehnic ) cu ea.

 

in rest..e BMW si mai sus ati vazut parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba ai scris bolduit, ca n-ai inteles nimic

Era vorba de Varadero... stiu, e grea germana, dar totusi...

SĂźĂe Kekse

 

Caracterul tau impecabil

exulta din cerbicia cu care te mobilizezi sa iti molestezi sinapsele

pentru a le convinge - total absurdistan -

ca un om pe care nu il cunosti

nu ar fi cabil sa priceapa

nici macar 0,1 biti de reclama dedicata franelor aftermarket.

 

Pe mine

nu ma intereseaza peroratia ta

in care incerci sa-l convingi pe jupanu' foxblat in legatura cu modelul Varadero

(care poate fi - la dorinta - si cu spite, dar si de 125 cmc)...

ci ca...

datorita exprimarii tale tipic germane in limba romana...

 

Induci chiar la inceput de fraza

falsa idee ca BMW nu produce la seria F motociclete cu spite !

 

Verstehst du?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai spart, sa moara cibilanu'.

Verule, ia zi tu cinstit... iti ia mult sa avortezi basinile alea intelectuale din care nu intelegi nici tu nimic?

Gata manca-ti-as, te iau cu mine cand m-oi duce diseara la Maricica. Daca-i zic doua vorbe d-astea, ramane cracanata Âş-o babardesc toata noaptea. 'aidi capu' si viata mea, cum de nu te-am gasit io mai demult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* hey! ia bashti de-aici, certaretilor! ca nu am loc de galceava pe taraba, eeeeeeeei!

am zarzavaturi proaspete si fructe zemoase, daca vreti d-astea, poftiti la rand, ca dau la toata lumea cate-un kil, sa se-ajunga ;)

 

fox, multzam frumos de poze! am tot stat cu ochii in albumul din Picasa, de am inceput sa lacrimez, mai ceva ca la tocat ceapa. am si selectat vreo doua duzini de-acolo (care ma ...reprezinta :)) si ca tot am ajuns noi in "dispute" forumistice, na! urc si aici cateva, asa ..."sa moara dusmanii de necaz" :D

 

pax et bonum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pozeeeee!

Mesaj completat

In romana corect este Crimeea, se foloseste cu un singur e in formularea Razboiul Crimeii.

 

* noi vorbim mai multe limbi, ca suntem culti.

 

altceva?

mne, ...nu astazi. poate maine.

Mesaj completat

* sunt pe fuga acum si oricum fox-ul povesteste mai frumos ca mine ;), asa ca voi da doar cateva "indicii" la imaginile de mai sus. le legati voi pe urma cum puteti :D

 

primul, am pus fotografii cu personajele excursiei, ptr. ca mie mi se pare intotdeauna mai "aproape" de spiritul calatoriei sa fotografiezi oameni si nu neaparat locuri. sau oameni IN locuri (imagini cu Crimea gasiti o gramada pe net). asa ca am selectat unele din pozele facute de baieti, ca sa vedeti ce frumosi si fotogenici suntem :)

 

asa, prima foto e de la Ai Petri, unde e o priveliste deosebita si drumul ala de care m-am "plans" eu cu ficare ocazie. urmatoarele 4 foto sunt din Odessa, de la intoarcere, ultima zi de relaxare (sau singura?), avem asa: compot, pod cu lacate (unde m-a prins fox fotogrfiind un lacat rosu :) ), plaja, cina cu icre.

mai departe avem foto de la plecare (benzinaria din ...aaaa, Slobozia?), apoi Ai Petri (serpentine din nou), apoi pe la obiectivele turistice si una cu vase din bucatara tatareasca (care-mi plac mie mult).

 

mai pun cateva, sa fie si pentru revistele de scandal ;)

Mesaj completat

urmatoarele:

post-17655-1285430664_thumb.jpg

post-17655-1285430682_thumb.jpg

post-17655-1285430729_thumb.jpg

post-17655-1285430792_thumb.jpg

post-17655-1285430812_thumb.jpg

post-17655-1285430850_thumb.jpg

post-17655-1285430880_thumb.jpg

post-17655-1285430962_thumb.jpg

post-17655-1285430999_thumb.jpg

post-17655-1285431027_thumb.jpg

post-17655-1285431136_thumb.jpg

post-17655-1285431174_thumb.jpg

post-17655-1285431264_thumb.jpg

post-17655-1285431324_thumb.jpg

post-17655-1285434323_thumb.jpg

post-17655-1285434350_thumb.jpg

post-17655-1285434386_thumb.jpg

post-17655-1285434428_thumb.jpg

post-17655-1285434456_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* noi vorbim mai multe limbi, ca suntem culti.

 

altceva?

mne, ...nu astazi. poate maine.

 

Nu te aprinde tanti ca nu te luam la misto. Eu cand gresesc prefer sa-mi arate cineva decat sa raman prost.

