Sari la conținut

Postări Recomandate

Hmm........Nu frecatul e problema ( in definitiv , depinde doar de tine cata vointa si incapatanare ai ),

polishul e problema , ala de la praktiker e bun , dar nu suficient , eu am avut niste smac american

si parca e ceva mai bun . Ceva carpe de bumbac , schimbate des , ( cearceafurile sunt beton ) ,

este absolut necesara demontarea completa , altfel nici nu te apuca de chestia asta , nu reusesti

sa ajungi peste tot , ar fi bun un elevator de motor ( eu mi-am facut singur , din teava patrata plus

ceva profile metalice , tabla de aluminiu groasa de 4 , ceva role , un cric de camion .....)

 

Deci urci agregatul pe elevator , ( ca pe Discovery ) , ancorezi bine , demontezi tot , pui piesele

in ordine , le iei pe rand si le pui la punct ( frecat , uns , gresat , reglat , strans , verificat , etc )

ieu manualul cu schitele explodate si-l studiezi bine , spui "Tatal Nostru " , si te apuci de montaj

( fara nervi , alcool , doar tigari , red bull , muzica si prieteni ).

 

Cam asta a fost , totul s-a petrecut la Breaza la mosie in atelier , a durat cam o luna .

A fost misto........O sa mai fac chestia asta .....ma relaxeaza ........

 

Oglinzi .........te dezamagesc .........le-am luat de la Louis .........vreo 50 de euri ......

post-361-1189317737_thumb.jpg

Editat de katran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hmm........Nu frecatul e problema ( in definitiv , depinde doar de tine cata vointa si incapatanare ai ),

polishul e problema , ala de la praktiker e bun , dar nu suficient , eu am avut niste smac american

si parca e ceva mai bun . Ceva carpe de bumbac , schimbate des , ( cearceafurile sunt beton ) ,

este absolut necesara demontarea completa , altfel nici nu te apuca de chestia asta , nu reusesti

sa ajungi peste tot , ar fi bun un elevator de motor ( eu mi-am facut singur , din teava patrata plus

ceva profile metalice , tabla de aluminiu groasa de 4 , ceva role , un cric de camion .....)

 

Deci urci agregatul pe elevator , ( ca pe Discovery ) , ancorezi bine , demontezi tot , pui piesele

in ordine , le iei pe rand si le pui la punct ( frecat , uns , gresat , reglat , strans , verificat , etc )

ieu manualul cu schitele explodate si-l studiezi bine , spui "Tatal Nostru " , si te apuci de montaj

( fara nervi , alcool , doar tigari , red bull , muzica si prieteni ).

 

Cam asta a fost , totul s-a petrecut la Breaza la mosie in atelier , a durat cam o luna .

A fost misto........O sa mai fac chestia asta .....ma relaxeaza ........

 

Oglinzi .........te dezamagesc .........le-am luat de la Louis .........vreo 50 de euri ......

 

* Mda, n-arata rau oglinzile, cred ca le-am vazut si eu in catalog, dar mi-am comandat unele clasice (si mai ieftine) ...tot in forma dreptunghiulara..., imi trebuie si mansoane noi, o sa aleg ceva cu crom si cauciuc, genul celor pe care le-ai pus tu, imi plac...

 

Ce misto sa poti sa stai in garaj sa te ocupi de "lustru" pe indelete...! :scratch: Eu asta imi doresc f. mult: sa am o saptamana libera, un garaj si pe cineva care sa imi dea indicatii ...la munca calificata. Din pacate am avut toata vara asta doar o saptamana de concediu (tocmai s-a incheiat...) si am petrecut-o la Costinesti cu fiu-meu, ca asta isi dorea :what: Inca o saptamana anul asta, ar fi un vis ptr. mine... Sa vedem cum fac rost de garaj, de fapt, am unul (mai bine zis o camera mare goala) in casa lui taica-miu (in Bucurestii Noi) si n-ar fi departe de garajul mecanicului meu (care e bun si la sfaturi, competente :) ). Chestia asta as putea s-o fac la iarna, cu desfacutul bucata cu bucata, intre timp ar trebui sa cumpar solutiile de polish si restul acesoriilor de care am nevoie... Intentionez sa schimb si motorul, cu unul de 800 cmc (se potriveste la Intruderul meu, cadrul e perfect identic) si sa-i "lucrez" putin tobele (sunt ultra-silentioase). Stie cineva unde as putea gasii motorul de 800 cmc (VS-ul clasic)? Merci! :-L

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo voua cei care aveti timpul si vointa necesara sa frecati la motoare si sa faceti singuri unele accesorii :)

Am facut si eu asta mai demult,acu chiar nu am ce sa-i fac decat s-o ingrijesc(mi-am luat polish-uri pt crom,polish negru pt vopsea,ceara de lustruit)

