Sari la conținut

Accident Mortal Pipera B 12 KWA


Shorty
 Share

Postări Recomandate

Risca de la 1 la 5 ani inchisoare???????? numai???????????? 50 dupa mine.... :laugh:

R.I.P baiatului ;)

da, pentru ca in legislatia romaneasca incadrarea este penibila.

am mai spus-o: care e diferenta intre analfabetul mort de beat de la tara care-si omoare tatal cu cutitul doar pentru ca l-a injurat pe camp, si intelectuala constienta (?!?!) de faptele ei, care sare pe contrasens cu telefonul infipt in ureche? niciuna! omor cu premeditare se numeste, doar obiectul crimei e altul!

 

Mesaj completat

as pune video-ul asta pe toate canalele...de stiri

http://www.youtube.com/watch?v=qMi5Q-g--uQ&NR=1

ontopic: mergem in liniste duminca in pipera pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 248
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da, pentru ca in legislatia romaneasca incadrarea este penibila.

am mai spus-o: care e diferenta intre analfabetul mort de beat de la tara care-si omoare tatal cu cutitul doar pentru ca l-a injurat pe camp, si intelectuala constienta (?!?!) de faptele ei, care sare pe contrasens cu telefonul infipt in ureche? niciuna! omor cu premeditare se numeste, doar obiectul crimei e altul!

 

N-are nicio legatura cu premeditarea. E omor din culpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are nicio legatura cu premeditarea. E omor din culpa.

 

E incadrare stupida. Cand mergi pe contrasens/ sa te urci la volan mort de beat ... ar trebui sa se incadreze la premeditare.

Daca eu ma joc in casa cu un pistol..si ala se descarca si omor pe unu pe strada..tot cu suspendare iau? OMORI UN OM, ESTI VINOVAT 100% si nu platesti? Din cauza asta e carnagiu pe sosele.

Editat de DariusB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E incadrare stupida. Cand mergi pe contrasens/ sa te urci la volan mort de beat ... ar trebui sa se incadreze la premeditare.

Daca eu ma joc in casa cu un pistol..si ala se descarca si omor pe unu pe strada..tot cu suspendare iau? OMORI UN OM, ESTI VINOVAT 100% si nu platesti? Din cauza asta e carnagiu pe sosele.

 

 

Nici io nu-s de acord cu finalitatea actiunii (daca mergi aiurea pe sosea si provoci un accident mortal, sau daca te joci cu pistolul in casa si omori un om de pe strada) care duce la omor, dar este evident faptul ca nu se poate discuta despre situatia de premeditare. Asa cum spune si cuvantul, este vorba de o actiune gandita dinainte, planuita, pusa la cale. Ori, in niciunul dintre cazuri nu poate fi dovedita premeditarea actiunii. Nu cred ca o astfel de situatie poate fi incadrata altundeva decat la omor din culpa (adica din greseala, fara sa vrei). Asa ceva - omor din culpa - se poate intampla oricui. Din varii motive, sa pierzi controlul masinii sau motocicletei si sa dai peste un pieton...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Repet, în acea clipă nefericită stăteam pe loc."

 

asa a declarat idioata

 

deci daca ramane asa motociclistul ar fi de vina

 

aveti grija mare la JEEPURILE care STAU PE LOC...... dati.le FOC

Mesaj completat

sa nu uitam ca acest copil a fost ucis cu BANII NOSTRI SI AI PARINTILOR LUI

 

BANII PLATITORILOR DE TAXE LA STAT CE AJUNG SPAGA PENTRU CONTRACTELE CU STATUL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici io nu-s de acord cu finalitatea actiunii (daca mergi aiurea pe sosea si provoci un accident mortal, sau daca te joci cu pistolul in casa si omori un om de pe strada) care duce la omor, dar este evident faptul ca nu se poate discuta despre situatia de premeditare. Asa cum spune si cuvantul, este vorba de o actiune gandita dinainte, planuita, pusa la cale. Ori, in niciunul dintre cazuri nu poate fi dovedita premeditarea actiunii. Nu cred ca o astfel de situatie poate fi incadrata altundeva decat la omor din culpa (adica din greseala, fara sa vrei). Asa ceva - omor din culpa - se poate intampla oricui. Din varii motive, sa pierzi controlul masinii sau motocicletei si sa dai peste un pieton...

Cand te sui beat la volan/ghidon, cand vorbesti la telefon, cand te rujezi, cand schimbi cd-ul, cand iti scoti chilotii din fund, cand mananci un corn cu lapte, cand le faci pe toate astea, le faci constient, nu "din greseala" sau culpa, cum vrei sa-i spui...cand faci orice altceva decat sa conduci, se numeste: vezi text bold din postul tau q.e.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca o astfel de situatie poate fi incadrata altundeva decat la omor din culpa (adica din greseala, fara sa vrei). Asa ceva - omor din culpa - se poate intampla oricui. Din varii motive, sa pierzi controlul masinii sau motocicletei si sa dai peste un pieton...

