Sari la conținut

Accident Unirii (Bucuresti) - se cauta martori


Barbarossa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cand o sa se inteleaga vorba batraneasca ?!? ... Pe doua roti nu ai prioritate !!! PUNCT !

 

Parcurg in jur de 100 km/zi... si unii pe criza asta, probabil sunt dusi la pascut in alte emisfere.... Rosul, a devenit o culoare a dorintelor...

" vreau sau nu vreau " sa opresc...!

 

Si mai e inca ceva.... cu masina ..vrei nu vrei, esti crizat... de gropi, de trafic, de pietoni, de motociclisti care trec pe langa tine si tu staaai.... si mai trec si baietii buni pe langa tine care nu stau la coada... si uite asa se crizeaza soferul...

 

deci : motociclistul nu are prioritate PUNCT.... asta daca doreste pensionarea la ....cat e acum?! 65 de ani???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa dau de cei care l-au ajutat si au fost martori la accident.

 

conservarul a trecut pe rosu clar iar rares si ceilalti pe 2 roti au plecat pe verde de la semafor.nu a fost o situatie de gen "fortat galben " sau alte balarii.

 

din punctul meu de vedere nu mai exista nelamuriri - am toate datele ca sa stiu ce s a intamplat acolo.

 

pana acum ( luni, ora 12 ) , conservarul nu a dat nici un semn de viata familiei sau victimei.

 

si dupa cum spunea cineva ( inca odata multumesc) se pare ca 90 % din cei care fac asa ceva nu apar decat, poate , la proces.

 

sper sa fie exceptia.

 

date despre starea lui rares pe dupa amiaza - am vorbit cu el acum si este in investigatii si usor sedat.

 

daca mai aveti date concrete , rog pm sau aici .

 

si sa incercam sa nu i dam de lucru adminului sa tot curete.

Multumesc pentru curatenie si pentur intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Te rog sa-mi dai si mie de stire cum se simte.

Cind o fi in stare as vrea sa merg(eventual chiar cu tine, vad ca esti mai apropiat)la el la spital.

Vreau insa sa se simta mai bine, sa nu-i fie greu.

O zi buna.

luigi

PS:legat de cel care l-a accidentat, sper sa nu fie asa, dar nu o sa-l vada decit eventual la proces, poate nici acolo!

Daca are bani plimba dosarul ala pina se topeste de tot.

Chiar daca sunt martori, nu o sa recunoasca niciodata ca a trecut pe rosu, o sa o tina pe a lui, ca a circulat regulamentar!

Asta o stiu tot de la politisti..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, ai pm

 

pe partea cu "dosarul" nu avem ce face daca ala nu e om. dar poate totusi ca se vor rezolva amiabil.

 

oricum ghinioane poate sa aiba oricine, nu i asa ? asa ca eu vad simplu lucrurile - poate sa plateasca amiabil sau sa bage banii in a repara ghinioanele care i se pot intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

politia a ajung prima - 5 minute, in inca 5 a venit si smurd-ul

foarte ok

 

ce nu inteleg inca este cine trebuia se ocupe de motocicleta ?

 

MArtorii spun ca politia a afirmat ca o vor ridica. Dupa ce au finalizat si erau pe plecate au rugat martorii sa se ocupe !?!:

 

Eu am gasit epava abandonata rezemata de trotuar ( multumesc celor care au pus toate partile gasite la un loc, pe ea )la ora 1 dimineata iar pana la ora 4:30 cand am ridicat o nimeni din politia de la Udriste nu stia nimic!!

Stiu ca pare offtopic dar daca tot e sa invatam ceva - in astfel de cazuri care este procedura? Daca nimeni n a contactat familia, rudele , cum se poat ca cineva sa se ocupe? Dupa ce s-au finalizat masuratorile pur si simplu se abandoneaza vehicolul ?

Sunt confuz in aceasta privinta - am inteles ca la accidetul lui Troia au fost niste decalaje intre servicile de ambulanta , politie..etc din cauza ' grevei" dar in acest caz ce s -a intamplat?

Nu caut vinovati pur si simplu incerc sa ma informez si sa informez comunitatea - ce se intampla in situatia in care soferrul este ridicat de smurd si dus la spital si epava ramana pe loc.

