Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum nu am gasit nimic convenabil, si nu am de gand sa cheltuiesc 2000-3000 roni pe un dulap de scule, in iarna asta ma apuc sa fac unul cu 7-8 sertare. Am facut cercetari si materialele ar costa cca 450 roni.In lista de materiale intra 4 coli de table galvanizata de 1,25, glisiere zdravene pt sertare, 4 roti si maruntisuri. Acum ma pregatesc cu ceva dispozitive ajutatoare pe care le fac ca de obicei din resturi si fier vechi. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am apucat de lucru la dulapul meu de scule. Deocamdata sertarele sant gata. Urmeaza carcasa. Cheltuielile pe materiale pt cei ce ar fi tentati de lucrare sant: 4 coli tabla galvanizata de 0,8mm =201,4 roni, 8 perechi de glisiere= 152 roni si 4 rotite, 2 fixe si 2 pivotante cu frana = 25 roni. Cred ca la final ma incadrez in 450 roni, pt un dulap cu 8 sertare maricele (700X400mm si 6 au adancimea de 60mm, iar 2 de 130mm). :laugh:

post-8769-1228591098_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU VREAU SA MA CACA PE MINE

DAR SARAC SI TOT AS FI LUAT ASTA

 

BOGDAN NU UITA CAT AI LUCRAT LA EL

NU UITA CA AI ACCES LA SCULE.............

 

 

SO

MAI BINE MA DUC SI SAU 1000 RON

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am lucrat 12 ore si m-am distrat. Nu uita ca urasc sa stau degeaba. :laugh:

 

 

da probabil ca ai abkant la indemana, ce roti vrei sa folosesti la 25ron 4 bucati ? eu roti bune nu am gasit sub 30 ron/bucata . eu am facut destule carucioare si rotile sunt foarte importante , cu cat sunt mai mari cu atat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot face multe lucruri cu resurse putine. Am abkant. L-am facut saptamana trecuta in cateva ore, numai din resturi si fier vechi. Mi-l dorem de mult, dar am tot amanat momentul. Acum pt dulapul de scule era neaparat necesar. Am ramas si eu surprins cat de precis indoaie tabla dupa trasaj. Merge pt fier pana la 1mm, iar la aluminiu pana la 2,5mm fara probleme, pe lungimea de indoire de 1m. Acum legat de materiale, intradevar gasesti in piata tot felul de preturi :D care mai de care. Tabla am luat-o de la Baduc-Plevnei cu 200 roni, iar langa mine la un depozit de profile metalice o vindeau 365roni (4 coli). Glisierele cu extractie totala si pe bile de rulment, rezistente pana la 45 kg, le-am luat de la SEA, cu 19 roni perechea, dar am gasit in alte parti si la 54 roni pt 25 kg. Rotile sant chinezesti de la Venus-Mirada, dar le-am folosit la schele metalice si au rezistat cu anii, iar pretul este cel amintit mai sus respectiv intre 4,... si 6,.. roni /buc. la marimea asta. Toate preturile sant cu TVA cu tot. :)

post-8769-1228660457_thumb.jpg

post-8769-1228660481_thumb.jpg

post-8769-1228660500_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot face multe lucruri cu resurse putine. Am abkant. L-am facut saptamana trecuta in cateva ore, numai din resturi si fier vechi. Mi-l dorem de mult, dar am tot amanat momentul. Acum pt dulapul de scule era neaparat necesar. Am ramas si eu surprins cat de precis indoaie tabla dupa trasaj. Merge pt fier pana la 1mm, iar la aluminiu pana la 2,5mm fara probleme, pe lungimea de indoire de 1m. Acum legat de materiale, intradevar gasesti in piata tot felul de preturi :D care mai de care. Tabla am luat-o de la Baduc-Plevnei cu 200 roni, iar langa mine la un depozit de profile metalice o vindeau 365roni (4 coli). Glisierele cu extractie totala si pe bile de rulment, rezistente pana la 45 kg, le-am luat de la SEA, cu 19 roni perechea, dar am gasit in alte parti si la 54 roni pt 25 kg. Rotile sant chinezesti de la Venus-Mirada, dar le-am folosit la schele metalice si au rezistat cu anii, iar pretul este cel amintit mai sus respectiv intre 4,... si 6,.. roni /buc. la marimea asta. Toate preturile sant cu TVA cu tot. :)

apreciez postul tau. pentru ca este constructiv

 

evident la forumurile din romania nu prea exista optinea''thanks''(for this useful post)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

In ultimile zile ale anului trecut am terminat compartimentarea interioara si manerul de tras. De maine incep sa lucrez efectiv la motor, frane si kit de lant si este o incantare sa ai toate sculele la indemana, sa nu mai pierzi timp si nervi cu cautarea lor. Urez tuturor motociclistilor un An Nou cu sanatate si plin cu proiecte reusite. :o

post-8769-1230845140_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU VREAU SA MA CACA PE MINE

DAR SARAC SI TOT AS FI LUAT ASTA

 

BOGDAN NU UITA CAT AI LUCRAT LA EL

NU UITA CA AI ACCES LA SCULE.............

 

 

SO

MAI BINE MA DUC SI SAU 1000 RON

redefineste termenul sarac, cum sa dai 1000Ron pe un dulapior cu roti. Macar de era un banc de lucru unde sa poti pune o menghina. Si astea se gasesc casate.

