Sari la conținut

03.11.2010 - Transalpina.


marook
 Share

Postări Recomandate

Ce-as putea face dupa o garda infernala ( ca toate celelalte, de altfel ) si satul de betoane?! Sa ma urc pe mobra si sa fac ceva ce am amanat prea mult anul asta, anume sa dau o tura pe Transalpina.

Zis si facut. Dimineata superba, drumul lejer, iar dupa Dedulesti orizontul se deschide si-mi lasa privirii imagini ce-ti taie respiratia. La doar 5 minute dupa, alte emotii, dar de alta natura: o ceata infernala, de care am scapat abia dupa Horezu, cand eram deja cu nervii la pamant. Case frumoase, cu specificul zonei, dar nu pot sta prea mult sa le admir.

Trec de Novaci si-ncep sa urc. Aproape sigur ati facut si voi macar o data acest drum, asa ca nu vreau dacat sa aprind in sufletul vostru scanteia amintirilor si speranta unei revederi cat mai grabnice cu el. Asfaltat... Aici nu vreau sa fac niciun comentariu; de gustibus et coloribus non est disputandum!...

Ajung la Ranca si trec aproape cu ochii inchisi; ceva mai de prost gust rar poti intalni. Si se "dezvolta" in continuare in acelasi ritm gretos. In pas bate vantul destul de tare, dar nu e frig. Cobor, mai fac ceva fotografii si...

Traseu ( in linii mari, desi sunt convins ca nu e nevoie ): Pitesti - Rm. Valcea - Horezu - Baia de Fier - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Voineasa - Brezoi - Rm. Valcea - Pitesti. Cam atat...

Va cer iertare, dar am avut ceva probleme la calculator si nu mai pot da resize ( deocamdata ) asa ca am sa va rog sa intrati pe http://picasaweb.google.com/eduard.morlova/Transalpina# pentru a vedea fotografiile.

Va multumesc pentru rabdare si va doresc o toamna superba si drumuri numai pe inima voastra!

Noapte buna, copii!!! :)

Editat de marook
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vara am fost si eu pe acolo. A fost prima mea tura mai lunga de o zi. Eram foarte emotionat, abia asteptam sa ajung acolo. Vazusem niste poze ale unor prieteni, cu un an in urma (cand nu era nici un fel de asfalt) si mi s-a parut cea mai tare provocare. Era cat paci sa plec singur, dar fiind incepator am asteptat sa mergem mai multi. Ideea e ca atunci cand am vazut tot asfaltul ala si drumul nu mai semana cu ce ma asteptam, am fost dezamagit. Peisajul este foarte frumoas, nimic de zis, dar am vazut la asfalt si la betoane de m-am saturat (drumul era in lucru). In loc sa avem si noi o atostrada cap coada, nord sud sau est vest, nu mai conteaza, astia s-au apucat sa asfalteze la 2000m. Fix acolo ne trebuia noua asfalt. Nu stiu daca ai observat cum il turnau, direct pe praf, ca si cand ai pune faianta peste varuiala. La anu o sa vezi ditamai gaurile (ca pe Dealu' Negru in primavara), o sa fie mai greu de mers ca inainte de lucrari. Si sa te tii grataragii, nene, pe marginea drumului, peturi, cutii de bere, pungi, seminte (alea macar sunt biodegradabile), pemparsi, ca acum vor avea acces toti prostii. La fel ca pe Transfagarasan in weekend. Citeam chiar acum pe un forum de afara despre niste nemti care au fost pe aici cu motoretele: "We had some of the most beautiful picnic places you could imagine. It´s a shame though that the locals don´t give a damn about trash. Although we didn´t meet lots of people most of the scenic spots must be crowded in summer and trash is everywhere". Altfel laudau cam tot ce au vazut. Chestia asta suna cam asa: "Frumoasa tara, pacat ca e locuita"

Ce a ramas neatins si s-ar putea sa ramana e Strategica. Ala chiar e frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate asa este... Ma gandeam in timp ce rulam, cu gura cascata de-atata frumusete ( tin minte ca, la un moment dat, am exclamat de unul singur "DOAMNE, DUMNEZEULE!!!"...), ca e pacat sa ne dorim a pastra frumusetea naturii, aia care mai e, cumva limitand accesul la ea prin pastrarea drumurilor greu accesibile. Ar fi bine daca gradul de civilizatie si de civilitate ar permite tuturor sa-si bucure ochii si sa-si imbogateasca spiritul cu magia acestor locuri. Adevarul, tristul si cumplit de durerosul adevar, e ca asta, in Romanica, nu se va intampla NICIODATA... Ba parca e din ce in ce mai rau si, daca n-as fi prea batran pentru asta, as plange.

(...)

