Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Daca se poate , ai idee cumva ce 'firma' este?

 

Ca din ce am cautat.. eu am gasit urmatoarele firme ca fiind de top / pro.

 

Nemtesti - Hazet, Gedore , Stahlwille

Usa - Snap-on , Craftsman

Suedia - Bahco

Italia - Beta

Franta - Facom

 

A lucrat cineva cu asa ceva ? Sunt de calitate f buna ?

 

De ex asa ceva de la hazet -link-

Adica vreau sa stiu ca daca dau banii pe asa ceva (am eu un 'fix' sa am cliket fff bun) , chiar daca nu il voi folosi la potentialul lui , sa stiu ca e de calitate cat mai buna si ca ma va tine f mult timp.

 

Ms.

si vrei sa dai 250 de euro pe o trusa doar sa "stii tu" ca ai un cliket foarte bun?

 

daca iti permiti cumpara oricare din , hazet, gedore,stalwhile sau facom.....beta sunt ieftinatati ambalate frumos, bahco extrem de scumpe si sub restul calitativ iar alea americane sunt de k,kt si exorbitant de scumpe.

 

cu un pic peste pretul trusei de tubulare din linkul tau mi-am luat foarte multe scule de la Draper, si ca tot vb de clicketi , 3/8-u de la draper cu pas fin mi se pare senzationala, le poti vede pe topicul asta cu 1-2 pagini mai inapoi.

 

google "wera" au niste truse interesante dar nu le-am folosit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator little wayne
Daca se poate , ai idee cumva ce 'firma' este?

 

Ca din ce am cautat.. eu am gasit urmatoarele firme ca fiind de top / pro.

 

Nemtesti - Hazet, Gedore , Stahlwille

Usa - Snap-on , Craftsman

Suedia - Bahco

Italia - Beta

Franta - Facom

etc

 

A lucrat cineva cu asa ceva ? Sunt de calitate f buna ?

 

De ex asa ceva de la hazet -link-

Adica vreau sa stiu ca daca dau banii pe asa ceva (am eu un 'fix' sa am cliket fff bun) , chiar daca nu il voi folosi la potentialul lui , sa stiu ca e de calitate cat mai buna si ca ma va tine f mult timp.

 

Ms.

Cred ca bahco...dar nu sunt sigur(nu raspunde la telefon sa imi spuna ).E mult mai incarcata decat cea pe care am vazut-o in link-ul postat de tine

Stiu ca a cumparat-o acum 5 ani si erea fericit ca tipul le vindea cu 500e.dar lui i-a facut o reducere de 100e ca la ajutat cu nu stiu ce

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha perfect oricare din alea. Ms mult.

 

 

si vrei sa dai 250 de euro pe o trusa doar sa "stii tu" ca ai un cliket foarte bun?

 

Da, imi dau seama cum suna , dar pur si simplu eu am avut ghinion cu clichetii si de aceea daca tot dau atatia bani macar sa il am pe 'viata'.

Doar cu clichetul am 'moftu' / obsesia :laugh: ca la restul de scule nu imi fac probleme.

Ce mai am eu si plus o sa iau o trusa cat mai completa sa am pt cat mai multe situatii; ca mai intrebasem cateva pg mai inapoi de cea de 150 de piese de la Rothewald. Apropo am gasit-o si pe asta.. de la Mannesmann .. e ok? sau asa ceva de la yato -poze- Imi plac astea 2 ca dau (mai) multe , inclusiv chei pe langa ce da Rothewaldul.

 

 

 

@ little wayne

Ms mult . Aha.

 

 

Ms din nou.

post-47782-1299663942_thumb.jpg

post-47782-1299664290_thumb.jpg

Editat de warhammer23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as lua Yato, sincer nu cred ca vei rupe clicketul

 

de stiut, tubulara este mult mai importanta decat clicketul, cu tubulara de productie indoielnica vei rotunji suruburi si piulite, daca cliketul se strica nu-i mare problema, cumperi altu, daca rotunjesti o piulita intr-un loc dificil muncesti de 10 ori mai mult.

 

P.s. mannesman sunt ordinare , functioneaza dar nu te astepta la ceva calitativ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ai dreptate cu tubularele. Am uitat de aspectul acesta.

 

Deci un vot pt yato...

 

 

De Proxxon ce parere ai ? De ex asa ceva

Sau KS Tools

 

Scuze ca tot intreb de ele ...dar nu am la cine sa apelez pt astfel de info :laugh:

 

Ziceti si mie am sanse sa gasesc o truza buna (pentru uz personal) in 200 lei? to ce am gasit eu a fost asta Cod Louis 10003241 dar nu stiu cat este de completa un sfat ar fi bine venit. Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ai dreptate cu tubularele. Am uitat de aspectul acesta.

 

Deci un vot pt yato...

