Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cheie dinamometrica pe intervalul 10-150 Nm n-o sa gasesti, cel putin nu la bani putini.

 

Ok. Asta am observat si eu.

Bun in cazul asta, ar i solutia cu doua chei : una de finete 3-20 Nm si alta de forta 20-150Nm. Pareri?! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza e ca o cheie dinamometrica de cuplu mare (150 Nm) trebuie sa aiba si un brat lung, din motive evidente. ceea ce-o face oricum impractica pentru cupluri mici (suruburi mici), unde e posbil sa fii limitat de spatiu si alti factori.

eu am o cheie 40-200 Nm Yato si una mica Moto-Detail. daca sint bune sau nu, nu stiu. cert e ca pe cea mare o folosesc pentru strins tot ce inseamna surub structural (roti, tot ce tine de amortizor si bascula). suruburile mai mici de M8 nu le string niciodata la cuplu, pentru ca in general nu simt nevoia si in afara de un surub de 7 pe care l-am strins odata in graba cu inbusul pus pe clichet mare de 3/8 nu am stricat niciodata un filet. observ ca Suzuki (si nu numai, banuiesc) fac fileturile mama ceva mai mici astfel incit sa previna desfacerea de la vibratii. daca nu vrei sa cheltuiesti, foloseste bunul simt si pasta de blocaj. dar atentie ce fel de pasta de blocaj folosesti (exista pe mai multe grade/forte) si nu folosi pentru fileturi mici (mai mici de 8).

 

LE: cea Yato a fost parca 120 RON acum cca. 2 ani, cea Moto Detail 90

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Are cineva trusa asta de scule de la Yato? Ce am vazut prin magazine online sau ce vindeau altii pe alte forumuri costa peste 320-350 de lei,in targa la Vitan costa 220 de lei. Deci mai mult intrebarea este: aveti trusa asta de scule luata din Vitan?

In discutia pe alt forum se spunea ca trusa din Vitan ar fi contrafacuta si ca nu e nimic stantat pe scule,eu le-am vazut personal si sunt stantate.

post-11022-1283875441_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, cine crezi ca se apuca sa falsifice yato, oricum sunt ieftine, la 220 ron eu as lua-o imediat , am una similara de la BGS , s-a rupt cutia dupa aprox un an, stricat prelungitorul flexibil de 1/4 si am indoit cheia de 1/4 , in rest au fost ok.

 

am o banuiala ca toate trusele de genul asta se fabrica pe undeva prin china sub diverse branduri, yato bgs mannesman si alti producatori low cost.

 

daca vrei o trusa de scule doar pentru surubarit la moto/masina personal eu zic ca nu ai nevoie de ceva mai scump decat yato.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, cine crezi ca se apuca sa falsifice yato, oricum sunt ieftine, la 220 ron eu as lua-o imediat , am una similara de la BGS , s-a rupt cutia dupa aprox un an, stricat prelungitorul flexibil de 1/4 si am indoit cheia de 1/4 , in rest au fost ok.

 

am o banuiala ca toate trusele de genul asta se fabrica pe undeva prin china sub diverse branduri, yato bgs mannesman si alti producatori low cost.

 

daca vrei o trusa de scule doar pentru surubarit la moto/masina personal eu zic ca nu ai nevoie de ceva mai scump decat yato.

:drink:

eu nu cred asa ceva. nu cred ca cineva poate sa ne vinda scule ca si cum ar fi Made in Poland si ele sa fie chinezesti. imposibil :lol:

 

acum serios. Snap-On si-au mutat si ei productia in China :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de idei de unde sa gasesc o cheie de 22 gen cum se da in trusa de scule normala... portabila... si cu prelungitor. La Tenere trusa de scule a venit fara asa ceva ( stiu, stupid ) si cea mai grea chestie in afara de leviere de car dupa mine e combinatia clichet + tubulara de 22...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia la care am ajuns dupa ce mi-am cumparat 4-5 truse diferite (1/4 1/2 3/8 ) ar fi ideal daca mi-as lua koken din japonia.