 

PS: Nu am intrat pe topic sa fac scandal ci ca sa admir pozele si sa ma informez pentru o calatorie asemanatoare pe care o planuiesc demult.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te aprinde tanti ca nu te luam la misto. Eu cand gresesc prefer sa-mi arate cineva decat sa raman prost.

 

PS: Nu am intrat pe topic sa fac scandal ci ca sa admir pozele si sa ma informez pentru o calatorie asemanatoare pe care o planuiesc demult.

 

* stai linistit, nenea, eu cum ma aprind, asa ma si sting.

sa inteleg ca ai facut multe greseli pana acum si d-aia nu esti prost?

uite, tocmai ai mai "marcat" una astazi, fara sa vrei, cred. daca zici ca ai invatat multe, te las sa o descoperi singur.

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No,faina excursie!Imi curg balele uitandu-ma la poze :P

 

Pana vara viitoare trebuie sa imi schimb motorul,sa pun ceva bani la ciorap si sa il conving pe Lucianggg sa facem o excursie asemanatoare.Pozele sunt superbe,Crimeea la fel.Respectele mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* stai linistit, nenea, eu cum ma aprind, asa ma si sting.

sa inteleg ca ai facut multe greseli pana acum si d-aia nu esti prost?

uite, tocmai ai mai "marcat" una astazi, fara sa vrei, cred. daca zici ca ai invatat multe, te las sa o descoperi singur.

 

Nu sunt in stare sa o descopar dar te rog, te implor sa-mi arati greseala :P

 

PS: Eu vreau sa ajung in Georgia.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

PS: Eu vreau sa ajung in Georgia.

 

* succes! (am scris bine?)

Mesaj completat

No,faina excursie!Imi curg balele uitandu-ma la poze :laugh:

 

Pana vara viitoare trebuie sa imi schimb motorul,sa pun ceva bani la ciorap si sa il conving pe Lucianggg sa facem o excursie asemanatoare.Pozele sunt superbe,Crimeea la fel.Respectele mele.

 

* baga tu banii la ciorap, ca pe Lucianggg il conving eu.

...bozgor de-a lmeu :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent, din nou mi se confirma faptul ca oricine devine posesor de BMW are dreptul sa priveasca in jos spre toate celelalte marci si sa emita pareri despre fiabilitate si alte teorii! :P

nu cred ca e adevarat, de regula cei care isi iau bmw remarca anumite diferente si uneori exprima opinii care nu intotdeauna sunt pe placul celorlalti. pot sa-mi iau ce motor vreau cand vreau, imi iau bmw pt ca la ce-mi trebuie mie nu am gasit ceva sa imi placa mai mult. maine iau orice altceva daca apare. folclorul asta e indus mai mult de cei care nu au bmw decat de cei care au. de fapt, din cati cunosc si au bmw, niciunul nu se uita cu dispret la alte marci sau la proprietarii acestora. eu cred ca ti se pare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e adevarat, de regula cei care isi iau bmw remarca anumite diferente si uneori exprima opinii care nu intotdeauna sunt pe placul celorlalti. pot sa-mi iau ce motor vreau cand vreau, imi iau bmw pt ca la ce-mi trebuie mie nu am gasit ceva sa imi placa mai mult. maine iau orice altceva daca apare. folclorul asta e indus mai mult de cei care nu au bmw decat de cei care au. de fapt, din cati cunosc si au bmw, niciunul nu se uita cu dispret la alte marci sau la proprietarii acestora. eu cred ca ti se pare.

 

* cei care combat puternic BMW-ul sunt cei care nu si-l permit. am obseravt asta de pe margine, pe vremea cand nu aveam BMW. (si nici nu exprimam pareri despre). invoca tot felul de argumente, apoi cand ii intrebi la o bere, asa, sau dupa o mahmureala buna, recunosc sincer ca "e scump, dom'le!". pai este, n-a zis nimeni ca e ieftin :P

 

btw., n-am vazut inca vreun posesor de Harley, Augusta, Ducati, KTM sau Triumph sa combata vehement BMW-ul. o fi oare ptr. ca ei pot sa cumpere si ceva mai scump decat BMW si au gasit ceea ce isi doresc?

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niko -te rog, nu incepe polemici . stii parerea mea ( o poti vedea reconfirmata mai jos ) :P

 

nu vreau ca topicl asta sa ajunga..stii unde.

 

si am acceasi rugaminte pt toti ceilalati,

despre " noi " vs bmw discutam la o bere - discutia mea cu cria a inceput de la "de ce lumea se uita numai la bmw , care e motivul - ma refeream la cei din ukraina si nu bikeri..) . restul le stim , pret., etc.

 

stop troll:) -ilor , oricare ar fi ei

 

cria, vezi, am dreptate :-P

gata cu offtopicl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...