Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

In ultimile zile ale anului trecut am terminat compartimentarea interioara si manerul de tras. De maine incep sa lucrez efectiv la motor, frane si kit de lant si este o incantare sa ai toate sculele la indemana, sa nu mai pierzi timp si nervi cu cautarea lor. Urez tuturor motociclistilor un An Nou cu sanatate si plin cu proiecte reusite. :bounce:

 

 

Salut, ai putea sa mai faci un dulap?bineinteles contra cost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

oricum, daca vrei sa nu strici suruburi sau alte piese e preferabil sa folosesti scule profesionale. nu poti compara scule profesionale cu scule pt hobby.

Pina acum am lucrat doar cu Yato (facute in Polonia) si nu am rotunjit nici un surub. Nu vad la ce-ar fi bune niste scule profesionale pentru un hobby-ist care nu face reparatii 24/7. As presupune ca tot ce e crom-vanadiu e ok.

 

PS: chiouloasa!!! Forma asta inca n-am auzit-o...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de scule, ce sa zic! Cui nu i-ar place un set complet de scule profi, dar trebuie o gramada de bani pt a le avea si daca nu lucrezi zilnic cu ele, nu se merita. Eu am cumparat scule chinezesti direct de la importator, crom-vanadiu si deocamdata nu s-a stricat nimic. Nici macar o surubelnita. Avanatajul este ca la depozitul de unde le-am cumparat majoritatea componentelor se vand si separat si in caz de rupere, uzura, decalibrare, cumperi doar ce-ti trebuie si la preturi modice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de scule, ce sa zic! Cui nu i-ar place un set complet de scule profi, dar trebuie o gramada de bani pt a le avea si daca nu lucrezi zilnic cu ele, nu se merita. Eu am cumparat scule chinezesti direct de la importator, crom-vanadiu si deocamdata nu s-a stricat nimic. Nici macar o surubelnita. Avanatajul este ca la depozitul de unde le-am cumparat majoritatea componentelor se vand si separat si in caz de rupere, uzura, decalibrare, cumperi doar ce-ti trebuie si la preturi modice.

 

 

despre ce depozit este vorba?

 

superb acel dupa de scule!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pe la unele Luk Oil -uri au fost scazute foarte mult preturile la ceva seturi de scule, care zaceau acolo la preturi exorbitante.

 

Calitatea este OK, doar ambalajele sunt cam varza din cauza manipularilor indelungate. In principiu am vazut ca discounturile sunt intre 40-60%

 

Pe de alta parte prin targ am gasit catziva baieti care aduc scule bunutze din Germania la pretz de chinezisme de prin Practiker, Obi.... E drept ca si multe din cele vazute de mine sunt fabricate tot in China dar calitatea este net superioara celei din Hipermarket.

 

Recomand cu multa caldura sculele Yato. parearea me este ca au cel mai bun pretz raportat la calitate.

 

Asfalt uscat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand cu multa caldura sculele Yato. parearea me este ca au cel mai bun pretz raportat la calitate.

Yato sint facute-n Polonia. Si site-ul pare facut profesionist http://www.yato.pl/

Mi se par foarte ieftine pentru calitatea lor. In Praktiker am vazut cheie franceza (nu stiu marca) la care falcile aveau un joc deloc neglijabil si costa de m-a durut capu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

sal too all , am eu scule (truse de scule) si profi si semi profi. profi merg pe bgs si semi profi pe bst, numai ca eu lucrez pe preturi de en-gros si cred ca mai ieftin ca mine nu prea se gaseste. 0745834596 cosmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare,

eu mi-am luat o trusa mica de la Louis si pentru mici reparatii la motocicleta e OK.Pentru ceva mai serios cred ca e mai buna trusa mare (ambele sunt Rothewald).Nu stiu multe despre firma asta dar e germana si pare ok.