 

Personam am intreabt la toate magazile din zona precum si la agentii de la firma de securitate - nimeni nu stia decat de fapctul ca fusese un accident - epava fusese pur si simplu abandonata. Vorbim de un maxiscuter burgman 650 care este o matahala . ma rog, nu ca ar conta prea tare marimea - legal care este abordarea rogu va ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a discutat la accidentul din Bucurestii Noi cum sta treaba cu "cine pazeste epava", "a cui treaba e".........cica nici ceapa nu se maninca, nici gura cuiva nu pute; te ocupi singurel de ea, de pe targa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a discutat la accidentul din Bucurestii Noi cum sta treaba cu "cine pazeste epava", "a cui treaba e".........cica nici ceapa nu se maninca, nici gura cuiva nu pute; te ocupi singurel de ea, de pe targa.

Asa am retinut si eu de acolo, ideal e sa fii constient si sa mai ai inca telefonul la tine sa-ti suni prietenii.

In principiu la accidentele astea apar doua-trei tipuri de politisti:

- Cei care ajung primii si dirijeaza circulatia;

- Cei de la accidente/judiciar care fac masuratori, poze, etc. si completeaza in final procesul verbal;

- Eventual apar prin zona (poate din intamplare) cei de la ordine publica sau de la politia comunitara.

 

Pentru asigurarea sigurantei "agregatului" dupa accident (fie el masina sau motocicleta) nu exista prevederi legale clare. Ce se poate aplica aici:

- Politistii pot "sa aresteze" agregatul daca considera ca probabil a fost folosit pentru savarsirea unei infractiuni. Aici e cu dus si intors pentru ca daca ei dispun transportul respectivului obiect la ei in curte si ulterior se dovedeste ca erai doar o biata victima a unui banal accident rutier si nu un infractor periculos care transporta nu stiu ce substante interzise in motor sau vroia sa impuste pe cineva ei ar putea fi sanctionati ca au tocat bani pe prostii (platforma, etc.). Am citit pe aici pe forum ca uneori politistii fac lucrul asta pe motiv ca a fost accident grav si nu le era clar cine a fost autorul accidentului, dar asta se intampla de obicei numai prin anumite orase din provincie (unde probabil seful de la Rutiera e motociclist, cum e cazul la Targu Neamt, ca a fost un celebru accident aici cu omul ala).

- Politistii (atat cei de la "Nationala de Politie" cat si cei comunitari) au datoria sa previna infractiunile, si daca ar avea neuroni suficienti si bun simt ar trebui sa stie ca o motocicleta accidentata e mult mai usor de furat decat o masina, deci bla bla ar trebui sa stea prin zona sa o pazeasca. In practica ei ar putea primi ordin de la un sef sa se duca in alta parte asa ca nu prea pot sta la locul unde eventual pot sa vina pasarile ciorditoare chiar daca ei in principiu nu sunt idioti si sunt bine intentionati.

 

In practica se intampla urmatoarele lucruri:

- Intr-un oras aglomerat ca Bucurestiul cei de la accidente/judiciar imediat dupa ce au terminat de facut constatarile/masuratorile de multe ori sunt solicitati la un alt accident, asa ca paseaza responsabilitatea la ceilalti politisti ramasi la fata locului;

- Daca cei de la rutiera au timp sau respectiv politistii ramasi acolo nu sunt nici handicapati mintali si nici rauvoitori cu motociclistii vor incerca sa plaseze motorul intr-o curte/incinta unde exista lumina si paza si eventual supraveghere video (de genul o firma mai bengoasa sau o benzinarie);

- Daca nu, nu, si motorul ramane in drum ca le era lene/sunt nesimtiti/nu ii ajuta capul/erau in semi-greva.

 

Din pacate Rares a avut ghinionul ca sa fie cu motorul pe ultima varianta nu-nu. Ii doresc ca pe partea de sanatate sa fie pe partea da-da!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il stiu pe Tro5 de cind avea Jawa si visa la o motocicleta mai buna . Imi pare tare rau de el . Se va face bine dar nu va mai fi ca inainte . Daca ar avea scuterul intreg si functional cind isi va reveni , l-ar ajuta sa treaca mai usor peste suferintele fizice !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare rapida lui Rares si sa speram ca analizele vor fi mai bune. Foxbat, bravos pt implicare, te rog sa anunti daca e nevoie de ajutor pt Rares si familie. Se descurca cu medicii? E totul in regula la spital? E nevoie sa cautam solutii in afara RO?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie Rares imi apare tot offline pe messenger, deci probabil nu a ajuns acasa sau nu a avut chef sa deschida calculatorul, asa ca nu pot sa intreb din sursa directa. Stie cineva cum mai sta cu sanatatea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rares nu o sa ajunga prea curand acasa :P

 

Maine este programat la operatie la plaman pentru scoaterea lichidului....se pare ca este sange si nu apa.