Pentru cei care nu au timp sa tot umble din site in site, am sa pun cateva fotografii aici, mai multe, asa cum v-am spus, gasind pe http://picasaweb.google.com/eduard.morlova/Transalpina

O zi mai buna tuturor!

post-21614-1288861281_thumb.jpg

post-21614-1288861299_thumb.jpg

post-21614-1288861316_thumb.jpg

post-21614-1288861329_thumb.jpg

post-21614-1288861345_thumb.jpg

post-21614-1288861363_thumb.jpg

post-21614-1288861413_thumb.jpg

post-21614-1288861431_thumb.jpg

post-21614-1288861442_thumb.jpg

post-21614-1288861468_thumb.jpg

post-21614-1288861478_thumb.jpg

post-21614-1288861497_thumb.jpg

post-21614-1288861528_thumb.jpg

post-21614-1288861538_thumb.jpg

post-21614-1288861553_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost prin august ,si ce am vazut la Obarsia Lotrului,era de neimaginat.Parca era o tabara de refugiati ,cu corturi facute din nailon,mizerie,fum ,puradei,caini,si manele,cat vedeai cu ochiul.Cateva mii de oameni fara WC ,apa potabila,si fara nici un deranj din partea autoritatilor locale.Ce cautau acolo atatia oameni intr un loc,si in halul asta,nu stiu,numai banuiesc ca culegeau bureti sau altceva.Pacat ca nu prea am facut poze.Iar traficul era ca intr-un oras.Initial vroiam sa campam langa rau ,dar ne a trecut pofta dupa ce am vazut care e situatia.Am mai fost si in ani precedenti ,dar era cu totul altceva atunci.Pacat.

post-1772-1288898498_thumb.jpg

post-1772-1288898538_thumb.jpg

post-1772-1288898624_thumb.jpg

Editat de etzmz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost prin august ,si ce am vazut la Obarsia Lotrului,era de neimaginat.Parca era o tabara de refugiati ,cu corturi facute din nailon,mizerie,fum ,puradei,caini,si manele,cat vedeai cu ochiul.Cateva mii de oameni fara WC ,apa potabila,si fara nici un deranj din partea autoritatilor locale.Ce cautau acolo atatia oameni intr un loc,si in halul asta,nu stiu,numai banuiesc ca culegeau bureti sau altceva.Pacat ca nu prea am facut poze.Iar traficul era ca intr-un oras.Initial vroiam sa campam langa rau ,dar ne a trecut pofta dupa ce am vazut care e situatia.Am mai fost si in ani precedenti ,dar era cu totul altceva atunci.Pacat.

 

I-am vazut si eu, atat acolo cat si pe Cindrel. Taberele zici ca sunt de refugiati africani. In general sunt mineri disponibilizati de pe Valea Jiului, care nu mai au loc nici in constructii din cauza crizei si incearca sa castige o paine. Culeg afine si ciuperci. Munca e foarte grea, stau toat ziua pe munte si fac la urcari si coborari cu cosurile in spinare cat n-am sa urc eu in viata mea cu liftul. Pe mine m-au impresionat. Cam tot ce gasesti la piata ca fructe de padure sunt culese de ei sau altii ca ei. E adevarat ca fac mizerie si conditiile lor de viata iti dau fiori, pana la urma sunt niste oameni fara educatie (aproape deloc) care fac ce fac si nu prea ai ce sa le ceri. In schimb autoritatile de pe acolo ar putea sa lase niste containere pentru gunoi, poate le da si lor prin cap sa-l arunce acolo. Dar uita-te in Vama Veche. Ti se pare mai curat? Si acolo vin oameni "civilizati", "educati", da' la oras.

Mai merita Transalpina? Chiar si asa, da. Macar odata.

 

P.S. Marook, pozele sunt f frumose. Casele mi-au placut cel mai mult, ai surprins ceea ce ar fi trebuit sa gaseti in Ranca in loc de betoane si termopane, dar locuite bineinteles. Pe restul le-am mai "vazut" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este, fotografiile sunt cele "clasice" si va cer scuze ca n-am dat dovada de mai multa imaginatie. :P Sincer sa fiu mi-a fost cam jena sa le pun pe forum, dar..., na, am facut-o, am facut-o!... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este, fotografiile sunt cele "clasice" si va cer scuze ca n-am dat dovada de mai multa imaginatie. :P Sincer sa fiu mi-a fost cam jena sa le pun pe forum, dar..., na, am facut-o, am facut-o!... :)

 

:))) nici o rusinica, eu am apreciat mai mult ce am ratat cand am fost acolo. Toate sunt frumoase si sunt destui pe care sa-i inspiri. Mie imi place de tine ca o tai cum prinzi o zi libera, fara prea multe planuri. Asa ca baga poze la greu. Poate ma misc si eu mai des de acasa :scratch:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase "panarame" :moto: Ai fost la Vulcanii NoroioÂşi în wknd?