Daca vrei ceva cu adevarat profi recomand Facom (http://www.facom.com/com/home.php) sunt foarte bune (normal ca si scumpe).Am folosit asa ceva cat lucram la service Caterpillar,si ei nu cumparau orice.Am inteles ca sunt foarte bune si sculele Unior (http://www.unior.com/cgi-bin/cms.cgi?doc=10479),nu am folosit din acestea dar foloseste un prieten care are service de stivuitoare si el mi le-a recomandat,fiind multumit de ele (este distribuitor Unior in Cluj de exemplu, si asa ca idee o cheie fixa inelara de 16-17 a fost 15lei). :(

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Chiar de curand am ras cu pofta de cineva care m-a pus extrem de serios sa caut pe net asa ceva:

 

http://buy1.snapon.com/catalog/item.asp?P6...amp;dir=catalog

 

dar era sa pice din picioare cand a auzit cat costa....

Oricum asemenea tools sunt pentru ceva gen OCC...

La cat lucru eu mai bine cumpar chestii modeste, care da se duc decat sa dau saci de bani pe scule profi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca nu are rost sa iei o cheie de unica folosinta, pur si simplu se stramba si umbli sa imprumuti una, sau cumperi alta si tot acolo ajungi...faci rost de bani si iei o singura piesa,chrom-vanadium,dar stii frate ca te bazezi pe ea...tragi,impingi,nu se stramba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut am si eu o intrebare cum se masoara antigelul cel mai simplu? am cumparat o scula(de la real)am crezut ca e o operatiune simpla dar nu mai inteleg nimic

Mesaj completat

salut am si eu o intrebare cum se masoara antigelul cel mai simplu? am cumparat o scula(de la real)am crezut ca e o operatiune simpla dar nu mai inteleg nimic

ok m-am lamurit mi-am luat scula ieftina care nu m-a ajutat cu nimic,ba dimpotriva,mi-a creat nopti albe in sensul ca am 2 masini si o motocicleta,dar cind sa masor densitatea nici la una nu era buna,am masurat la flaconul concentrat(pe care scria -72 nediluat)imi indica aprox.30

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
salut am si eu o intrebare cum se masoara antigelul cel mai simplu? am cumparat o scula(de la real)am crezut ca e o operatiune simpla dar nu mai inteleg nimic

Mesaj completat

 

ok m-am lamurit mi-am luat scula ieftina care nu m-a ajutat cu nimic,ba dimpotriva,mi-a creat nopti albe in sensul ca am 2 masini si o motocicleta,dar cind sa masor densitatea nici la una nu era buna,am masurat la flaconul concentrat(pe care scria -72 nediluat)imi indica aprox.30

 

Dupa gust, da neaparat sa scuipi dupa aia!!!!....cu cat e mai dulce cu atat e mai mult antigel in solutie.

 

OnTopic: Daca vreti bun si nu prea pierdeti scule(ca nu-s prea ieftine) Halfords, Knipex si Drapper eu lucrez cu o trusa Halfords pe care efectiv nu o pot sa o stric....nici macar daca fortez si bat cu ciocanul in cheile mici sau strang de forta cu crichetul cateodata...knipex am o cheie reglabila indestructibila, patente si surubelnite, iar Drapper truse de chei mai speciale si de obicei mici, pe care nici pe acestea nu am reusit sa le stric.Vreti ieftin si bun, atunci IUS-ul nostru de la Brasov e tata lor.La polul opus sunt normal cele pe care nu scrie nimic si marca drop-forget....parca si numele le releva calitatie(scapale si uita de ele)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am chei inelare, imbusuri si bormasina pe 110V de la Black&Decker, is f multumit;

 

Ce mai, o scula buna are ca pret mult peste media pietei si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa gust, da neaparat sa scuipi dupa aia!!!!....cu cat e mai dulce cu atat e mai mult antigel in solutie.