 

Frumos lucru ai facut.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand aparat sudura argon si (co2),200 A,4 trepte reglare amperaj,transformator de putere 1225 W,droser 784W,sudeaza cu sarma de 0,6-0,8,alimentare cu tambur mare(15kg)sarma,racire la fluix continuu de lucru,aprox.40kg greutate...ideal pentru tinichigii auto,pentru cei care vor sa chopper(tasca)motoarele,pentru... :o.garantie 6 luni.. :( pret 600eu neg...info la matelopop@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Vand aparate de sudura TIG DC 160A(260-450 euro) si AC/DC 200A(936 euro), invertoare de sudura 160A(236 euro), masti de sudura heliomate(81 euro) si alte accesorii pentru sudura TIG. Preturile includ TVA. Ofer factura si garantie 12 luni. Pentru specificatii tehnice intrati pe www.aparatedesudura.ro, site-ul nu e finalizat dar contine toate datele importante.

 

post-3713-1233367126_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Vand aparate de sudura TIG DC 160A(260-450 euro) si AC/DC 200A(936 euro), invertoare de sudura 160A(236 euro), masti de sudura heliomate(81 euro) si alte accesorii pentru sudura TIG. Preturile includ TVA. Ofer factura si garantie 12 luni. Pentru specificatii tehnice intrati pe www.aparatedesudura.ro, site-ul nu e finalizat dar contine toate datele importante.

 

post-3713-1233367126_thumb.jpg

 

foarte tare, nu cred ca exista aparate mai ieftine noi .

poti sa vinzi separat o pedala si o torta wp17 racita cu apa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Se pot face multe lucruri cu resurse putine. Am abkant. L-am facut saptamana trecuta in cateva ore, numai din resturi si fier vechi. Mi-l dorem de mult, dar am tot amanat momentul. Acum pt dulapul de scule era neaparat necesar. Am ramas si eu surprins cat de precis indoaie tabla dupa trasaj. Merge pt fier pana la 1mm, iar la aluminiu pana la 2,5mm fara probleme, pe lungimea de indoire de 1m. Acum legat de materiale, intradevar gasesti in piata tot felul de preturi :rolleyes: care mai de care. Tabla am luat-o de la Baduc-Plevnei cu 200 roni, iar langa mine la un depozit de profile metalice o vindeau 365roni (4 coli). Glisierele cu extractie totala si pe bile de rulment, rezistente pana la 45 kg, le-am luat de la SEA, cu 19 roni perechea, dar am gasit in alte parti si la 54 roni pt 25 kg. Rotile sant chinezesti de la Venus-Mirada, dar le-am folosit la schele metalice si au rezistat cu anii, iar pretul este cel amintit mai sus respectiv intre 4,... si 6,.. roni /buc. la marimea asta. Toate preturile sant cu TVA cu tot. :laugh:

 

 

bravo dom'le, tot respectul. a iesit super bine, zici ca-i facut de fabrica.

Editat de auto_geo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la Draper am cumparat in cativa ani ceva scule. am avut si niste preturi preferentiale, cumnatul meu a lucrat acolo ~10ani, pana acum vreun an, iar eu, acum vreo 12 ani cumparam de la ei fise de bujii, garnituri de chiouloasa si alte articole pt magazinul meu de piese auto. ce sa zic, preturile sunt mari dar nu mai ai treaba toata viatza. pana acum cativa ani ofereau garantie pe viatza dar stiti cum sunt unii romani, mai ne...seriosi. daca dai cu ciocanul in cheie si se rupe cheia nu inseamna ca a fost defect de fabrica. sau daca ridici camionul cu cric de 1 tona si se beleste... oricum, daca vrei sa nu strici suruburi sau alte piese e preferabil sa folosesti scule profesionale. nu poti compara scule profesionale cu scule pt hobby.

de snap-on am auzit numai de bine de la cineva care le foloseste de ani buni in service auto.

stanley am cate ceva, dar preturile sunt ~ ca la draper, deci prefer draper.

IUS nu am nimic, dar cred ca sunt ok, sau cel putin asa par. sunt facute bine. mi se par totusi prea mari preturile pt niste scule fabricate la noi in tara. adica de la brasov la bucuresti costa transportul cat costa din anglia(cazul draper) pana in bucuresti, ca sa fie preturi similare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pun si eu o intrebare aici ca sa nu mai deschid un topic special pentru asta.

Doresc sa-mi cumpar un manometru PRECIS pentru masurat presiunea aerului din pneuri.Pana acum am avut un manometru pe care l-am cumparat prin '94 cand mi-am cumparat prima conserva.Nu era el prea grozav, dar azi din pacate a sucombat de batranete si m-a lasat cu o roata umflata si una nu.

 

Am cautat pe net si am gasit o gramada de modele, electronice sau mecanice, destul de scumpe, desi nu par precise, mai mult par facute sa ia ochiu' cumparatorului decat sa masoare presiunea din pneu. :wink:

 

Singurul manometru care mi se pare mai "serios" ar fi cel analog de la louis.de Dar nu prea imi vine sa dau 25 de euro pe asa ceva. :laugh:

 

Voi ce fel de manometre folositi?Sunteti multumiti de calitatea masuratorii?De unde le-ati achizitionat?In jurul carui pret?

 

Merci anticipat! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat de la Pneurom, cand mi-am schimbat cauciucurile acum un an. Manometrul este electronic, fabricat in SUA si a costat aproape 100 roni. Functioneaza bine si este precis (0,05 atm). L-am comparat cu un alt manometru mecanic, dar care a fost verificat la metrologie si indica la fel. Atentie la cele electronice, sa aiba o forma/dimensiune, care sa permita strecurarea usoara printre spite, discuri de frana sau lant, pt masurare. Sant unele mari si drepte, care intra mai greu la valva.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...