 

 

De Proxxon ce parere ai ? De ex asa ceva

Sau KS Tools

 

Scuze ca tot intreb de ele ...dar nu am la cine sa apelez pt astfel de info :laugh:

ca sa simplificam lucrurile, faci bani cu sculele ia-ti oricare din hazet, gedore facom sau stalwhile

 

pentru mobra/masina personala +cativa prieteni etc ia-ti linistit Yato.

 

p.s. tot am citit despre proxxon, acum cativa ani produceau numai scule electrice pentru modelism si nu faceau scule de mana.. nu am folosit dar nu cred ca sunt peste yato , doar mult mai scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa simplificam lucrurile, faci bani cu sculele ia-ti oricare din hazet, gedore facom sau stalwhile

 

pentru mobra/masina personala +cativa prieteni etc ia-ti linistit Yato.

 

p.s. tot am citit despre proxxon, acum cativa ani produceau numai scule electrice pentru modelism si nu faceau scule de mana.. nu am folosit dar nu cred ca sunt peste yato , doar mult mai scumpe.

 

Nu vor produce nici un leut... de pe la Yato de unde as putea lua? Adica o firma un catalog ceva...

Editat de Tibiscus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Iarasi vorbesc de fratemio(e mecanic auto).Mi-a spus ca trusele yato care se vand in tag la vitan, sunt nulitati.Acum nu stiu daca cele care sa vand in targ sunt originale,dar el mi-a spus ca sunt penale

 

Trusa lui e bahco(nu mai stiam),am imprumutat trusa de cateva ori si de fiecare data mi-a spus ca daca dispare ceva din trusa imi rupe gatul si vorbea serios(eu sunt mai ametit).Iar cand o inapoiam verifica nebunul trusa sa nu lipseasca ceva....uni sunt mai fixisti

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general,

Daca vrei sa-ti iei scule si cu banu' in buzunar nu stii de care si ai tot felul de dubii si intrebi in stanga si in dreapta, inseamna ca nu prea le ai cu sculele si nici cu manuirea lor, drept pentru care nu cauta o "Supertrusa-Galaxiei" pt ca o vei da o poala de bani si o vei tine tine degeaba in mare masura. Din cele 13426 de piese ale TRUSEI nu vei folosi decat jumate. Pt ce dreaq or trebui 7 clicheti in trusa nu stiu.Apropos de clicheti, ei nu sunt facuti sa tragi cu ranga de ei, poa' sa fie si tata lu Draper. :laugh:

E absurda ideea sa cumperi Draper, Wera sau Gedore pt a desface suruburile la carene sau pt a schimba butonul de la sonerie.

La moto nu stiu daca se va rupe vreo cheie sau surub (daca lucrezi pe calibrul necesar) cum e la auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general,

Daca vrei sa-ti iei scule si cu banu' in buzunar nu stii de care si ai tot felul de dubii si intrebi in stanga si in dreapta, inseamna ca nu prea le ai cu sculele si nici cu manuirea lor, drept pentru care nu cauta o "Supertrusa-Galaxiei" pt ca o vei da o poala de bani si o vei tine tine degeaba in mare masura. Din cele 13426 de piese ale TRUSEI nu vei folosi decat jumate. Pt ce dreaq or trebui 7 clicheti in trusa nu stiu.Apropos de clicheti, ei nu sunt facuti sa tragi cu ranga de ei, poa' sa fie si tata lu Draper. :laugh:

E absurda ideea sa cumperi Draper, Wera sau Gedore pt a desface suruburile la carene sau pt a schimba butonul de la sonerie.

La moto nu stiu daca se va rupe vreo cheie sau surub (daca lucrezi pe calibrul necesar) cum e la auto.

 

Asa este ai dreptate 100% nu am nici in clin nici in maneca cu mecanica dar doresc sa am si eu un minim de chei. Acu sa nu crezi ca sunt cazut din luna am habar cu ce se manca dar nu am desfacut, singurele chei au fost fixe ( de prin bazar) pe la bicicleta prietenei pe care o desfaceam piesa cu piesa si bila cu bila si sunt sigur ca e un pic mai complex la moto si un surub stricat poate costa mai mult decat interventia in sine, iar in cazul meu nu se pune problema sa produc bani cu acele chei doar interventii minore sa nu tot deranjez ba pe unu ba pe altul...

Editat de Tibiscus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde ai luat-o ?

Ebay.co.uk sau din RO www.stcl.ro - distribuitor autorizat desi e ceva mai scumpa.

 

Pont: daca vreti niste scule de masurat - micrometre si sublere - de calitate la pret mai mult decat convenabil, Mitutoyo are o promotie de nerefuzat:

http://www.vigra.ro/images/oferte_speciale/mitutoyo_2.pdf preturile sunt fata TVA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,mi-am luat si eu extractoare,de parca pana acum am tot aruncat la blocuri motoare,cartere,cutii de viteze grupuri, s.a.m.d, din cauza suruburilor(prezoanelor) rupte.

Si am trecut la treaba... si s-a rupt.