Asta zic. NU SE INTAMPLA ORICUI. Se intampla preponderent celor care incalca flagrant regulele de circulatie. Daca te urci la volan mort de beat NU e o intamplare ca omori pe cineva. E o intamplare ca ai ajuns acasa intreg. Daca din varii motive pierzi controlul masinii si dai peste un pieton DAR ai respectat toate regulile de circulatie ...da e o intamplare . Daca circuli cu 150 in localitate, baut si pe contrasens...cred ca se poate vorbi de o anumita premeditare. E ca si cum umbli cu pistolul incarcat..si il scoti pe strada si te joci cu el. Nu vrei sa omori efectiv pe nimeni dar tocmai ai trecut de la nivelul de "accident" la un total alt nivel. Ar trebui sa fie o incadrare intre culpa si premeditare. Culpa sa fie doar accidentele (chestii pe care tu nu le poti prevedea ...). Sau macar sa fie culpa cu circumstante agravante. Si sa se scoata tampenia de inchisoare cu suspendare. Munca in folosul comunitatii..sa dea la sapa pana le cad mainile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt perfect de acord cu tine.

In cazul celor care conduc sub influenta alcoolului si provoaca accidente, legea ar trebui sa fie mult mai dura. Adica, stiu ca e mai dura, dar mi se pare ca e doar cu putin mai dura decat gravitatea faptei, care, intr-adevar, contine in ea o nuanta de premeditare.

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-38514-1285832245_thumb.jpg

Mesaj completat

Asta e singura modalitate, dar e greu sa ai atata coloana vertebrala.

 

 

#11. ion trusca - tatal lui adrian | 2010.09.30 | 05.52

 

 

Referitor la ingrijorirle dvs dl Uzunov vizavi de copii va rog sa stati linistit, copii dvs nu sunt in pericol atat eu cat si prietenii lui Adrian suntem oameni pasnici si nu ne-am gandit vreodata sa facem rau cuiva.

 

un comentariu luat de aici :

 

http://www.libertatea.ro/stire/milionara-c...eza-305361.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar vis a vis de megaimage locuiesc cateva rude ale d-lui Becali si stiu ca detin un Hummer...aproape de fiecare data cand ies din curte cu masina incearca sa se incadreaze pe soseaua Pipera incalcand toate regulile de circulatie, nu prea le pasa..

mi-a povestit un amic care locuieste in apropiere...

 

RIP..

 

 

de cand mai e becali domn? sau ti-e frica de el sa nu intre pe forum si sa puna pe maimuta zmarandescu sa te muste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagam de un protest (desigur mars de preferinta autorizat) ?

Pentru mine e mult mai aproape decat Braila si ce s-a intamplat aici mi se pare mult mai grav decat ce s-a intamplat acolo...

De exemplu facem o plimbare duminica pe la pranz prin Pipera?

 

Eu ma bag. Dupa ce am vazut impactul pe care il are un mars din asta la braila, cred ca merita facut unul si in bucale. Sunt curios cati motociclisti se vor strange. Articol din Libertatea de azi http://www.libertatea.ro/stire/milionara-c...eza-305361.html

 

acu am vazut ca s-a mai pus link-ul

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma prezint. Faceti topicul sticky va rog. Sa ne adunam cateva sute si sa chemam presa. Daca jigodia asta a dat-o cu "statu pe loc" dupa ce a omorat un copil si refuza sa-si asume responsabilitatea in mintea mea este o ucigasa. Sper ca atunci cand procedurile legale vor fi epuizate si se va afla in libertate sa fie si tratata ca atare. Dar pana atunci macar un mars e de bun augur ca sa nu se ingroape povestea sub pres.

 

Deci prima oara a sustinut ca l-a lovit ca avea viteza mare iar apoi ca era incadrata regulamentar sa faca stanga desi martorii au vazut-o mergand sute de metri pe contrasens. E incredibil. Pur si simplu incredibil. Japita ordinara.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma prezint. Faceti topicul sticky va rog. Sa ne adunam cateva sute si sa chemam presa. Daca jigodia asta a dat-o cu "statu pe loc" dupa ce a omorat un copil si refuza sa-si asume responsabilitatea in mintea mea este o ucigasa. Sper ca atunci cand procedurile legale vor fi epuizate si se va afla in libertate sa fie si tratata ca atare. Dar pana atunci macar un mars e de bun augur ca sa nu se ingroape povestea sub pres.

+1 prezent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Contract de 700.000 de euro cu directorul Radu Popa

 

Ultimul mare contract încheiat de directorul ALPAB, Radu Popa, cu societatea Soluții Urbane este cel în valoare de 700.000 de euro, care a presupus instalarea celor 20 de ceasuri suflate cu aur în mai multe zone din BucureÂşti.

 

cred ca va dati seama ce sume si ce avocati vor arunca la proces la asemena banet strans din IMPOZITE

 

iar unii dintre noi se vor imprumuta de banii de benzina pentru a putea participa la MARS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...toate astea o sa mearga pana cand cineva care nu are nimic de pierdut, o sa il imite pe tipul din poza pusa de Valbi. Si atunci o sa se schimbe situatia. Cand o sa apara un "breaking news" cu cativa executati de un justitiar o sa se produca un "click" in mintea multor melteni.

 

S-a mai intamplat in trecut chestia asta...si o sa se mai intample. Ne apropiem de "point of no return"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca e mai bine sa fie autorizat. Din mai multe puncte de vedere. In primul rand pentru acoperire media care asigura finalitatea actiunii : promovarea mesajului pe care-l vom transmite. Fiind autorizat poti anunta mass-media, lucru care nu se prea potriveste cu o adunare "spontana". Apoi nu risti sa fie intrerupt de politie sau jandarmerie taman cand iti doresti mai putin.

Dezavantajele la o adunare autorizata este ca ne trebuie un ONG, ceva care sa depuna o cerere in acest sens la Primarie. Plus multa munca.Plus oarece experienta...Si un plan bine facut ca sa fie evitate erorile de la Braila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...