 

OnTopic: Daca vreti bun si nu prea pierdeti scule(ca nu-s prea ieftine) Halfords, Knipex si Drapper eu lucrez cu o trusa Halfords pe care efectiv nu o pot sa o stric....nici macar daca fortez si bat cu ciocanul in cheile mici sau strang de forta cu crichetul cateodata...knipex am o cheie reglabila indestructibila, patente si surubelnite, iar Drapper truse de chei mai speciale si de obicei mici, pe care nici pe acestea nu am reusit sa le stric.Vreti ieftin si bun, atunci IUS-ul nostru de la La polul opus sunt normal cele pe care nu scrie nimic si marca drop-forget....parca si numele le releva calitatie(scapale si uita de ele)

:o drop-forging: http://en.wikipedia.org/wiki/Forge

 

acuma serios, sculele pe care scrie "drop forged" (adica facute de oieri indieni sau culegatori de orez chinezi in pauza dintre ture) pot fi rupte cu mina. am rupt o cheie de 24 fara prea mult efort. aceste scule nu numai ca nu rezista in timp, dar distrug piulitele si suruburile, rotunjindu-le. pina si la scule CrV se simte diferenta dintre un inbus folosit o vreme si unul nou-nout, chiar daca la inspectie vizuala chiar si primul pare intact.

regula numarul 1 e ca daca scrie CrV (crom-vanadiu) pe ea, probabil e ok pentru uz casnic, indiferent de marca. IUS sincer nu mi se par fantastice, mai ales ca nu sint extrem de ieftine. la mai putini bani poti cumpara cel putin aceeasi calitate de la Yato (Polonia), de care am mai scris de vreo 2 ori, sint cele mai ieftine pe care le-am intilnit pina acum si au o gama de scule practic exhaustiva. a nu se confunda cu Tayo, inruditi cu Lohuis. daca mergi spre scule profesionale probabil ca se schimba treaba.

cit despre scule de prelucrare, nu am fost dezamagit de o bormasina de 400W si de un flex marca Stern, facute in Austria. cca. 50 de RON fiecare. cel putin bormasina o am de multi ani si a fost abuzata destul de tare.

la capitolul scule de finete, recomand Proxxon, facute in Germania. Dremel dupa ce ca se gasesc mai greu la noi sint scumpe. am o mini-bormasina Proxxon, cu turatie reglabila (5000-20000 rpm). pot sa spun ca sint facute cu simt de raspundere. ax cu rulment, mandrina de calitate (0,5-3 mm), silentioasa, mica, carcasa din carbon, alimentata la 220V ca sa nu-ti mai bagi capul cu alimentatoare. firma are o gama destul de mare de scule pentru prelucrare (pina la mini-strung pentru lemn si metale moi). la noi se gasesc la www.siera.ro dar, ca deobicei, varianta eBay e mai ieftina :D

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

daca vrei calitate si profesionalism ai doua variante si anume: BETA SI HUSAG, eu le folosesc pe amandoua de 4 ani si nu pre stiu ce sa zic despre ele nu am cuvinte

cu respect

eu sint convins ca exista mult mai mult de doua variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: drop-forging: http://en.wikipedia.org/wiki/Forge

 

acuma serios, sculele pe care scrie "drop forged" (adica facute de oieri indieni sau culegatori de orez chinezi in pauza dintre ture) pot fi rupte cu mina. am rupt o cheie de 24 fara prea mult efort. aceste scule nu numai ca nu rezista in timp, dar distrug piulitele si suruburile, rotunjindu-le. pina si la scule CrV se simte diferenta dintre un inbus folosit o vreme si unul nou-nout, chiar daca la inspectie vizuala chiar si primul pare intact.

regula numarul 1 e ca daca scrie CrV (crom-vanadiu) pe ea, probabil e ok pentru uz casnic, indiferent de marca. IUS sincer nu mi se par fantastice, mai ales ca nu sint extrem de ieftine. la mai putini bani poti cumpara cel putin aceeasi calitate de la Yato (Polonia), de care am mai scris de vreo 2 ori, sint cele mai ieftine pe care le-am intilnit pina acum si au o gama de scule practic exhaustiva. a nu se confunda cu Tayo, inruditi cu Lohuis. daca mergi spre scule profesionale probabil ca se schimba treaba.

