Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Unde gasesc un set de lere mai precise de 0.05mm (adica 0.010, 0.013, 0.015, 0.018, 0.020, 0.023, 0.025, astea sunt valorile care ma intereseaza in mod special)?

 

La practiker, Black&Decker. Eu delea am si sunt OK. 25 ron parca.

 

extractor pt. rulmenti de jug ?

cum ar trebuii sa arate, de unde, cat ?

Daca vrei musai extractor, in piata. E destul de ieftin da il folosesti o data si atat. :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man daca la modelul asta te referi, iti garantez ca nu scoti rulmentul de jug cu el, treaba e, ca nici n-am idee cum ar trebui sa arate un extractor sau presa pt. rulmentii de jug, axul ala al jugului are vreo 20 de cm, nu ma intereseaza o scula profi din care sa fac bani, ci sa-mi pot schimba rulmentii la jug o data la 2-3 ani sau cat dracu or tine !

post-41938-1289834176_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit aici o varianta destul de eleganta fara sa ai scule, dar e valabila doar daca ai rulmenti conici, la cei cu bile degeaba spargi carcasa cu nu ai buza aia, eu ma declar multumit :goodposting:

http://www.garagenight.tv/ep-5-replacing-s...-head-bearings/

Editat de reltih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu trebuie strunjita, o poti face singur daca ai un polizor, dureaza 5 min. Am cumparat un set de tubulare "tiganesti" special pentru a-mi schimba bujiile la mobra, si ca prin minune peretele tubularei de 18 era prea gros, tot la polizor a ajuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta cu polizorul am facut-o si eu dar am folosit o tubulara scumpa din otel adevarat chiar daca nu se pun mai mult de 25Npe strangere-desfacerea bujiei am mai intalnit si motoare care datorita etatii avansate sau service ambulant nu am mai putut scoate bujia ca ba s-a rupt intre cheie si filet ba era sudata pe quloasa.

 

Oricum daca sti ca 18 e cheia ce iti trebuie sfatul meu e sa cumperi de la draper sau facom un 18 adevarat pe care sa-l bagi in bormasina si sa-l dai la polizor. E o strunjire tiganeasca dar care face treaba cum trebuie.

 

Cititi pe cutia de la bujie cum se face strangerea!!! E super simplu.

 

P.S. Despre rulmentul de jug inferior recomand schimbarea cu tot cu simeringul de la baza.

 

Se incalzeste cavitatea cu lampa de gaz si apoi se baga axul pana in rulment in galeata cu apa. normal e sa cada pur si simplu fara ceocan. Daca anterior a fost folosita dalta si ciocanul si s-au creat cratere atunci este la scule auto un diapazon gen pana care te ajuta sa-l scoti fara sa modifici unghiul jugului cu barosul.

 

Ce-am scris mai sus e cum sa faci ca sa ai o motocicleta tipla geometric si mecanic. Axul ce leaga jugurile este relativ sensibil la bataie si poate duce la deformatii geometrice ale motocicletei.

 

Promit cand imi vine de schimbat rulmentii la jug va fac o filmare sa vedeti cat e de simplu.

Editat de SabinRace
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

In Militari pe Bd Preciziei, visavis de Valrom, s-a deschis magazin Fabory. Scule, suruburi de toate dimensiunile inclusiv din inox si tot felul de acesorii de strangere de interes si pt moto. L-am descoperit astazi si am si cumparat suruburi de inox, pe care le cautam de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Acum vre-o 2 ore mi-au venit jucariile :lol:

Draper nu mai sint ca acum citiva ani, atunci dadeau garantie pe viata, calitatea lor a scazut. Am mai spus ca in tirgul de la Valea Cascadelor ,simbata si duminica vine cineva cu scule proxxon (printre altele), preturile sint bune, cutiile sigilate, eu am luat mai multe truse .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draper nu mai sint ca acum citiva ani, atunci dadeau garantie pe viata, calitatea lor a scazut. Am mai spus ca in tirgul de la Valea Cascadelor ,simbata si duminica vine cineva cu scule proxxon (printre altele), preturile sint bune, cutiile sigilate, eu am luat mai multe truse .

 

Da, corect, chiar nu mai sunt ce erau , am ramas un pic dezamagit de calitatea ambalajelor, dar sculele in sine nu sunt proaste, oricum nu mi-as fi permis sa cumpar aceleasi scule de la facom sau gedore...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draper nu mai sint ca acum citiva ani, atunci dadeau garantie pe viata, calitatea lor a scazut. Am mai spus ca in tirgul de la Valea Cascadelor ,simbata si duminica vine cineva cu scule proxxon (printre altele), preturile sint bune, cutiile sigilate, eu am luat mai multe truse .

 

pe unde se aseza vanzatorul ala, cam prin ce zona , cum arata ? ca mai bat tirgul ala si nu am vazut proxxoane , am 2 truse proxxon una ma scos dintr-un mic bucluc , si daca as mai gasi ceva interesant as mai lua ca nu se stie niciodata cind ai nevoie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
pe unde se aseza vanzatorul ala, cam prin ce zona , cum arata ? ca mai bat tirgul ala si nu am vazut proxxoane , am 2 truse proxxon una ma scos dintr-un mic bucluc , si daca as mai gasi ceva interesant as mai lua ca nu se stie niciodata cind ai nevoie .

Este pe primul rind, mai aproape de intrarea din spate, are mai multe produse la vanzare, trateaza pretul,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost saptamana trecuta prin autovit si am vazut o trusa identica cu cea de pe Louis 108 piese, doar ca era in cutie de plastic albastra

http://www.louis.de/_1054f1c59b3880bf336ae...tnr_gr=10003240

 

stiti cumva cum sunt cele din autovit ? ca mie mi s-au parut absolut identice exceptand culoarea cutiei. pretul e 150ron (la louis e 230ron cu reducere!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW :)

 

...re-apărushi ...

 

La 150 RON nu are cum să fie ceva de capul ei. Eu am trusa cu 3 cliche?i, cea de 99,9, luată când era la reducere ... acu'...chiar degeaba nu scrie Rothewald pe ea!

trusă Rothewald

Editat de nflt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...