Nu, prietene. Din pacate in week-end mi-am inmormantat o buna prietena. Dar daca vrea Dumnezeu, ajung eu si acolo anul asta...

Toate cele bune si, inca o data, multumesc de prietenie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
meserias drum, cam in ce prop e asfaltat?

 

oare la anul se poate face cu ss? (adica oare termina de asfaltat?)

 

 

prea belea excursia

 

ps merge bine la enduro fazerul?

Cam 95% asfalt; de la inceputul sezonului urmator se poate sa fie 100%, dar la modul cum am vazut ca se asternea covorul asfaltic, mare minune daca n-o sa fie varza dupa iarna care urmeaza.

In ce priveste enduro-ul..., nu prea. Am fost cu ea si pe Valea Rea si pe Valsan si pe nici nu mai stiu unde, dar nu e o solutie corecta, nici pentru cal, nici pentru calaret, mai ales daca pleci singur, cum fac eu si nu e nimeni sa te-ajute daca ramai impotmolit undeva. Eu, de-acum 'nainte raman doar pe asfalt, nu ca mi-as dori asta...

Iti multumesc pentru aprecieri si-ti doresc numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Deci eu in acest moment imi dau pumni in c*aie de ciuda ca sunt pozitionat in judetul timis unde e campie. Absolut superb peisajul

 

 

Pai si noi stam tot in campie, da' nimic nu ne impiedica sa dam o tura prin munti! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dar una e cand mergi la munte ca intr-o plimbare si alta e cand faci cateva sute de km pana acolo si ajungi obosit.

Au mai plecat niste baieti din Tm dar si-au rezervat 2 zile pentru transalpina ca sa nu fie obositi si sa poata vedea peisajul "k-lumea" asa fugitiv iintr-ozi este cam greu de realizat+ ca daca te grabesti riscul de a patii ceva este mai mare.

Editat de -alex-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum TRANSALPINA numai are semnificatia ce a avut-o pana inainte de a fi asfaltata! Numai este nimic interesant, oricine cu orice vehicul il poate face. Era mai interesant cand trebuia sa tragi tare sa faci Obarsia Lotrului - Novaci. Pe de-o parte ii bine ca au asfaltat, da atunci macar de ar curata drumu iarna de zapada ca in tarile civilizate sa te poti bucura de scurtatura care ti-o ofera.

 

Pentru cei care is curiosi sa isi aminteasca de ADEVARATA TRANSALPINA: :laugh:

 

TRANSALPINA 30.Mai -1 Iunie.2008 , 660 km

TransALPina si Transfagarasan 4-5-6 Iulie.2008

Transfagarasan, Cheile Oltetului, L. Galbenu, L. Petrimanu, L. Vidra, TransALPina, Valea Cernei, Clisura Dunarii, 19-22.Iunie.2009, 1250 km!

Concediu MOTO 29.Iul-7.Aug.2010 , 2200 km prin RO - Slide-ul 7/8 asfaltata 80%

 

PS: la unele slide-uri da-ti clik pe ele pentru a le vedea direct pe TriluLilu!

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Lutzfer ! Macar Transalpistii au cu ce sa ramana in amintire , Transalpina inainte de asfaltare si intrunirea Trasalp Romania de la Obirsia Lotrului tot inainte de inmultirea ,,musafirilor'' !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea de Transalpina de la Sebes pana la Obarsia Lotrului se poate face pe un drum paralel cu cel asfaltat , accesibil motocicletelor din gama Honda Transalp , BMW F 650 etc. dar numai daca NU PLOUA. Peisajul este superb , daca doriti pot atasa si ceva poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea de Transalpina de la Sebes pana la Obarsia Lotrului se poate face pe un drum paralel cu cel asfaltat , accesibil motocicletelor din gama Honda Transalp , BMW F 650 etc. dar numai daca NU PLOUA. Peisajul este superb , daca doriti pot atasa si ceva poze.

 

Dorim.

Si o harta, daca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea de Transalpina de la Sebes pana la Obarsia Lotrului se poate face pe un drum paralel cu cel asfaltat , accesibil motocicletelor din gama Honda Transalp , BMW F 650 etc. dar numai daca NU PLOUA. Peisajul este superb , daca doriti pot atasa si ceva poze.

 

 

Aoualeo !!! Nu alea cu mine cind eram incepator :laugh:

Am fost pe acolo si era sa imi las jumate diin motor pe acolo.

 

Glumesc, este o zona frumoasa care merita vazuta, Mihai este ,,taticul muntilor'' in zona aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...