Nici cu piciorul nu este foarte bine....astazi era umflat ca un butuc sa nu mai zic de culoare. Aseara nu a dormit mai deloc de dureri caci au uitat sa-i faca calmante iar peste noapte asistentele erau de negasit. Sunt plina de nervi si repulsie, am zis insa sa-mi tin firea pentru binele lui Rares.

 

Doamne ajuta pentru maine si sa nu fie nevoie si de altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rares nu o sa ajunga prea curand acasa :P

 

Maine este programat la operatie la plaman pentru scoaterea lichidului....se pare ca este sange si nu apa.

Nici cu piciorul nu este foarte bine....astazi era umflat ca un butuc sa nu mai zic de culoare. Aseara nu a dormit mai deloc de dureri caci au uitat sa-i faca calmante iar peste noapte asistentele erau de negasit. Sunt plina de nervi si repulsie, am zis insa sa-mi tin firea pentru binele lui Rares.

 

Doamne ajuta pentru maine si sa nu fie nevoie si de altceva.

Asta nu imi suna bine. E nevoie sa contribuim cu ceva de genul donat de sange (nu eu ca nu corespund la gramaj) sau niste banuti pentru spaga la doctori si asistente?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacaet se pare ca este o perioada nefasta, numai vesti " ne-bune".

tinem pumnii pt operatie . o sa fie o perioada mai grea acum , ortansa, suntem langa voi

 

daca fac bilantul zilelor astea imi da pe minus tare- maine se opereaza tot acolo un alt prieten, o sa le aduc walkie talkie sa stea de povesti ca s 4 etaje intre ei. tot motorist dar nu e de la vreu accident, :P .

de stres si neatentie am facut si eu o duda tot cu scuterila, pana mea.

 

maine dimineata am duc la politie - reincepe tura celor care au instrumentat accdeintul am o curiozitate - pentru ce lipseste din "epava" cine plateste ? ca cineva a lasat o acolo nepazita pana am gasit o .

sau de fapt n am gasit o , vreau sa o aduca cei care raspundeau de ea. bat campii pesemne f..mama ei de tara.

omu' cu masina ( acum pot sa i spun "melteanu ' " ) ca n a aparut pana astazi ..

imi amintesc de DDU , care dupa 2 ani a lasat o moarta fara sa vada un banut sau sa ajunga la un capat. apropo, nenea ala care a intors pe spatiu verde si a intrat in cei 2, ce a patit ? tot ..la calendele grecesti sau s au s -a incheiat cu bine?

 

ma gandesc daca supararea trece si te blazezi si te bucuri ca ai scapat ..sau lupti pana la capat ?

eu am gasit modul sa ma " tin suparat" - ma uit la pozele din vacante, impreuna si la pozele de acum. si mi se urca la cap supararea. tare. stiu ca nu e bine dar nu e drept, unul se plimba linistit si rares sta ca mumia in pat.

 

btw..va rog sa nu l sunati, eu am vorbit azi cu el foate putin, nu i face deloc bine sa vorbeasca, ( de ras nu mai spun ) . cred ca de vizita ar putea fi vorba peste cateva zile, multumesc celor care au trimis PM -uri , nu acum din motive evindente ( ortansa v-a dat detalii mai sus )

 

tot " deocamdata" nu e pe internet, nu i arde si nu are cu ce sa "scrie" ca manutele sunt un pic disable.

 

sorry pentru postul dezlanat si lung,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rares nu o sa ajunga prea curand acasa :P

 

Maine este programat la operatie la plaman pentru scoaterea lichidului....se pare ca este sange si nu apa.

Nici cu piciorul nu este foarte bine....astazi era umflat ca un butuc sa nu mai zic de culoare. Aseara nu a dormit mai deloc de dureri caci au uitat sa-i faca calmante iar peste noapte asistentele erau de negasit. Sunt plina de nervi si repulsie, am zis insa sa-mi tin firea pentru binele lui Rares.

 

Doamne ajuta pentru maine si sa nu fie nevoie si de altceva.

Eu zic sa nu fiti mai ingrijorati decat trebuie. Daca nu l-au operat imediat nici pentru lichid nici pentru problema ortopedica, inseamna ca este stabil si nu exista un pericol imediat. Dupa acesta opertie + post operator, probabil o sa-l coboare la ortopedie la et.3

Ca sfat, nu va aruncati la profesori, academicieni & stuff, este acolo o echipa de medici tineri care fac o treaba exceptionala si nu au pretentii mari. Daca nu aveti pe nimeni va pot da eu un contact "verificat" personal, dar mai sunt si altii. In ceea ce priveste medicamentele de "fitze" aka calmante sau pansamente & fese, spitalul nu are asa ceva DECAT strictul necesar, te pun sa vii cu ele de acasa sau de la farmacia "privata" a spitalului care extrem de scumpa. Te prind la inghesuiala si te rup la pret si pentru o aspirina, deci luati-le din oras.