 

Diferenta nu ar fi prea mare. Ideea ar fi sa imi construiesc eu exact ce doresc:

 

ex:

set de keys 6-16mm

tubulare 4 - 36mm (pe intervale 4-12 1/4; 10-16 5/6 si 14-36 1/2)

set de hex 3- xx (pe 1/4 si 5/6)

set de torx (1/4 si 5/6)

 

tot asa...

 

Nu am scule proaste desi 80% dintre el sunt facute in china. Dar am 7 mii de tubulare de 10, fiecare trusa avand una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ultima achizitie wp9 flexi, echipata gas lens, normal :crack:

 

Am zis ca nu mai cumpar decat Facom sau Gedore (eventual draper), dar surubelnitele astea mici nu par foarte calitative la prima vedere, inelarele cu clichet sunt facute bine insa si au 4 masuri/cheie.

 

btw ati vazut ce preturi sunt in UK la Draper? http://www.justoffbase.co.uk/Brands/Draper-Tools

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Black & Decker in genul celei din imagine dar fara tubularele lungi si doar capetele de baza pt surubelnita, la 360 lei la Practiker. Am desfacut toata mobra de pe cadru si sculele nu au tusit. Isi merita banii decat truse gen Louis sau Polo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De banii aia iti recomand aceeasi firma Black and Decker , la Praktiker, chei inelare la un capat fixa la celalalt, la 65 lei. de la 8 la 19 parca. am uat si isi fac treaba si macar stii ca e o firma mai spalata

 

Imi trebuie imi speciual cheile peste 19: 22,24 pentru roata spate 32 pentru piulita de la jug...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci iti recomand cu caldure tubulare. Mai bine iti iei marimile de care ai nevoie decat o trusa intreaga

Am si tubulare, dar de ex la jug nu poti desface piulita daca nu desfaci si ghidonul (nu am semighidoane), lucru pe care vreau sa-l evit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A folosit cineva chei BGS?

E o promotie la Louis, 30 de euro setul complet de chei combinate 6-30: http://www.louis.de/_40a5e0086eb9275c44a1d...tnr_gr=10003639

Sunt bune de ceva?

 

Am eu BGS de multi ani, au fost folosite si la munca(apa de marea nordului ), nu au crapat. Sunt un pic mai largi decat Gedore sau alte scule industriale dar si pretul e mult mai mic.

La gasesti la Rocast, poate un pic mai scump decat de pe louis dar iti dau garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, caut si eu un redresor dar sa pot incarca si bateria de la masina cu el nu doar moto.

La louis unul pentru asa ceva costa 99E, alea mai ieftine cika nu merg.

Nu vreau sa fie superprofesional ca nu am decat 2 baterii si il iau just in case, dar nici ultima panarama.

Ma intereseaza in special solutii cat mai compacte, ca stau prost cu spatiul.

Ce imi recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, caut si eu un redresor dar sa pot incarca si bateria de la masina cu el nu doar moto.

La louis unul pentru asa ceva costa 99E, alea mai ieftine cika nu merg.

Nu vreau sa fie superprofesional ca nu am decat 2 baterii si il iau just in case, dar nici ultima panarama.

Ma intereseaza in special solutii cat mai compacte, ca stau prost cu spatiul.

Ce imi recomandati?

Il am eu pe ala de la Louis si-si face treaba decent.

Poti incerca un Optimate, daca vrei ceva mai compact. Parca vazusem unul prin Bucuresti (posibil in Cotroceni, dar nu bag mana-n foc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa trag o fuga si in Praktiker sa vad ce gasesc.

Optimate ala arata foarte bine dar nu m-am lamurit daca incarca si bateriile auto, din cate am citit acolo se foloseste doar la moto si atv.

Cat despre incarcatorul de laptop nu stiu ce sa zic, as vrea sa iau ceva ca lumea, dau odata 60 de euro dar sa-l am.

Eu am acum un redresor facut in 70 la electroputere parca dar as vrea ceva mai performant, nu stiu ce fel de sistem de protectie are dar la felul rudimentar in care arata

nu prea ma incalzeste. Vreau ceva mai din zilele noastre, care sa-mi arate si starea bateriei eventual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...