 

pun si eu poze cu operatia si firma extractoare(60 RON)

post-37468-1299958674_thumb.jpg

post-37468-1299959116_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Salut,mi-am luat si eu extractoare,de parca pana acum am tot aruncat la blocuri motoare,cartere,cutii de viteze grupuri, s.a.m.d, din cauza suruburilor(prezoanelor) rupte.

Si am trecut la treaba... si s-a rupt.

 

pun si eu poze cu operatia si firma extractoare(60 RON)

 

 

nu ai folosit extractorul cum trebuie... am rupt si eu gedore. tot nou era setul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai folosit extractorul cum trebuie... am rupt si eu gedore. tot nou era setul...

 

 

probabil da.

nu am facut nimic ajutator,nu am incalzit, nu am batut,nu am folosit o daltita sau burghiu pe stanga,in schimb am avut pretentia sa scoata surubul rupt dintr-un carter motor K58 in care,zic eu,s-a mai umblat,fiindca are un nume predestinat"extractor"

 

am pus si eu degripant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai ingenioasa solutie de stocare si de carat sculele pe unde ai nevoie, Hazet Assistent.

Din pacate mult prea scumpa pentru o noi care inca suntem la stadiul de truse de scule la 150RON.

 

Totul depinde de manualitatea fiecăruia, de nivelul cunoștințelor de mecanică, de gradul de rupere de ''las-o bă, că merge așa'', de contractul indvidual cu angajatorul,de beneficiul adus de investiție ... acu', nimeni nu-și ia Veyron, să aibă cu ce cumpăra cartofi de la chioșc. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
hmm, pai si cum trebuie folosit? eu am scos cateva suruburi cu extractoare no name si n-am rupt nici unul, dar nu am facut nimic special doar dat cu spray degripant si lasat 10-20 minute.

 

 

depinde de gravitatea situatiei. cateodata merita sa lasi peste noapte. de fapt eu asa fac daca e ceva filet delicat (gen 6 sau 8 mm in aluminiu). daca mi se pare mie dupa aia mai si incalzesc usor zona cu un feohn. dar nah, asta se invata din propria experienta de obicei. am stricat cateva filete la viata mea. nu multe dar destul ca sa invat si "fineturile". culmea, nu le-am stricat la inceput. dupa aia conteaza si cum tii unealta in timpul infiletarii (sau nah, desfiletarii, cum vrea fiecare), cat de drept, cat de bine apesi pe ea ca sa se infinga si cum "simti" ca se infinge in surubul respeciv. asta tot din experienta se invata. ce am spus pana acum presupune si ceva simt tehnic sa zicem innascut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de gravitatea situatiei. cateodata merita sa lasi peste noapte. de fapt eu asa fac daca e ceva filet delicat (gen 6 sau 8 mm in aluminiu). daca mi se pare mie dupa aia mai si incalzesc usor zona cu un feohn. dar nah, asta se invata din propria experienta de obicei. am stricat cateva filete la viata mea. nu multe dar destul ca sa invat si "fineturile". culmea, nu le-am stricat la inceput. dupa aia conteaza si cum tii unealta in timpul infiletarii (sau nah, desfiletarii, cum vrea fiecare), cat de drept, cat de bine apesi pe ea ca sa se infinga si cum "simti" ca se infinge in surubul respeciv. asta tot din experienta se invata. ce am spus pana acum presupune si ceva simt tehnic sa zicem innascut.

 

da, adica nu faci nimic special, incalzirea cu feonul e fix pix, trebuie sa incalzesti rapid si pe cat posibil doar carcasa, surubul sa ramana mai rece, eu am observat ca multe suruburi se slabesc dupa ce ai dat gaura in ele , incalzirea devenind inutila. Acum am vazut si sprayuri care racesc surubul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, adica nu faci nimic special, incalzirea cu feonul e fix pix, trebuie sa incalzesti rapid si pe cat posibil doar carcasa, surubul sa ramana mai rece, eu am observat ca multe suruburi se slabesc dupa ce ai dat gaura in ele , incalzirea devenind inutila. Acum am vazut si sprayuri care racesc surubul....

 

Incalzirea nu cred ca e fix-pix;chiar incalzite simultan,datorita coeficientului de dilatare diferit,mai mare la aluminiu,comparativ cu otelul,metoda ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incalzirea nu cred ca e fix-pix;chiar incalzite simultan,datorita coeficientului de dilatare diferit,mai mare la aluminiu,comparativ cu otelul,metoda ajuta.

+1

 

La un rulment cu diametru ext de 110 mm, daca il bagi in frigider si piesa pe care il montezi o bagi in cuptor la 300 de grade, can le pui de-olalta pica rulmentu inauntru fara alt efort de montaj :laugh: Cand se raceste tot, nu il mai scoti numa cu slujbe :laugh:

 

On topic: am reusit sa rup 2 biti din trusa de scule Rothevald, aia rosie de pe louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...