cit despre scule de prelucrare, nu am fost dezamagit de o bormasina de 400W si de un flex marca Stern, facute in Austria. cca. 50 de RON fiecare. cel putin bormasina o am de multi ani si a fost abuzata destul de tare.

la capitolul scule de finete, recomand Proxxon, facute in Germania. Dremel dupa ce ca se gasesc mai greu la noi sint scumpe. am o mini-bormasina Proxxon, cu turatie reglabila (5000-20000 rpm). pot sa spun ca sint facute cu simt de raspundere. ax cu rulment, mandrina de calitate (0,5-3 mm), silentioasa, mica, carcasa din carbon, alimentata la 220V ca sa nu-ti mai bagi capul cu alimentatoare. firma are o gama destul de mare de scule pentru prelucrare (pina la mini-strung pentru lemn si metale moi). la noi se gasesc la www.siera.ro dar, ca deobicei, varianta eBay e mai ieftina :rock:

 

Eu n-am reusit chiar sa le rup, dar am reusit sa le indoi pana la pliere :D

Am la servici o trusa de imbusuri lungi de la 4 la 12 Proxxon.....sunt indestructibile, mai mult, nici nu le poti decalibra :D

Sunt superioare celor de la Ius si Drapper

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am reusit chiar sa le rup, dar am reusit sa le indoi pana la pliere :rock:

Am la servici o trusa de imbusuri lungi de la 4 la 12 Proxxon.....sunt indestructibile, mai mult, nici nu le poti decalibra :crack:

Sunt superioare celor de la Ius si Drapper

azi am vazut ca in Praktiker sint scule Dremel. le-am examinat oleaca si sincer mi se par inferioare ca nivel de finisare celor de la Proxxon. iar cea mai mica bormasina de la Dremel e mai grea si mai mare decit bormasina medie (de 100W) de la Proxxon.

am uitat sa mentioez ca Proxxon au si scule "fixe" (chei etc). n-am avut ocazia sa le folosesc, dar sint convins ca-s la fel de bune ca cele electrice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o mini-bormasina Proxxon, cu turatie reglabila (5000-20000 rpm). pot sa spun ca sint facute cu simt de raspundere. ax cu rulment, mandrina de calitate (0,5-3 mm), silentioasa, mica, carcasa din carbon, alimentata la 220V ca sa nu-ti mai bagi capul cu alimentatoare.

Vorbești serios cu carcasa din carbon? Nu prea există așa ceva, fibra de carbon e mult prea scumpă și inutilă pe o bormașină, carbonul amorf e casant iar carbonul cristalin se numește diamant și iarăși nu se folosește la carcase de bormașină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Vorbești serios cu carcasa din carbon? Nu prea există așa ceva, fibra de carbon e mult prea scumpă și inutilă pe o bormașină, carbonul amorf e casant iar carbonul cristalin se numește diamant și iarăși nu se folosește la carcase de bormașină.

 

 

cred ca a vrut sa spuna fibra de carbon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbești serios cu carcasa din carbon? Nu prea există așa ceva, fibra de carbon e mult prea scumpă și inutilă pe o bormașină, carbonul amorf e casant iar carbonul cristalin se numește diamant și iarăși nu se folosește la carcase de bormașină.

am gresit, din fapt e din poliamida ranforsata cu fibra de sticla.

oricum, e clar ca atunci cind zici carbon te referi de fapt fibra de-, in nici un caz grafit sau diamant :wacko: cred ca pe la seici din Emiratele Arabe gasesti si bormasini cu carcase incrustate diamante :lol:

Mesaj completat

mi-am dat seama de-un lucru: suruburile cu cap inbus se strica cel mai des si partial si din cauza cheilor inbus uzate. ma gindeam sa-mi cumpar un set mic de biti inbus (5-6, dimensiunile uzuale folosite la suruburi de forta) de nivel profesional si un clichet pe masura. ce-mi recomandati de la firmele care au reprezentante in Romania? pretul nu e important, atit timp cit nu e strigator la cer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...