La capitolul accesorii am cumparat parbriz(mototeam),portbagaj si suporti coburi(louis),coburii si topcase-ul(paula's bikershop)

Astept de la Suzuki engine guard.

post-15897-1189394560_thumb.jpg

post-15897-1189394702_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intentionez sa schimb si motorul, cu unul de 800 cmc (se potriveste la Intruderul meu, cadrul e perfect identic) si sa-i "lucrez" putin tobele (sunt ultra-silentioase). Stie cineva unde as putea gasii motorul de 800 cmc (VS-ul clasic)? Merci! :)

 

Ori cauti pe ebay, ori iti misti poponeata la nemtalai sau la italieni si iti iei un motor busit de acolo. Evenual, ia legatura cu Adi Cretu din Bv, siu ca el si-a mai luat un Intrder sa si-l repare pe l lui, poate nu-i trebuie motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori cauti pe ebay, ori iti misti poponeata la nemtalai sau la italieni si iti iei un motor busit de acolo. Evenual, ia legatura cu Adi Cretu din Bv, siu ca el si-a mai luat un Intrder sa si-l repare pe l lui, poate nu-i trebuie motorul.

 

* good! merci de sfat, o sa icerc pe caile astea...

cum dau de Adi Cretu, te rog?.. nu-l stiu, nu am auzit, ...jamais coucher avec...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Itrebare:

cine are crash bar pe intruder?

vreau si eu poze, unde l-ati facut, sau de unde l-ati luat si cat a costat?

mersi

 

Hai noroc!

Poza vezi pe www.highwayhawk.com,codul e 593-011.S-ar putea sa fie si la magazin,la Romana. Pot sa ma interesez. Le zice "fat bars - engine gurds, diam. 32 mm".

Sau vezi pe mobile.de,sau ebay.com si .de,la astia care vand Intrudere. Costa cel putzin 4 mil.,asa ceva. Vreau si eu,facut artizanal,model cum vreau eu.

Am descoperit ca poate sa-l faca un prieten,lucreaza cu inox.Mi-a promis ca se-intereseaza de materiale- tzeava,coturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate,repet,poate,luna viitoare.Am de bagat bani in motor,trebuie schimbate niste piese.Bogdan mi-a aratat o poarta facuta de el,din inox,la un vecin de-al lui.Lucratura profi.Sudura "solzi de peste",arata k facuta de robot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu permisiunea voastra am sa va prezint marea mea dragoste. Ne-am cunoscut anul asta pe la mijlocul lunii martie si de atunci.... :)

 

Cine, AN 2-ul :lol: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce intrebi, si cu asta vrei sa cazi? :lol:

 

...Eventual in vrie ;) ...Ar fi punct final. Hai ca suntem off-topic,omu' e fericit ca si-a luat motorul mult-visat,si noi,in loc sa-i uram bine-a venit,km cat mai multi fara evenimente neplacute (nu k mine :) ...) ,noi facem mishto...Poate-mi iau si eu vreun warn...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge foarte bine.

e o moto frumoasa, usoara (ceea ce iti permite sa o stapanesti usor) si in acelasi timp sa te bucuri de plimbari fiind comoda dar la o medie de 90km/h.

eu am la fel..pot merge si cu 130 cu ea, dar e mult mai placut la 90.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu permisiunea voastra am sa va prezint marea mea dragoste. Ne-am cunoscut anul asta pe la mijlocul lunii martie si de atunci.... :lol:

 

Bine ai venit si scuze de primirea mai brutala, nu m-am putut abtine sa nu il jughinesc un pic pe Darian Barbarul. Super moto, frumos peisaj, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente! :)

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vreau sa imi iau un Intruder de 250 saptamana viitoare, faza este k sunt incepator si sunt mic de inaltime...merge? ;):):D

Si eu sant juma de buletin(1,64 m) si nu am treaba cu Intruderu la inaltimea seii,mai sant pe aici cativa !! :)

La cruisere,astea mai mari,poti sa fi mic da sa fii voinic ca sant al dracu de grele,250 e bun pt un incepator !! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sant juma de buletin(1,64 m) si nu am treaba cu Intruderu la inaltimea seii,mai sant pe aici cativa !! :)

La cruisere,astea mai mari,poti sa fi mic da sa fii voinic ca sant al dracu de grele,250 e bun pt un incepator !! :lol:

 

* Lasa, bre, ca si tu esti greu ;)

Si-ti vine la fix Intruderul 800 cmc.

Daca si-ar fi luat Darian, ma rog, mai puneam inca unul ca el pe sa, sa tina cruiserashul, ca sa nu faca buuff!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...