Multa sanatate, si nu uitati de PM daca aveti nevoie de tel doctorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: da, absolut toate bonurile ce sunt legate de accident, indiferent de la ce sunt :D le platesc pana la urma asiguratorii pe partea de vatamare...

Bine, oricum trebuie proces ca este muuuuult prea nedrept ce s-a intamplat... :P

sanatate Rares !!!!!

Editat de Stefan GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu ii vor face astazi operatie ci o bronhoscopie....operatia se amana pana vineri.

 

Ma intreb oare cum sa cer eu bon fiscal pentru spaga :P

 

Imi spune si mie cineva, cine si unde trebuie sa facem cerere pentru inregistrarea video a intersectiei unde a avut loc accidentul ??

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fost la politie - ridicat atele - ca idee, au fost 4 ( patru ) vechicule implicate, deci a fsot groasa

toti cei implicati sutn oameni nascutie inainet de anii 70. mai putin vinovatul care are 19 ani si se pare sofer la o firma de distributie.

 

fost la rares- pana mea de doctori, am mers la 3 farmacii si nu inteelg farmacistii ce scrie pe reteta.

Mesaj completat

fost la politie - ridicat atele - ca idee, au fost 4 ( patru ) vechicule implicate, deci a fsot groasa

toti cei implicati sutn oameni nascutie inainet de anii 70. mai putin vinovatul care are 19 ani si se pare sofer la o firma de distributie.

 

fost la rares- pana mea de doctori, am mers la 3 farmacii si nu inteelg farmacistii ce scrie pe reteta.

 

mda.

se pare ca tanarul sofer in ciuda faptului ca a acrosat 3 vehicile sustine ca a trecut pe verde ( Deci toti ceilalati pe rosi :P )

persmisul obtinut in 2009, inm Rep Moldova

nr masinii - IF 02 NAT

 

what next ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu i-ai intrebat pe militieni daca au imagini de la camere?

parerea mea ca martorul melteanului ar trebui dat in judecata de rares

pentru marturie mincinoasa si facut sa plateasca bani grei.

in mod sigur daca o sa vada ca e chemat in instanta iar ancheta politiei

e corecta va plati ca rares sa-si retraga plangerea impotriva lui ca martor mincinos.

in momentul asta eu il consider la fel de vinovat ca melteanu`

 

ce masina conducea melteanu`?

 

apropo de trecut pe rosu, acum ca am devenit mai atent la aspectul asta,

estimez ca in curand semafoarele vor fi doar pentru a creea jocuri de lumini

in intersectii. trec pe rosu infioratori de multi, mai ales cand fac dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ma asteptam la asta, chiar am si spus mai sus ca cel vinovat intodeauna declara ca a trecut pe verde, chiar daca tu ai 10 martori! :laugh:

A avut dreptate amicul politistul care mi-a spus asta..

Sper sa nu fie ca la mine, in sensul ca au trecut trei ani aproape si treaba este ca inainte!

Cu datul in judecata este treaba de durata si de cheltuit bani, totul dureaza ani.

Nu vreau sa dezarmez pe cei implicati, insa au de tras, trebuie sa aiba nervii tari.

Sa nu uite sa ceara la politistul care instrumenteaza dosarul sa-i dea trimitere catre IML, cu acel certificat(numai acesta este valabil) merge in instanta!

Dar despre pasii urmatori mai discutam, acum cel mai important este sa fie sanatos Rares.

PS:Sunt curios care a fost dinamica accidentului, care de unde venea, cum au fost implicati ceilalti??

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

so

toti 3 ( rares + inca 2 masini ) veneau dinspre casa poporului spre alba iulia

"celalat" din directia Tineretului spre Intercontinental

 

intersesctia IC Bratianu cu Bdul Unirii ( la fantani - in stanga e unirea- banca raisfeissen )

 

cei trei ( plus inca un martor, scuterist ) stateau la semafor ( ba chair s-au si salutat/schimbat 2 vorbe , deh, ca intre scuteristi :laugh: ) .

cand s a pus verde, au plecat ( toti ) ,.

 

cele 2 masini + rares au fost acrosati ( Rares cel mai tare, practic a fost luat in bot ) de soferul de 19 ani care a trecut pe un rosu cat casa.

 

scuterista a avut noroc .

 

iar rares a avut iar noroc , ma rog, cat se poate zice asa , fiind pe burgman ambele picioare erau " ca pe scuter" si nu "Calare" .

daca era cu capra la ora asta nu mai avea piciorul drept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...